Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2015., 01:18   #161
Quote:
abelard kaže: Pogledaj post
Ukoliko netko zna molio bih pojašnjenje. Prema nekim sucima prokura u j.d.o.o. nije predviđena. Međutim primjetio sam u registru trgovačkih sudova da postoje j.d.o.o. u kojima je dodijeljena prokura. Kako je to moguće?
Moguće je zato jer je j.d.o.o. zapravo isto što i d.o.o. sa tzv. pojednostavljenim načinom osnivanja, u svemu ostalom na j.d.o.o. se primjenjuju odredbe ZTD koje se odnose na d.o.o.

Quote:
abelard kaže: Pogledaj post
Moje daljnje opažanje je da nijedna prokura nije dodijeljena pri osnivanju već naknadnom odlukom osnivača ili skupštine društva.
Točno, inače sud ne dopušta prokuru niti pri osnivanju d.o.o. već naknadno - bar po mojem iskustvu iako zakonski ne vidim razloga za takvo postupanje

Quote:
abelard kaže: Pogledaj post
Zna li tko kolike su javnobilježničke naknade za izradu isprave za dodjelu prokure i pristojbe za registraciju u sudskom registru?
Zna.
Nažalost, puno je skuplje nego za d.o.o. zbog prokletog obrasca koji je temeljni akt društva te se mora mijenjati za svaki kur**.
Znači imaš:
izmjenu akta sa potpunim tekstom - 1316,25kn
Odluku o prokuri -47,50kn
Ovjeru potpisa prokurista - 47,50kn
Prijavu za upis u sudski registar - cijena ovisi, ako ju sam sastaviš(ne preporučam bez znanja i iskustva ali moguće je) onda je 266,25kn, ako ju bilježnik sastavlja onda ovisi koliko će naplatiti...
Pristojbe su ti 400kn u korist Narodnih novina i 250kn u korist državnog proračuna

Za usporedbu kod d.o.o. ne moraš mijenjati akt znači u startu 1316,25 kn MANJE s tim da i pristojbe NN padaju za 200kn. To znači da je postaviti prokurista u d.o.o. 1516,25 kn JEFTINIJE nego kod j.d.o.o.
Općenito nikome ne bi preporučio osnivanje j.d.o.o. osim ako ono baš nikako ne može skucat za d.o.o. a i tom slučaju se pitam čime se mislite baviti sa tako malo kapitala?
Quote:
abelard kaže: Pogledaj post
Imam i pitanje zašto se u ovoj zemlji zakoni tako rastezljivo tumače?
Ne znam i vjeruj mi da sam jaaako umoran od toga, možeš doć kod sutkinje i citirati joj članak ali ako ona kaže ne - moš' se da ne velim kaj...na kraju moraš postupiti poslovno tj. napraviti sve da obaviš ono što je stranka zatražila iako proces ponekad bio frustrirajuć.

Quote:
abelard kaže: Pogledaj post
Mislim na Čl. 387. st. 2. ZTD-a (čl. 13. ZIDZTD-a):

"Društvo koje ima najviše tri člana i jednog člana uprave može se osnovati na pojednostavnjeni način. Za takvo osnivanje društva moraju se koristiti obrasci zapisnika koje sastavlja javni bilježnik, a koji su prilozi ovom Zakonu. Osim u pogledu toga ne mogu se dogovoriti nikakva odstupanja od odredbi ovoga Zakona. Popunjeni obrazac zapisnika vrijedi kao popis članova društva, popis osoba ovlaštenih da vode poslove društva, te sadrži izjavu kojom član uprave prihvaća imenovanje te potpis člana uprave koji se pohranjuje u sudski registar. U svemu ostalome na takav se zapisnik na odgovarajući način primjenjuju odredbe ovoga Zakona o društvenom ugovoru."

Koliko je meni poznato prokurist nije član uprave već samo opunomoćenik, a zakon i navodi da u obrascu zapisnika može biti i popis osoba (množina) ovlaštenih da vode poslove društva.

Zašto onda pri osnivanju bilježnici kažu da prokuristi nisu predviđeni, a takvo je i mišljenje nekih sudaca, a neki očito prihvaćaju takve promjene?
To ti je zato što je u igri obrazac koji je propisan Zakonom, pri osnivanju se u obrascu koji je temeljni akt društva (Izjava ili Društveni ugovor) ne smije ništa mijenjati pa stoga nisu dopuštanja odstupanja.
Brain32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 17:19   #162
Dragi experti, molim pomoć.
Imam nasljeđeni udio u jednom doo-u. Ne znam kako posluju, ne znam što sve točno rade, imaju li posla ili ne... Nisam nikada dobila neku naknadu, neki izvještaj... i sad ne znam gdje bih krenula za "riješiti" situaciju.
Akt o osnivanju? Gdje se može nabaviti?
Želim vidjeti koja su mi prava i obveze kako bih se na neki način izvukla iz priče, "prodala" svoj udio ili sl. većina ostalih suvlasnika radi u firmi i od toga žive, pa sumnjam da im tako loše ide kao što nam govore. S druge strane, nisam sigurna ni da im tako dobro ide kao što se čini na poslovna.hr, vjerojatno nabrijavaju zbog zaduživanja. Čula sam iz trećih izvora da su prodali poslovni prostor - nije li to nešto što kao suvlasnik trebaš znati? dobiti dio?
Bilo kakav savjet je dobrodošao
Herethere is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 18:00   #163
Quote:
Herethere kaže: Pogledaj post
Dragi experti, molim pomoć.
Imam nasljeđeni udio u jednom doo-u. Ne znam kako posluju, ne znam što sve točno rade, imaju li posla ili ne... Nisam nikada dobila neku naknadu, neki izvještaj... i sad ne znam gdje bih krenula za "riješiti" situaciju.
Akt o osnivanju? Gdje se može nabaviti?
Želim vidjeti koja su mi prava i obveze kako bih se na neki način izvukla iz priče, "prodala" svoj udio ili sl. većina ostalih suvlasnika radi u firmi i od toga žive, pa sumnjam da im tako loše ide kao što nam govore. S druge strane, nisam sigurna ni da im tako dobro ide kao što se čini na poslovna.hr, vjerojatno nabrijavaju zbog zaduživanja. Čula sam iz trećih izvora da su prodali poslovni prostor - nije li to nešto što kao suvlasnik trebaš znati? dobiti dio?
Bilo kakav savjet je dobrodošao
Akt o osnivanju ili posljednji akt s obzirom da se isti može mijenjati ako nema društvo(ili ne da) možete potražiti ili kod javnog bilježnika kod kojeg je napravljena zadnja promjena ili zatražiti pri sudskom registru nadležnog trgovačkog suda uvid u spis i kopiranje(uz naknadu).
Zadnju izmjenu možete vidjeti na stranicama sudskog registra pod "Pravni odnosi" -> "osnivački akt"
Brain32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2016., 19:50   #164
No,došlo je do nekih promjena u zakonu..Svako malo se mijenja zakon,ali ono što je posljednje da će se manje plaćati za zatvaranje tvrtke j.d.o.o.
__________________
Kao što obilje izaziva dosadu,tako nedostatak pojačava žudnju..-E.Neos IPSG ARGO
Nedvigkonvej is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 17:47   #165
Odgovornost vlasnika/direktora d.o.o

Prije svega isprike ako je tema na krivome mjestu,ali vjerujem da ljudi koji su na neki način povezani s poduzetništvom znaju te neke osnovne stvari,kao i da su neki,nažalost,možda imali taj problem.

znači ako je vlasnik i direktor doo jedna osoba,dokle seže njezina odgovornost odnosno neke posljedice za privatni život te osobe i sl.

Najkreće,ako ja osnujem doo s kapitalom od 20.000kn i krene mi loše i ostanem dužan banci,državi,teleoperaterima...sveukupno nekih 120.000 kn recimo..

kakve posljedice snosim i kao vlasnik/direktor,a li kao i privatna osoba koja ima u privatnom vlasništvu stan,ušteđevinu i sl.

naravno,nisam neki Anto Nobilo i sl
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 18:43   #166
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
Najkreće,ako ja osnujem doo s kapitalom od 20.000kn i krene mi loše i ostanem dužan banci,državi,teleoperaterima...sveukupno nekih 120.000 kn recimo.
Ako se ne baviš kriminalnim aktivnostima (prevare i sl.) odgovara samo doo svojom imovinom, a ne i ti pojedinac kao direktor.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 18:58   #167
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Ako se ne baviš kriminalnim aktivnostima (prevare i sl.) odgovara samo doo svojom imovinom, a ne i ti pojedinac kao direktor.
ja bi vlasnik i direktor,znači jedna osoba.

Ne mislim na ništa kriminalno,normalno pokrenem posao i da krene po zlu,ostanem dužan državi,bankama,teleoperaterima...

jel ja kao osoba svojim imenom i prezimenom odgovaram za što,svojom vlastitom imovinom,pravima tipa socijala,mirovina...

ili samo se namire iz doo,koji recimo nema ništa.

jel ja mogu novi doo otovriti,odnosno jel ima kakve veze s ovime koji je u dugovima.?
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 14:52   #168
Molim vas da mi odgovorite kako se J.D.O.O. koji se prijavio na privatnu adresu bez dozvole i znanja vlasnika privatne adrese može obrisati sa iste?
Hvala
ivanjan76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 20:23   #169
Quote:
ivanjan76 kaže: Pogledaj post
Molim vas da mi odgovorite kako se J.D.O.O. koji se prijavio na privatnu adresu bez dozvole i znanja vlasnika privatne adrese može obrisati sa iste?
Hvala
Za davanje laznih podataka osnivac i odgovorne osobe u drustvu odgovaraju kao za davanje laznog iskaza pred sudom,to je 6 mj - 5 god zatvora. Prijavi opcinskom drzavnom odvjetnistvu
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 17:54   #170
Molim vas za savjet.

Prije 2 mjeseca računi J.D.O.O koji ima 2 vlasnika su blokirani radi neisplate plaće i doprinosa za zadnji mjesec rada.Firma više ne posluje te su radnici(vlasnici) odjavljeni.
Od FINE sam dobio obavijest da sam dužan za zadnji mjesec plaće i doprinose.Mi bi firmu likvidirali također na njoj se ne nalaze nikakva sredstva te nije dužna nikome osim ovoga ništa.

Ono što me zanima je sljedeće:
1.Da li zbog tog duga mogu ovršiti privatan račun direktora firme pošto je on odgovorna osoba?
2.Da li postoji mogućnost da te FINA ili trgovački sud ili tko je već nadležan pošalje automatski u likvidaciju ako da nakon koliko vremena?
3.Da li je donesen na kraju onaj novi zakon o smanjenju troškova zatvaranja j.d.o.o.

Dakle,zanima me koja opcija bi mi najjeftinija bila.Odmah da naglasim nemam želja za otvaranjem novih firmi.Samo se žeim što jeftinije rješiti ove te me zanima koja opcija mi je najisplativija.
Galata is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 19:17   #171
rješavanje problema d.o.o.

pozdrav, naime prije godinu i pol otvoril sam d.o.o., s najboljom namjerom dobrog poslovanja, kao i svi koji se upuste u samostalni posao.
naravno poslovna jedinica nije opstala, i mene dovelo do problema.
jedini sam član uprave i jedini zaposleni.
nagomilali su mi se računi od 11.mjeseca prošle godine i samo dolaze, mirovinsko i plača isto nije isplačena od 11. mjeseca
e sad me zanima koje bi bilo najbolje riješenje za taj slučaj, jer para se nema za platiti te račune a ni za zatvaranje firme.
dal je najbolje stečaj, likvidacija ili nešto treće, makar nemam poima o likvidaciji.
i neznam dal to ima ulogu ali i imam kredit na moje ime ali mi je firma sudužnik.
pa eto molim savjete, svaki je dobrodošao.
vale-car is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2016., 01:30   #172
Par pitanja, hvala unaprijed na odgovorima!

1) Da li za otvaranje firme i samozaposljavanje moram biti prvo prijavljen u burzu rada?

2) Radio sam jedno vrijeme na crno kao freelancer, u slucaju da stigne nekakva kazna nakon otvaranja firme, a nemam dovoljno novaca za vratiti ga iz osobnog racuna (medjuostalim zbog troskova otvaranja firme), da li oni mogu taj novac potegnuti iz firme?

3) Da li jos uvijek postoje poticaji za samozaposljavanje i da li je poticaje potrebno vratiti sa kamatama?
slobodarazlike is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 03:29   #173
Quote:
slobodarazlike kaže: Pogledaj post
Par pitanja, hvala unaprijed na odgovorima!

1) Da li za otvaranje firme i samozaposljavanje moram biti prvo prijavljen u burzu rada?

2) Radio sam jedno vrijeme na crno kao freelancer, u slucaju da stigne nekakva kazna nakon otvaranja firme, a nemam dovoljno novaca za vratiti ga iz osobnog racuna (medjuostalim zbog troskova otvaranja firme), da li oni mogu taj novac potegnuti iz firme?

3) Da li jos uvijek postoje poticaji za samozaposljavanje i da li je poticaje potrebno vratiti sa kamatama?

1) Da i redovito se javljati svom savjetniku dok ti poticaje ne odobre

2) Pretpostavljam da planiraš otvoriti j.d.o.o. ili d.o.o. jer pišeš na ovoj temi. U slučaju otvaranja trgovačkog društva (jdoo ili doo) ti i tvoja firma ste dvije različite "osobe/subjekta". Dakle, kazna/ovrhe na tvom privatnom računu nemaju utjecaj na račun firme. Kod obrta je druga priča. Vidim da planiraš uzeti poticaje sa burze i da si freelancer, pa pretpostavljam da ćeš se odlučiti za otvaranje jdoo-a. Troškovi otvaranja su oko 1000 kn (zajedno sa pečatom), ako te zanima procedura, ja sam nedavno otvarala, pa ti mogu napisati.

3) Postoje poticaji za samozaposljavanje i poticaje je potrebno vratiti sa kamatama u slučaju da novce ne potrošiš na ono što si naveo u troškovniku/ne predaš sve račune i potvrde o provedenim transakcijama i u slučaju ako ne podmiriš sve svoje obveze u godini dana. Moraš potpisati bjanko zadužnicu sam sa sobom na iznos do 50 000 kuna. Ukoliko imaš ovrhe na privatnom računu, jamac platac ti mora biti druga, fizička i punoljetna osoba koja nije u blokadi.
alfa111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 13:52   #174
potanje:

otvorim jdoo.. prijavljen jedan zaposleni koji je ujedno i vlasnik.. prvih mjesec dana (možda i 2) firma nece na vrijeme ostvariti prihode te nema sredstava za uplatiti placu radniku?
sto tada?
naravno da necu sam sebe prijaviti za neisplatu place.. ali kako to funkcionira.. jeli se moze neuplatiti 1-2 mjeseca pa onda drugi-treci mjesec nakon otvaranja sve odjednom uplatiti?

pitam jer cu otvoriti jdoo, i vec imam dosta poslova koji su na cekanju da se registriram.. ali gotovo sigurno necu tih prvih mjesec-2 ostvarit prihod.. kasnije nece biti problem.
knjigovođu nekako i rjesim.. ali placu sigurno ne..

a isto tako poticaj sa biroa koliko kuzim nece stici prvih par mjeseci od otvaranja.
__________________
prodajen uje
HrGa2112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 17:48   #175
Quote:
HrGa2112 kaže: Pogledaj post
potanje:

otvorim jdoo.. prijavljen jedan zaposleni koji je ujedno i vlasnik.. prvih mjesec dana (možda i 2) firma nece na vrijeme ostvariti prihode te nema sredstava za uplatiti placu radniku?
sto tada?
naravno da necu sam sebe prijaviti za neisplatu place.. ali kako to funkcionira.. jeli se moze neuplatiti 1-2 mjeseca pa onda drugi-treci mjesec nakon otvaranja sve odjednom uplatiti?

pitam jer cu otvoriti jdoo, i vec imam dosta poslova koji su na cekanju da se registriram.. ali gotovo sigurno necu tih prvih mjesec-2 ostvarit prihod.. kasnije nece biti problem.
knjigovođu nekako i rjesim.. ali placu sigurno ne..

a isto tako poticaj sa biroa koliko kuzim nece stici prvih par mjeseci od otvaranja.
Plaću i doprinose si DUŽAN isplatiti do 10. (ili 15) u mjesecu. Prilikom otvaranja nemoj staviti 10kn temeljnog kapitala nego stavi koliko ti treba za poslovanje prvih 2 mjeseca dokad nećeš imati prihoda, kako bi iz temeljnog kapitala isplatio plaću.
otilam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 18:34   #176
Quote:
otilam kaže: Pogledaj post
Plaću i doprinose si DUŽAN isplatiti do 10. (ili 15) u mjesecu. Prilikom otvaranja nemoj staviti 10kn temeljnog kapitala nego stavi koliko ti treba za poslovanje prvih 2 mjeseca dokad nećeš imati prihoda, kako bi iz temeljnog kapitala isplatio plaću.
ajme meni.. nisi me razumio... sve mi je to jasno..

ponavljam .. sto se dogodi ukoliko firma ne bude imala sredstava prvih 1-2 mjeseca poslovanja za isplatiti placu?!

a da imam mogucnosti staviti taj iznos u temeljni kapital prilikom otvaranja onda ne bih ni postavljao ovo pitanje..
__________________
prodajen uje
HrGa2112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 18:43   #177
Quote:
HrGa2112 kaže: Pogledaj post
ajme meni.. nisi me razumio... sve mi je to jasno..

ponavljam .. sto se dogodi ukoliko firma ne bude imala sredstava prvih 1-2 mjeseca poslovanja za isplatiti placu?!

a da imam mogucnosti staviti taj iznos u temeljni kapital prilikom otvaranja onda ne bih ni postavljao ovo pitanje..
e jbg izjasni se bolje . evo ovo nalazim, http://www.regos.hr/default.aspx?id=413.
otilam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 19:03   #178
Quote:
otilam kaže: Pogledaj post
e jbg izjasni se bolje . evo ovo nalazim, http://www.regos.hr/default.aspx?id=413.
ma nov san u svemu ovome pa ni neznam kako se izjasniti...

znaci po ovome sto vidim ako ne uplatim placu.. tj. nemam sredstava.. po zakonu sam duzan do kraja mejeseca uplatiti doprinose drzavi (naravno, drzavu boli k. za radnika samo ako se njima njihovo uplati )
a sta ako nemam ni za drzavi doprinose uplatiti?

jeli se netko susreo sa tim da firma mjesec-dva nemoze podmiriti nikakve troskove... kakve budu posljedice?

jer problem mi je sljedeci. imam poslove koje mogu zapoceti i ostvariti samo kao jdoo ali mi posao nece biti placen ranije od 1-2 mjeseca... a u međuvremenu nemam sredstava za poslovanje nego samo za pokretanje.
(imao sam u planu pokrenuti jdoo za 4-5 mjeseci sa svim sredstvima, ali moram pozuriti i hitno otvoriti da mi ne propadnu neki poslovi)
__________________
prodajen uje
HrGa2112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 19:26   #179
Ime vlasnika firme

Zanima me postoji li neka mogucnost da ime vlasnika neke tvrtke (d.o.o.) ne bude javno dostupno (npr. kroz online trazilicu na sudskom registru) tj. da ne bude dostupno bas svakome - naravno, porezne ustanove, sudstvo i sl. imaju pristup tom podatku, ali da recimo moj susjed ne moze do takvog podatka?

Npr. ako registriras neku domenu na internetu tamo se nudi mogucnost skrivanja imena vlasnika domene. Postoji li ista takva mogucnost za tvrtke registrirane u Hrvatskoj?
Meroving is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 22:16   #180
Mislim da ti ne postoji.
To je javni podatak, na sudskom registru se sve vidi, a imas i na portalu poslovna hrvatska.
Stovise, tamo se nalazi i svi poslovni podaci firme, od prometa, zaposlenih, prosjecne place itd.
Ne mozes se sakriti ni da hoces.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:09.