Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2012., 13:07   #101
Postoji li zakonski rok u kojem mogu tužiti bivšeg šefa za mobbing? Nije da namjeravam, ne morate me sad krenuti uvjeravati kak je bolje da to ne napravim, ja samo pitam jel postoji zakonski rok. Znam da je za "potraživanja iz radnoh odnosa" 3 godine, ali ne znam jel se sve iz radnoh odnosa može podvesti pod to ili ne...
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 21:04   #102
molim pomoc

pozdrav svima,

radi delikatnosti situacije molila bih strucnu osobu za pomoc, ako nije problem, putem privatne poruke te se unaprijed ispricavam na klonu, iz, smatram ocitih razloga...

situacija je sljedeca-zrtva sam visegodisnjeg mobbinga za sto imam i svjedoke, nadredena osoba krsi kazneni zakon (krađa,falsificiranje), spletkarenje koje uvelike zadire i u privatne sfere zivota, uskracena su zakonom propisana prava radnika itd.... zaposlena sam dulje od 3 godine no svejedno me se tretira kao da sam na ugovoru na odredeno, ukratko , poprilicno zamrsena i mucna situacija.

dakle, ako ima koja dobra dusa, bila bih zahvalna da mi se javi

unaprijed se zahvaljujem
sacrifico is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 15:50   #103
Pozdrav,

molim moda da ovo izbriše.

Zadnje uređivanje Leymann : 18.04.2013. at 16:24.
Leymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 15:47   #104
Doživila sam mobbing na praksi ,šef je stalno psovao , znao mi je reć taknka je linija između života i smrti , još ni dan danas ne znam što je s tim htio reći,
pokazao bi mi nešto kako se radi , i sutradan bi, kako mi je pokazao i napravila, ali to nije bilo dobro, uvijek me kritizirao bez razloga,
Na kraju prakse, mi nisu niti htijeli priznat sate koje sam radila , niti su mi htjeli platit ,nego su izmislili laž da su mi platili ,a da sam izgubila novce na putu kući !! Pa mislim, stvarno !!! Takav debil nisam ,na sreću, na kraju su priznali da mi nisu platili ni lipe, pa su mi isplatili plaću, s tim da mi nisu nikada platili preostalih 1000 kn. jer mi nisu nikad priznali sate od zadnjih mjesec dana .

Nažalost sad doživljavam i mobbing na poslu , šefica stalno psuje mene , moju obitelj , posao, konstantno me kritizira , što god napravim nije joj dobro, u par navrata me čak nazvala govnom .
Već su par zaposlenica dale otkaz jer nisu mogle to trpit.
__________________
svaki je ljudski život važan bez obzira koliko nevidljiv bio.
Everything that's realistic has some sort of ugliness in it. Even a flower is ugly when it wilts, a bird when it seeks its prey, the ocean when it becomes violent.
ashes animae is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2013., 19:07   #105
Znam da je malo izgledno da će ljude privući, ali ajmo se aktivirati, od nekud se treba početi - nadam se da neće moderatori izbrisati link, jer nije reklama, nek ljudi sami prosude hoće li potpisati peticiju (poseban zakon protiv mobbinga) ili ne:

http://www.avaaz.org/en/petition/CRO...ation/?cYAkyeb

Dakle, idete tu na kraj, pa kliknete ili mail, ili facebook ili što već vam je zgodnije.

Jel moguće da je samo 23 ljudi glasalo?! jel to opet onaj "ne bi se štel mešati" strah? Ja sam potpisala...imenom i prezimenom (vidi se iz maila).

Nemojte me zezati...ajde, možemo mi do 50 000.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2013., 20:48   #106
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
Znam da je malo izgledno da će ljude privući, ali ajmo se aktivirati, od nekud se treba početi - nadam se da neće moderatori izbrisati link, jer nije reklama, nek ljudi sami prosude hoće li potpisati peticiju (poseban zakon protiv mobbinga) ili ne:

http://www.avaaz.org/en/petition/CRO...ation/?cYAkyeb

Dakle, idete tu na kraj, pa kliknete ili mail, ili facebook ili što već vam je zgodnije.

Jel moguće da je samo 23 ljudi glasalo?! jel to opet onaj "ne bi se štel mešati" strah? Ja sam potpisala...imenom i prezimenom (vidi se iz maila).

Nemojte me zezati...ajde, možemo mi do 50 000.
Ali postoji zakon o mobbingu
Dapače, po zakonu je poslodavac taj koji mora dokazati da mobbinga nije bilo, tako da mi zaista nije jasno koji je smisao peticije?
Natjerati ljude da ne budu ovce? Teško da ćeš to uspjeti ikakvom peticijom
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2013., 21:31   #107
Pa ne namjeravam ja ikoga na išta tjerati, samo me ta hrvatska tromost nervira. Samo se žale, a nitko ništa ne poduzima. Odn. niti ne pokušava poduzeti.

A zakon o kojem govoriš, prema ovome što Udruga mobbing navodi - ne postoji. Postoji ovo što ti kažeš, da, ali nije to dovoljno niti ne funkcionira u praksi.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2013., 21:46   #108
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
Jel moguće da je samo 23 ljudi glasalo?! jel to opet onaj "ne bi se štel mešati" strah? Ja sam potpisala...imenom i prezimenom (vidi se iz maila).
Ne mogu vjerovati, nizašta smo

Mislim si, jel bi imalo smisla otvoriti novu temu samo za ovu peticiju?

Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ali postoji zakon o mobbingu
Dapače, po zakonu je poslodavac taj koji mora dokazati da mobbinga nije bilo, tako da mi zaista nije jasno koji je smisao peticije?
Natjerati ljude da ne budu ovce? Teško da ćeš to uspjeti ikakvom peticijom
Možeš dati link na taj zakon o mobbingu?
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”

Zadnje uređivanje Katrin : 05.05.2013. at 11:37. Reason: spajanje
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 11:37   #109
Ne postoji zakon o mobbingu. Mobbing se spominje u 3 različita zakona.

Molim vas da temu ne pretvorite u temu o peticiji i razlozima zašto ju ljudi ne potpisuju. Link neka ostane, a dalje se bavimo glavnom temom.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 13:18   #110
Quote:
Victora kaže: Pogledaj post
Pa ne namjeravam ja ikoga na išta tjerati, samo me ta hrvatska tromost nervira. Samo se žale, a nitko ništa ne poduzima. Odn. niti ne pokušava poduzeti.

A zakon o kojem govoriš, prema ovome što Udruga mobbing navodi - ne postoji. Postoji ovo što ti kažeš, da, ali nije to dovoljno niti ne funkcionira u praksi.
Evo dole sam se ispravila glede moje nepreciznosti i pojasnila što sam htjela reći.
Nemam ja ništa protiv da se što više toga napravi kako bi se spriječio i strogo sankcionirao svaki oblik mobbinga, ali najveći problem je u glavama ljudi, a to ne može pokrenuti, ni okrenuti nikakva peticija

Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Ne postoji zakon o mobbingu. Mobbing se spominje u 3 različita zakona.
Ja moram početi paziti da se što preciznije izražavm na ovom pdf-u
Htjela sam reći da je to zakonski regulirano i da su nisu ljudi ostavljeni na vjetrometini bez ikakve zakonske zaštite.
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 13:24   #111
Quote:
ashes animae kaže: Pogledaj post
Doživila sam mobbing na praksi ,šef je stalno psovao , znao mi je reć taknka je linija između života i smrti , još ni dan danas ne znam što je s tim htio reći,
pokazao bi mi nešto kako se radi , i sutradan bi, kako mi je pokazao i napravila, ali to nije bilo dobro, uvijek me kritizirao bez razloga,
Na kraju prakse, mi nisu niti htijeli priznat sate koje sam radila , niti su mi htjeli platit ,nego su izmislili laž da su mi platili ,a da sam izgubila novce na putu kući !! Pa mislim, stvarno !!! Takav debil nisam ,na sreću, na kraju su priznali da mi nisu platili ni lipe, pa su mi isplatili plaću, s tim da mi nisu nikada platili preostalih 1000 kn. jer mi nisu nikad priznali sate od zadnjih mjesec dana .

Nažalost sad doživljavam i mobbing na poslu , šefica stalno psuje mene , moju obitelj , posao, konstantno me kritizira , što god napravim nije joj dobro, u par navrata me čak nazvala govnom .
Već su par zaposlenica dale otkaz jer nisu mogle to trpit.
Po pravilu, šeficu bi trebala prijavaiti direktoru.

Ako je šef i direktor ista osoba onda ideš na sud. Trebaju ti svjedoci.

S obzirom da ovo nije Amerika i da nije doneto ni 5 presuda u državi za mobing, šanse su ti male da ih se osudi, ali su velike da se za tebe čuje u privrednim krugovima, a time i šanse za idući posao kod privatnika su...pogodi kakve?!
Natashinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 14:03   #112
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Ne postoji zakon o mobbingu. Mobbing se spominje u 3 različita zakona.

Molim vas da temu ne pretvorite u temu o peticiji i razlozima zašto ju ljudi ne potpisuju. Link neka ostane, a dalje se bavimo glavnom temom.
Pa eto, to sam i mislila. Znam da sa čula prije koju godinu da nekakava radna skupina rad točno na zakonu specifično o mobbingu, ali ništa se tu još nije iznjedrilo.

Osim toga, i da imamo takav zakon, uz ovakve sudove, dok bi se uvriježila sudska praksa prošlo bi barem 20 godina
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 14:13   #113
Čini mi se da što god poduzmeš, ti nastradaš, ako šutiš i trpiš psihički pukneš ,ako ideš nešto poduzet opet, nastradaš na drugačiji način.
__________________
svaki je ljudski život važan bez obzira koliko nevidljiv bio.
Everything that's realistic has some sort of ugliness in it. Even a flower is ugly when it wilts, a bird when it seeks its prey, the ocean when it becomes violent.
ashes animae is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 14:14   #114
Nažalost da. Premalo je hrabrih ljudi, oni su zviždači i prođu redovito loše. Ako čkomiš i trpiš, oboliš.

Nažalost, trebalo bi više biti hrabrih i čestitih ljudi, ali ih nema
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 23:49   #115
Osim udruge za mobbing, postoje i terapeutske grupe u sklopu zdravstvenih ustanova.
Iznenadili bi se koliki broj ljudi je već pokrenuo tužbe za mobbing, samo su još u fazi procesa ili su nepravomoćne presude u korist radnika, pa zato još nisu dio statistike
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 20:37   #116
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ali postoji zakon o mobbingu
Ne postoji. Uglavnom tužbe (ako ih ima) idu na "uznemiravanje i spolno uznemiravanje".

Quote:
Dapače, po zakonu je poslodavac taj koji mora dokazati da mobbinga nije bilo
Tek djelomično točno. U slučaju tužbe poslodavac je taj koji mora dokazati da nije bilo uznemiravanja ili spolnog uznemiravanja... samo je to točno jer mobbing u našem zakonodavstvu nije definiran tj. ne postoji.

Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Osim udruge za mobbing, postoje i terapeutske grupe u sklopu zdravstvenih ustanova.
Iznenadili bi se koliki broj ljudi je već pokrenuo tužbe za mobbing, samo su još u fazi procesa ili su nepravomoćne presude u korist radnika, pa zato još nisu dio statistike
Griješiš, nema ih puno, a to znam jer sam bio na sastanku te terapeutske grupe kojom prilikom je bila i odvjetnica koja po tom pitanju pokušava nešto pokrenuti. Ne bih ju baš htio minorizirati, ali sa svojim nastupom ima šanse jedino u dječjem vrtiću. Ne poznaje dovoljno problematiku, nesigurna je u sebe i odaje takav dojam, ukratko - potpuno neuvjerljiva.
Leymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 13:05   #117
Quote:
Leymann kaže: Pogledaj post
Ne postoji. Uglavnom tužbe (ako ih ima) idu na "uznemiravanje i spolno uznemiravanje".
Ne znam od kud ti takva glupost
Tužbe se odnose na zaštitu dostojanstva radnika.

Quote:
Tek djelomično točno. U slučaju tužbe poslodavac je taj koji mora dokazati da nije bilo uznemiravanja ili spolnog uznemiravanja... samo je to točno jer mobbing u našem zakonodavstvu nije definiran tj. ne postoji.
Mislim da smo to riješili u gornjem odgovoru

Quote:
Griješiš, nema ih puno, a to znam jer sam bio na sastanku te terapeutske grupe kojom prilikom je bila i odvjetnica koja po tom pitanju pokušava nešto pokrenuti. Ne bih ju baš htio minorizirati, ali sa svojim nastupom ima šanse jedino u dječjem vrtiću. Ne poznaje dovoljno problematiku, nesigurna je u sebe i odaje takav dojam, ukratko - potpuno neuvjerljiva.
Šta - ti naletio na jedan sastanak jedne grupe, gdje je bilo možda manje ljudi - "i ti znaš"?
Prvo - teraputskih grupa ima kol'ko hoćeš i to na više lokacija.
Drugo - ne znam ja na kakvoj si ti bio, ali cilj i svrha tih grupa nije da im nekakvi odvjetnici dolaze dijeliti savjete, nego međusobni razgovor sudionika tih grupa i njihovo "izlječenje".. bog te pitaj di si ti bio

I na kraju - radnici sporove dobivaju i to gotovo uvijek.
I protiv državnih firmi i protiv velikih privatnih korporacija... neka me modovi isprave ako imam krivu informaciju, ali 90-95% takvih sporova završavaju u korist radnika.
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 20:37   #118
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ne znam od kud ti takva glupost
Tužbe se odnose na zaštitu dostojanstva radnika.
Ne znam čemu takva bahatost . Ja nisam odvjetnik, a odvjetnica koja je jednom prilikom bila gost na toj grupi dala je takvu informaciju tj. da tužbe za mobbing idu pod "uznemiravanje" na radu. Svoje mišljenje o njoj sam napisao gore.


Quote:
Šta - ti naletio na jedan sastanak jedne grupe, gdje je bilo možda manje ljudi - "i ti znaš"?
Prvo - teraputskih grupa ima kol'ko hoćeš i to na više lokacija.
Drugo - ne znam ja na kakvoj si ti bio, ali cilj i svrha tih grupa nije da im nekakvi odvjetnici dolaze dijeliti savjete, nego međusobni razgovor sudionika tih grupa i njihovo "izlječenje".. bog te pitaj di si ti bio
Pa nisam baš naletio nego otišao uz uputnicu liječnika opće prakse na odgovarajuće mjesto. Svrha takvih sastanaka je prilično jasna. Vodi ih psihijatar, a odvjetnica je, kao što sam i rekao, bila gost i došla je na poziv upravo psihijatra koji grupu i vodi.

Quote:
I na kraju - radnici sporove dobivaju i to gotovo uvijek.
I protiv državnih firmi i protiv velikih privatnih korporacija... neka me modovi isprave ako imam krivu informaciju, ali 90-95% takvih sporova završavaju u korist radnika.
Na sastancima na kojima sam bio čuo sam raznih iskustava. Većina od sudionika grupe koji vode spor s poslodavcem, nisu ga dobili ili sporovi traju godinama bez gotovo ikakvih pomaka. Jedan jedini polaznik grupe je dobio pravomoćnu presudu u svoju korist, ali poslodavac ne poštuje odluku suda.

Zadnje uređivanje Leymann : 18.05.2013. at 20:44.
Leymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 22:02   #119
Quote:
Leymann kaže: Pogledaj post
Na sastancima na kojima sam bio čuo sam raznih iskustava. Većina od sudionika grupe koji vode spor s poslodavcem, nisu ga dobili ili sporovi traju godinama bez gotovo ikakvih pomaka. Jedan jedini polaznik grupe je dobio pravomoćnu presudu u svoju korist, ali poslodavac ne poštuje odluku suda.
Točno, oni koji su prije par godina pokrenuli sporove, fakat se razvlače... međutim se stvari mijenjaju.
Ako se ne varam, osim nekakvog brzog suđenja, kad su radni sporovi u pitanju, suci sada imaju rok da donesu presudu 40 dana nakon zadnjeg ročišta - mislim da je to od ove godine.

Točno, ima poslodavaca i koji se oglušuju, ali samo će ih to na kraju skuplje koštati.
Ja konkretno, znam čovjeka koji je zaposlen u jednom ministarstvu i već je sud dva puta presudi u njegovu korist, da bi ovi u ministarstvu smislili sad novi razlog da mu daju otkaz - a sve varijacije na temu
Gle, sve će to na kraju poslodavca skupo koštati.
S vremenom će, kad se nakupi dovoljan broj presuda i kad neka firma dobi dovoljno puta financijski po nosu i ti koji su krivi zbog tih nezakonitih otkaza i kazni za mobbing, dobiti nogom u guzicu, jer će firmu njihova glupost i bahatost koštat.
Samo za sve treba vremena...
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 09:56   #120
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Točno, oni koji su prije par godina pokrenuli sporove, fakat se razvlače... međutim se stvari mijenjaju.
Ako se ne varam, osim nekakvog brzog suđenja, kad su radni sporovi u pitanju, suci sada imaju rok da donesu presudu 40 dana nakon zadnjeg ročišta - mislim da je to od ove godine.

Točno, ima poslodavaca i koji se oglušuju, ali samo će ih to na kraju skuplje koštati.
Ja konkretno, znam čovjeka koji je zaposlen u jednom ministarstvu i već je sud dva puta presudi u njegovu korist, da bi ovi u ministarstvu smislili sad novi razlog da mu daju otkaz - a sve varijacije na temu
Gle, sve će to na kraju poslodavca skupo koštati.
S vremenom će, kad se nakupi dovoljan broj presuda i kad neka firma dobi dovoljno puta financijski po nosu i ti koji su krivi zbog tih nezakonitih otkaza i kazni za mobbing, dobiti nogom u guzicu, jer će firmu njihova glupost i bahatost koštat.
Samo za sve treba vremena...
Stvarnost je malo drugačija. Naime politička elita koja se prije 22 godine velikim dijelom transformirala i u ekonomsku elitu, dobro se zaštitila zakonom dok su radnici / zaposlenici ostali zakonom zaštićeni samo deklarativno (a i to je upitno), a ne i stvarno. Pokrećeš li spor protiv poslodavca zbog mobbinga svakako trebaš odvjetnika i to možeš učiniti na 2 načina:

1. Ukoliko si član sindikata, na sudu te može zastupati pravnik sindikata. Praksa je do sada pokazala da sindikat sporove uglavnom gubi, a tada sindikat plaća i sve parnične troškove. Nakon tako loših iskustava oni to naprosto izbjegavaju pa ti preostaje...

2. Da te zastupa odvjetnik kojeg naravno plaćaš sam. Obzirom da većina radnika živi od te mjesečne plaće i nema neke ekonomske rezerve jasno je da će se rijetko tko u tako nešto upustiti jer si to naprosto ne može priuštiti.

Sličan slučaj koji si opisala sam imao prilike vidjeti na toj grupi. Poslodavac je Ministarstvo financija, dakle državna ustanova koja ne poštuje odluku suda i ne provodi pravomoćnu presudu već radi upravo to što si navela, smišljaju nove načine kako da čovjeku daju otkaz.

Btw, od odlazaka na te grupe sam odustao jer ne vidim svrhu tj. svrha je otprilike kao i na sastancima liječenih alkoholičara. Ljudi se izjadaju pred drugim ljudima slične sudbine, neki se rasplaču... da bi si malo olakšali situaciju i ... to je to. Pomoći nema osim psihološke podrške. Ne želim reći da je to nevažno, ali ja sam od toga vrlo brzo odustao jer kao jedini izlaz vidim promjenu posla, poslodavca... jer od nečeg se mora živjeti, a promijeniti ne možeš baš ništa.

Zadnje uređivanje Leymann : 19.05.2013. at 10:05.
Leymann is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:59.