Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2007., 17:50   #81
Quote:
tarzika kaže: Pogledaj post
idem sad ali cu ti ostaviti jednu stvarcu da je iskotiras

dakle, sto je po tebi ljubav?
Jedna neizmjerno ugodna fiziološka reakcija

Iz nekog razloga, mnogi smatraju da je to nekakvo omalovažavanje ljubavi, spuštanje na neku profanu razinu… ali ja se ne zamaram takvim stvarima, nego uživam u njoj

Sad ću preskočiti nekakva detaljiziranja oko definiranja, kao i praktične primjere… evolucijski, biokemijski i kognitivno ljubav je relativno jednostavno objašnjiva, ali to je zapravo kao da pojam soli objašnjavamo formulom NaCl.

Dakle, ljubav je emocija.
Uglavnom ugodna.
Dobro, ponekad. Kad je uzvraćena, recimo.
Quote:
glavni uvjeti za ljubav? (osim sto je potrebno dvoje )
Uvjeti?

Sorry, ne razumijem pitanje.
Quote:
i jos o toj temi sto ti padne na pamet..... razlog je taj sto me fascinira pojam "ljubav prema bogu"
Koliko ja vidim, ljubav prema bogu najviše propovijedaju oni koji je nemaju za bližnjega svoga.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 17:51   #82
Quote:
napoleonbonaparte kaže: Pogledaj post
Neurokemijska reakcija u mozgu kao posljedica na neku stvar/osobu= ljubav.
ne, to je zaljubljenost....... nagonski poticaj i to sve...... ljubav kao cin...... to me zanima.
tarzika is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 17:56   #83
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Jedna neizmjerno ugodna fiziološka reakcija

Iz nekog razloga, mnogi smatraju da je to nekakvo omalovažavanje ljubavi, spuštanje na neku profanu razinu… ali ja se ne zamaram takvim stvarima, nego uživam u njoj

Sad ću preskočiti nekakva detaljiziranja oko definiranja, kao i praktične primjere… evolucijski, biokemijski i kognitivno ljubav je relativno jednostavno objašnjiva, ali to je zapravo kao da pojam soli objašnjavamo formulom NaCl.

Dakle, ljubav je emocija.
Uglavnom ugodna.
Dobro, ponekad. Kad je uzvraćena, recimo..
ne znam..... za mene je puno vise od emocije...

Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Uvjeti?

Sorry, ne razumijem pitanje..
potrebni uvjeti da bi ljubav bila ljubav. da bi nastala i da bi ispunjaval svoju definiciju

Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Koliko ja vidim, ljubav prema bogu najviše propovijedaju oni koji je nemaju za bližnjega svoga.
ne gledas pazljivo. ne mogu se sloziti. ne sasvim. cinjenica je da socijalno nestabilne osobe cesce postanu opsesivne sto se tice kojekakvih bozanskih osoba, ali "ljubav prema bogu" ne mora nuzno biti opsesivna......

a sto mislis kako uopce dodje do toga?
tarzika is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 23:58   #84
Quote:
tarzika kaže: Pogledaj post
ne znam..... za mene je puno vise od emocije...
U kojem je to smislu "više od emocije"? (I je li i to emocionalna reakcija?)
Quote:
potrebni uvjeti da bi ljubav bila ljubav. da bi nastala i da bi ispunjaval svoju definiciju
Trivijalni odgovor o prikladnim neurokemijskim reakcijama te, vjerujem, neće zadovoljiti.

A bolje ti ne znam reći.
Quote:
ne gledas pazljivo. ne mogu se sloziti. ne sasvim.
Možda se krećemo u različitim krugovima.
Quote:
cinjenica je da socijalno nestabilne osobe cesce postanu opsesivne sto se tice kojekakvih bozanskih osoba, ali "ljubav prema bogu" ne mora nuzno biti opsesivna......

a sto mislis kako uopce dodje do toga?
Ne znam.

Jedini način na koji mogu razmišljati o tome jest koliko bi se moj sistem morao raspasti da bih počeo vjerovati u takvo što. A to mi je teško zamislivo.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 13:26   #85
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
U kojem je to smislu "više od emocije"? (I je li i to emocionalna reakcija?).
... pa da. nije samo emocija. ma, ima sistem prema kojem se osjecaji mjesaju poput boja, a ljubav je u tom sistemu sekundarna boja. dakle, nije izvorna. no ona je za mene cin. neurokemijske reakcije urokuju zaljubljenost i to u spolnom vidu ljubavi. privrzenost roditeljima je isto nagonska i tako to medju krvno povezanim jedinkama. ali mislim na ljubav koja ostaje kad hormoni presuse, na ljubav koja nije posljedica bioloske uvjetovanosti, na ljubav zbog koje ljudi idu volontirati ili pomagati na bilo koji nacin drugima, na ljubav prema zivotinjama i tako to....
naravno, nisu sve te akcije potaknute ljubavlju. neke su zbog drustva, neke zbog nasih stavova i njihove prakticne potpore, neke zbog navike itd. itd....

pa u nekim slucajevima ovo jeste emocionalna reakcija, a u nekima je cisto moje opazanje....

Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Trivijalni odgovor o prikladnim neurokemijskim reakcijama te, vjerujem, neće zadovoljiti.

A bolje ti ne znam reći..
pa, da. vjerojatno nece

Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Možda se krećemo u različitim krugovima..
moguce da je to uzrok

Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Ne znam.
Jedini način na koji mogu razmišljati o tome jest koliko bi se moj sistem morao raspasti da bih počeo vjerovati u takvo što. A to mi je teško zamislivo.
dobro, onda si isprican od toga
tarzika is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 18:18   #86
Quote:
tarzika kaže: Pogledaj post
pa da.... prirodno je ocekivati da zelim nesto reci.... ali ne. ustvari me zanima slusanje, odnosno citanje
dakle, zasto biti ateist? zasto postati ateist? koji su motivi?

sama rijec je nebitna. funkcija rijeci je ono sto vazi. a ona moze biti veoma razlicita od: "ja sam ponosan sto sam ateist" do: "to je obicna ateisticka gamad"......
Svi se rađaju kao ateisti. Nije to izbor, trebaš izabrati boga da ne bi bio ateist. Teret izbora je na vjernicima jer oni imaju nešto u što vjeruju. Ateist samo odbacuje pretpostavku da je takvo što moguće.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 18:21   #87
@tarzika Mistificirajući riječ ljubav uništavaš njeno značenje. Ti pričaš o tome tako mistično da se na koncu pitam da li ti znaš što želiš reći ili namjerno mistificiraš taj pojam?
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 21:11   #88
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
@tarzika Mistificirajući riječ ljubav uništavaš njeno značenje. Ti pričaš o tome tako mistično da se na koncu pitam da li ti znaš što želiš reći ili namjerno mistificiraš taj pojam?
sorry, ali nista ne mistificiram. ako se znacenje koje mozes izvuci iz mog osobnog stava prema ljubavi razlikuje od tvog poimanja, ne moras govoriti kako "unistavam" znacenje koje ona za tebe ima....
znam sto vidim, a to nema veze s mistificiranjem....
tarzika is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 21:11   #89
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
@tarzika Mistificirajući riječ ljubav uništavaš njeno značenje. Ti pričaš o tome tako mistično da se na koncu pitam da li ti znaš što želiš reći ili namjerno mistificiraš taj pojam?
sorry, ali nista ne mistificiram. ako se znacenje koje mozes izvuci iz mog osobnog stava prema ljubavi razlikuje od tvog poimanja, ne moras govoriti kako "unistavam" znacenje koje ona za tebe ima....
znam sto vidim, a to nema veze s mistificiranjem....
tarzika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:43.