Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2007., 11:19   #1
Zapovijed ljubavi

LJUBI BOGA I BLIŽNJEGA KAO SAMOGA SEBE. (Mt 22,37-39)

Sto zapravo da zapovjed znaci???
Pinc1906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 12:49   #2
Citat ti nije točan, ovako piše

37A on mu reče: "Ljubi Gospodina Boga svojega svim srcem svojim, i svom dušom svojom, i svim umom svojim. 38To je najveća i prva zapovijed. 39Druga, ovoj slična: Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 12:52   #3
pa to znam al kaj to znaci
Ako ja ne ljubim sebe netrebam ni Boga ni bližnjega
Pinc1906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 13:37   #4
Quote:
Pinc1906 kaže: Pogledaj post
pa to znam al kaj to znaci
Ako ja ne ljubim sebe netrebam ni Boga ni bližnjega
Piše da voliš Boga bezuvjetno, a bližnjeg svoga kao sebe samoga, kad češ učinit zlo samome sebi?
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 15:37   #5
Drugim rijecima
Bog je jedino savrsenstvo na ovom svjetu jer nam je podario zivot....
 
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 18:54   #6
ne kuzim
Kak ja mogu sebe ljubit, pa ja sebe ne ljubim i kaj s tim ne ljubim ni Boga
Pinc1906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 19:43   #7
Pa naravno da se voliš, ne želiš si valjda nešto loše, bolno, teško u životu?? Želiš biti sretan, voljen...
Mislim da je u tome stvar - želi drugome što želiš sebi
__________________
Never give up, it's such a wonderful life
Pisces10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 21:06   #8
Ljubav prema Bogu najbolje se pokazuje u ljubavi prema bližnjemu.
Shirley N. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 22:03   #9
Quote:
Pinc1906 kaže: Pogledaj post
LJUBI BOGA I BLIŽNJEGA KAO SAMOGA SEBE. (Mt 22,37-39)

Sto zapravo da zapovjed znaci???

Je li tu ima onaj što može čovjeka obrisati? Ako nema, evo jedan dobar odgovor: voli ti sebe, a druge samo ako ti se isplati. Ljudi su zeznuti i svi pričaju o ljubavi dok imaju interesa, kad više nemaju, odmah ti okreću leđa i zaborave da si postojao. Ljubav prema bližnjemu je laž izmišljena za sirotinju. To ne važi za one bogate: da su oni voljeli svoje bližnje, nikada ne bi postali bogati. Slušaj ti mene, a ne one koji ti prodaju maglu i pričaju da je to jogurt. Evo ti na primjer Isus: volio je bližnje, tako bar kažu, i onda su ga bližnji objesili. Vidiš, ne isplati se voljeti bližnje. to vopdi u bankrot ili na vješala. Jebo ti bližnje ako su zgodni, ako nisu, bježi od njih.
paklenikraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 11:14   #10
Quote:
paklenikraj kaže: Pogledaj post

Je li tu ima onaj što može čovjeka obrisati? Ako nema, evo jedan dobar odgovor: voli ti sebe, a druge samo ako ti se isplati. Ljudi su zeznuti i svi pričaju o ljubavi dok imaju interesa, kad više nemaju, odmah ti okreću leđa i zaborave da si postojao. Ljubav prema bližnjemu je laž izmišljena za sirotinju. To ne važi za one bogate: da su oni voljeli svoje bližnje, nikada ne bi postali bogati. Slušaj ti mene, a ne one koji ti prodaju maglu i pričaju da je to jogurt. Evo ti na primjer Isus: volio je bližnje, tako bar kažu, i onda su ga bližnji objesili. Vidiš, ne isplati se voljeti bližnje. to vopdi u bankrot ili na vješala. Jebo ti bližnje ako su zgodni, ako nisu, bježi od njih.

Kladiš se Paklusino?

U što?
__________________
Skromnost je vrlina glupih! Stav vrlina skromnih!
TanjaOriginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 11:30   #11
Quote:
Pinc1906 kaže: Pogledaj post
... pa ja sebe ne ljubim i kaj s tim ne ljubim ni Boga
Imaš pravo. Mnogi ljudi sebe ne vole. Jednostavno ne znaju kako bi se voljeli, pa onda ne vole ni Boga, a ni druge ljude. Život im prolazi u stalnom nezadovoljstvu samim sobom, okolinom, sudbinom....u čekanju da im netko cjepivom unese ljubav... Žalosno, ali tako je.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 15:29   #12
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Imaš pravo. Mnogi ljudi sebe ne vole. Jednostavno ne znaju kako bi se voljeli, pa onda ne vole ni Boga, a ni druge ljude. Život im prolazi u stalnom nezadovoljstvu samim sobom, okolinom, sudbinom....u čekanju da im netko cjepivom unese ljubav... Žalosno, ali tako je.
pa, ako nikad nisu primili izraz ljubavi, ako im je to od djetinjstva nepoznanica, baš bi bilo dobro da izume jedno takvo cjepivo a ne da nam znanstvenici prezentiraju prozirne žabe kojima se vide unutarnji organi...ali srce ne, haha, a zna se zašto!
__________________
"Lopovi danas izgledaju kao pošteni ljudi. Pošteni su zbog toga prisiljeni izgledati kao lopovi-da bi se razlikovali."
Dorina-kutija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 15:30   #13
Quote:
paklenikraj kaže: Pogledaj post

Je li tu ima onaj što može čovjeka obrisati? Ako nema, evo jedan dobar odgovor: voli ti sebe, a druge samo ako ti se isplati. Ljudi su zeznuti i svi pričaju o ljubavi dok imaju interesa, kad više nemaju, odmah ti okreću leđa i zaborave da si postojao. Ljubav prema bližnjemu je laž izmišljena za sirotinju. To ne važi za one bogate: da su oni voljeli svoje bližnje, nikada ne bi postali bogati. Slušaj ti mene, a ne one koji ti prodaju maglu i pričaju da je to jogurt. Evo ti na primjer Isus: volio je bližnje, tako bar kažu, i onda su ga bližnji objesili. Vidiš, ne isplati se voljeti bližnje. to vopdi u bankrot ili na vješala. Jebo ti bližnje ako su zgodni, ako nisu, bježi od njih.

riječi cinika koji zna cijenu svega ali mu vrijednost istog ostaje nepoznanica.
__________________
"Lopovi danas izgledaju kao pošteni ljudi. Pošteni su zbog toga prisiljeni izgledati kao lopovi-da bi se razlikovali."
Dorina-kutija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 16:12   #14
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Imaš pravo. Mnogi ljudi sebe ne vole. Jednostavno ne znaju kako bi se voljeli, pa onda ne vole ni Boga, a ni druge ljude. Život im prolazi u stalnom nezadovoljstvu samim sobom, okolinom, sudbinom....u čekanju da im netko cjepivom unese ljubav... Žalosno, ali tako je.
Odlicno zapazanje. Istina je da bi covjek volio druge prvo mora voliti sebe, tj voliti Boga sto ga je stvorio. Ako te ljubavi nema ne mozes voljeti druge niti ih onda mozes shvatiti. Tada ti zivot postane borba ne samo s cijelim svjetom nego sa samim sobom i tada su sve drugi krivi i cijeli svijet je crn i zao. Ima takvih na forumu dosta na zalost
Klukas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 16:37   #15
Quote:
bumbar kaže: Pogledaj post
Citat ti nije točan, ovako piše

37A on mu reče: "Ljubi Gospodina Boga svojega svim srcem svojim, i svom dušom svojom, i svim umom svojim. 38To je najveća i prva zapovijed. 39Druga, ovoj slična: Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga
Jedna od mnogih besmislica jer ne mozes ljubiti/voljeti po zapovjedi. To se spontano desi ili ne desi. Sta jest jest, mnogi to glume. Kad roditelji kazu djeci da ih moraju voljeti to je jedna od najvecih gluposti koje mogu reci, jer time pokazuju da uopce ne razumiju sto je ljubav.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 17:48   #16
Bog traži od kršćana da budu pozitivni, sretni što postoje iako je to često teško, i da šire ljubav i dobrotu, to sigurno ne mogu osobe koje imaju neku kočnicu u sebi, neke komplekse, razočaranja... Uvijek postoji uzrok koji se treba riješiti i može se riješiti, sa samim sobom, u svojoj glavi. Ako se pozitivno postaviš prema ljudima to će ti se vratiti, ako ništa ne daješ ništa nećeš ni dobiti
__________________
Never give up, it's such a wonderful life
Pisces10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 18:06   #17
ma ne traži ništa-sve što imaš ti je ionako sam dao.
i ako se dobro vrati ma garant ti eto cinika koji će ustvrditi-što se ne vrati onom tamo nekom koji radi vječita sr... isto tako sr...već je primjerice...
molim da se zadnja rečnica tumači pozitivno
__________________
"Lopovi danas izgledaju kao pošteni ljudi. Pošteni su zbog toga prisiljeni izgledati kao lopovi-da bi se razlikovali."
Dorina-kutija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 18:18   #18
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Jedna od mnogih besmislica jer ne mozes ljubiti/voljeti po zapovjedi. To se spontano desi ili ne desi. Sta jest jest, mnogi to glume. Kad roditelji kazu djeci da ih moraju voljeti to je jedna od najvecih gluposti koje mogu reci, jer time pokazuju da uopce ne razumiju sto je ljubav.
točno, ali Isus to ne govori jer je imao namjeru dijeltii zapovjedi već su ga to pitali. a znade on što im je najteže-tvrdo srce nije tvrdo kuhano jaje pa im zapovjed daje kad već pitaju i o ljubavi malo znaju i životom često varuju.

a ljubiti roditelje, kao što si naveo, mislim da to rijetko direktno traže (više niz nama nerazumljivih zahtjeva), ali sve se to svodi na ono što su oni dali-efekt ogledala. mada nije to zlatno pravilo, kao ni zlatna zapovijed
__________________
"Lopovi danas izgledaju kao pošteni ljudi. Pošteni su zbog toga prisiljeni izgledati kao lopovi-da bi se razlikovali."
Dorina-kutija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 18:36   #19
Quote:
Dorina-kutija kaže: Pogledaj post
ma ne traži ništa-sve što imaš ti je ionako sam dao.
i ako se dobro vrati ma garant ti eto cinika koji će ustvrditi-što se ne vrati onom tamo nekom koji radi vječita sr... isto tako sr...već je primjerice...
molim da se zadnja rečnica tumači pozitivno
Kako misliš ne traži?? Nije li Isus došao među ljude da širi Božju riječ, nije li tražio da ga poštujemo, vjerujemo, molimo se...kako bi bili spašeni
__________________
Never give up, it's such a wonderful life
Pisces10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 09:24   #20
Quote:
Pisces10 kaže: Pogledaj post
Kako misliš ne traži?? Nije li Isus došao među ljude da širi Božju riječ, nije li tražio da ga poštujemo, vjerujemo, molimo se...kako bi bili spašeni
A da došao je širiti vjeru, traži poštovanje , kako bi bili spašeni???

Pa, nisi u Izraelu početkom naše ere, ne pripadaš židovstvu rođenjem i kulturom, ne poštuješ Zakon, ne tlače te Rimljani, i ne treba ti Mesija kao spas.

A zapravo, možda ti to prebacivanje sadašnjosti u prošlosti i treba
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:23.