Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2012., 14:02   #61
Neće se zaboravit.

http://www.dalmacijanews.com/Hrvatsk...ama-VIDEO.aspx
__________________
"Vezali me za taj kamen ko da je od suhog zlata ..."
mala_bjonda is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 15:14   #62
Quote:
Teta1 kaže: Pogledaj post
Ovo bi trebalo uci u skolske udzbenike... Bravo Stupe, naklon do poda...
Da li mozes napisati koje dani su zapravo bili odlucujuci u bitki za Osijek? Kojeg datuma su pali spomenuti Tenjski Antunovac, Laslovo i Ernestinovo? U kojem pravcu je obrana Osijeka bila po tvom misljenju najtanja, i da li je s obzirom na obranu Osijeka bili tezi prvi dani pocetka organiziranih topnickih napada na Osijek (kolovoz 1991, s obzirom da se Hrvatska Vojska tek tada pocela ozbiljnije organizirati) ili nakon okupacije Vukovara? Koji dani su bili najtezi pocetkom prosinca 1991? Da li su nakon pada Vukovara bili ugrozeniji Vinkovci ili Osijek, zasto se agresorska vojska nije obrusila po tvom misljenju u pravci Djakova?
Znam da nije tema, ali kad je u svom fenomenalnom postu Stup to spomenuo...
Hvala. Napisao sam što mislim i osjećam.

A što se ostalog tiče, možda je malo off topic, ali odgovorit ću ti ipak. Nije ustvari bilo neke bitke za Osijek kao nekog jedinstvenog događaja. Osijek se uglavnom branio u selima i pustarama oko njega. Po liniji Drava (Nemetin) - nova Tenja - Laslovo - Paulin Dvor - Čepin - Drava a na sjeveru je linija na "bentu" (nasipu) Podravlje - Tvrđavica udaljena od Drave, odnosno grada 1 - 1,5 kilometar, zajedno sa 3-5 kilometara "ničije zemlje" štitilo grad tako da se nismo našli u situaciji Slavonskog Broda da nam neprijatelj dođe na drugu obalu rijeke i tako tuče pješačkim oružjem po samom centru grada. Ako se dobro sjećam nekoliko dana posliije pada Vukovara neprijatelj je iz pravca Baranje izvršio napad i izbio na obalu Drave, ali smo ih isti dan odbacili natrag i tu se stanje više nije mijenjalo. To je definitvno bio jedan od odlučujućih momenata u obrani grada, ali ne i jedini.

Po meni dugo vremena, sve negdje do početka studenog '91 najslabija točka obrane je bila na istoku kod Nemetina jer tu otvoren teren omogućuje masivne napade oklopa, a linije obrane su do tada bile vrlo slabo, skoro nikako utvrđene i fortifikacijski uređene.

Granatiranje nekih dijelova grada (Jug II) je počelo već početkom srpnja 1991., s u drugoj polovici srpnja cijeli grad je redovno i svakodnevno granatiran. To je uz prekid trećesiječanjskog primirja trajalo sve do 17. svibnja '92, kada su na grad pale zadnje granate u "prvom poluvremenu" (91-92). U razdoblju od kolovoza '91 do 3.siječnja '92. prosječno je na Osijek dnevno padalo 1.500-2.000 granata i raketa uz povremena avio bombardiranja i mitraljiranja. Na ovoj karti se vide područja ratnih razaranja odnosno granatiranja i bombrdiranja Osijeka u tom razdoblju, ali i kasnije. Ipak, koliko god gadno bilo, uopće se ne može niti usporediti s intenzitetom borbi i razaranja u Vukovaru.

U trenucima kad su padali Ernestinovo (20.studeni 1991.). Laslovo (23.studeni) i nova Tenja, šuma Rosinjača i Antunovac koji više nije Tenjski - 5.prosinca, dakle kad je došao do pred sam grad, mislim da je okupatoru, upravo zbog herojskog otpora Vukovaraca i strašnih gubitaka koje su tamo doživjeli, ponestalo i snaga i morala da bi krenuli u neke ozbiljne napade velikih razmjera na Osijek i Vinkovce. Ali da je njih toga došlo mislim da bi objektivno ipak Vinkovci, kao znatno manji grad i još uz to bliži glavnim snagama okupatora, bili ugroženiji od Osijeka. Čak vjerujem da bi se okupatorska sila prije krenula obračunati s Vinkovcima, osigurati si leđa, pa se tek onda okrenula Osijeku. To je samo moje mišljenje.

A Srbi nisu mogli napasti iz pravca Đakova jednostavno zato jer je to područje, uz cestu Osijek - Đakovo bilo skoro u potpunosti u našim rukama. Njihovi su položaji bilo istočno prema Vinkovcima dok su sela sa većinskim srpskim stanovništvom zapadno, prema Našicama (Budimci, Čokadinci, Poganovci, Vučkovac, danas Normanci, pa i Čepinski Martinci) uspješno vojno neutralizirana poslije pada vojarne u Našicama.

Inače, događaji vezani uz obranu Osijeka su jako dobro opisani u ovom blogu, pa u njemu možeš pročitati detaljno što te zanima. A ova karta je dovoljno detaljna da se vide sva spomenuta mjesta.

Sve u svemu mislim da je Osijek imao ipak ponešto i sreće u cijelo toj situaciji jer je neprijatelj dugo, branjenjem okolnih sela, pustara i pogona, zadržan ipak nekoliko kilometara od samog grada, a kada su neki od tih položaja konačno izgubljeni neprijatelj je već na Vukovaru uvelike istupio oštricu svojih napada i više nisu imali ni snage ni "muda" odnosno morala da nas napadnu kako su vjerojatno ranije planirali.

Evo iako ovo nije topic o Osijeku, nije niti nevezano uz temu Vukovara jer je vukovarska bitka i herojstvo tamošnjih branitelja uvelika odredila i dalji tijek operacija u istočnoj Slavoniji i bez ikakve sumnje nama braniteljima Osijeka, Vinkovaca, Slavonskog Broda i ostalih mjesta znatno olakšala posao i spasila nas daleko težih ljudskih žrtava i puno gorih razaranja.

Upravo zbog toga, mi na Vukovar, njegove branitelje i žrtvu gledamo i emotivnije i sa još više zahvalnosti nego možda stanovnici drugih dijelova Hrvatske.
Stup društva is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 15:28   #63
Quote:
casio kaže: Pogledaj post
Svih proteklih 20 godina uvijek se u danima okupacije Vukovara osjećam jadno, tužno depresivno....ali ove godine NE. Ove godine sam po prvi puta uz sjećanje na te dane osjetio i veliku sreću. Izmješane emocije u kojima je ipak nekako prevladao osmjeh.

Neka je vječna slava i hvala svim poginulim Hrvatskim braniteljima i civilima.
Zato sto si vjerojatno povezao sa oslobodjenim generalima. Kolona jucer u Vukovaru jeste bila duga, ali opet, moglo ih je biti i vise od tih 60-ak tisuca.

Ja sam pozitivno iznenadjen koliko ljudi iz dijaspore je jucer podolazilo, s kojima smo cekali skupa na granicnom prijelazu i vratili se isti dan nazad u Austriju i Njemacku, jako lijepo.

Vjecna slava svima koji su zivot dali.

http://www.youtube.com/watch?v=fw4-l-GUzlI
__________________
...dao Bog da vam sin doveo zeta kuci zbog greske 503 i 504.
Sabrepulse is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 15:43   #64

Zagreb , Gornji grad , Crkva Sv. Marka ( ima još uvijek isti hrvatski grb na krovu ) , dva mjeseca poslije "Oluje" , nije bilo "medenog mjeseca" jer se moralo radit i rađat - kum , kuma i moj pokojni ćaća s brkovima , na desnoj plećki moje žene
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 16:07   #65
Quote:
casio kaže: Pogledaj post
Svih proteklih 20 godina uvijek se u danima okupacije Vukovara osjećam jadno, tužno depresivno....ali ove godine NE. Ove godine sam po prvi puta uz sjećanje na te dane osjetio i veliku sreću. Izmješane emocije u kojima je ipak nekako prevladao osmjeh.

Neka je vječna slava i hvala svim poginulim Hrvatskim braniteljima i civilima.
meni je ovo bio šesti posjet Vukovaru veseli me što ima sve više dice i mladih u koloni sjećanja to je znak da se Vukovar nikada neće zaboraviti.Koliko god sam sretan kod Blaginog spomenika i tenka na Trpinjskoj cesti toliko me spomen dom na Ovčari uvik emocionalno slomi!
Mislio sam da ću izdržati bez da mi suza poteče,ali ne po šesti put opet isto,nemogu u onom mraku zamisliti da su nam to napravili.Gledajući u one slike i njihove stvari suze mi poteku,to je jače od mene,a imam 40 godina!

Vidio sam dva mladića kako koračaju i drže uvezane šalove Dinama i Hajduka,Vukovar je jedino misto na svitu di je to moguće!!Vukovar mi je grad inspiracije i iz osobnog zavita ču uvik dolaziti dok god budem moga hodati,vjerojatno već dogodine!

Hvala svim VU braniteljima za žrtvu koju su izdržali i podnili za sve nas!!!!
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 19:41   #66
ispada da se samo u vukovaru ratovalo i ginulo
Zego is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 19:59   #67
Quote:
Zego kaže: Pogledaj post
ispada da se samo u vukovaru ratovalo i ginulo
Cekaj malo, nije red da se sada to na ovoj temi pise, ali koliko je ljudi uspjelo braniti Vukovar mjesecima od JNA i ostalih cetnika? Koliko je neprijatelja bilo vs branitelja?

A za koliko SATI su pali neki djelovi Hrvatske (necu navoditi koji da se neko nebi uvrijedio)?

Ne cemo o tome, malo je bljutavo o tome na ovoj temi.

Vjecna slava SVIM poginulim braniteljima.
__________________
...dao Bog da vam sin doveo zeta kuci zbog greske 503 i 504.
Sabrepulse is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 20:07   #68
Bio jučer u koloni, na Ovčari, groblju... Čovjeku se pomiješa toliko osjećaja, kada vidite koliko je ljudi poginulo i na kakav način...

Hvala svim braniteljima i civilima koji su poginuli za našu Domovinu. Dali su ono najvrijednije što su imali - život.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 10:09   #69
@Stup društva: Od srca ti hvala na opsežnom odgovoru. Te 1991 bila sam dijete, pa pokušavam razumjeti kako je to bilo za običnog branitelja. Što je možda nemoguče, ali pokušavam. Upisi poput tvojih su zato jako bitne i poučne za mene, još jednom hvala.
__________________
You guess? Don't you know?
Holy Golightly is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 12:08   #70
status sa fejsa od mlađe osobe

"Kad bi mi netko rekao da je ljudima ovoliko stalo do svoje domovine ne bi im vjerovala, ali ovo sto se danas moglo vidjeti u Hrvatskoj ne viđa se svaki dan. Svaka čast."

holy, kako je bilo običnom branitelju? to se nemre razumijeti
Zego is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 13:23   #71
Za sve žrtve Ovčare upalimo svijeće i pomolimo se,da se nikada ne zaborave.
Vječna im hvala!


"A Grad? Za nj se ne brinite. On je svo vrijeme bio u vama, samo skriven, da ga krvnik ne nađe. Grad - to ste vi"! - Siniša Glavašević
marrai is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 13:27   #72
Quote:
Zego kaže: Pogledaj post
status sa fejsa od mlađe osobe

"Kad bi mi netko rekao da je ljudima ovoliko stalo do svoje domovine ne bi im vjerovala, ali ovo sto se danas moglo vidjeti u Hrvatskoj ne viđa se svaki dan. Svaka čast."

holy, kako je bilo običnom branitelju? to se nemre razumijeti
Ljudi, tih 60-ak tisuca sto nas je bilo u nedjelju u Vukovaru, moglo je biti puno vise, pa pola njih je podolazilo iz vana bilo, granicni prijelaz HR/HU je bio pun vozila koja su isla prema Vukovaru.

Treba nas biti vise, neka se vidi da nas ima. Od rodbine su mi svi tada bili u ratu, ranjivani vise puta i makar mi prepricavali te price, ja ih necu moci shvatiti jer shvatiti mogu samo oni koji su sudjelovali.
__________________
...dao Bog da vam sin doveo zeta kuci zbog greske 503 i 504.
Sabrepulse is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 14:04   #73
Quote:
Sabrepulse kaže: Pogledaj post
Ljudi, tih 60-ak tisuca sto nas je bilo u nedjelju u Vukovaru, moglo je biti puno vise, pa pola njih je podolazilo iz vana bilo, granicni prijelaz HR/HU je bio pun vozila koja su isla prema Vukovaru.

Treba nas biti vise, neka se vidi da nas ima. Od rodbine su mi svi tada bili u ratu, ranjivani vise puta i makar mi prepricavali te price, ja ih necu moci shvatiti jer shvatiti mogu samo oni koji su sudjelovali.

Ispravio bih malu krivotvorinu izazvanu čudnim medijskim pristupom.
Računica pokazuje da je u koloni bilo 120-140 000 ljudi.

Pitanje-Zašto nitko nije snimio kolonu iz zraka?
Zašto nitko nije postavio kameru na vodotoranj?-vidio bi cijelu sliku.
__________________
"U šarmantnoj pozi moderni poganac —Najmio ga stranac, da nam metne lanac.Taj klatež, što o pravdi blebeće —On za korist tuđu laže, kleveće."
SKIDAJTE MARASOVCU BAN
Panonicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 14:39   #74
Quote:
Primitive kaže: Pogledaj post
Uz jucerasnje dobre vijesti vrijeme je da se na forumu sjetimo i nasih hrabrih Vukovarki i Vukovaraca koji osvjetljavaju Hrvatsku vec 21 godinu.

Hvala vam na svemu.
evo jednog sjećanja od nekog ko nije hrvat, a nije ni iz Hrvatske, ali se ipak sjetio



http://doznajemo.com/2012/11/18/sjec...anja-vukovara/
_Bosna_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 14:40   #75
Quote:
Panonicus kaže: Pogledaj post
Ispravio bih malu krivotvorinu izazvanu čudnim medijskim pristupom.
Računica pokazuje da je u koloni bilo 120-140 000 ljudi.

Pitanje-Zašto nitko nije snimio kolonu iz zraka?
Zašto nitko nije postavio kameru na vodotoranj?-vidio bi cijelu sliku.
vukovar je mali grad. dojam iz zraka može varati
Zego is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 14:45   #76
Quote:
Panonicus kaže: Pogledaj post
Ispravio bih malu krivotvorinu izazvanu čudnim medijskim pristupom.
Računica pokazuje da je u koloni bilo 120-140 000 ljudi.

Pitanje-Zašto nitko nije snimio kolonu iz zraka?
Zašto nitko nije postavio kameru na vodotoranj?-vidio bi cijelu sliku.
Evo ga na. I koliko je sada na kraju bilo ljudi? Zar ni ovakav skup ne može biti lišen manipuliranja brojem sudionika? Zar je zaista tako teško otprilike utvrditi koliko je ljudi došlo? Nisam bio (na taj dan jednostavno ne mogu tamo ići) i ne znam da li ti preuveličavaš ili mediji umanjuju broj sudionika, ali kako god bilo, tko god krivotvori taj podatak (a nije da baš vjerujem medijima) trebao bi se stiditi. Jer vukovarska kolona sjećanja i broj njenih sudionika ne bi nikad smio biti objekt propagandnih manipulacija i krivotvorenja. Nikada.

A u krajnjoj liniji nije ni važno koliko ljudi dođe. Važna je iskrenost i čistoća namjere s kojom su došli. Važno je da se vukovarski heroji i žrtve ne zaborave. I važno je da bar netko od tih ljudi nešto, u okviru svojih mogućnosti, učini za Vukovar i izvan tog dana. Jer Vukovaru treba pomoći. Vukovar polako umire.

Čitam danas u "Glasu Slavonije" da je Vukovar s predratnih 44.600 stanovnika spao na samo 28.000. Skoro tri tisuće manje nego 2001. Ljudi iz Vukovara (a i iz Slavonije općenito) odlaze zbog osiromašivanja i nedostatka ikakve perspektive, broj umrlih znatno premašuje broj novorođenih i ako se tako nastavi za 20-30 godina jedva da će tko i živjeti u tom Vukovaru za koji su se naši branitelji tako hrabro borili i za koji je toliko krvi proliveno. Neće se valjda pokazati da je sve, hrabrost, žrtva, pa i kolone sjećanja, bilo uzalud. To bi bio poraz teži i od onog u studenom '91.
Stup društva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 16:39   #77
Quote:
Stup društva kaže: Pogledaj post
Evo ga na. I koliko je sada na kraju bilo ljudi? Zar ni ovakav skup ne može biti lišen manipuliranja brojem sudionika? Zar je zaista tako teško otprilike utvrditi koliko je ljudi došlo? Nisam bio (na taj dan jednostavno ne mogu tamo ići) i ne znam da li ti preuveličavaš ili mediji umanjuju broj sudionika, ali kako god bilo, tko god krivotvori taj podatak (a nije da baš vjerujem medijima) trebao bi se stiditi. Jer vukovarska kolona sjećanja i broj njenih sudionika ne bi nikad smio biti objekt propagandnih manipulacija i krivotvorenja. Nikada.

A u krajnjoj liniji nije ni važno koliko ljudi dođe. Važna je iskrenost i čistoća namjere s kojom su došli. Važno je da se vukovarski heroji i žrtve ne zaborave. I važno je da bar netko od tih ljudi nešto, u okviru svojih mogućnosti, učini za Vukovar i izvan tog dana. Jer Vukovaru treba pomoći. Vukovar polako umire.

Čitam danas u "Glasu Slavonije" da je Vukovar s predratnih 44.600 stanovnika spao na samo 28.000. Skoro tri tisuće manje nego 2001. Ljudi iz Vukovara (a i iz Slavonije općenito) odlaze zbog osiromašivanja i nedostatka ikakve perspektive, broj umrlih znatno premašuje broj novorođenih i ako se tako nastavi za 20-30 godina jedva da će tko i živjeti u tom Vukovaru za koji su se naši branitelji tako hrabro borili i za koji je toliko krvi proliveno. Neće se valjda pokazati da je sve, hrabrost, žrtva, pa i kolone sjećanja, bilo uzalud. To bi bio poraz teži i od onog u studenom '91.
Jedna od najdupečatljivijih kolona bijaše prva.
Tek nešto ljudi.
Časne u koloni i Zdravo Djevo.

Godinama,začuđen, pratim medijsko manipuliranje brojem sudionika.
Jedna kamera na codotornju sve riješi -sam ću to probati učiniti slijedeće godine.
Do brojke koju spominjem došao sam jednostavnom matematikom.
Kolona je krenula u 10 i30 ,bili smo negdje u sredini,došli na groblje,položili svijeću,poslušali dio protokola i krenuli nazad (zbog mojih bolova nismo ostali na misi).
Kraj kolone i policijsko vozilo pratnje smo zatekli duboko na Mitnici.

Izmjerili vrijeme -14 i 30.
Kolona se kretala 4 sata, dionica je oko 5 kilometara,u prosjeku je bilo 5-7 ljudi u jednom nizu,razmaci ponekad različiti,no u većini slučajeva oko metar.

Eto otkuda 120 000 ljudi,a novinari neka mi kažu svoju metodu procjene.
__________________
"U šarmantnoj pozi moderni poganac —Najmio ga stranac, da nam metne lanac.Taj klatež, što o pravdi blebeće —On za korist tuđu laže, kleveće."
SKIDAJTE MARASOVCU BAN
Panonicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 16:55   #78
Ne vjerujem da je bilo 60k ljudi, mislim da je bilo puno, puno više..
Prvi put sam bila i tamo provela 3 dana.. Neopisiv je osjećaj hodati s toliko ljudi i taj osjećaj zajedništva...
Svatko treba poći i doživiti to, ja rječima ne mogu opisati... Jedva čekam ponovno poći tamo, grad kao grad nije ni prelijep, nije ni ružan ali ima neku svoju dušu i priču i osjećala sam se potpuno drugačije tamo nego recimo u mom gradu ili u nekom drugom hrvatskom gradu... kako bilo, veselim se ponovnom odlasku tamo... Nadam se da ću moći poći i ne samo u 11. mjesecu da vidim kako grad diše i drugim mjesecima..
__________________
Yes, I have a dirty mind and I refuse to clean it!! :)
mIšIca:P is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 17:13   #79
Iskreno, brojao nisam, uzeo sam brojke iz medija, a osbno mi se cinilo jako puno ljudi, eh sad, sta je kome "jako puno", trebalo ih je biti jos.

Ljudi, treba da se vidi da nas ima, a naj vaznije je da se nikada ne zaboravi.

Sto se tice mladih koji odlaze, a sta je za reci, svaki puta kada idem u rodnu mi Slavoniju, sve vise je zatvorenih ducana, tvrtke propadaju, ljudima isplacuju placu u brasnu, seceru itd. A kavane rastu kao gljive poslije kise, da ne govorim o kladionicama i onom otkupu zlata, znaju da narod u Slavoniji ima dukate, svi mi imamo dukate, a kome voda dodje do grla taj ih proda.

Iako je lopovluk sve veci i sve propada, nista mi nece zamjeniti zlatna polja ravnice moje, nikakve planine, nikakav kamenjar, nikakvo more, samo u Slavoniji se osjecam tu, to mi je dom i jos jednom, jako je lijepo sto ljudi dolaze i sto ih srce vuce. Radio sam nocnu sa subote na nedjelju, otisao sam u Vukovar i vratio se isti dan nazad jer sam navecer opet morao u nocnu, tesko mi nije bilo JER narode, jos jednom, neka se vidi da nas ima, dok god nas ima, zaboravljen nikada nece biti grad heroj => Vukovar!

http://www.youtube.com/watch?v=ydQdtdJ5WVo
__________________
...dao Bog da vam sin doveo zeta kuci zbog greske 503 i 504.
Sabrepulse is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2012., 23:19   #80
Bilo je puno, jako puno ljudi i zar stvarno mislite da je važno je li ih bilo 60.000 ili 120.000 ili pak 75.439??? Ta igranje brojkama u nas ima neku valjda duboku važnost nečega.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:08.