Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2013., 08:51   #141
Quote:
zlrjgnhh kaže: Pogledaj post
Google gi index of acacia honey pa ces vidjeti, puno je linkova da ih ovdje stavljam.
Evo jesam sad malo proguglao, ima uistinu nešto u tome.

Moram to bolje proučiti.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 11:00   #142
Javi ako nades na neku stranicu gdje ima GI za vise vrsta meda.
Mogu traziti med po med, ali sam mislio da negdje ima sve pregledno i na jednom za usporediti.
zlrjgnhh is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 12:20   #143
Čini se da je to dosta neistraženo.
Evo, i ja sam nešto naučio.
Našao sam ovo:

http://www.livestrong.com/article/27...lycemic-index/

Low GI foods release their energy slowly and have GI values of 55 or less. Medium GI foods have values between 56 and 69 and high GI foods, which release their energy quickly, have GI values of 70 or above


GI OF HONEY
Honey is a naturally sweet substance produced from nectar by bees. According to the American Dietetic Association, honey is made up of several sugars including fructose, glucose and sucrose. The glycemic index will vary depending on the type of honey you use. Floral honeys tend to have the lowest GIs, so use them to sweeten the foods you eat. According to the Glycemic Index Database, locust honey has a GI of 32, yellow box honey has a GI of 35 and stringy bark honey has a GI of 44. Other honeys release their energy faster and are classed as medium on the glycemic index. These tend to be the commercial blends, clover honey which has a GI of 69 and pure honey which has a GI of 58.


Bagrem GI 32.
Yelloy box i stringy bark su nekakvi eukaliptusi, to nam je irelevantno.
Od djeteline GI 69. Čisti med 58.

Evo još:
Med od uljane repice 64.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2013., 06:28   #144
Hvala.
Jesi pronasao mozda GI za lipov, kestenov, lavandin med?

Trebali bi mi svi malo pretraziti internet i napraviti listu GI indeksa za med koji se proizvodi kod nas.

Ako ima zainteresiranih neka ostave GI ovdje na forumu za svoje vrste meda koje proizvode ili koriste.
zlrjgnhh is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2013., 08:30   #145
Quote:
zlrjgnhh kaže: Pogledaj post
Hvala.
Jesi pronasao mozda GI za lipov, kestenov, lavandin med?

Trebali bi mi svi malo pretraziti internet i napraviti listu GI indeksa za med koji se proizvodi kod nas.

Ako ima zainteresiranih neka ostave GI ovdje na forumu za svoje vrste meda koje proizvode ili koriste.
Čini se da stvari ipak nisu tako jednostavne.
Vjerojatno ovi ekstremno niski GI vrijede samo za Australijske vrste meda - možda su njihove medonosne biljke specifičnih karakteristika.

Evo nešto više o medu:
http://www.bee-hexagon.net/files/fil...onalReview.pdf

Njemačko istraživanje kaže da europske vrste meda - bagrem, lipa, repica kesten - imaju Gi od 49 do 64.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2013., 00:41   #146
Med je nevjerovatan doista. Samo napomena svima: ne kupujte po trg. centrima MED, uzimajte kod bakica i dedeka, odnosno domacih.
__________________
Honesty is the first chapter in the book of wisdom.
Azure is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2013., 17:49   #147
Quote:
Azure kaže: Pogledaj post
Med je nevjerovatan doista. Samo napomena svima: ne kupujte po trg. centrima MED, uzimajte kod bakica i dedeka, odnosno domacih.
Zašto ????
pa največi švercer i uvoznik patvorenog meda je Kralj koji na svim tržnicama prodaje domači pravi med (ako bi se lagali)
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 20:13   #148
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Zašto ????
pa največi švercer i uvoznik patvorenog meda je Kralj koji na svim tržnicama prodaje domači pravi med (ako bi se lagali)
Ma kupio je kolega med u domaćem trgovačkom lancu, a 'med' se razdvojio u teglici u tri sloja.
Ovo na placu se svašta prodaje. Kažu ljudi da ima i meda po 30 kn. Takvog meda mu ja napravim po 15 kn, samo neka kaže koliko tona treba .
Meda koji rade pčele nema sada ispod 40 kn teglica.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 14:38   #149
Ja sam se preporodio s manuka medom.
Jest da košta ko omanji dalmatinski otok al je odlična stvar.
__________________
Alf used to say: "When you get the ball, you give it to Bobby".
Zlikovsk is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2013., 09:49   #150
manuka med

Moram se složiti vezano za Manuka med. Koristim razne vrste meda godinama i imam samo riječi hvale za ovu vrstu meda. Prije su mi donosili iz Njemačke a sad se može naći i kod nas. Jedino je bitno voditi računa da Manuka med ima oznaku UMF (unique manuka factor) jer garantira njegovu kvalitetu i ljekovitost. Kao što je već rečeno, skup je ali vrijedi svake lipe. Svi ga jedemo u kući a suprug se preporodio odkad ga koristi. Imao je velikih problema sa želucem prije nego što je počeo koristiti manuka med. Dijete mi nezna za doktora tijekom cijele zime
suzana76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 00:03   #151
Ostalo mi je od pcelarenja nesto plasticnih podlozaka.

Plasticna podloska je odlicna zamjena za polikarbonatnu plocu, najvise zbog cijene, a moze posluziti za: pokrivanje nadstresnica i verandi (terasa)
pokrivanje manjih garaza
razlicite nacine izolacije
zimske vrtove
plastenike
oblaganje zidova
u pcelarstvu (podnica, hranilica)

Dimenzije jedan komad: 1000mmx1200mm
Debljina: 3.5mm

Cijena: 12kn/kom, vise od 50 kom 10kn/kom

0921377584
di si is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 13:35   #152
Quote:
Azure kaže: Pogledaj post
Med je nevjerovatan doista. Samo napomena svima: ne kupujte po trg. centrima MED, uzimajte kod bakica i dedeka, odnosno domacih.
Mda, ja iskeširala dost love za takav "domaći" med iz koprivničkog kraja, a ono same grude šećera!
Da nisam naručila preko znanca, a pokazalo se izgleda da ni on nije neki znalac, figu bi uzela tu "domaću" delanciju... toliko o bakicama i dedekima.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 16:45   #153
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Mda, ja iskeširala dost love za takav "domaći" med iz koprivničkog kraja, a ono same grude šećera!
Da nisam naručila preko znanca, a pokazalo se izgleda da ni on nije neki znalac, figu bi uzela tu "domaću" delanciju... toliko o bakicama i dedekima.
Da se med nije kristalizirao?
Samo pravi med ima sposobnost kristaliziranja.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 18:21   #154
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Mda, ja iskeširala dost love za takav "domaći" med iz koprivničkog kraja, a ono same grude šećera!
Da nisam naručila preko znanca, a pokazalo se izgleda da ni on nije neki znalac, figu bi uzela tu "domaću" delanciju... toliko o bakicama i dedekima.
Vjerojatno je pravi med. Secerni buckuris se nece kristalizirati, kao sto Biljka rece...

Za tebe i ekipu bi trebalo praviti 'med od maslacka' http://www.coolinarika.com/recept/738529/, s time bi vjerojatno bili zadovoljni.... A kristaliziralo se ne bi sigurno...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 20:54   #155
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Da se med nije kristalizirao?
Samo pravi med ima sposobnost kristaliziranja.
To znam, i trebao bi onda biti kompaktan, zar ne? No ovaj je gust, nekako kašast ali ipak donekle tekuć i s velkim grudama unutar sebe, a još je i gotovo bijel- poput masti, iako je deklariran kao livadni.
Danas baš na placu gledam medove i vidim kristalizirani livadni- sasvim drugačije izgleda- jednoliko čvrst i smečkast, a gospođa mi veli kak je to što sam ja kupila očito delancija vode i šećera...
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 21:04   #156
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
To znam, i trebao bi onda biti kompaktan, zar ne? No ovaj je gust, nekako kašast ali ipak donekle tekuć i s velkim grudama unutar sebe, a još je i gotovo bijel- poput masti, iako je deklariran kao livadni.
Danas baš na placu gledam medove i vidim kristalizirani livadni- sasvim drugačije izgleda- jednoliko čvrst i smečkast, a gospođa mi veli kak je to što sam ja kupila očito delancija vode i šećera...
livadni med može biti od stotinjak biljaka (uljana repica, divlja kupina, zlatošipka) i svaki drukčije kristalizira. Metni teglicu u toplu vodu (toplu ne vruču) i med bu se dekristaliziro.
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 22:29   #157
Evo večeras sam na vox-u gledala emisiju o medarstvu, gostovala su dvojca dalmatinskih medara i fakat se moglo svašta saznati, između ostalog i načini kako prepoznati radi li se o pravom medu ili patvorini. Izabrala sam najjednostavniji od predloženih načina- kapnuti med na papir- patvorina će navlažiti papir dok pravi med neće.
Tako sam na papir stavila malo ovog meda o kojem sam gore pisala i još jedan drugi, te dobila potvrdu da se fakat radi o šećernoj delanciji- papir se navlažio, dok je ispod drugog uzorka ostao suh.
Eto tek za informaciju, a nadam se da se ovaj moj medni patvoritelj ipak držao samo šećernih sirupa, da nije posegnuo za nekim daleko opasnijim dodacima...
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 01:53   #158
Ja bih volila kupiti Med od hrastovog ploda (zira) cula sam da je jako zdrav i kvalitetan.

Kad med kupujem gledam da ima unutra onu satinu od meda,mislim da se tako zove satina.
Anja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 11:13   #159
Planiram kupiti medun jele pa neka mi znalci odgovore je li dobar ovaj?
http://www.pcelarstvo-radosevic.hr/m...le/30-121.html

Ili preporuku za neki drugi.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 22:59   #160
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Evo večeras sam na vox-u gledala emisiju o medarstvu, gostovala su dvojca dalmatinskih medara i fakat se moglo svašta saznati, između ostalog i načini kako prepoznati radi li se o pravom medu ili patvorini. Izabrala sam najjednostavniji od predloženih načina- kapnuti med na papir- patvorina će navlažiti papir dok pravi med neće.
Tako sam na papir stavila malo ovog meda o kojem sam gore pisala i još jedan drugi, te dobila potvrdu da se fakat radi o šećernoj delanciji- papir se navlažio, dok je ispod drugog uzorka ostao suh.
Eto tek za informaciju, a nadam se da se ovaj moj medni patvoritelj ipak držao samo šećernih sirupa, da nije posegnuo za nekim daleko opasnijim dodacima...
sve te priče o prepoznavanju meda su samo priče. čak i labaratoriji teško otkrivaju patvorine.
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:55.