Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2017., 12:57   #241
Ova tablica za izračun omjera vode, vatre, zemlje i zraka u natalnoj stvarno je super.
Živjela sam u zabludi da sam prava voda jer su mi Sunce i Mjesec u vodenom znaku, a sad sam otkrila da imam kako-tako uravnoteženu kartu.
Voda - 21
Zemlja - 22
Zrak - 15
Vatra - 14

Ne znam bi li se mogli eventualno dobiti još neki bodovi za planete koje su baš u svom sjedištu.
To bi mi još pojačalo zrak.
Etta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 17:03   #242
Po ovoj tablici:
Zrak -29- i to čak 24 boda na račun mog znaka, a ja se nikad nisam osjećala kao tipičan predstavnik...
Zemlja -17
Voda -15
Vatra -11

Na astro com-
Zrak 30.5%
Voda 28.2%
Zemlja 27.7%
Vatra 13.7%

I što sad s tim podacima?! Kako god, ja sam svejedno osjetljiva i introvertna,
možda jer su mi sve vanjske planete retro, 1 korak naprijed 2 nazad. , ili možda jer eto jesam i točka,
ne volim generalizacije po elementima.
__________________
The root of all evil will die if not watered
Ruby Soho is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 15:54   #243
Quote:
Ruby-Soho kaže: Pogledaj post
ne volim generalizacije po elementima.
ni ja.

meni fali vode, i istina, ozbiljno mi šteka empatija, iz vodene perspektive sam zlo
ali ja sasvim lijepo mogu odglumiti sve vodene osjećajćiće. po potrebi. i to je puno, šta!
__________________
short circuit
rubylee is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2018., 14:34   #244
voda-37
zrak-18
zemlja-15
vatra-4

očekivano

https://www.youtube.com/watch?v=e8ohp6bfYOc
pisma napisana za mene
__________________
And peace all around may be your fortune.
Ostat ćemo sami ti i ja u svijetu kome rod i ne treba
Nevera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2019., 13:02   #245
Ima li tko ideju kakav značaj ima nedostatak Zraka u natalnoj karti, odnosno zanemarujemo li ga ako je osobi istaknut Merkur (u 3. polju i odličnim aspektima)?
seagreen is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2019., 19:33   #246
Red face

Quote:
seagreen kaže: Pogledaj post
Ima li tko ideju kakav značaj ima nedostatak Zraka u natalnoj karti, odnosno zanemarujemo li ga ako je osobi istaknut Merkur (u 3. polju i odličnim aspektima)?
Ne zanemarujemo...taj nedostatak na osobnoj razini se ocituje u nedostatku sposobnosti da se mentalna fleksibilnost ,visprenost i spretnost u verbalnoj i drustvenoj interakciji i mobilnosti integrira s ostalim zivotnim aktivnostima na sto prirodniji i spontaniji nacin ...kao i nemanju osvjestenosti toga na onoj razini kakvu bi mogli osvjestiti neki jako izrazeni zračnjaci npr...Ali je stvar u tome sto samim rodjenjem tebi na tvom putu izvorni elemenat zraka i nije potreban da bi ti kao osoba ispunio svoju sadasnju svrhu .Tako da te to uopce ne treba brinuti. Ti zracne planete u karti i dalje posjedujes (na drugim mjestima)...i to je sasvim dovoljan kanal za crpljenje potencijala izvornog zracnog elementa na osobnoj (a da ne govorimo kolektivnoj) razini. "Živost" zračnih polja svakako na pasivnoj razini taj kvalitet zraka dodatno potencira na svojevrstan (pasivni) nacin...a eto ti imas zracnu planetu u zracnom polju.
Snen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2019., 06:15   #247
Quote:
senad90 kaže: Pogledaj post
da se mentalna fleksibilnost ,visprenost i spretnost u verbalnoj i drustvenoj interakciji i mobilnosti integrira
"Mentalno" i "verbalno" su u tvom opisu sasvim suvišni. Dovoljno je "fleksibilnost i visprenost i spretnost" i "mobilnost". U mentalnom i verbalnom je Zrak doduše jasnije uočljiv, ali suštinski nema veze s tim, kao npr. ni Voda ili Vatra. Formula Zemlja=Materijalno, Voda=Emocionalno, Zrak=Mentalno i Vatra=Voljno je po mom mišljenju pogrešna. Suština Zraka kao i svakog elementa se izvodi iz fenomenologije agregatnih stanja. Tako je Zrak kompresibilnost, amortizacija, fleksibilnost, elastičnost, balans, lakoća i sl. Iz toga se onda izvode decentrirano, osuto, lako, fino, oblo, meko, malo, nisko, heterogeno ili jednom rjećju, Zrak je ekstenzivnost i dijametralno je suprotan vatrenoj intenzivnosti.
Difuzno is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2019., 07:19   #248
Quote:
Difuzno kaže: Pogledaj post
"Mentalno" i "verbalno" su u tvom opisu sasvim suvišni. Dovoljno je "fleksibilnost i visprenost i spretnost" i "mobilnost". U mentalnom i verbalnom je Zrak doduše jasnije uočljiv, ali suštinski nema veze s tim, kao npr. ni Voda ili Vatra. Formula Zemlja=Materijalno, Voda=Emocionalno, Zrak=Mentalno i Vatra=Voljno je po mom mišljenju pogrešna. Suština Zraka kao i svakog elementa se izvodi iz fenomenologije agregatnih stanja. Tako je Zrak kompresibilnost, amortizacija, fleksibilnost, elastičnost, balans, lakoća i sl. Iz toga se onda izvode decentrirano, osuto, lako, fino, oblo, meko, malo, nisko, heterogeno ili jednom rjećju, Zrak je ekstenzivnost i dijametralno je suprotan vatrenoj intenzivnosti.
Ali s naglaskom da se radi o tvom osobnom misljenju...

U tom opceprihvacenom znanju o elementima u astrologiji zrak je onaj element koji se kao i voda zbog njihove sposobnosti istodobnog sabijanja i raspanja povezuje sa nasim medjusobnim procesima "komunukacije" tj. medjuvezama...ali u slucaju zraka se ta medjusobna komunikacija kod covjeka izvorno uspostavlja kognitivnim (misaonim) procesima u okviru svijesti..tj. mentalno...dakle umom i njegovim sredstvima izrazavanja (govor,znak,simbol,gest i sl)...dok je kod vode ta komunikacija na podsvjesnom (ili pak nesvjesnom) instinktivnom i intuitivnom niovu...tj. osnovni izvor su emocije i nagoni.

Znas i sam da su uz zemljanu djevicu svi zracni znaci predstavljeni "ljudskom" prirodom...a sto je ono sto je od svih drugih bica na planeti ljudskoj prirodi najsvojestvenije?..pa njegov razvijen kognitivni um ...to jest sposobnost svjesnog razmisljanja i medjusobnog raspoznavanja na osnovu istog ,razlicitim sredstvima izrazavanja (kao sto je tipicno jezik i govor). Eto zato se zrak povezuje s nasim umnim.procesima i nasom verbalnom komunikacijom..nije to nista sto bi trebalo biti prevazidjeno...I moras da shvatis da astrologija nije fizicka nauka..i ne moze se objasniti iskljucivo nasim znanjem o fizickim zakonima..
Snen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2019., 12:02   #249
Quote:
senad90 kaže: Pogledaj post
U tom opceprihvacenom znanju o elementima u astrologiji zrak je onaj element koji se kao i voda zbog njihove sposobnosti istodobnog sabijanja i raspanja
“Sabijanje” i “rasipanje” zvuči kao da astrologiju objašnjavaš “znanjem o fizickim zakonima” a to si naveo kao manje relevantno. Usput, voda odnosno tekuće agregatno stanje se ne može “sabijati”, ako si pod tim mislio komprimirati tj. potrebna je enormna investicija energije da bi joj se smanjio volumen.
Quote:
zbog njihove sposobnosti istodobnog sabijanja i raspanja povezuje sa nasim medjusobnim procesima "komunukacije" tj. medjuvezama…
Mogao si napisati iz prirode fluida (gasovito i tekuće) da prožmu stvari ili da se razmjenjuju sa stvarima, voda koja simpatetično natopi i “sraste” s objektom, zrak antipatetično samo prožme šupljine; ili iz njihove karakteristike medijalnosti, da puštaju da se ”piše” po njma, da mogu nositi “tragove”, da se dopuštaju signirati, a ne na osnovu “suzbijanja”. Ljudi kojima dominiraju fluidni elementi su faktički porozniji i propustljiviji, ali to je još daleko od toga da se suštini ovih elemenata pripisuje komunikacija. To je za mene jedna šuplja dogma i od srca želim da se ta utabana zemlja preore.
Komunikacija je kategorija koja ne stoji u direktnoj vezi ni sa jedniom elementom, već samo sa Merkurom - moje mišljenje i to čvrsto kao armirani beton. Skoro sve ono što Merkur simbolizira je razmjena i posredništvo. Znakovi koji su domicili Merkuru su ljudski, to valja eventualno izdvojiti, i ne “ljudskost” Zraka, odnosno zračnih znakova.
Quote:
ali u slucaju zraka se ta medjusobna komunikacija kod covjeka izvorno uspostavlja kognitivnim (misaonim) procesima u okviru svijesti..tj. mentalno
Kod komunikacije o kakvoj ti pišeš (kongitivnost) je odlučujući pojam, to je naša “međuveza”, a pojam je izrazito zemaljski tool, u smislu “kristalizacije”, apstrakcije ili standardiziranja doživljajnog materijala. Nebi mogao biti “međuveza” da nije “hvatljiv” ili “dohvatljiv” (njemački izraz pojmiti - “das Begreifen” - znači uhvatiti ili zahvatiti), možeš se i gađati s njim koliko je tvrd.
Quote:
ali u slucaju zraka se ta medjusobna komunikacija kod covjeka izvorno uspostavlja kognitivnim (misaonim) procesima u okviru svijesti..tj. mentalno...dakle umom i njegovim sredstvima izrazavanja (govor,znak,simbol,gest i sl)...dok je kod vode ta komunikacija na podsvjesnom (ili pak nesvjesnom) instinktivnom i intuitivnom niovu...tj. osnovni izvor su emocije i nagoni.
Svjesno i nesvjesno mogu biti samo odnos Zemlje i Vode, elemenata koji su u dijametralnm odnosu ne samo na Zodijaku, čak i u smislu da svjest i kongitivnost stoje u analogiji sa svjetlošću. Svjesnost postoji samo kao pukotina čovjeka i svjeta, kao opredmećenje, znaći ukrućenje; dok nesvjesno pokušava prevazići taj dualizam rastakanjem. Zemlja je uvjek volja za formom i Voda za besformnošću.
Quote:
Znas i sam da su uz zemljanu djevicu svi zracni znaci predstavljeni "ljudskom" prirodom…
Pretpostavljam da hoćeš reći da nisu životinje, pošto Vaga nije ništa ljudsko - ali sigurno stoji u vezi sa ekvinocijem ili ravnodnevnicom, ali možda istovremeno i sa suštinskom karakteristikom Zraka - balansiranje.
Quote:
a sto je ono sto je od svih drugih bica na planeti ljudskoj prirodi najsvojestvenije?..pa njegov razvijen kognitivni um ...to jest sposobnost svjesnog razmisljanja i medjusobnog raspoznavanja na osnovu istog ,razlicitim sredstvima izrazavanja (kao sto je tipicno jezik i govor). Eto zato se zrak povezuje s nasim umnim.procesima i nasom verbalnom komunikacijom..nije to nista sto bi trebalo biti prevazidjeno…
Nemoj mi zamjerit, tu se utabala jedna jeftina analogija od koje mi se kosa diže na glavi. Kao prvo, suština čovjeka nije u sposobnosti mišljenja, to rade i vrapci, nego u “otvorenosti prema svijetu” (Scheler) ili “ekscentričnoj pozicioniranosti” (Plessner) ili, drugim rječima, rascjepu međ čovjekom i svjetom što opet odgovara krutom elementu.
Druga stvar, iako ne mislim da su astrološki simboli besmislica, njihovu iskaznu snagu valja uzeti sa rezervom, jer ti simboli imaju svoju dugu povijest nastanaka i postojali su davno prije nego je Zodijak postao dvanaesterac. Pa i onda kad je zodijak postao dvanaesterac trebalo je pola milenijuma da ih neko dovede u vezu sa Elementima (Vettius Valent).
Nema ta logika puno smisla. Kod kategorije “promjenjivi znaci” su ¾ (75%) ljudski, znači više nego kod kategorije “zračni znaci” koji su ⅔ (66,7%). Strijelca nebi uzimao kao pola čovjeka, nego kao čovjeka sa životinjskim od pupka, mada, dolje smo svi mi životinje i ovako i onako.
Quote:
I moras da shvatis da astrologija nije fizicka nauka..i ne moze se objasniti iskljucivo nasim znanjem o fizickim zakonima..
Nikako našim znanjem, nego našim “predznanjem” o agregatnim stanjima. Ta esenca je u nama i graditeljska je.
Difuzno is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2019., 22:55   #250
@Difuzno

Ma ne mogu ja s tobom da vodim dijalog...previse mi ti razmisljas muski. Eto to je sve sto dalje imam da kazem
Snen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2019., 09:03   #251
Whatever. U svakom slučaju: sve što Zrak jest se može opisati rječju ex-tenzitet, isto kao što se suština njemu dijametralno postavljenog elementa Vatra može opisati rječju in-tenzitet. Zvuči kao iz udžbenika fizike, ali je na djelu neznanstvena fenomenologija - osnova cjele astrologije (neposredne datosti, zato je jezik astrologije nužno infantilan, egocentičan). To je takoreći odnos jednog volumena koji se raširio, razvukao, raspršio, izgubio u ništa i drugog koji se stisnuo, skupio ili nabio u svjetlo, postao zračeće izvorište. Zrak kao neopipljivo, nevidljivo, nečujno, lako, nenametljivo samo diskretno obavija stvari ili ih neprimjetno prožima, ničim ne izaziva, ne nudi mjesto fokusiranja niti ikakva zgusnuća, samo jedna rasprostrta, sa lakoćom i elegancijom balansirajuća neprisutnost, sa svim u dodiru ali ne dira ništa, kolizije elegantno izbjegne kao matadori bika, udarce amortizira kao razapeta mreža, omniprezentan ali se stidi demonstrirati svoje prisustvo, kao da mu je prezentnost bolna, samo virtuozno balansira sa samim sobom i svim drugim; i na drugoj strani Vatra kao intenzivno, zračeće, majestetsko prisustvo koje se skuplja i zgušnjava na jednom mjestu za razliku od Zraka koji je uvijek svugdje i nigdje, stvara tenziju, ostavlja dojam, ždere pažnju i sve oko sebe, gura se, zove, mami, ako prožme onda ubija. Samo radijalni karakter svjetlosnih zraka zove na jednu određenu, centralnu lokaciju, širi se uvijek geometrijski pravocrtno u svim mogućim smjerovima i mami pažnju, za razliku od Zraka koji nikako ne želi biti lociran i koji je ne samo labilnost, (balansirajući) nemir i nestalnost, nego aktivno izbjegavanje svakog zgusnuća, čvorišta, sidrišta, centriranja. Ekstenzivni karakter Zraka voli velike prostore kojima se euforično rasprostre, razvlači se u ek-stazi (grč. ékstasis: van-stajati) preko širina i daljina i grozi se zatvorenosti. Svjetlosni, zračeći izvor je suprotno tomu centriranje, koncentriranje, sažimanje u jednu točku, postavljanje prostornog središta, rast prezence.
Iz ovakvog Zraka je nemoguće izvesti intelekt, komunikaciju i sl. ali postoji naravno zračni, sangvinični intelekt koji je sve ono što je ovdje opisano: brz, dinamičan, virtuozan, svestran, zato i društven, ali slab tamo gdje se traži trajanje, intenzitet, apstraktcija - najbolje ga opisuje žurnalizam, u smislu, znam svašta ali ništa pravo.
__________________
https://www.morlach.de
Difuzno is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2019., 10:07   #252
Postoji jedna važna činjenica koja se odnosi na komunikaciju (razmjenu) i iz koje se vidi jasna povezanost komunikacije s elementom zraka - to je disanje.

Osim što život započinje i završava dahom, što se natalna karta pravi za vrijeme prvog čovjekovog udaha, ljudima je za život neophodno disanje - jedan te isti "zrak" svi dišemo u Merkurovskom (dualnom) ritmu (udah - izdah) i kao takvi neprestano komuniciramo s okolinom. Tj. izvorna čovjekova potreba za komunikacijom živi u elementu zraka, a element zraka je izvorni posrednik u toj komunikaciji.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2019., 11:29   #253
Ne može se reći da je komunikacija samo biti utkan u jedan sveprožimajući medij. Komunikacija je svrsishodna razmjena izoliranih ili zatvorenih sistema sa izoliranim sadržajima, konkretno u svrhu sticanja informacije. Npr. O2 koje biljke “izdahnu” udišemo mi, ali ne može se reći da time imamo prirast na informacijama, ili da smo uopće razmjenili s njima nešto (na koncu mi ljudi zrak “razmjenjujemo” samo sa biljkama, međusobom ne, ono što ja izdahnem ti ne udišeš/obrađuješ i obrnuto). Uslov za to je da razmjenjeno bude pripadajuće, nečiji posjed. Recimo da živimo u društvu blaženih socijalističkih snova, bez klasa i bez posjeda, sa imanjem po uzoru na zrak, svačijim i ničijim, dali bi tu mogla postojati razmjena? Razmjena i komunikacija funkcionira samo u uslovima izoliranosti. Zrak je kao fleksibilni i dinamični medij širenja i otvaranja sigurno i najbolji medij razmjene, u tržišnom slučaju otvara izolirane sisteme, pušta sadržaje napolje. Pokrovitelj tržišta Merkur nije slučajno zračne naravi, štoviše tržište i tržišna društva funkcioniraju sasvim izvjesno po logici Zraka ili gasovitog agregatnog stanja (vidi ovdje), ali to ako je i razmjena, još uvijek nije komunikacija, a posebno nije intelekt. Ako se ne varam ta ideja Zrak=Intelekt je teozofskog porijekla kao i sva novija astrologija, koliko znam stari su opisivali elemente samo u duhu aristotelovih taktilnih kvaliteta. Čak i činjenica da je u animalnom svjetu daleko najrafiniraniji i najrasprostranjeniji oblik komunikacije zvučni, i pri tom zvuk nije ništa drugo nego “pisanje” po gasovitom mediju (Zrak) koje naše uho “čita” (kao što ne čudi da je Merkur zračan, ne čudi ni da je Venera zračna, s obzirom da je muzika harmonija zvukova), još uvijek ne daje suštini zračnog elementa komunikativnost, niti je direktna korespodenca Zraka, kao što je Merkura. Sve u svemu, ne želim Zrak striktno ograničiti od razmjene i komunikacije, ono što mi je bitno je da sa Zraka stresem intelekt. Ako ga već moramo ugurati u neki element onda mu je najbliži element Zemlja (ne, nisam Zemlja, nego Voda).
__________________
https://www.morlach.de
Difuzno is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2019., 11:45   #254
Quote:
Difuzno kaže: Pogledaj post
Ne može se reći da je komunikacija samo biti utkan u jedan sveprožimajući medij. Komunikacija je svrsishodna razmjena izoliranih ili zatvorenih sistema sa izoliranim sadržajima, konkretno u svrhu sticanja informacije. Npr. O2 koje biljke “izdahnu” udišemo mi, ali ne može se reći da time imamo prirast na informacijama, ili da smo uopće razmjenili s njima nešto (na koncu mi ljudi zrak “razmjenjujemo” samo sa biljkama, međusobom ne, ono što ja izdahnem ti ne udišeš i obrnuto). Uslov za to je da razmjenjeno bude pripadajuće, nečiji posjed.
Pisah o elementu zraka kao počelu, "isti zrak" svi udišemo da bi živjeli, bez njega ne možemo, a način kojim taj element koristimo za život jest "disanje" (prva komunikacija).
Quote:
Sve u svemu, ne želim Zrak striktno ograničiti od razmjene i komunikacije, ono što mi je bitno je da sa Zraka stresem intelekt.
Što se tiče veze elementa zraka i funkcije mišljenja - ljudski organizam se mora kontinuirano opskrbljivati kisikom (disati - "komunicirati") jer u tijelu ne postoji ni najmanja rezerva za njega. Na disanje je posebno osjetljiv mozak - organ koji treba tri (?) puta više kisika od drugih organa.

Ispravno disanje povećava mentalni potencijal (bistri um), odnosno zbog tako jake potrebe "organa mišljenja" za tim počelom (elementom zraka), disanje jako utječe na njegovu stimulaciju. Tu se očituje jaka veza: zrak - disanje (komunikacija) - um.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2019., 12:06   #255
Quote:
(ne, nisam Zemlja, nego Voda).
Pa vidi se iskreno i ona ali ovdje u onom iskrivljenom smislu..jer ti ne da subjektivno apstrahuješ i fleksibilno integriras više oblasti po osobnom nahodjenju ..vec te to bas onako ponijelo svojski... pa je prilicno konfuzno za logicko povezivanje ...makar meni.

Mislim pazi ti ove recenice:

Quote:
Tako je Zrak kompresibilnost, amortizacija, fleksibilnost, elastičnost, balans, lakoća i sl. Iz toga se onda izvode decentrirano, osuto, lako, fino, oblo, meko, malo, nisko (?), heterogeno ili jednom rjećju, Zrak je ekstenzivnost i dijametralno je suprotan vatrenoj intenzivnosti.
Snen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2019., 12:06   #256
Rekoh već, disati nije komunicirati.
Kisik koristimo kao što ga koristi i plamen, treba nam za sagorijevanje (u mitohondrijima), a sagorijevanje nam treba samo za energiju. Mozak od svih elemenata sadrži najmanje kisika, ako elektricitet subsumiramo Vatri. To što on dobije od udahnutog je samo energija. Ali kako bi baba rekla: “od zraka nemoš živit” tako i mozak ne može živit samo od zraka, štoviše energija prvenstveno stiže od krutog i tekućeg, konkretno od glukoze koju crijevo izvuče iz toga.

Quote:
senad90 kaže: Pogledaj post
Mislim pazi ti ove recenice:
To je duža priča. Ako signem..
__________________
https://www.morlach.de
Difuzno is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2019., 12:12   #257
Quote:
Difuzno kaže: Pogledaj post
Rekoh već, disati nije komunicirati.
Ali jest - disanje je komunikacija.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2019., 12:15   #258
Ja sam objasnio zašto nije, ti objasni zašto je

Quote:
decentrirano, osuto, lako, fino, oblo, meko, malo, nisko
To su metafore koje koristimo kad su u pitanju zračni fenomeni.
__________________
https://www.morlach.de
Difuzno is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2019., 12:18   #259
Quote:
Difuzno kaže: Pogledaj post
To su metafore koje koristimo kad su u pitanju zračni fenomeni.
Tko koristi?

Pazi ti koliko je ovaj odgovor i dalje apstraktan...dakle metafora jednog zračnog fenomena je nisko ali isto tako i malo potom kompresovano ali u isto vrijeme i osuto i decentrirano...
Snen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2019., 12:19   #260
Quote:
senad90 kaže: Pogledaj post
..subjektivno apstrahuješ i fleksibilno integriras više oblasti po osobnom nahodjenju..
Nego po čemu nego vlastitom nahođenju, da ne po dogmama kao vi.
__________________
https://www.morlach.de
Difuzno is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:47.