Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2014., 15:54   #1021
Pa vrijeme je ok. Red kiše,red sunca. Nije previše vruće. Noci su jako rosne. Polja su puna vegetacije.
Sam kaj treba puno kositi

Mi smo zadovoljni.
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2014., 22:15   #1022
Zanima me moze li se maticno jato nabaviti na bilo koji drugi nacin osim kupovine...npr napravio bih nesto amaterski, farmu do 50 kvadrata da vidim kako to ide pa mozda kasnije prosirit, pa me zanima mogu li npr skupit sam puzeve za maticno jato jer ih ima u blizini bas dosta...
usput ako je neko dobre volje i ima kakvu skripticu da posalje na [email protected]
unaprijed hvala
shompara is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 20:55   #1023
Pozdrav, ja sam novi ovdje i pročitao sam prvi par i 10ak zadnjih stranica...

Dakle, na raspolaganju imam posjed od raspoloživih jedno 13 000m^2. Površina se nalazi na samom sjeveru Hrvatske, 2km sjeverno od Štrigove. Puža vinogradnjaka ima hrpe u okolici, dakle autohtona je vrsta.

E sad, na toj se površini trenutno nalazi vinograd, a nagib varira od par do 30 posto. Isto tako, uz površinu polazi ulica, iako jako neprometna (~2 auta ili traktora/dan, i još sam puno rekao)...

Uglavnom, zanima me vidi li itko u ovome neki neriješivi problem ili problem čije je riješenje preskupo da bi bilo isplativo?

Ja tek počinjem istraživati, a glupo mi je trošiti vrijeme ako je cijela stvar beznadna (ili neisplativa)...
Karlovsky120 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 20:29   #1024
Quote:
Karlovsky120 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, ja sam novi ovdje i pročitao sam prvi par i 10ak zadnjih stranica...

Dakle, na raspolaganju imam posjed od raspoloživih jedno 13 000m^2. Površina se nalazi na samom sjeveru Hrvatske, 2km sjeverno od Štrigove. Puža vinogradnjaka ima hrpe u okolici, dakle autohtona je vrsta.

E sad, na toj se površini trenutno nalazi vinograd, a nagib varira od par do 30 posto. Isto tako, uz površinu polazi ulica, iako jako neprometna (~2 auta ili traktora/dan, i još sam puno rekao)...

Uglavnom, zanima me vidi li itko u ovome neki neriješivi problem ili problem čije je riješenje preskupo da bi bilo isplativo?

Ja tek počinjem istraživati, a glupo mi je trošiti vrijeme ako je cijela stvar beznadna (ili neisplativa)...
Pozz,ja sam siguran da tih par auta ne predstavlja nikakav problem,a sto se brda tice tu isto ne vidim nekakav problem,na kraju krajeva i moja farma je na brdu i to cak smatram prednoscu jer mi se ne zadrzava nikakva voda u puzarniku
knez 01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 20:58   #1025
Quote:
knez 01 kaže: Pogledaj post
Pozz,ja sam siguran da tih par auta ne predstavlja nikakav problem,a sto se brda tice tu isto ne vidim nekakav problem,na kraju krajeva i moja farma je na brdu i to cak smatram prednoscu jer mi se ne zadrzava nikakva voda u puzarniku
Slazem se u potpunosti...ali opet treba gledati da nije i prebrdovito, strmo i neravno jer uzmi u obzir da ako budes se bavio s tim da ces biti po cijele dane u farmi, pa treba to prehodati...još kad trebaš furat kolica puna koječega uzbrdo po par puta...ima da popiz**s
HelixA is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 23:33   #1026
Helixa,dajte mi molim vas recite kako vi berete ili selite male puzeve,jel to radite rucno,pompcu papira,pomocu krtona ili kako vec,ja bi svoje male sad trebao seliti u druge gredice i probao sam pomocu kartona i to nije bas onak kak sam si mislio da bude pa me zanima kak vi to radite
knez 01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 21:14   #1027
Quote:
knez 01 kaže: Pogledaj post
Helixa,dajte mi molim vas recite kako vi berete ili selite male puzeve,jel to radite rucno,pompcu papira,pomocu krtona ili kako vec,ja bi svoje male sad trebao seliti u druge gredice i probao sam pomocu kartona i to nije bas onak kak sam si mislio da bude pa me zanima kak vi to radite
Pomoću kartona...zasto vama neide, u cemu je problem???
HelixA is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 21:26   #1028
Quote:
HelixA kaže: Pogledaj post
Pomoću kartona...zasto vama neide, u cemu je problem???
Pa bas ih se ne primi puno,cca 10-15 kom na karton od vise dva kvadrata
knez 01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 21:45   #1029
Question

Quote:
knez 01 kaže: Pogledaj post
Pa bas ih se ne primi puno,cca 10-15 kom na karton od vise dva kvadrata


neznam kako...možda još nemate dovoljno mladih puževa puževa???koliko dugo ostavljate karton? Mi kad smo postavljali kartone idući dan su bili krcati puževima...na stotine ako ne i tisuće na onim većim. možda da ih probate namamiti, pospite stočnog brašna malo po kartonu ili ispod!? ja vam samo kažem kak smo mi prošle godine radili...ove goodine još nismo počeli s prebacivanjem ali smo počeli sa skupljanjem kartona jer trebati će ga dosa...probajte ostaviti karton po par dana da vidite što će se dogoditi.
HelixA is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 22:19   #1030
mladi puževi

http://tinypic.com/r/2vjsaqx/8
http://tinypic.com/r/1q06yv/8
http://tinypic.com/r/dhfgib/8


Evo par fotki od prošle uspješne reprodukcije...samo je jedna s kartonom i to je neka prosječna količina kak ih je inače bilo...
HelixA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 16:29   #1031
Quote:
HelixA kaže: Pogledaj post
http://tinypic.com/r/2vjsaqx/8
http://tinypic.com/r/1q06yv/8
http://tinypic.com/r/dhfgib/8


Evo par fotki od prošle uspješne reprodukcije...samo je jedna s kartonom i to je neka prosječna količina kak ih je inače bilo...
super to izgleda,a budem probao i sa stocnim brasnom pa cu vidjeti kako ide s tim
knez 01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 20:54   #1032
helixA, kaj im dajete za jesti??? kaj je posadeno u poljima???
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 21:57   #1033
Quote:
tonka kaže: Pogledaj post
helixA, kaj im dajete za jesti??? kaj je posadeno u poljima???
kupus, blitva, djetelina, radič...naravno zna se što je za što, ni je sve samo u svrhu ishrane. Napominjem da se sijemo PERKO već sjemena sorti iz Italije koja su nam preporučena...
Dohrana gotovo uvijek (bar jednom tjedno) sa suncokretom, kupusom, mrkvom, i sličnim povrćem koje imamo ili možemo nabaviti.
HelixA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 16:10   #1034
Pozdrav,

Čitam forum i nevidim da se baš puno spominje smrtnost puževa i od čega ugibaju?, zanima me jer sam ove godine napravila malu probnu gredicu sa oko 100 kg odraslih puževa (vinogradnjaka) i svako malo nađem nekoliko uginulih puževa,dali se to i vama događa ili nešto neštima ?
ALMINJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 16:41   #1035
Quote:
ALMINJO kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Čitam forum i nevidim da se baš puno spominje smrtnost puževa i od čega ugibaju?, zanima me jer sam ove godine napravila malu probnu gredicu sa oko 100 kg odraslih puževa (vinogradnjaka) i svako malo nađem nekoliko uginulih puževa,dali se to i vama događa ili nešto neštima ?

prevelika vlaga, premala vlaga(suša), nedostatak hrane, gušenje gredica korovom, i onaj kukac sad nezz točno kak se zove i nije toliko čest. Mislim da u ovim uvjetima najveći uzrok ugibanja je prevelika vlaga a tu baš i ne možete puno učiniti(uz pretpostavku da imaju dovoljno hrane). A nema tu ništa čudno da poneki otegne sam od sebe...
HelixA is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 19:39   #1036
Quote:
ALMINJO kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Čitam forum i nevidim da se baš puno spominje smrtnost puževa i od čega ugibaju?, zanima me jer sam ove godine napravila malu probnu gredicu sa oko 100 kg odraslih puževa (vinogradnjaka) i svako malo nađem nekoliko uginulih puževa,dali se to i vama događa ili nešto neštima ?
Ja bih dodao i nakon parenja
knez 01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 20:44   #1037
Quote:
knez 01 kaže: Pogledaj post
Ja bih dodao i nakon parenja
Tako je.
Izlaganje vreloj pari značajno im povećava smrtnost.
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 15:20   #1038
Question

Quote:
HelixA kaže: Pogledaj post
prevelika vlaga, premala vlaga(suša), nedostatak hrane, gušenje gredica korovom, i onaj kukac sad nezz točno kak se zove i nije toliko čest. Mislim da u ovim uvjetima najveći uzrok ugibanja je prevelika vlaga a tu baš i ne možete puno učiniti(uz pretpostavku da imaju dovoljno hrane). A nema tu ništa čudno da poneki otegne sam od sebe...
Hvala na odgovoru,
Vjerojatno se radi o prevelikoj vlazi ,jer prošle godine ih je samo par uginulo

Dali netko ima iskustva i znanja o nematodima,koliko znam da napadaju golače a dali napadaju i naše puževe,ako da kako se može prepoznati dali su napali puževe.
ALMINJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 11:38   #1039
Jel uspio tko ubrati kakvu količinu ove godine? kak ste zadovoljni?
HelixA is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 01:39   #1040
ej ljudi di ste. sezona lova je prošla. kako loša godina. odustajem od vinogradnjaka i idem a izdržljiviju vrstu. kaj velite? vrijedi li pokušati?
VOLVO 940GL is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:40.