Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2007., 10:11   #21
Quote:
gelu kaže: Pogledaj post
Pa to i govorim. Raskola nije ni bilo jer to nije ista vjera. Može se u najboljem slučaju govoriti o 2 raskola, pravoslavlje i katoličanstvo, te katolici i protestanti. Sve ostalo je ...
Od kada su pravoslavlje i katoličanstvo ista vjera?
Od kada su katoličanstvo i protestantizam ista vjera?
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 10:16   #22
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
Od kada su pravoslavlje i katoličanstvo ista vjera?
Od kada su katoličanstvo i protestantizam ista vjera?
Do 1054 današnji katolici i pravoslavci bili su jedno, isto tako do pojave reformacije katolici i protestanti su bili jedno
gelu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 10:57   #23
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
FAKEs, kaj ti nisi sposoban zaključiti od kada do kada je 6. stoljeće? Ne? Ma dobro.
Nema ni spomena o Islamu do 610. godine. Godine računaju od 622., a M. je umro 632. Reći da je Islam religija 6. stoljeća obična je besmislica, dostojna tebe.
Fawkes is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 11:05   #24
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
Postoji jedan odličan udžbenik fizike svjetski poznatog univerziteta, dakako američkog. Tamo u uvodu piše slijedeće: Studenti koji imaju potrebu ovu knjigu pročitati dva puta, trebali bi razmisliti da se prebace na neki drugi smjer.
Prvi put sam K. pročitao davno i nije me impresionirao ni po čemu. Drugi puta prije dvije-tri godine, potaknut raspravama na ovom forumu. Dojam se nije promijenio, knjiga je to siromašna i jadna čak u odnosu na Stari Zavjet. S Novim se ni po čemu ne može mjeriti.
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
Niti ti možeš procjenjivati što je Muhamed znao o kršćanstvu temeljem Kur'ana. To ti je isto kao da kažeš: Pročitao sam Ivicu i MAricu dva puta, i baš nigdje se ne spominje ledeno doba.
Da si pročitala Kuran znala bi da pričaš gluposti.
Fawkes is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 11:53   #25
Quote:
Fawkes kaže: Pogledaj post
Prvi put sam K. pročitao davno i nije me impresionirao ni po čemu. Drugi puta prije dvije-tri godine, potaknut raspravama na ovom forumu. Dojam se nije promijenio, knjiga je to siromašna i jadna čak u odnosu na Stari Zavjet. S Novim se ni po čemu ne može mjeriti.

Da si pročitala Kuran znala bi da pričaš gluposti.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 18:34   #26
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
Sve je raspad judaizma.
Sve se poklapa: i Muhamedov mesmerizam a la Medjugorje, i baza podataka, i nuzna siroko autorska infra struktura, i primitivni kristijanski dualizam, i jama i "dzin" - tako ti i jest bilo, Tanja.

Odmetnuti kristijanski oci, ne "raskolnici", ispilili su i "poslanika i "Kur'an casni".
Tako su "crkvi" ondasnjoj i danasnjo daleko vise naskodili nego da su se ishli dijeliti.
Da su sa svoje jalnosti i nerazuma udarili stazu sudbinskom "sukobu civiizacija", nisu prizemnici niti naslucivali.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 20:14   #27
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post
Sve se poklapa: i Muhamedov mesmerizam a la Medjugorje, i baza podataka, i nuzna siroko autorska infra struktura, i primitivni kristijanski dualizam, i jama i "dzin" - tako ti i jest bilo, Tanja.

Odmetnuti kristijanski oci, ne "raskolnici", ispilili su i "poslanika i "Kur'an casni".
Tako su "crkvi" ondasnjoj i danasnjo daleko vise naskodili nego da su se ishli dijeliti.
Da su sa svoje jalnosti i nerazuma udarili stazu sudbinskom "sukobu civiizacija", nisu prizemnici niti naslucivali.
Evo kako je MAJSTOR Ivan razvidio i obznanio zacetnike Islama, od muslima nit' pisma, nit' razglednice. Istina bije jace od svega.

Valjda ce se i Vatikan dosjetiti, pa malo virnuti u kanonski zemljovid Arabije onoga vremena.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 07:06   #28
Quote:
Fawkes kaže: Pogledaj post
Prvi put sam K. pročitao davno i nije me impresionirao ni po čemu. Drugi puta prije dvije-tri godine, potaknut raspravama na ovom forumu. Dojam se nije promijenio, knjiga je to siromašna i jadna čak u odnosu na Stari Zavjet. S Novim se ni po čemu ne može mjeriti.
Kao naprimjer? Navedi nešto što imaš u NZ a nemaš u Kur'anu časnom.

Quote:
Fawkes kaže: Pogledaj post
Da si pročitala Kuran znala bi da pričaš gluposti.
Kakva je to sad arogancija. Svatko svakome može reći... "pričaš gluposti" Ali hajde ti to malo obrazloži.

Quote:
gelu kaže: Pogledaj post
Pa to i govorim. Raskola nije ni bilo jer to nije ista vjera.
Sa stanovišta muslimana, ti griješiš jer je vjera Muhammeda i vjera Isusa bila je jedna ista - islam. Pitaj koga god od muslimana hoćeš. Svaki će ti reć: "Isus je bio musliman!" A da čitaš NZ u prevodu na arapskom, vidio bi da jeste bio musliman... našao bi unutra mnogo riječi "islam"... i "musliman"...
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 16:14   #29
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
...A da čitaš NZ u prevodu na arapskom, vidio bi da jeste bio musliman... našao bi unutra mnogo riječi "islam"... i "musliman"...
Samo na ovu glupost ću se osvrnut; a da čitaš prijevod kurana na hrvatski, sve bi vrvilo od riječi bog, vjernik...

Argumentacija dostojna čega? Maloumnih

Moram priznat kako me fasciniraju ljudi koji svijet promatraju kroz svoju simpleton prizmu. Kako je njima lijepo...
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 19:57   #30
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
Za Shady:

već sam govorila o tome (negdje) da je vjera izjednačena s nacijom poglavito kod pravoslavaca koji imaju 12 crkva prema 12 apostola. Kod katolika je to strahovlada mačem i ognjem.

No jedno je sigurno. Islam nastaje kao religija 6. stoljeća nakon brojenja godina po Issi.

Taj podatak mi prokleto fali:
1. Prvi crkveni raskol mi dakle pada na 6. stoljeće. Islam
2. Drugi crkveni raskol na 11. stoljeće. Ortodoksi
3. Treći crkveni raskol na 16. stoljeće. Protestanti
4. Četvrti crkveni raskol na 21. stoljeće. Gnosticizam.

Biva mi sve jasnije i jasnije da su lažljivci po običaju izbacili Islam u nastupu histerije od raskola uopće iz spominjanja prvog crkvenog raskola.
Prvi uopće nije bio 1054. i taj mi je podatak o svakih 5 stoljeća što je životni vijek jedne religije koja se potom nužno raspada na dva dijela, izuzetno falio.

E sada, zašto je to bitno.

Cijelo vrijeme ne znam centralu. S ovim podatkom znam tko je centrala Vatikan. Iz Vatikana kreću raspadi.
I nadalje, Islam je jedan od kršćana. to sam si i msilila.

Imamo problem. 4 su kršćanske vjere, a ja sam upravo sada, ovog trenutka, shvatila da je Islam duhovna znanost za koju me zakidaju punih 15.stoljeća. Još jedna laž crkve, vidi, vidi, kako brzi ISPLIVA.

Islam je zbrisao u 6. stoljeću s dijelom ISTINE. A ta je istina-ne klanjajte se lažnim ikonama na sliku i priliku čovjeka, kao što je npr. Isus - sin ŽENE i nepoznatog oca, ali prorok nakon što je postao Krist.

Premješteno s krive teme.
ovde ima isuvise nebuloza, no svako malo me ego banuje pa ne stizem dati sud. iduci put...
__________________
Cp6 je Xpuctob, paqyje ce cmptu.
Manasija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2007., 18:57   #31
u srba je dzrava usko povezana s crkvom jer su takve okolnosti (ratovi) kroz milenijum i crkva kao institucija (i svestenstvo pojedinacno) su sastradavali s narodom. nije bilo elita, granica medju njih i naroda. kao u katolika.

drugo, Bog je mojsiju na sinaju rekao da nacini kako je video na nebesima, da ustroji drzavno uredjenje nalik Nebeskom. sto su nemanjici uspeli u praxi:
patrijarh i monarh na zemlji (dvoglavi orao), Bog nad njima (kruna). nebeska jerarhija.

domentijan (13. vek) kaze da je takva srbska drzava deo plana Bozijeg, alegorijska slika vise, nebeske stvarnosti, viseg poretka stvari. to je teoloska teorija drzave kao zemaljske slike Nebeskog carstva.

svetosavlje.

kako uostalom pise u "nomokanonu" (drzavno- crkvenom poretku i uredjenju) svetoga save: ko je srbin da je pravoslavan!

drugo su pomesne crkve, koje se razlikuju po jeziku, kulturologiji, obicajima... verujucih. liturgijsko molitveno opstenje je identicno u svim crkvama.

raskoli:
prvi "raskoli" su se pojavili pre 1054, kada je vizantija balansirala izmedju ludorija i samovolje svakog sledeceg pape i dogmata. (zanimljivo, u jednom momentu je i vizantija bila na rubu, kada je postojao samo jedan episkop, sv. marko efeski... itd, itd.)
a, da li se otpadanje moze nazivati raskolom, mislim da je to iz didaktickih razloga ili zbog ublazavanja istine... svejedno. Crkva ne moze biti u raskolu, niti se razdeliti.
kako god, apotoli kazu da ni krv mucenicka (stradanje za veru!) raskolnika ne spasavaju.
svaka jeres (hula na Duha Svetog) znaci vecnu smrt. sve drugo se da oprostiti.
__________________
Cp6 je Xpuctob, paqyje ce cmptu.
Manasija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2007., 21:59   #32
Question vjera

Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Nikako nije to isto,daleko su sve tri jedna od druge.Isus da,al ovo ostalo ne ide nikako uporedo.

Dakle, čim svoju vjeru netko stavlja iznad drugih, - svoga proroka, svoga Mesiju, već time dokazuje da ne živi svoju vjeru i da nije dostojan ni svoga proroka Jer točno je, sve religije su ljudski načini i putevi prema istom cilju, a proroci, Mesije, Učitelji ... Mistici ... svi su tu da nam pomognu na tom putu, da nas usmjeravaju, vode, bodre, pouče... Sve su religije pritoci iste Rijeke i teže istom Moru...
__________________
Nije uvijek onako kako se čini ...
Shakti08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2007., 22:11   #33
Quote:
Manasija kaže: Pogledaj post
u srba je dzrava usko povezana s crkvom jer su takve okolnosti (ratovi) kroz milenijum i crkva kao institucija (i svestenstvo pojedinacno) su sastradavali s narodom. nije bilo elita, granica medju njih i naroda. kao u katolika.
Ovaj tekst su ti dostavili iz Zapadne Hercegovine?
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2007., 22:20   #34
Quote:
Manasija kaže: Pogledaj post
kako uostalom pise u "nomokanonu" (drzavno- crkvenom poretku i uredjenju) svetoga save: ko je srbin da je pravoslavan!
To povezivanje nacije s religijom, ne želim komentirati. Baniraće me trajno.

Jedno ti priznajem. Stvarno poznaješ pravoslavlje. I što se tiče religije, najjači si na ovom forumu.


No osvrnimo se na to da crkva ne može biti u raskolu. Dakle, nije stvar tko je od koga otpao, već tko je u pravu. Pardon, tko slijedi pravu istinu, pravi put i pravi život.

Kužiš li ti što je meni jedina prepreka da živim baš u onom svijetu koji mi najbolje odgovara? Svi vi koji se ne možete dogovoriti tko je u pravu.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 21:47   #35
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
To povezivanje nacije s religijom, ne želim komentirati. Baniraće me trajno.

Jedno ti priznajem. Stvarno poznaješ pravoslavlje. I što se tiče religije, najjači si na ovom forumu.


No osvrnimo se na to da crkva ne može biti u raskolu. Dakle, nije stvar tko je od koga otpao, već tko je u pravu. Pardon, tko slijedi pravu istinu, pravi put i pravi život.

Kužiš li ti što je meni jedina prepreka da živim baš u onom svijetu koji mi najbolje odgovara? Svi vi koji se ne možete dogovoriti tko je u pravu.
nista nije moje, sve je od Boga.
tako i znanje, jer je On tako blagoizvoleo.
jer nije do onog koji hoce i trci, nego do Boga koji miluje -pise u Pismu.

no, vaznije je biti no znati. i fariseji su u prst znali SZ, pa su opet duse izgubili.

tko je u pravu? zbog toga pitanja ja sam zaglavio na ovom forumu. tj, da potvrdim ispravnost istocne crkve. evo kako sma poceo na forumu.hr:

"al oduvek me zanimao stav katolika prema pravoslavnima? mislim na obicne vernike, posto mi je jasan stav katolicke crkve- unijacenje (nasilno, svakako), pljacka (videti: sveta gora, jerusalim, carigrad...), spletkarenje (ekumenizam)...
dakle, ako je crkva jedna, nedeljiva, sveta, saborna, apostolska, pravoslavna... i kao takva odrzace se do kraja sveta (po Sv. Pismu), kako obican latin gleda na ispovedanje svoje vere? sve te jeresi, konkretno. kao sto su filiokve, bezgresnost pape, krstenje kropljenjem, odsustvo posta, promena kalendara, placanje (u novcu) za oprost grehova, sedenje u crkvi za vreme liturgija (misa?)... i svasta nesto su sveti oci osudjivali kroz vekove?
sve to, podstaknut naslovom na forumu "papa- ateisti su sluge paklene tmine", kao i intervjuom s jednim nasim vladikom (studirao sa racingerom koji, u intimnom priznanju njemu, ne moze da izmeni prilike unutar katolicke crkve iako znajuci da je u vekovnoj zabludi)...

eto, nabacah sve i svasta, a sustina je: da l' je moguce da katolik ne vidi ociglednu zabludu? ili smo mi, pravoslavni zastranili?!
da nismo mi, pokazuju chuda koja se desavaju u pravoslavnim svetinjama diljem sveta (videti u podforumu "turizam", naslov "jerusalim", npr.), jos vaznije apostolsko predanje koje sacuvasmo, vaseljenske sabore koje shtujemo, svete moshti koje ne balsamujemo (?!), netolerantnost prema ostalim veroispovestima (ni jedan pravoslavni se nece pokloniti u crkvi svetog petra u italiji, a znam katolike koji se mole u lepavinsko manastiru, posecuju svetu goru, itd), ocuvanje jedinstvene crkve (mi se ne cepkamo u luterane, subotare, pentakostalce... dakle, u smirenju smo)...
tako...

"papa- ateisti su sluge paklene tmine"- taj isti papa zna da je lakse ateisti spasiti se nego li raskolniku. jer ni kriv mucenicka (pogibija za veru) nece istog (raskolnika) spasiti vecnih muka. takodje, svi gresi ce se oprostiti osim hule na Sv. Duha- jeresi!
dakle, ta jedna crkva Hristova, cija je?

---

i ovo, takodje kao odgovor... nekome:

"opet ta lezernost, nemarnost duse, lenjost duha... sta vec.
da, ne tice me se al...

ti verujes da je Bog jedan; dobro cinis, i djavoli veruju i drhte. (jak. 2, 19)
...nismo beslovesne ovce, nego nam je zapovedjeno da ispitujemo pisma.
a, Bog nas, je Bog revnitelj, ne trudbenik. pitace nas je l' smo se borili po pravilu, jer samo tako se dobija venac zivota.

ko je otpao: pravoslavlje ima kontinuitet crkve iz prvih vekova. nista nije izmenila u okviru dogmata, kanona... rimokatolici su uveli novotaraije i lishili se blagodati, al zato dobili zemaljska blaga. zaboravivsi onu: ne vredi da pridobijes sveta ako dushi svojoj naudish.
pa, zar ti katolicka crkva ne lici na neki biznis klub, interesnu grupu... sta god? koliko ima telesnog, zemaljskog u njoj, a koliko duhovnog?

tolerancija: upravo to, katolici, budisti, hindusi, muslimani.... poshtuju sve, priznaju sve... s nama nije tako. "jedan Bog, jedna vera, jedno krstenje"- kaze Sv. Pismo. "ne moze se sluziti i Bogu i mamonu" -isto. "ko nije sa mnom, protiv mene je..." itd, itd...

pricam iz glave, ima jasnijih dokaza, no otom/potom.

svakako da ne pricamo o politici. a, pravoslavac "sebicno" cuva predato mu. da nije tako, nestali bi. stopili s drugima. on ne misli da je jednako biti subotar, katolik... i biti svetosavac. naravno, ne osudjuje druge, a sebe ne dize, zato. jer, nama je puno dato, puno ce se i traziti. zato nas Gospod bije, kao nekada jevreje...jer se u Hrista krstimo, u Hrista se i obukosmo, na kraju uspesmo se odreci krsta, a primiti petokraku.
"koga Gospod ljubi, toga i kara..."

mi smo u konstanti? al, mi ne zivimo za ovaj svet. a, Bog je isti juce, danas i u vekove, kaze Sv. Pismo. mi se ne pokoravamo moralu covecijem, nego Gospodnjem. nama je "Hrist zivot, a smrt dobitak."
(samo da ne protumacis ovo naopako)
sto kaze patrijarh Pavle na odgovor o konacnom statusu kosova: na zemlji nista nije konacno, nego na nebesima. tako, mi smo sad beslovesne ovce, pod tudjim jarmom, al kada bi se okrenuli veri, a najpre pokajanju- povratili bi sve. teritorije. dostojanstvo. dushe, najpre.

sveti:
katolicima su dali negativne bodove sveitelji. (dakle, ja nemam svoje misljenje! imam samo svoj dozivljaj vere.) a, svi su pravoslavni. osim ako franju asiskog, stepinca, majku terezu, sinjske i ostale gospe... ne smatras jednakima im?!
teshke rechi i osude i prokletsva su na papistima.
zato me i chudi ta vasha flegma, neupucenost, lezernost...
a, mi smo sigurni, jer je u nas istina. nismo je mi stvorili, pisali, nego smo je Bozijim promislom zasluzili. zato je cuvamo.

da l' verujem? da. i danas, jos uvek na pocetku i zelen, sasvim sam siguran. i sve sigurniji da Bog postoji, a da je u nas istina. (ako cemo se terati po tom osnovu, ne da propovedam)
a, ko ce se spasti, a ko poginuti... samo On zna. naravno da se ne spasavju svi pravoslavni, niti propadaju svi ostali. al, uslov svih uslova je pravilno ispovedanje vere (krstenje, drzanje zapovesti...).

da, Bog, pa bliznji. to je redosled vaznosti. kao praotac avram koji je trebalo da zrtvuje svog sina, jer ga je Bog "kushao".
ugoditi Bogu, prece od ugadjanja ljudima.

takodje, nemam nista protiv bajki muhamedanaca, budista... i izopacenja hriscanstva, samo me to kopka... ta lezernost u ophodjenju, zivotu... vas katolika
mislim, kad procitas Sv. Pismo, kad procitas apostolska pravila, dogmate i kanone 7 vaseljenskih sabora... (naravno, sve to nije neophodno, osim ako nisi fanatik il zaludan) zar se ne zapitas kako si fulao? kako si prevaren?"
__________________
Cp6 je Xpuctob, paqyje ce cmptu.
Manasija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 22:36   #36
Dakle, da skratimo Manasija.

Ti si gnostik isto kao i ja, ali misliš da je to pravoslavlje. Meni svejedno. Mislim da si post uputio na krivu adresu.

Postoje dvije verzije. Ili ti studiraš teologiju (završio si -svejeno) ili si gnostik. No svakako si u pravu.

Međutim to je tvoje viđenje pravoslavlja. Ima takvih modela i kod katolika. Isto onoliko koliko je idiota u postotku kod katolika isti je broj u postotku i kod pravoslavaca.

Da li ti je sada možda jasnije zašto kažem da je jedna religija usred petog crkvenog raskola. Baš ništa te ne razlikjuje od katolika pri zdravoj pameti, kao ni od muslimana zdrave pameti. TI SI CRKVENI RASKOL isto kao i ja.

Razlika između mene i tebe je što sam ja napustila te gluposti jer trebam puno više, a ti lažeš sebi jer misliš da su tvoje teze pravoslavlje. Nisu Manasija. Mi smo gnostici.
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 05:26   #37
Znači, Tanja, misliš da je gnosticizam krajnja odrednica vjernika?
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 09:50   #38
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Znači, Tanja, misliš da je gnosticizam krajnja odrednica vjernika?
Ispravak.

Vjernika s MOZGOM!
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 17:56   #39
Quote:
TanjaOriginal kaže: Pogledaj post
Dakle, da skratimo Manasija.

Ti si gnostik isto kao i ja, ali misliš da je to pravoslavlje. Meni svejedno. Mislim da si post uputio na krivu adresu.

Postoje dvije verzije. Ili ti studiraš teologiju (završio si -svejeno) ili si gnostik. No svakako si u pravu.

Međutim to je tvoje viđenje pravoslavlja. Ima takvih modela i kod katolika. Isto onoliko koliko je idiota u postotku kod katolika isti je broj u postotku i kod pravoslavaca.

Da li ti je sada možda jasnije zašto kažem da je jedna religija usred petog crkvenog raskola. Baš ništa te ne razlikjuje od katolika pri zdravoj pameti, kao ni od muslimana zdrave pameti. TI SI CRKVENI RASKOL isto kao i ja.

Razlika između mene i tebe je što sam ja napustila te gluposti jer trebam puno više, a ti lažeš sebi jer misliš da su tvoje teze pravoslavlje. Nisu Manasija. Mi smo gnostici.
gnostici su filosofi, delali u ime pomirenja neznabostva i hriscanstva. sekta, dakako.

mozda i jesam, jer se hriscaninom postaje celog zivota. osim retkih koji dobiju to rodjenjem il bivaju prosvetljeni na cudesne nacine.

opet, ako sam krsten u pravoslavnoj crkvi, ako redovno posecujem i ucestvujem u bogosluzenjima, postim, ispovedam, molim se... drzim se u poslusanju Hristosu kroz poslusanje svome svesteniku i SPC... itd, itd... tu nema elemenata gnosticizma.

mozda je samo nacin i put mog saznanja knjiski, a manje empirijski i mistican.
razliciti su putevi Gospodnji...

ne studiram teologiju, al sam zivo zainteresovan za pravoslavlje i istoriju srba... i uospte stvari koje sam propustio kroz obrazovanje i skolski sistem da
naucim. odnosno, sto mi nisu dali da saznam.

a, sada kada je doslo vreme za neka visa, dublja, konkretnija, esencijalna... saznaja... o sebi, svetu, ljudima, postojanju... uzeo sam ispitati. i pronasao se i odgovore u pravoslavlju. jednostavno.

o mom vidjenju pravoslavlja: sto danas smatram za ispravno, sto svoj temperament, emocije, neobuzdanost ne mogu obuzdati, sutra cu promeniti. tako uci Pismo. neprestano izgradjivanje i usavrsavanje. dakle, ne mislim da sma ispravan, niti moja tumacenja. al, dok god se drzim pravila, dogmata, predanja, kanona... i svega ostalog cime nas crkva stiti od greha, ja sam siguran. ne u sebe, nego u Istinu.

toliko o licnome i privatnome.

zasto sve tako sporadicno, po sopstvenoj dvojedusnosti i neverju gledas? da ne kazem usko? zar je hriscanstvo 5 raskola? sve te nedostatke koje iznalazis verujucima? solovjev je pisao o savrsenstvu hriscanstva i nesavrsenstvu hriscana. nisam stigao procitati.
siri kontext je bitniji.

vera svemu daje smisao. ne vracanje, sujeverje... vec iskrena vera. kao sto je iskrena molitva dar blagodati, a moliti se trebamo kako god, po sopstvenim mogucniostima, tako i vera. okopnice i moje gnosticko srce, postace cisto hriscansko, tako i ti, katolik, musliman... to je put.

kaze car david: zivot bezvernika sav je u brigama.
ili
setim se Gospoda i laknu dusi mojoj.

zar to nisi recepti za srecu? kada cemo gnosticki i materijalisticki...

pravo pitanje, kako ti, smela da nakrpis (sa ili bez osnova, uglavnos s argumentacijom) sve i svakog, nisi nasla mir u... Hristosu? jer u budama, alasima i ostalima ne moz biti smirenja i spokojstva, sigurno.
...nego se bavis institucijama, administracijama i greskama i zabludama mirjana...

siri kontext! a, zla su vremena. taman takva da daju potvrdu svakoj reci otaca, apostola, proroka i Boga.
__________________
Cp6 je Xpuctob, paqyje ce cmptu.
Manasija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 18:02   #40
Exclamation

Quote:
Fawkes kaže: Pogledaj post
Prvi put sam K. pročitao davno i nije me impresionirao ni po čemu. Drugi puta prije dvije-tri godine, potaknut raspravama na ovom forumu. Dojam se nije promijenio, knjiga je to siromašna i jadna čak u odnosu na Stari Zavjet. S Novim se ni po čemu ne može mjeriti.

Da si pročitala Kuran znala bi da pričaš gluposti.
Ja sam pročitala Ku'ran... Zašto spominješ kao dokazni podatak činjenicu kako se u samom Ku'ranu ne spominje da je Muhamed bilo što "imao" s Kršćanstvom? Nikad se u niti jednoj religioznoj Knjizi ne spominju "imanja" konkurentskih religija... Običan institucionalizam!

Možeš li s jednakom samouvjerenošću tvrditi i kako Karl Marx nije bio kršćanin, već je bio njegov žestoki protivnik i kritičar? Tragikomično! Jer Komunizam nije ništa drugo no suvremena kršćanska vjera... Isti taj komunizam po kojem najviše pljuckaju upravo kršćani... Kakvog li paradoksa!
__________________
Ako se ne veže ni za što, čovjek se nema ni na što ni osloniti...
Nobodyy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:43.