Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2016., 18:47   #81
Quote:
Shaina kaže: Pogledaj post
Ma licemjerni su, sumnjam da bi bili tako altruistični da su njihove guzice u pitanju ili da njihovo dijete izađe s trajnim posljedicama jer je liječnik taj dan bio umoran.
Baš je žalosno što više ne suosjećamo jedni s drugima i ne pomažemo si kad već država neće.
Pa evo, ako već želiš suosjećati s nekim i ako želiš napraviti nešto korisno, zašto ne pokreneš ili ne podržiš neku inicijativu koja će braniti da liječnici i ostalo medicinsko osoblje provode toliko vremena na poslu? Zašto ne suosjećaš s liječnikom? Tako bi bilo bolje i liječniku i pacijentu koji bi dobio skrb od osobe koja nije umorna i iscrpljena jer radi 24 h.

Mislim da nije loše shvatiti da liječnici vrlo često moraju donositi brze odluke u nepredviđenim situacijama i jasno da se tu katkad događaju krive procjene. Ako one nisu posljedica nemara i bezobrazluka, što se tu može? Taj ljudski faktor ne možeš isključiti ni u najboljim zdravstvenim sustavima. Možemo mi sad tu govoriti o užasnim primjerima koji nađu svoj put do medija i takve primjere svakako treba osuđivati i svakako trebaju postojati sankcije, ali činjenica jest da je takvih primjera kod nas zapravo vrlo malo u odnosu na broj rođene djece. Pa pogledaj statistiku, pogledaj razvijene zemlje u kojima je stopa smrtnosti novorođenčadi veća nego kod nas. Što misliš zašto je tako?
MonotypeCorsiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 18:49   #82
Quote:
MonotypeCorsiva kaže: Pogledaj post
Ima i s druge strane groznih priča, onih koje mogu ispričati liječnici. O neodgovornim i samoživim roditeljima koji zahvaljujući dr.googleu umisle da su pametniji od liječnika pa naštete djetetu jer izvoljevaju gluposti suprotno liječničkom mišljenju.
Naravno, ali je razlika ogromna.

Liječniku je to posao i on treba raditi po pravilima struke i opisu posla. Ovdje govorimo o onima koji ne znaju (svojom krivnjom ili zbog sustava obrazovanja) i onima koji su neljubazni, bahati, drski. Njih se ovdje optužuje zbog posla kako ga obavljaju, a ne kakvi su u životu.

Pacijentica ima svakakvih (kao i liječnika). Zato bi se isto tako trebalo znati što pacijentica smije, a što ne smije zahtijevati i što joj treba, a što ne reći. Jer da je svuda cvijeće ne bi se tolike žalile. Kako tumačiš da se od liječnika ne može dobiti objašnjenje (ne samo od ginekologa, kao da je to neko otkriće - a radi toga se nitko ne žali sudu, doktor ti je potreban), i kao da su žene izmislile ružno ponašanje nekih liječnika. Neka su dio izmislile... da je pola istina opet puno previše ostaje! Njemu je to posao i netko bi trebao provjriti da li se ponaša (i donosi odluke) u skladu s time. A ako je pacijentica recimo necivilizirana koza - onda doktori koji su u svojoj ustanovi, a ne kod pacijentice doma, trebaju ustanoviti pravila za takve i ignorirati ono što je za ignorirati. Gdje god su jasna pravila nema pritužbi. JA bih najradije da ne moram tražti nista po internetu i da se mogu opustiti i prepustiti. Ali obzirom na to koliko se šlampavo radi svuda, bila bih preglupa da se ne informiram.

U call centru gdje radi moja prijateljica - na debilne pozive kretena ona odgovara točno ono sto mora i smije uz apsolutnu ljubaznost jer joj je to posao. O tome govorim. Zamisli da se zaposlenica VIPa opravda svom šefu da je bila neljubazna jer se korisnik na nju izderavao i sl ... Ona tad ima loš dan i lošu sreću da je nazvao kreten, ali ona posao mora raditi neovisno o tome. Tko god radi s ljudima ima takvih situacija. Tu doktori nisu nikakve iznimke.
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 19:17   #83
Quote:
suncica kaže: Pogledaj post
Naravno, ali je razlika ogromna.

Liječniku je to posao i on treba raditi po pravilima struke. Ovdje govorimo o onima koji ne znaju (svojom krivnjom ili zbog sustava obrazovanja) i onima koji su neljubazni, bahati, drski. Njih se ovdje optužuje zbog posla kako ga obavljaju, a ne kakvi su u životu.
Slažem se da liječnik treba raditi po pravilima struke. S time da iskreno, mene konkretno boli briga hoće li mi liječnik biti neljubazan, bahat i drzak ako obavi svoj posao kako treba. Briga me hoće li mi govorit dušo draga il me gledat nadrkano bez riječi toliko dugo dok ono po što sam došla radi dobro. Liječnička struka je specifična u odnosu na call centar koji si spomenula i puno drugih poslova jer u tim poslovima ljudi klijentima prodaju uslugu i jednostavno moraju biti ljubazni jer time postižu svrhu - bolju prodaju. Liječnikova svrha nije da ti bude ugodno nego da te porodi ako si se došla porodit, obavi operaciju ako si se došla operirat, napravi ultrazvuk ako si došla na ultrazvuk. Ako to napravi dobro tada je postupao prema pravilima svoje struke. Druga je stvar što će pristojni i empatični ljudi probati biti i pristojni i empatični liječnici pa će se prema tebi kao pacijentu ponašati pristojno i empatično. To je svakako pohvalno, ali nipošto nije nužno da bi netko bio dobar liječnik. Pogledaj dr. Housea.

Također, spominješ neznanje. Evo, moja prijateljica je završila medicinu, sad je na hitnoj. Počela je donositi samostalno neke odluke jer jebiga, kad tad mora počet samostalno donosit odluke. Pacijenti koje ona obrađuje u nepovoljnijem su položaju nego neki koje obrađuje osoba koja 20 godina radi taj posao. Na hitnoj moraš nekad donijeti odluku koja ima strašno veliko značenje u sekundi, a nisi na to pripremljen i nisi se s tim prethodno susreo. Naravno da je veća mogućnost da ona pogriješi nego netko iskusniji. I sad bi ti možda rekla da ona ne zna. Ali stvar je u tome što ne može nikako drukčije ni početi znati nego da radi.

Quote:
suncica kaže: Pogledaj post
Pacijentica ima svakakvih (kao i liječnika). Zato bi se isto tako trebalo znati što pacijentica smije, a što ne smije zahtijevati i što joj treba, a što ne reći. Jer da je svuda cvijeće ne bi se tolike žalile. Kako tumačiš da se od liječnika ne može dobiti objašnjenje (ne samo od ginekologa, kao da je to neko otkriće - a radi toga se nitko ne žali sudu, doktor ti je potreban), i kao da su žene izmislile ružno ponašanje nekih liječnika. Neka su dio izmislile... da je pola istina opet puno previše ostaje! Njemu je to posao i netko bi trebao provjriti da li se ponaša (i donosi odluke) u skladu s time. A ako je pacijentica recimo necivilizirana koza - onda doktori koji su u svojoj ustanovi, a ne kod pacijentice doma, trebaju ustanoviti pravila za takve i ignorirati ono što je za ignorirati. Gdje god su jasna pravila nema pritužbi. JA bih najradije da ne moram tražti nista po internetu i da se mogu opustiti i prepustiti. Ali obzirom na to koliko se šlampavo radi svuda, bila bih preglupa da se ne informiram.
Da, samo što nije stvar samo u tome što će neka pacijentica bit necivilizirana koza. Stvar je u tome što ti kao pacijent na neke stvari jednostavno moraš pristat jer te nitko ne može liječiti protiv tvoje volje i metodom s kojom se ne slažeš. Ja znam za slučaj rođakinje koja je odbila jednu posve legitimnu metodu liječenja radi svojih fiks ideja pa kada su stvari krenule po zlu krivi bagru doktorsku. Znam i jednu horor priču s poroda u kojoj dijete danas ima posljedice jer mu je mama bila glupa krava koja nije htjela poslušat doktora. Ne znam doduše za tu ženu da li danas krivi doktora kad priča o toj situaciji jer nismo dobre, ali ne bih se čudila da priča okolo kako je došlo do problema na porodu jer je doktor bla bla bla.

U svim zanimanjima ima kukolja. Naravno da se treba raditi na tome da se kukolj ukloni. Tužbama, medijskim napisima, svim mogućim sredstvima. Ali ne treba pritom smetnuti s uma da je nemoguće ikada u potpunosti iskorijeniti kukolj (pogledaj samo statistiku najrazvijenijih zemalja svijeta sa najboljim zdravstvenim sustavima) i da Hrvatska, unatoč toj napumpanoj panici i drama ljama pričama u svjetskoj statistici stoji vrlo dobro po tom pitanju.
MonotypeCorsiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 19:26   #84
Quote:
MonotypeCorsiva kaže: Pogledaj post
Pa evo, ako već želiš suosjećati s nekim i ako želiš napraviti nešto korisno, zašto ne pokreneš ili ne podržiš neku inicijativu koja će braniti da liječnici i ostalo medicinsko osoblje provode toliko vremena na poslu? Zašto ne suosjećaš s liječnikom? Tako bi bilo bolje i liječniku i pacijentu koji bi dobio skrb od osobe koja nije umorna i iscrpljena jer radi 24 h.
Imaš na prošloj stranici Mirka_m koji tvrdi da je liječnik ostao poroditi njegovu ženu nakon što je bio budan 30 sati. I to mu je super.
I to je forumšu dokaz da rodilje lažu, a da je liječnik, a sa njime i svi ostali liječnici super.

Pa sad ti nama reci, kako ćemo to pomiriti?

Moje osobno mišljenje je, da je u slučaju Mirka_m liječnik ostao jer je bio plaćen da ostane, ako se razumijemo. Ali to je samo moje mišljenje.

Quote:
MonotypeCorsiva kaže: Pogledaj post
Mislim da nije loše shvatiti da liječnici vrlo često moraju donositi brze odluke u nepredviđenim situacijama i jasno da se tu katkad događaju krive procjene. Ako one nisu posljedica nemara i bezobrazluka, što se tu može? Taj ljudski faktor ne možeš isključiti ni u najboljim zdravstvenim sustavima. Možemo mi sad tu govoriti o užasnim primjerima koji nađu svoj put do medija i takve primjere svakako treba osuđivati i svakako trebaju postojati sankcije, ali činjenica jest da je takvih primjera kod nas zapravo vrlo malo u odnosu na broj rođene djece. Pa pogledaj statistiku, pogledaj razvijene zemlje u kojima je stopa smrtnosti novorođenčadi veća nego kod nas. Što misliš zašto je tako?
Opet ću te vratiti na stranicu natrag i vidi moj post gdje sam linkala članak sa indexa i koje je sve strahote taj manijak izgovorio uplašenoj i jedva punoljetnoj trudnici!

To nije slučajno, to nije bilo dogodilo se jednom, jer je doktor bio umoran.
To se dogodilo zato što ovaj sustav dozvoljava da takvi liječnici rade u našim bolnicama i da nakon milijun pritužbi, još uvijek postoje ljudi koji za liječničke greške krive prvo rodilje, pa onda novinare, pa onda valjda položaj mjeseca..

Uostalom, cura iz "slučaja" je forumašica, imaš je na temi vinkovačko rodilište, pa je pokušaj osobno pitati koliko je lagala i pretjerivala.
A i cijela ta tema je jako zanimljiva, po pitanju dotičnog doktora i odnosa prema rodiljama.

Nu

Taj je stvarno bio tempirana bomba, tako da me uopće ne čudi epilog cijele priče.
__________________
Silence is golden. The duct tape is silver.
Aleta Ogord is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 20:01   #85
Quote:
Aleta Ogord kaže: Pogledaj post
Imaš na prošloj stranici Mirka_m koji tvrdi da je liječnik ostao poroditi njegovu ženu nakon što je bio budan 30 sati. I to mu je super.
I to je forumšu dokaz da rodilje lažu, a da je liječnik, a sa njime i svi ostali liječnici super.

Pa sad ti nama reci, kako ćemo to pomiriti?

Moje osobno mišljenje je, da je u slučaju Mirka_m liječnik ostao jer je bio plaćen da ostane, ako se razumijemo. Ali to je samo moje mišljenje.
Obožavam ovakve upise gdje se iščitava milijun stvari koje nisu rečene.

1) Ostao ju je poroditi jer ju je pratio većinu trudnoće
2) Nije mi to super, dapače, nije mi nimalo super koncept u kojem je netko dežuran 24 sata jer mislim da je to jednostavno nemoguće održati koncentraciju i kvalitetno raditi cijelo to vrijeme. 30 sati je primjer da porod vrši čovjek koji je 30 sati budan, iz prve ruke znam da na Merkuru specijalizanti znaju (tj. znali su) dežurati cijeli vikend. Pa sad ti od njga u nedjelju navečer očekuj da trpi bedaste komentare i zahtjeve
3) Uopće ne govorim (niti to mislim) da rodilje lažu i da su svi svi doktori super. Govorim da je idiotski voditi odvjetnika i nositi diktafon na porod na osnovi senzacionalističkih članaka u medijima.
4) Mislim da je velika dostupnost informacija blagoslov za mudre i prokletstvo za bedaste. Srećom, kad meni dođe laik koji "bolje" od mene pozna pravo, imam mogućnost tog luksuza da mu kažem "hvala, možete kod drugog odvjetnika", doktor to nema.
5) Imam puno prijatelja među liječnicima, tako da dobro znam s kakvim se sve zahtjevima susreću i s kakvim im "problemima" dolaze usred noći dok su dežurni.
6) Doktora sam poslije išao pitati kaj sam dužan jer je ostao, odbio je uopće razgovarati, ljubazno me najurio iz sobe. Žena mu je kasnije odnijela kravatu. Znam da je ekipa za slične stvari uzimala po 500 EUR i da su ostali bez posla neki.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 20:08   #86
Quote:
Aleta Ogord kaže: Pogledaj post
Imaš na prošloj stranici Mirka_m koji tvrdi da je liječnik ostao poroditi njegovu ženu nakon što je bio budan 30 sati. I to mu je super.
I to je forumšu dokaz da rodilje lažu, a da je liječnik, a sa njime i svi ostali liječnici super.

Pa sad ti nama reci, kako ćemo to pomiriti?

Moje osobno mišljenje je, da je u slučaju Mirka_m liječnik ostao jer je bio plaćen da ostane, ako se razumijemo. Ali to je samo moje mišljenje.
Ne znam što je bilo u slučaju Mirka. Sigurna sam da taj liječnik jest bio plaćen jer im se plaćaju radni sati, ali iz iskustva doktora i općenito medicinskog osoblja koje poznajem ne bih se nužno složila da je on svojevoljno ostao samo zato da bude plaćen.

Quote:
Aleta Ogord kaže: Pogledaj post
Opet ću te vratiti na stranicu natrag i vidi moj post gdje sam linkala članak sa indexa i koje je sve strahote taj manijak izgovorio uplašenoj i jedva punoljetnoj trudnici!

To nije slučajno, to nije bilo dogodilo se jednom, jer je doktor bio umoran.
To se dogodilo zato što ovaj sustav dozvoljava da takvi liječnici rade u našim bolnicama i da nakon milijun pritužbi, još uvijek postoje ljudi koji za liječničke greške krive prvo rodilje, pa onda novinare, pa onda valjda položaj mjeseca..

Uostalom, cura iz "slučaja" je forumašica, imaš je na temi vinkovačko rodilište, pa je pokušaj osobno pitati koliko je lagala i pretjerivala.
A i cijela ta tema je jako zanimljiva, po pitanju dotičnog doktora i odnosa prema rodiljama.

Nu

Taj je stvarno bio tempirana bomba, tako da me uopće ne čudi epilog cijele priče.
Nigdje nisam napisala da je ova cura pretjerivala, ne poznam curu i vjerujem da doista ima takvih slučajeva, ne mislim da su svi izmišljeni i da žene seru i pretjeruju. Htjela sam samo reći da postoje slučajevi u kojima se sere i pretjeruje, ne upirući pritom prst u ovaj slučaj konkretno.

Ipak, kako i u svemu drugome i u ovakvim slučajevima pobornik sam one audiatur et altera pars pa ne bih bilo kakve kategoričke sudove donosila na temelju verzije samo jedne strane, koliko god ta verzija zvučala tužno i tragično. Također pod pretpostavkom da je sve potpuno točno i da je ovaj doktor zaista oštetio mnoge rodilje ne znam otkud ti ovo da ovaj tip radi "nakon milijun pritužbi". Koje su to pritužbe konkretno i kome su upućene? Ostavljene su kao post na forumu? Vidim sad na temi da one, pazi!, pišu peticiju da se zabrani liječniku rad. Pa dobro u kojoj civiliziranoj državi se stvari rješavaju tako da hrpa žena potpiše peticiju? Pa postoje legitimne institucije koje se bave takvim slučajevima, zovu se sudovi, pošalješ kolektivnu tužbu s imenom i prezimenom kao oštećena stranka skupa s drugim oštećenim strankama. Tek kad takav logičan korak nakon ovakvog sranja ne upali i liječnik nastavi radit svoj posao bi ja pričala o sustavu koji dozvoljava da takvi rade.

Osim toga, pošto ne postoji nulta stopa smrtnosti novorođenčadi nigdje u svijetu jel misliš da i najrazvijenije zemlje sa najrazvijenijim zdravstvenim sustavima isto dozvoljavaju da im u bolnicama radi šljam ili je jednostavno moguće da svugdje u svijetu (pa tako i u Hrvatskoj) u nekom manjem postotku radi šljam, u nekom manjem postotku se događaju greške, a da u velikoj većini slučajeva stvari prolaze dobro i bez posljedica i za majku i za dijete?

Edit: i da se nadovežem na Mirka koji je spomenuo pravo, svi se sjećaju slučaja ličkog rukovanja i suca koji je izjednačio prst u anus s rukovanjem. Svima je to slika hrvatskog sudstva s kojom se vole sprdat i na koju se vole vraćat kad seru po pravosuđu. Daleko od toga da je ono savršeno, ali u medijima je daleko slabije od te odluke odjeknula odluka suda višeg stupnja kojom se ova odluka ukinula, a sudac koji ju je donio je naknadno razriješen sudačke dužnosti. Pravosuđe se, dakle, pokazalo funkcionalno i smisleno u tom slučaju i ličko rukovanje nikad nije postalo pravomoćno iako nikog za to više nije briga. Inače, zaprepastili biste se kakve se bizarne odluke donose i u nekim drugim zemljama koje percipiramo kao razvijene. Baš zato što znam kako funkcioniraju mediji i pravosuđe i kako se tendenciozno i jednostrano o nekim stvarima izvještava, vrlo sam oprezna onda kada se o nekim drugim stvarima izvještava jednostrano i tendenciozno.
MonotypeCorsiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 20:21   #87
Quote:
brzi gonzales kaže: Pogledaj post
Pokazatelj kvalitete sustava, prema UN-u, SZO-u i UNICEF-u je dojenačka smrtnost.
Prema Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo iz 2014.g. ona je u porastu u odnosu na 2013. god. i iznosi 5,03/1000. S time da najveći postotak, 60,80%, otpada na perinatalno razdoblje (trudnoća i porod).

http://www.hzjz.hr/wp-content/upload...smrti_2014.pdf
I po stopi dojenačke smrtnosti je Hrvatska bolja od UK i Amerike, u društvu zemalja kao što su Australija i Švicarska.
Ne vidim baš kako ta statistika kazuje išta drugo nego smrtnost rodilja, da je sistem kvalitetan.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...mortality_rate
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 21:00   #88
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Obožavam ovakve upise gdje se iščitava milijun stvari koje nisu rečene.

1) Ostao ju je poroditi jer ju je pratio većinu trudnoće
2) Nije mi to super, dapače, nije mi nimalo super koncept u kojem je netko dežuran 24 sata jer mislim da je to jednostavno nemoguće održati koncentraciju i kvalitetno raditi cijelo to vrijeme. 30 sati je primjer da porod vrši čovjek koji je 30 sati budan, iz prve ruke znam da na Merkuru specijalizanti znaju (tj. znali su) dežurati cijeli vikend. Pa sad ti od njga u nedjelju navečer očekuj da trpi bedaste komentare i zahtjeve
3) Uopće ne govorim (niti to mislim) da rodilje lažu i da su svi svi doktori super. Govorim da je idiotski voditi odvjetnika i nositi diktafon na porod na osnovi senzacionalističkih članaka u medijima.
4) Mislim da je velika dostupnost informacija blagoslov za mudre i prokletstvo za bedaste. Srećom, kad meni dođe laik koji "bolje" od mene pozna pravo, imam mogućnost tog luksuza da mu kažem "hvala, možete kod drugog odvjetnika", doktor to nema.
5) Imam puno prijatelja među liječnicima, tako da dobro znam s kakvim se sve zahtjevima susreću i s kakvim im "problemima" dolaze usred noći dok su dežurni.
6) Doktora sam poslije išao pitati kaj sam dužan jer je ostao, odbio je uopće razgovarati, ljubazno me najurio iz sobe. Žena mu je kasnije odnijela kravatu. Znam da je ekipa za slične stvari uzimala po 500 EUR i da su ostali bez posla neki.
1. Odlično. Šteta što ti ne vjerujem da doktor radi takve stvari iz čistog altruizma. A naročito ne vjerujem da ti je žena sasvim slučajno nabasala na smjenu liječnika koji joj je vodio cijeeelu trudnoću (koje se, usput, vode u ambulantama, ako nisu rizične a ne u bolnicama). Jedino ako, opet, imaš “poznatog” doktora.
Ima tu malo previse sretnih faktora koji se poklapaju jedan na drugog, a koje niti jedna od žena iz onih priča ne spominje. Jednostavno je i nije ništa osobno, been there, done that, pa sam skeptična.
2. Naravno da je problem poroditi neku random siroticu na kraju svoje smjene.
Pa se jako iznerviraju na 30satno radno vrijeme. I psuju, vrijeđaju I rade greške koje majku I dijete koštaju zdravlja a ponekad I života. Ali kad je “poznatoj” rodilji riječ, onda vidiš kako se može, zar ne?
I nisi mi odgovorio, na što bi se požalio da ti ženin porod nije protekao tako savršeno? Da nije možda na umornog doktora?
3. Priče koje su izašle u medije nisu seznacionalističke novinarske izmišljotine, nego su ih pisale same žene.
4. Ima. Može izabrati da ne bude porodničar.
5. Super za tebe. Poznajem I ja puno odvjetnika, I ne vjerujem im da je vani dan kad kažu, nego idem sama provjeriti.
Generalizacija je kuja, vidiš?
6. Vjerujem da jest, iako je to za ovu našu potpuno nebitno jer tvoj slučaj ne dokazuje baš ništa. Nije niti na razini statističke greške.



Quote:
MonotypeCorsiva kaže: Pogledaj post
Ipak, kako i u svemu drugome i u ovakvim slučajevima pobornik sam one audiatur et altera pars pa ne bih bilo kakve kategoričke sudove donosila na temelju verzije samo jedne strane, koliko god ta verzija zvučala tužno i tragično. Također pod pretpostavkom da je sve potpuno točno i da je ovaj doktor zaista oštetio mnoge rodilje ne znam otkud ti ovo da ovaj tip radi "nakon milijun pritužbi". Koje su to pritužbe konkretno i kome su upućene? Ostavljene su kao post na forumu? Vidim sad na temi da one, pazi!, pišu peticiju da se zabrani liječniku rad. Pa dobro u kojoj civiliziranoj državi se stvari rješavaju tako da hrpa žena potpiše peticiju? Pa postoje legitimne institucije koje se bave takvim slučajevima, zovu se sudovi, pošalješ kolektivnu tužbu s imenom i prezimenom kao oštećena stranka skupa s drugim oštećenim strankama. Tek kad takav logičan korak nakon ovakvog sranja ne upali i liječnik nastavi radit svoj posao bi ja pričala o sustavu koji dozvoljava da takvi rade.
Bold, valjda je jasno da sam karikirala, ali da su se žene žalile na njega, jesu. On tamo radi preko 20 godina, I poznato mi je da ta bolnica, a I mnoge naše bolnice, žalbe I pritužbe guraju u ladice I čekaju da se zaborave.
Mediji su jedini koji drže neke priče pri vrhu interesa javnosti, I za to sam im jako zahvalna. Jer je jedna od tih priča I moja.
Ipak, kako ja mislim da te tema zapravo ne zanima, jer verojatno nemaš osobni interes da se takvi stvari više ne događaju, neću ti ja vaditi izjave, novinske članke I tako dalje.
Ako te ikad bude zanimalo, a iskreno se nadam da nećeš imati potrebe, sjeti se ovog topica pa pitaj šta te zanima.
__________________
Silence is golden. The duct tape is silver.
Aleta Ogord is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 21:36   #89
Quote:
MonotypeCorsiva kaže: Pogledaj post
S time da iskreno, mene konkretno boli briga hoće li mi liječnik biti neljubazan, bahat i drzak ako obavi svoj posao kako treba.
Ne daje informacije, kad pitas kaze da ti je vec rekao ili da to nije tvoja briga. Nema niti jednog razloga da bude drzak jer sam porezni obveznik i financiram njegovu plaću, između ostalog. I to mu je u opisu posla. AKo je studirao medicinu valjda mu je briga za covjeka i ophođenje s istim od značaja. Osim toga ne liječi objekt nego čovjeka. Moje zdravlje nije odvojeno od moje osobe pa da ja nisam važna.

Ma glupo je uopće komentirati da je bahat liječnik u redu. Očito ti nikad nije bilo jako bitno ili ti nije jako trebalo

Zadnje uređivanje suncica : 18.02.2016. at 21:49.
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 21:43   #90
Quote:
MonotypeCorsiva kaže: Pogledaj post
Pa evo, ako već želiš suosjećati s nekim i ako želiš napraviti nešto korisno, zašto ne pokreneš ili ne podržiš neku inicijativu koja će braniti da liječnici i ostalo medicinsko osoblje provode toliko vremena na poslu? Zašto ne suosjećaš s liječnikom?
Jer oni nisu u rađaoni pa da im nitko ne moze pomoć. Oni imaju vremena, nista ih ne boli i mogu se sami izboriti za svoja prava. Ovdje govorimo o onima kojima u tom trenutku nemaju izbora i treba im pomoc.
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 21:47   #91
Quote:
MonotypeCorsiva kaže: Pogledaj post
Ali ne treba pritom smetnuti s uma da je nemoguće ikada u potpunosti iskorijeniti kukolj (pogledaj samo statistiku najrazvijenijih zemalja svijeta sa najboljim zdravstvenim sustavima) i da Hrvatska, unatoč toj napumpanoj panici i drama ljama pričama u svjetskoj statistici stoji vrlo dobro po tom pitanju.
Sorry, nemas pojma o statistici. Sta statistika mjeri? Odnos liječnika prema pacijentu? Ja takvu statistiku nisam vidjela.

A ako će gledati pogrešne dijagnoze, valjda 80% pgrešnih nije prijavljeno nigdje. Čovjek zaboravi i ide dalje. Nije nikad napravljena studija o tome koliko puta sam antibiotik dobila potpuno bez razloga i slične stvari. Broji se smrtnost, tužbe i ono što je prijavljeno.
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 21:50   #92
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Sori, ja sam sasvim dovoljno educiran i u dovoljnom kontaktu i s ženama koje su rađale, i s ljudima koji rade u bolnicama da mogu znati da je svakome njegov problem (bio to porod, bolest ili pravni spor) najbitniji i da očekuje da će se narednih x sati, dana ili godina svemir vrtjeti oko njega, da se tako izrazim (ne mislim toliko oštro kako sam se izrazio). Ono što ljudi zaboravljaju je da liječnik koji je na porodu često već iza ebe ima 12-18 sati rada i da je mrtav umoran. Moju ženu je prvi puta porodio ginekolog koji je to jutro ostao s njom nakon 24h dežurstva, tj. kad je ona rodila, bio je već preko 30 sati na poslu.

Sve što tom čovjeku u tom trenutku treba je netko da pazi da li će njegove rečenice biti ocjenjene kao ljubazne ili kao uvredljive i da ga netko snima diktafonom što govori. Upucaj me u glavu.

Da, ljudski je da je teško biti nasmiješen i ljubazan nakon 12 sati stresa. Da, ljudski je da ti nekad pukne film i da digneš glas na ljude koji imaju nerealne zahtjeve i očekivanja. Da, i meni bi bilo ljepše ležati u bolnici na novom madracu, i novom krevetu, ali za to ne postoje uvjeti i neću nikome to uzeti za zlo.

Stavite se u situaciju da je to što je tebi iskustvo koje ćeš proći 1-2-3 puta u životu njima nešto što rade svaki dan. I da, dese se sranja, ali da se dešavaju ovako često kako se to ovdje pokušava prikazati, čitali bi o tome po cijele dane. Svatko može pogriješiti, nitko te greške ne radi namjerno, a iznimno rijetko ih radi zbog nemara.

Moja poruka autorici teme je da se opusti i ne misli na takve situacije, nego da se raduje djetetu koje dolazi. E sad, ako sam ja bezosjećajan i "iskrcao ženu kao kofer", umjesto da sam u panici osluškivao svaki zvuk i brojao otkucaje s babicom i njom, kaj da radim

Da, svakome je njegov problem najbitniji...pogotovo ukoliko se osoba nalazi u velikoj psihičkoj ili fizičkoj boli i patnji i nekoj stresnoj situaciji...

Tebi kao odvjetniku problem tvoje stranke nije toliko bitan.....tebi je svaka stranka samo "jedna od...".....doktoru je pacijent samo "jedan od...".......meni je to razumljivo i ne očekujem da na svoga klijenta gledaš kao na centar svoga svemira niti očekujem da doktor gleda na svog pacijenta kao na centar svoga svemira

Ali, mislim da se može očekivati da svoj posao i ti i doktor obavljate savjesno, odgovorno i korektno

U odnosu između liječnika i pacijenta je jako bitna komunikacija i uspostava povjerenja (i u odnosu između odvjetnika i klijenta također)...oni omogućavaju da doktor lakše uspostavi dijagnozu, prati stanje pacijenta, reagira u pravi trenutak.... omogućavaju da pacijent spremnije slijedi upute liječnika...oni su uvjet savjesnog obavljanja rada


Nazivati pacijenticu "glupačom", spominjati kurac, voditi neobzirnu odrješitu komunikaciju po meni nije korektno ni savjesno...to je primjer osobe koja loše radi svoj posao.....

A što se tiče umora....i u takvim situacijama čovjek može kontrolirati svoje ponašanje i održati ga korektnim....ja sam uvjerena da odvjetnik, koliko god bio iscrpljen, neće slati suca u kurac i nazivati ga budalom....neće to napraviti zato što zna da ga čekaju neugodne posljedice

Hrpa neugodnih, nemarnih situacija u zdravstvenome sustavu se događa upravo zato što nema adekvatne kontrole.....a manjkavosti pojedinog sustava čovjek postane svjestan kada i sam jednom postane njegova teška žrtva....i mislim da je ok tada upozoriti da nešto ne štima, tražiti da se stvari poprave...to koristi i onima koji još nisu na svojoj koži osjetili manjkavosti jer postoji mogućnost da i oni jednom dođu u sličnu situaciju...
Elsinore is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 21:52   #93
Quote:
MonotypeCorsiva kaže: Pogledaj post

Ipak, kako i u svemu drugome i u ovakvim slučajevima pobornik sam one audiatur et altera pars pa ne bih bilo kakve kategoričke sudove donosila na temelju verzije samo jedne strane, koliko god ta verzija zvučala tužno i tragično. Također pod pretpostavkom da je sve potpuno točno i da je ovaj doktor zaista oštetio mnoge rodilje ne znam otkud ti ovo da ovaj tip radi "nakon milijun pritužbi". Koje su to pritužbe konkretno i kome su upućene? Ostavljene su kao post na forumu? Vidim sad na temi da one, pazi!, pišu peticiju da se zabrani liječniku rad. Pa dobro u kojoj civiliziranoj državi se stvari rješavaju tako da hrpa žena potpiše peticiju? Pa postoje legitimne institucije koje se bave takvim slučajevima, zovu se sudovi, pošalješ kolektivnu tužbu s imenom i prezimenom kao oštećena stranka skupa s drugim oštećenim strankama. Tek kad takav logičan korak nakon ovakvog sranja ne upali i liječnik nastavi radit svoj posao bi ja pričala o sustavu koji dozvoljava da takvi rade.
Mi ovdje pričamo o hrvatskom pravosuđu? Onom istom koji oslobađa ubojice poput Horvatinčića, onom istom koji ostavlja na fakultetima ekipicu da i dalje predaje koja si je osigurala unučad primajući mito i da dalje ne nabrajam?

Možda u nekoj pravno uređenoj državi ovo što ti pričaš vrijedi, ovdje kod nas ako imaš dobro zaleđe iza sebe možeš raditi šta hoćeš.

Ako sam dobro skontala lik iz ovog slučaja je šef ginekologije, šta misliš kako se najčešće postavljaju šefovi po bolnicama? Misliš da u otpusnim pismima uvijek sve istinito sve piše? Da doktori koji vještače nikad ni u kojem slučaju nisu pristrani i ne drže leđa kolegama samo zato jer su eto kolege? Da ti isti doktori nisu učinili usluge nekim facama pa im ovi u ovakvim slučajevima vraćaju usluge?

Ajde ne živimo u lalalandu, živimo u Hrvatskoj. Što šta se događa što je javna tajna i o čemu se priča okolo, a na šta nitko ne reagira.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 21:56   #94
Quote:
MonotypeCorsiva kaže: Pogledaj post
Također, spominješ neznanje. Evo, moja prijateljica je završila medicinu, sad je na hitnoj. Počela je donositi samostalno neke odluke jer jebiga, kad tad mora počet samostalno donosit odluke. Pacijenti koje ona obrađuje u nepovoljnijem su položaju nego neki koje obrađuje osoba koja 20 godina radi taj posao. Na hitnoj moraš nekad donijeti odluku koja ima strašno veliko značenje u sekundi, a nisi na to pripremljen i nisi se s tim prethodno susreo.
Ne krivim doktora za ono za sto ga nisu pripremili. Tu smo gdje smo, ali bit će drugačije tek kad ukazemo na pogreške umjesto da smatramo da je to normalno.


Quote:
MonotypeCorsiva kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome što ti kao pacijent na neke stvari jednostavno moraš pristat jer te nitko ne može liječiti protiv tvoje volje i metodom s kojom se ne slažeš.
Ne, moraju ti reći sto ce ti raditi i imaš pravo reći da nećeš, ali moraju te informirati!
Ako odbiješ tada ti daju na potpis da pristaješ na to. Za to postoji procedura.

Quote:
MonotypeCorsiva kaže: Pogledaj post
Ja znam za slučaj rođakinje koja je odbila jednu posve legitimnu metodu liječenja radi svojih fiks ideja pa kada su stvari krenule po zlu krivi bagru doktorsku. Znam i jednu horor priču s poroda u kojoj dijete danas ima posljedice jer mu je mama bila glupa krava koja nije htjela poslušat doktora. Ne znam doduše za tu ženu da li danas krivi doktora kad priča o toj situaciji jer nismo dobre, ali ne bih se čudila da priča okolo kako je došlo do problema na porodu jer je doktor bla bla bla.
Ok, slazem se. Ali takvih slučajeva je puno manje. Kako sam rekla gore, trebali su joj dat papir da potpisuje da će ovako, a ne onako. I sama je kriva.

Ali kako uopće dolazi do nepovjerenja u liječnika? Nisu to izmislili pacijenti bez veze. To se dogodilo kad su shvatili sto se događa i da se ne mogu prepustiti jer moze ispast naopako.

Nisu krivi doktori za neznanje, kriv je faks koji im je dao diplomu. Koristili su sta se nudilo. Ali to nije tema. Tema je mozemo li se zastiti i ukazati na probleme kako bi se rješavati tamo gdje nastaju - tj na izvoru.


Tako da ja ovo ne vidim baš kao pravno pitanje, ali ako moderator tako misli, sta ja imam mislit...

Zadnje uređivanje suncica : 18.02.2016. at 22:09.
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 21:58   #95
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Pa evo - otkad sam dovoljno star da pamtim takve stvari (ajmo reć zadnjih 25 godina), u široj obitelji rodilo mi se nekih tridesetak djece. Od tih tridesetak poroda (+ barem još toliko među prijateljima), o kojima se nakon toga puno pričalo, nitko nije imao ovakvo horor iskustvo kakva se linkaju.
.
zaista čudno ako ste svi odvjetnici il u tom rangu
Complicated is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 22:32   #96
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Sori, ja sam sasvim dovoljno educiran i u dovoljnom kontaktu i s ženama koje su rađale, i s ljudima koji rade u bolnicama da mogu znati da je svakome njegov problem (bio to porod, bolest ili pravni spor) najbitniji i da očekuje da će se narednih x sati, dana ili godina svemir vrtjeti oko njega, da se tako izrazim (ne mislim toliko oštro kako sam se izrazio). Ono što ljudi zaboravljaju je da liječnik koji je na porodu često već iza ebe ima 12-18 sati rada i da je mrtav umoran. Moju ženu je prvi puta porodio ginekolog koji je to jutro ostao s njom nakon 24h dežurstva, tj. kad je ona rodila, bio je već preko 30 sati na poslu.

Sve što tom čovjeku u tom trenutku treba je netko da pazi da li će njegove rečenice biti ocjenjene kao ljubazne ili kao uvredljive i da ga netko snima diktafonom što govori. Upucaj me u glavu.

Da, ljudski je da je teško biti nasmiješen i ljubazan nakon 12 sati stresa. Da, ljudski je da ti nekad pukne film i da digneš glas na ljude koji imaju nerealne zahtjeve i očekivanja. Da, i meni bi bilo ljepše ležati u bolnici na novom madracu, i novom krevetu, ali za to ne postoje uvjeti i neću nikome to uzeti za zlo.

Stavite se u situaciju da je to što je tebi iskustvo koje ćeš proći 1-2-3 puta u životu njima nešto što rade svaki dan. I da, dese se sranja, ali da se dešavaju ovako često kako se to ovdje pokušava prikazati, čitali bi o tome po cijele dane. Svatko može pogriješiti, nitko te greške ne radi namjerno, a iznimno rijetko ih radi zbog nemara.

Moja poruka autorici teme je da se opusti i ne misli na takve situacije, nego da se raduje djetetu koje dolazi. E sad, ako sam ja bezosjećajan i "iskrcao ženu kao kofer", umjesto da sam u panici osluškivao svaki zvuk i brojao otkucaje s babicom i njom, kaj da radim

Autorica je već x puta ponovila da nije trudna i ne očekuje dijete.

Znači, navodni umor je opravdanje na izjavu tipa: Glupačo?
Od medicinskog osoblja u bolnici?

Ono, for real?

Jel ti nas sve tu malo vučeš za nos?
Ili se praviš da ne vidiš razliku u retorici između puke normalne komunikacije i TEŠKIH uvreda izrečenih?

Govoriš li ti svojim klijentima: Glupačo, Glupane, Jadniče i sl.?
Govoriš li ti sucima tako?
Eto, nakon napornog dana i par sporova, nemaš više takta birati riječi, pa ih malo počastiš?
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 22:34   #97
Quote:
brzi gonzales kaže: Pogledaj post
Vezano uz to, danas čitam u Večernjem listu da vinkovačka bolnica prošle godine jedina nije dozvolila zdravstvenoj inspekciji da uđe u rodilište.
Kako je to moguće?
Nije to privatna bolnica. I uostalom inspekcija ministarstva je valjda nadležna da uđe gdje kod treba jer joj je to posao. Nije da treba dopuštenje za to.
Kod nas u Hrvatskoj je stvarno svašta moguće.
Možda je to princip "ruka ruku mije".
Tko zna tko je bio u inspekciji, a poznavao nekog iz bolnice.... i kako to već ide. Pa ovi malo prigovorili, a ovi se nisu previše pretrgali izvršiti inspekciju.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 22:37   #98
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Koji problem?
Smrtnost rodilja, što je najbolji pokazatelj kvalitete sistema, u Hrvatskoj je na razini Francuske, Irske, Belgije i Kanade, a bolja od UK i Amerike.
Link: http://data.worldbank.org/indicator/...-last&sort=asc

Ne radi se tu o riziku za majku i novorođenče, nego o tome što neke žene očekuju da im se gladi guzica u hotelskom smještaju dok rađaju, pa su razočarane kad to ne dobiju.
Ako je tebi normalno da te u javnoj ustanovi netko časti rječnikom: Glupane, Jadniče, Kretenu ili nečim sličnim, dopusti da postoje osobe kojima takvo ponašanje NIJE normalno niti primjereno okolnostima.

Ti se sa svojim doktorom slobodno tako razgovaraj kad god hoćeš, no dopusti da postoje i drugi koji od liječnika očekuju KULTURU i PROFESIONALNOST.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 22:38   #99
Quote:
Shaina kaže: Pogledaj post
Evo, tipičan primjer našeg mentaliteta - dok netko ne umre (točnije dok ne krenu masovna umiranja) nitko neće ni priznati da problem postoji, a kamoli reagirati...

A verbalno vrijeđanje majki, zanemarivanje, fizička oštećenja djeteta i majke zbog pogrešne procjene liječnika, to se ne događa a i ako se događa žene su same krive jer očekuju specijalan tretman (čitaj profesionalnost i ne rađenje banalnih grešaka) i razmažene su (jer ne dozvoljavaju da u trenucima najveće boli i straha budu tretirane kao stoka)
A onda s druge strane, čujemo žalopojke o padu nataliteta.

Smijurija.

Koga briga, neka sve propadne i izumremo. Bolje nismo niti zaslužili.
Jer žene ne cijenimo.
In a nutshell, to je srž problema.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 22:43   #100
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Govoriš li ti sucima tako?
Tamo ima opcija da sudac stranku koja se "ne ponaša" udalji iz sudnice.

Pitam se zašto su to uveli?
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:54.