Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2009., 11:49   #21
Question

Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Pa upravo to i govorim! Kad upises krivi odbitak (u tvom slucaju veci), program na temelju odbitka racuna placu. Tako je u tvom slucaju trebala biti obracunata i veca placa (ako provjeris kalkulatore na netu, vidjet ces da je to tako), a ti tvrdis da ti je neto isplata bila identicna ostalim mjesecima. Nadam se da je sad jasnije koji mi dio nije jasan.
Nemam snage za daljnje komentare. Nije da ja to tvrdim nego je to tako, neto je isti uvijek a razlika je u brutu. Ja sam provjerila kalkulatore na netu i to je upravo tako. Koristi se izračun sa neta na bruto.

Evo ti link kalkulatora pa sama probaj izračunat možda će ti biti jasnije :
http://www.rrif.hr/kalkulator.asp
Ivy999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 11:59   #22
Plaću imaš ugovorenu u netto iznosu? Po ovome što si napisala trebalo bi biti tako i otud sva konfuzija jer se računa s brutta na netto, a ne obrnuto kako ti kažeš. Tj. većina plaća je ugovorena u btto iznosu, a ostale, ugovorene u nettu su protuzakonite tako da mi to nije ni palo napamet.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 16:58   #23
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Ok, pogriješili su, ali mi nije jasno kako su ti isplatili istu plaću...veći odbitak, veća plaća...imaš isplatnu listu od tog mjeseca? Ne vjerujem da netko u današnje vrijeme računa plaću na 'ruke'...a neki program sigurno ne bi krivo izračunao.
Gdje ti živiš?
Ne vjeruješ da u današnje vrijeme neko računa plaću na ruke. Ja sam bila ta dok si nisam ilegalno nabavila neki programčić.

Knjigovođa sam po struci i do nedavno sam radila u firmi koja obračunava plaću prema netu i razlika se daje na ruke. Znači naprimjer ako neko ima dogovorenu paću 4.000,00 kn, prijavljen je na minimalac razliku dobije na ruku. Na ljeto kad se povećao osobni odbitak morala sam korigirati bruto niko nije dobio veću plaću na ruke. Kod Ivy999 su pogriješili unos odbitka i neto koliko je došo je došo, a razlika do dogovorne plaće na ruke,. Tako je dobila istu plaću.

Draga Sara4 živimo u Hrvatskoj nažalost vraćamo se u 19. stoljeće kak je krenulo....

I još da napomenem do danas nisam dobila IP obrazac iz te firme, sva sreća da sam si ga sama otprintala kad sam dala otkaz.


A da ne govorim kako nisam smjela ljudima davati isplatne liste. Mnogo toga je ovdje protuzakonito ali zato inspekcije "rade svoj posao kako treba" pa će bit bolje. Poškakljaj me da se nasmijem.

Zadnje uređivanje jasmina1969 : 10.02.2009. at 17:03.
jasmina1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 17:08   #24
Quote:
Ivy999 kaže: Pogledaj post
Kao prvo NISAM DOBILA veću neto plaću nego je poslodavac meni uplatio manje poreza i doprinosa i dobro me oštetio. Misliš da bi se žalila da sam dobila taj iznos kroz uvećani neto. Firma je kod obračuna napravila adminstrativnu grešku za koju sad znaju ali je na misle popravit iz razloga što sam ja porezni obveznik i mene se tereti za plaćanje poreza . Poreznu prijavu moram predati.
Pošto sam ja tu oštećena stranka pitanje je kome se mogu obratiti za pomoć.

Ako još uvijek radiš i ako si radila svih 12 mjeseci prošle godine kod tog istog poslodavca on je morao u 12. mjesecu uraditi konačni godišnji obračun plaće pa ti se je to trebalo poravnati.
jasmina1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 17:09   #25
Jasmina, ako igdje iz Ivy-nih postova uspjevaš iščitati da joj se plaća obačunava iz netta u btto, ok, svaka čast, meni je to promaklo. Naš osnovni problem i razlog cjelokupnog nesporazuma je to što sam ja polazila od pretpostavke da joj se iz brutta računa netto, a ona, jer to i je slučaj s njezinom plaćom, iz netta u btto. Tebi, kao računovođi, ne trebam objašnjavati što to znači.

E sad, gdje ja živim? Pa ne znam. Valjda u Tunguziji.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 17:15   #26
Nije bed Sara, reagirala sam zato jer si napisala da ne vjeruješ da još ima firmi koje rade plaću na ruke. Još uvijek mi je jako dobro u sjećanju kad sam morala za 20 djelatnika ručno obračunavat plaću, pa ispisivanje svih onih virmana ručno, pa raditi u exelu IP obrasce za 2007. g. Sva sreća da nas nije bilo 21 jer porezna traži iznad 20 djelatnika disketu.
jasmina1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 17:57   #27
Unhappy

Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Jasmina, ako igdje iz Ivy-nih postova uspjevaš iščitati da joj se plaća obačunava iz netta u btto, ok, svaka čast, meni je to promaklo. Naš osnovni problem i razlog cjelokupnog nesporazuma je to što sam ja polazila od pretpostavke da joj se iz brutta računa netto, a ona, jer to i je slučaj s njezinom plaćom, iz netta u btto. Tebi, kao računovođi, ne trebam objašnjavati što to znači.

E sad, gdje ja živim? Pa ne znam. Valjda u Tunguziji.
Kao prvo ja u nigjde postu nisam napisala niti da je obračun plaće sa btto na netto, što si ti automatski pretpostavila i tvrdila da je to tako. Po zakonu ne bi smjelo biti obračuna sa netto na brutto, ali moje je mišljenje da većina ljudi u ovoj državi ima ugovorenu netto plaću, barem ljudi koje ja poznam. I ne znam što se tu toliko išćuđavaš, to nije rjedak slučaj obračuna plaće, čak ni u Tunguziji.
Dakle tvoja greška je što nešto pretpostaviš i držiš se toga ko pijan plota, uopće ne čitaš dalje što se o tome piše.
Da moj poslodavac radi po slovu zakona misliš da bi završila na ovom forumu? Zato mi i treba pomoć, a ne da me se napada kud sam ionako tu oštećena stranka.
Dakle moj, sad već bivši poslodavac, uredno sikoristi olakšice na djecu i sve što može i uplati ljudima manje poreza, dakle obračuna manju brutto plaću.
Drugo,fakat krimnalno djelo, kad u 12 mjesecu radi godišnju korekciju poreza, npr. kad se žene vrate s porodiljnog, kompletan povrat što bi se dobio zbog razlika u isplatama on lijepo uzme sebi, tj. firmi.
Ne znam kako kod porezne uprave porlazi IP obrazac s negativnim iznosima u stupcu porez za mjesec prosinac, ali eto to je tako.
Dakle iako u zakonu stoji da bi poslodavac preplaćeni predujam poreza trebao isplatiti radniku, firma to uzme sebi, regularno što se tiče Porezne i zaposlenici tu ne mogu ništa. Gdje god i kome god može on napravi poravnanje poreza s tom godišnjom korekcijom u prosincu tu lovu na neki način prebaci firmi.
Kakav je to onda obračun??
Ne bi više ulazila u detalje svog problema, vidjet ćemo kako će Porezna uprava reagirati na ovu situaciju, predala sam poreznu prijavu, hoće li oni upozoriti poslodavca na grešku (IP obrazac ne štima) ili će se samo okomiti na mene ( što mi se čini vjerojatnije).
Ivy999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 19:01   #28
Ivy, tvoj post nisam ni procitala do kraja jer to ne zasluzujes. Iskreno mi je zao sto sam ti pokusala pomoci.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 19:20   #29
ivy

većina ljudi sigurno ima ugovorenu plaću brutto, npr. ja ne znam nikog tko ima u ugovoru o radu netto iznos
i sara je pretpostavila dobro jer to je način na koji se obračunava plaća
a ako tvoj slučaj odstupa od onog što je uobičajeno i po zakonu, onda si mogla to i napomenuti, a ne bezobrazno i s visoka odgvarat sari

a kad smo već kod tvoje plaće, što nisi vidjela odmah na platnoj listi koji ti je osobni odbitak, što si čekala IP obrazac da to uočiš????
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 22:10   #30
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Ivy, tvoj post nisam ni procitala do kraja jer to ne zasluzujes. Iskreno mi je zao sto sam ti pokusala pomoci.
Kad nisi ni pročitala do kraja zašto komentiraš ??? Pomogla nisi nego upravo suprotno.
Iskreno mi je žao što sam dopustila da me isporovociraš svoijm primjedbama a nisi ni pročitala o čemu se radi. Nije pošteno.
Ivy999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 22:15   #31
@Ivy- svadjalacki ton ovdje nije dobrodosao. dolazite po savjet i ljudi vam pokusavaju pomoci.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 22:26   #32
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
ivy

većina ljudi sigurno ima ugovorenu plaću brutto, npr. ja ne znam nikog tko ima u ugovoru o radu netto iznos
i sara je pretpostavila dobro jer to je način na koji se obračunava plaća
a ako tvoj slučaj odstupa od onog što je uobičajeno i po zakonu, onda si mogla to i napomenuti, a ne bezobrazno i s visoka odgvarat sari

a kad smo već kod tvoje plaće, što nisi vidjela odmah na platnoj listi koji ti je osobni odbitak, što si čekala IP obrazac da to uočiš????
Evo ja ne znam nikoga tko ima ugovoreno brutto.
Sara je pretpostavila sve u redu što se tiče obračuna, no međutim ne može vjerovat da postoje i obračuni s neta na bruto, što nažalost jest slučaj i to nije rjetkost. Nije po zakonu ali firme to regularno rade, godinama i još uvijek će, bez ikakvih sankcija. Na žalost zaposlenike tu zakon ne štiti.
Napomenula jesam da moj slučaj odstupa , što bi i sama shvatila da je pročitala do kraja i odbacila svoje pretpostavke, samo se branim od njenih primjedbi, prva je počela, s moje strane ništa bezobrazno ni s visoka. Uz dužno poštovanje Sari koja je vjerojatno dobar poznavatelj zakona i pravila i ne može vjerovati da ima nepoštenih poslodavaca.
A na mojoj platnoj listi greška se nije vidjela, nego tek na IP obrascu .
Moje osnovno pitanje koje se u ovim prepiskama izgubilo je što zaposlenici mogu uraditi kako bi se zaštitili od nepoštenih poslodavaca ?
Ne tvrdim da su poslodavci generalno takvi, većina pošteno obračunava plaće i korektno uplaćuje doprinose i poreze.
Ivy999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 09:56   #33
ako su ti platne liste u redu, i na njima ti je osobno odbitak u redu, onda priloži i platne liste uz napomenu da ti je IP obrazac krivo ispunjen

iako mi nije jasno kako može ti može osobni odbitak na platnim listama biti jedan, a da ti u IP obrascu napišu nešto drugo.
i kako ti može obračunati odbitak koji ne postoji na tvojoj PK kartici?

a kako se zaštiti od nepoštenih poslodavaca? npr.prijaviti sve nezakonitosti?
mogla si prijaviti da ti je plaća ugovorena netto i da sve porezne olakšice koje bi trebale ići na korist radnika on uzima za sebe

znam da nije lako, jer sa druge strane želiš zadržati posao i plaću kakva je da je
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 10:57   #34
Quote:
Ivy999 kaže: Pogledaj post
no međutim ne može vjerovat da postoje i obračuni s neta na bruto, što nažalost jest slučaj i to nije rjetkost.
Napomenula jesam da moj slučaj odstupa , što bi i sama shvatila da je pročitala do kraja i odbacila svoje pretpostavke,
Ivy, ne izmisljaj! Ja nikad nisam rekla da ne mogu vjerovati da se placa obracunava s neta na bruto! Jednostavnim rjecnikom LAZES! Zar mislis da sam ti postavljala sva ona pitanja da te iznerviram? Nije ti palo napamet da je to jer pokusam shvatiti u cemu je zapravo problem s tim IP-om te da ti na temelju toga pokusam pomoci? Ako i dalje vjerujes da je sve dio zavjere protiv tebe, odi, recimo, na temu Povrat poreza na Gospodarstvo, pravo cudo da tamo nitko nema dojam da ih provociram i nerviram.

Jako sam precizno citala tvoje postove, sve, osim zadnjeg. Nisi primjetila da sam, kad si napokon napisala da je obracun netto btto, to i napisala i samim time, kako ti kazes, 'odbacila svoje pretpostavke'? Koji vrag znaci: moj slucaj odstupa? Pa naravno da odstupa kad ti IP nije ispunjen kako treba!!! Ne znam, trebali bismo ti citati misli ovdje na forumu i znati da tebi 'odstupa' znaci obracun iz netta u btto umjesto obrnuto kao velikoj vecini zaposlenih, vjerovala ti to ili ne?

Katrin, molim te da ovo ne izbrises. Moj doprinos temama vezanim uz povrat poreza na forumu nije zanemariv i ne dopustam da me se ovako neopravdano napada.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 12:10   #35
imam malo veci problem, barem se meni cini da je tako..
iz svog knjigovodstvenog programa spremim ip obrazac u exel, on mi to napravi direkt.. mene zanima na koji nacin to ubacit u onaj ip obrazac koji se nudi na stranicama porezne uprave i spremit u xml formatu..
ako netko zna, bila bih jako zahvalna da mi kaze gdje to mogu naci ili kako to napravit.. nasla sam neki postupak kada se radi iz dos-a, ali ja imam drukciji program..
Plavabarbie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 14:00   #36
Zna netko odgovor na ovo. U 2008 sam radio u dvije firme. U prvoj prva dva mjeseca, u drugoj ostatak. Iz prve nemam IP obrazac ali imam isplatne liste iz kojih samo zbrojim i dobijem iznose sa IP obrasca.

Ono što mene zanima je je li taj IP obrazac nekakav "službeni dokument" koji moram imati da bih ostvario povrat ili poreznu u DOH obrascu zanimaju samo cifre. Cifre znam popuniti i bez IP obrasca (kao što rekoh, samo zbrojim iznose sa dvije liste). Moram li tražiti staru firmu IP obrazac?
Chariot is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2009., 15:09   #37
da, moraš tražiti bivšu firmu IP obrazac, dapače oni su ti ga dužni dati čak i da ti ne treba.
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 12:43   #38
Bok svima,

imam jedno pitanje i bila bi jako zahvalna kad bi mi netko odgovorio .
Počela sam raditi 15.10. a dotad sam bila mami porezna olakšica. Svi mi govore da bi trebal dobiti dosta povrata poreza (još imam i neke račune od doktora oko 1200kn), ali meni ispada samo 1400kn povrata?? dal se mama treba odreći mene kao porezne olakšice u prvih tih 10 mjeseci ili? to se više isplati ili ne?

hvala unaprijed )
tam7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 13:43   #39
Quote:
tam7 kaže: Pogledaj post
Bok svima,

imam jedno pitanje i bila bi jako zahvalna kad bi mi netko odgovorio .
Počela sam raditi 15.10. a dotad sam bila mami porezna olakšica. Svi mi govore da bi trebal dobiti dosta povrata poreza (još imam i neke račune od doktora oko 1200kn), ali meni ispada samo 1400kn povrata?? dal se mama treba odreći mene kao porezne olakšice u prvih tih 10 mjeseci ili? to se više isplati ili ne?

hvala unaprijed )
Možete dobiti povrat poreza samo onoliko koliko je poreza na dohodak (iz plaće) uplaćeno, to je vjerojatno taj iznos od 1400 kn. Nema potrebe da vas majka skida sa svoje porezne kartice, jer to ne bi nikako utjecalo na vašu poreznu prijavu (povrat poreza).
sometime is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2009., 13:53   #40
Quote:
sometime kaže: Pogledaj post
Možete dobiti povrat poreza samo onoliko koliko je poreza na dohodak (iz plaće) uplaćeno, to je vjerojatno taj iznos od 1400 kn. Nema potrebe da vas majka skida sa svoje porezne kartice, jer to ne bi nikako utjecalo na vašu poreznu prijavu (povrat poreza).
ok, hvala puno . ovo mi je prva prijava za povrat poreza, pa mi je to sve još novo
tam7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:58.