Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2015., 00:48   #1161
Ček ček... Ok, treba imati vizu, putovnicu, putni trošak avionskog prijevoza i? Treba plačati 2000 kn mjesečno? Ili? Što još sve treba, ako bi ubrzo sklopili brak? Trebao bi joj plaćati svaki mjesec 2000 kn i zdravstveno? Ne kužim.
Samplitude is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2015., 09:24   #1162
Quote:
Samplitude kaže: Pogledaj post
A jeste od kurca pomoći. Jebeš forum, pun idiota koji ništa ne mogu pomoći. Sve moram sam. A dobro...
A bit će da je netko drugi

Quote:
E sada, kako sam rekao, čitao sam na toj stranici o strancima, ali nisam baš ništa shvatio.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 00:13   #1163
ne znam baš jesam li na pravom mjestu, molim moderatora da premjesti po potrebi.

za vikend mi dolazi frend iz italije, samo na 2-3 dana. jel se treba negdje prijaviti kad dođe (najvjerojatnije subota popodne), napomenuti nešto pri prelasku granice? također, ispituje me stalno hoće li ga netko na granici pitati kamo ide, kome i zašto, pročitao je tako na netu i uvjeren je da će imati probleme ne prevozi ništa nelegalno ili opasno, ne šverca male kineze u gepeku, samo eto paničari bezrazložno pa da ga razuvjerim.

ima neki posebni postupak ili samo uđe u državu, riješi tu što ima, pa ode natrag?
na MVPE vidim neki rok 3 mjeseca, znači po tome ne treba ništa, jel?
__________________
I’m a carbie girl in a carbie world.
Danielle is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 01:40   #1164
ako je drzavljanin burkine faso mozda ce ga netko nesto pitati
hiro111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 03:15   #1165
nope, talijan 1/1 čim sam rekla VJEROJATNO odmah je bilo ajd provjeri, pa eto provjeravam.

hvala
__________________
I’m a carbie girl in a carbie world.
Danielle is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 20:53   #1166
Ne mora nista, samo pokazati osobnu i doviđorno- ne mora ni prijaviti adresu u RH jer je drzavljanin EU.
Nitko ga nista nece pitati, osim ako ce se sumnjivo znojiti ko nekrofil na sprovodu.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 11:01   #1167
Bok svima,

Ovo mi je hitno, a nemam koga da pitam... Molim Vas da mi date neki savjet.

Ja sam HR drzavljanka sa privremenim prebivalistem u Austriji (zavedeno u papirima u HR). To privremeno prebivaliste sam prijavila (promijenila) prije nekoliko mjeseci, a do tad je bilo stalno prebivaliste u Karlovcu. Sve papire (osobna, putovnica) sam uvijek uzimala u Karlovcu. Pored toga, imam i drzavljanstvo BiH (dakle, dvojno).

1. Zelim da se udam uskoro za BiH drzavljanina, ali ne znam da li da se vjencamo u Hrvatskoj ili u BiH. Najprakticnije bi bilo da se vjencamo u Sarajevu, ali nisam sigurna da li ja onda mogu sa tim vjencanim listom otici u HR i prijaviti sebe i svog muza u maticu? I da li da koristim HR ili BH dokumente prilikom vjencanja?

2. Druga opcija nam je da se vjencamo negdje u HR... ja bih naravno koristila svoje HR papire, a on bi bio stranac i koristio bi svoje BH papire prilikom tog vjencanja. Ali to nam logisticki manje odgovara... ali ako je to jedina opcija, onda bismo i to uradili. Koji nam onda dokumenti trebaju za to (pretpostavljam da treba i kumovima?)?

3. Da li je moguce da on na osnovu mene dobije HR drzavljanstvo ako se prijavi na neku adresu u HR? Moja porodica ima imovinu u HR i to ne bi bio problem, ali ne bismo zivjeli tu nego u Austriji vjerovatno. Hvala unaprijed svima.
tina-tina-tina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 12:00   #1168
Quote:
tina-tina-tina kaže: Pogledaj post
3. Da li je moguce da on na osnovu mene dobije HR drzavljanstvo ako se prijavi na neku adresu u HR? Moja porodica ima imovinu u HR i to ne bi bio problem, ali ne bismo zivjeli tu nego u Austriji vjerovatno. Hvala unaprijed svima.
Prirođenjem može steći hrvatsko državljanstvo stranac koji je podnio zahtjev za primanje u hrvatsko državljanstvo ako udovoljava ovim pretpostavkama:
3. da živi u Republici Hrvatskoj s prijavljenim boravkom 8 godina neprekidno do podnošenja zahtjeva i ima odobren status stranca na stalnom boravku;«.

a da bi boravak vrijedio vidi čl.72 st.1 st.4 http://www.zakon.hr/z/142/Zakon-o-strancima
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 19:22   #1169
Vjencati se mozete i na Marsu, to je totalno nebitno.
Ako se vjencate u BiH, onda s vjencanim listom dobivenim tamo dodjes u maticni ured u RH i oni izdaju HR vjencani list.

Ako cete se vjencati u RH, najbolje je nazvati bilo koji maticni ured i pitati koji papiri njemu trebaju- cini mi se da je samo rodni list i papir koji dokazuje njegov slobodan status (tj cinjenicu da vec nije vjencan, tj. papire razvoda ako je rastavljen)- vjerojatno isti koji bi trebali tebi u BiH.

Sto se tice njegovog RH drzavljanstva, nema sanse da ga dobije na ovaj nacin na koji si opisala (fiktivno prebivaliste). On mora imati odobreni privremeni boravak prije kojeg se obavlja intervju u lokalnoj policijskoj postaji, cim kazes da ti zivis na drugoj adresi (dakle u Austriji, sto kazes da je i dokumentirano) to automatski postaje situacija u kojoj se sumnja da se radi o braku iz koristi.
Cak i da mu nekim cudom i bude odobren boravak, otkad smo u EU dosta su revni u provjeravanju datih podataka- cim skuze da je prebivaliste fiktivno njemu se ukida boravak a vjerojatno se pisu i neke kaznene prijave.

Jedni nacin je da se preselite u RH i da nakon 5 godina (tu bih ispravila sivkića, za spajanje obitelji nije 8 nego 5 god ) trazi stalni boravak i polaze ispit za drzavljanstvo.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2015., 12:22   #1170
Moja situacija je trenutno sljedeca:
Dakle, u travnju 2014. sam podnijela zahtjev za primitak u hrvatsko državljanstvo gdje sam se pozvala na čl.16. Zakona. Od dokumenata sam predala upisnicu na VI semestar fakulteta iz 2011.god. gdje se nacionalno izjašnjavam kao hrvatica, rodni list sa nacionalnim izjasnjavanjem kao hrvatica, potvrdu o članstvu u HKD Napredak iz 2012.god., i popratnu dokumentaciju: izjavu,maminu, bakinu i djedovu domovnicu, djedovu osobnu sa prebivalištem u RH.

U srpnju 2015.sam dobila zahtjev za dopunu zahtjeva za primitak u hrv. državljanstvo gdje se tražilo da na objektivan način predstavim svoju pripadnost hrvatskom narodu u formi zapisnika i upisnice svih semestara fakulteta gdje se nacionalno izjašnjavam kao hrvatica. Također su i fakultetu poslali upit o vjerodostojnosti mojih dokumenata.

Sredinom kolovoza 2015. je u MUPu zaprimljena moja dopuna sa ovjerenim upisnicama svih semestara na fakultet (od 2006.god.-2011.god.) gdje se nacionalno izjašnjavam kao hrvatica, zapisnik gdje opisujem svoj život u hrvatskoj obitelji, turističke prijave boravišta u obiteljskoj kući u Hrvatskoj i kod ujaka, kao i lične fotografije sa putovanja i nastupa sa HKD-om u hrv.narodnoj nošnji.Također je fakultet potvrdio vjerodostojnost mojih upisnica.

Zanima me da li na osnovu poslanih dokumenata imam pravo na hrvatsko državljanstvo? Kolike su šanse da me odbiju? Za koliko realno mogu očekivati donošenje rješenja? Da li može štetiti odbijenica koju sam dobila kao maloljetna u 2006.god. (u tom slučaju, mama nije jos imala hrv.drzavljanstvo)? Nemam nikakvih krivičnih prijava.
Pozdrav!
Ambrozijaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2015., 09:50   #1171
Mislim da imaš jer ne bi tražili dopunu.
Trajat će koliko traje jer ne znaju ni oni.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 13:57   #1172
Zna li ko kako se sad mogu dobiti informacije u kojoj je fazi predani zahtjev, pošto su ukinuli broj 01/3788-589? Zvala sam naravno i direktno odjel za drzavljanstva, oni kazu da zovem konzularni ured,a u konzulatu se po običaju niko ne javlja...
Ambrozijaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 19:28   #1173
Moze li se kupiti drzavljanstvo?
Beelt Dauuw is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 20:05   #1174
Može.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2015., 03:54   #1175
Pitanje vezano uz turističku vizu za USA

Radim kao freelancer, znači za razne klijente širom svijeta. Želio bi ići na par mjeseci u USA, kao turist, znači ne da bi tamo radio. Imam nešto ušteđevine (oko $2500), što bi mogao prezentirati konzulatu na intervjuu. Također, kada bi bio tamo, netko drugi bi mi sve plaćao (ukljućujući avionsku kartu, spavao bi kod nje, etc.). Da li imate neki savjet? Ja i ta osoba iz USA se pitamo što da navedemo kao moje trenutačno zaposlenje.
__________________
Read2Me.online (moj online servis koji konvertira tekst u glas)
Ninojoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2015., 08:32   #1176
Topic za turisticke vize je na pdf turizam.

Ovako na prvu ti mogu reci da si u jako losoj poziciji- freelance je najteza kategorija za dobivanje vize, love za par mjeseci nemas dovoljno, a cinjenica da tamo imas nekoga tko bi te uzdrzavao ti ne ide u prilog.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 23:13   #1177
državljanstvo djeca

Pozdrav, zanima me, ako netko zna, po kome djeca dobiju državljanstvo?
Nekoć je bilo da se dobiva po ocu, ali kako čitam to se promijenilo.

Naime, ja imam HR državljanstvo, ali moj muž nema. Ukoliko se djeca rode u RH imaju li oni automatski odmah hrvatsko državljansto na temelju mene ili tu ide neka dodatna procedura?

Hvala!
anesen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 09:55   #1178
čl.4 st.1 toč.2 http://www.zakon.hr/z/446/Zakon-o-hr...-državljanstvu
čl.11 st.1 http://www.zakon.hr/z/603/Zakon-o-državnim-maticama
čl.12 http://eudo-citizenship.eu/NationalD...(original).pdf
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2015., 13:44   #1179

Aaaa hvala puno!!!
anesen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 22:51   #1180
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Zaboravih pitat ranije, s tom se boravišnom može ući u Hrvatsku, a jel može u ostale zemlje za koje nama treba samo osobna iskaznica ?
Evo da odgovorim na svoje osobno pitanje i možda pomognem nekome:

Npr. za BiH, ukoliko želite na izlet u planine il na ćevape u Sarajevo, osobe mnogih zemalja trebaju imati vizu za BiH, međutim ukoliko ta osoba ima prijavljeno boravište u EU, u ovom konkretnom slučaju Boravišnu Karticu RH, ne treba joj viza za BiH, tako da slobodno možete na Kupres npr.

Ispitano i provjereno, kako na netu tako i na graničnom prijelazu (malo je teško nać na stranicama MUP BiH).

Za ostale zemlje tek treba provjeriti.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:41.