Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2003., 07:34   #1
Ekološka proizvodnja

Kosa mi se diže na glavi kad vidim da se nešto zove ekološkim proizvodom. To su marketinške smicalice za malu djecu.
Po meni bi prirodna hrana trebala zadržati normalan naziv dok bi ova druga, gm, tretirana, etc, trbala dobiti neki privjesak.

Jabuka je jabuka i amen!

a špricana jabuka je špricana jabuka i amen!
__________________
kako oblikovati potpise
Prijatelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 08:56   #2
Question Ekološka hrana i ona druga - Terminologija

Quote:
Prijatelj kaže:
Kosa mi se diže na glavi kad vidim da se nešto zove ekološkim proizvodom. To su marketinške smicalice za malu djecu.
Po meni bi prirodna hrana trebala zadržati normalan naziv dok bi ova druga, gm, tretirana, etc, trbala dobiti neki privjesak.

Jabuka je jabuka i amen!

a špricana jabuka je špricana jabuka i amen!
Nisi baš previše jasan, ali prirodna hrana (gotovo da) ne postoji.
Tzv. normalna hrana je ona proizvedena uz pomoć umjetnih gnojiva, pesticida i drugih kemikalija. Najčešće se i transportira do tržišta udaljenih (desetke) tisuće kilometara, što također nije prirodno.
Liječnici se jako bune protiv uporabe izraza "zdrava hrana", a činjenica je hrana uglavnom nezdrava. No oni žive od bolesti pa valjda moraju braniti svoje cehovske (financijske) interese.

Nema općeprihvaćenog izraza za "prirodnu" hranu, odnosno način proizvodnje zdrave hrane, pa se govori o "organskoj", "bio", "eko" i sl. hrani.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 09:37   #3
Bilo bi logičnije da tzv. bio, eko, ilikakogod, -hrana nema taj prefiks, već da kemijski tretirana hrana, ozraćena, GM, ima neki privjesak u imenu.
Ovako kako je sad ispada da je normalna, zdrava hrana nešto "čudno".
__________________
kako oblikovati potpise
Prijatelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 10:57   #4
Hm.. Ovak... Moja susjeda uzgaja paradajze. A sjeme kupuje u sjemenarni i ono prirode nije vidjelo generacijama. Ali opet ovo ljeto sam zatvorenih očiju po okusu mogao prepoznati koji su njeni paradajzi a koji s placa. Ovi kvazi domači, uzgojeni u 0,3 m2 u blizini centra Zagreba su slađi, sočniji, grbaviji - prirodniji od onih manekena s placa.... E pa sad - počinjem iskreno dvojiti oko cijele te priče. Pitao sam je koja je to sorta - kaže da nema pojma, da uzme sjeme koje ima. Ma, kako to britanci kažu - jednostavna je ona žena; ne mora znati - ali svake godine njene pome su izvrsne! Znači sorte, sjeme, GMO.... tra-la-la sve to skupa nije toliko važno koliko samo postupak uzgoja...
Ne znam...
Možda griješim...
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 11:04   #5
Question Zdrava hrana je skupa !

Quote:
Prijatelj kaže:
Bilo bi logičnije da tzv. bio, eko, ili kakogod, -hrana nema taj prefiks, već da kemijski tretirana hrana, ozraćena, GM, ima neki privjesak u imenu.
Ovako kako je sad ispada da je normalna, zdrava hrana nešto "čudno".
Zdrava hrana je iznimka jer se već desetljećima (od početka moderne poljoprivrede u prošlom stoljeću) proizvodi samo loša i jeftina hrana. Naši preci prije par generacija možda su ponekad i gladovali, ali su se hranili puno zdravije nego golema većina naših suvremenika.
Sada ima puno pokušaja da se (po zakonima tržišta) plasira "zdrava" tj. skupa hrana samo za privilegirane. Nameće se lažna dilema hoćemo li jefinu ili zdravu hranu. Naravno da je moguće proizvesti zdravu hranu za sve ljude, ali to ne donosi tako velike profite kao današnji prehrambeno-farmaceutsko-medicinski sustav.
Da bismo proizvodili zdravu hranu za svakog trebali bismo drastično promijeniti prioritete i odustati od sulude ideje da par postotaka stanovništva proizvodi hranu za sve ostale.

Da samo podsjetim: U USA ima više robijaša nego farmera, a ipak ti farmeri proizvode goleme viškove (naravno loše!) hrane.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 11:22   #6
EEkipo samo da vas malo podučim - nutricionisti nas odavno ispravljaju:
nepostoji zdrava hrana! Ne postoji ni nezdrava. Zdrav je čovjek ili organizam koji nije bolestan; koji je u homeostazi.

Za ono o čemu se tu govori koriste se izraz zdravija prehrana. Kažu oni da je to ispravnije jer niti jedna namirnica sama po sebi nije "Zdrava" koliko je to jedan način prehrane. Znači ćevapi nisu nezdravi; ali ako naša prehrana sadrži samo ćevape, somun, luk i ajvar - ona je vrlo neuravnotežena - nezdrava.

Možda da nam tu ulete jezikoslovci i da daju svoj pogled na to...
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2003., 15:45   #7
Re: Ekološka hrana i ona druga - Terminologija

Quote:
Prijatelj kaže:
Kosa mi se diže na glavi kad vidim da se nešto zove ekološkim proizvodom.
i meni. mrzim prostituiranje rijeci. ekologoija je vrsta znanosti i NE moze postojati ekoloska jabuka. kao sto ne postoji niti filozofska ili matematicka ili bioloska jabuka...

slazem se da terminologiju treba prilagoditi:
1. da se prestane lagati i pricati idiotarije
2. da oznake budu svjetski uniformne, jasne, pregledne i nedvosmislene
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2003., 08:42   #8
I inače mi se ne sviđa da ne znamo kaj jedemo. Koliko puta sam uz cestu vidio zasađeno polje sa povrćem. To sve ide na plac A zna se da mora biti min 500m od ceste kako ne bi bilo utjecaja od ispušnih plinova.

Volio bi imati svoj mali povrtnjak
__________________
kako oblikovati potpise
Prijatelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2003., 23:28   #9
.....morate znati da ce stanje u buducnosti biti samo jos gore od ovog kakvo je sad....
inace, kod nas na mjestima gdje ljudi kupuju sjeme za svoj mali vrt sigurno nema GM sjemena....u to budite uvjereni....ima hibrida i to je sasvim u redu, jer se to sjeme proizvodi samo bioloskom selekcijom pri cemu se izdvajaju genetski uspjesnije jedinke...

znaci, osim o sorti koje su sa zdravstvenog gledista sve gotovo jednake, najveci utjecaj na konzumnu vrijednost upravo ima nacin uzgoja....i to mjesto na kojem je doticna biljka uzgojena, dali su se upotrebljavala organska ili umjetna gnojiva, kolika je bila koncentracija ostalih stetnih tvari, jesu li se ili nisu vrsila tretiranja pesticidima,....i jos tisucu drugih faktora...

...ja bi vam cak preporucio da radije jedete voce i povrce iz ducana, nego od kojekakvih kumica, jer danas gotovo svatko koristi pesticide i razne druge tvari prilikom uzgoja.....samo je razlika u tome sto strucnjaci znaju kako se, u koje vrijeme i u kojoj dozi koriste takve tvari i pripravci, dok vecina priucenih o tome doslovno nema poima, pa ispadne ono....iako je propisana doza toliko,...ja cu dodati jos malo vise...nek se nadje...
hexlove is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 15:19   #10
eko imanje

Šta mislite o tzv "Eko Imanje", pošto imam dosta zemlje zanima me to. Mjesto sa više životinja i razne biljke (pričam za istarsko područje) .znam da turisti,barem ovdje, slikaju kokoše i svinje jer to nisu nikad vidjeli u životu pa možda bi mogao imati neki ugovor sa tur .agencije,hoteli,itd?
Ideje?
__________________
ghigo74
ghigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2006., 01:40   #11
Ja kupujem povrće kod obitelji Sever u ZG, rade na 3 ili 4 tržnice (obiteljski), posao im ide izvrsno, sve su sami pokrenuli i prvi su dobili hrvatsku eko markicu. Mjesečno im ostavljam prosiječno 600 kn samo za povrće i brašno. Dvoipo člana obitelj.

Zahtjeva više rada, ali ako imaš osigurano tržište veća je zarada.
Dali si blizu nekog velikog grada?
Koliko ti je veliko imanje?

Dali voliš raditi?
Graham is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 00:08   #12
Ekološka poljoprivreda

Vidim da je ekološka svijest kod većine na zavidnom nivou. Evo jedna tema za razglabanje kako suzbiti štetnike na ekološki način bez primjene pesticida. Zanima me kakve probleme imate na povrću a ne želite prskati? Iskustva su dobrodošla interesantne ideje isl.
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 09:36   #13
ja cu navesti da su mi maline prošle godine dobile hrđu na lišću i čuo sam da se to jednostavno mora našpricati! neznam.. u ovome sam možda 2 godine i zaista nisam znao! našpricali smo i više se nije vraćalo! rodile su super s obzirom da su prošle godine posađene, a plodovi su bili krupni i ukusni!

kako se rješavate onih stjenica na kupusnjačama?
i kad smo već kod zaštite...možda malo OT,.. kako da zaštitim blitvu i te biljke jer mi je vrt u šumi i to zečevi i srne pojedu... neku mrežu da stavim iznad ili?.....
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 13:07   #14
Razvoju kupusne stijenice pogoduje toplo i suho vrijeme. Pošto je ovo eko tema neću spominjati mogućnost prskanja pesticidima (pošalji upit na integrirana zaštita, ako te zanima). Nisam dosad čuo za neku metodu ekološkog suzbijanja stijenica. Za vrt ne bi bilo loše da staviš neku mrežu ili da ga ogradiš.
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 13:14   #15
Čuo sam jednu interesantnu šemu kako se riješi krtica u vrtu. Priča mi prijatelj da ih je bilo ko kineza njemu na vikendici. Kupio on neki aparatić što emitira frekvenciju koju oni ne mogu podnijet i zabo ga u zemlju. Za tjedan dana nijedne. I tako on odmara a dolazi susjed švabo i žali mu se da su mu krtice uništile travnjak. Pa evo jedan sistem po principu "hote moji u susjeda".
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 13:19   #16
može se u njihovu rupu u zemlji zabosti odrezana boca od recimo coca cole...isto ih taj zvuk raspizdi tako sam čitao!
zapravo, u vrtu, one se hrane gujavicama zar ne? hoće li jesto korjenje povrća?
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2007., 13:29   #17
[QUOTE=osbourne;7687015]može se u njihovu rupu u zemlji zabosti odrezana boca od recimo coca cole...isto ih taj zvuk raspizdi tako sam čitao!
zapravo, u vrtu, one se hrane gujavicama zar ne? hoće li jesto korjenje povrća?[/QUOT

Krtica može kopanjem hodnika i izdizanjem tla jako oštetiti povrće. Poljska i vodena voluharica su štetnici korijena, vole tamaniti nadzemne djelove bilke ali i korijen.
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 09:16   #18
moj je vrt u šumi ja neznam sto da radim... jedino da ukopam lim okolo njega dubok pol metra ili vise.... a ove sta ostanu...sto s njima?
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 18:29   #19
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
moj je vrt u šumi ja neznam sto da radim... jedino da ukopam lim okolo njega dubok pol metra ili vise.... a ove sta ostanu...sto s njima?
pitaš za krtice ili šta?
agronom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2007., 20:46   #20
Moj povrtnjak je strogi bio uzgoj. Zemlja se ne gnoji umjetnim sretstvima niti se povrce sprica. Da bi se sprijecili nametnici, ustvari samo prorijedili - sprijeciti je nemoguce, u vrtu slobodno rastu neveni, kadifica, bosiljak, maticnjak, vlasac i dr. koji neke nametnike odvracaju od vrta a postujem i pravilo dobrih susjeda koji se medjusobno stite kao npr. jagode i cesnjak. Trebam reci da je to mali povrtnjak dovoljan za moju obitelj i prijatelje jer sumnjam da se na ovaj nacin moze uzgajati nesto vece. Kod pojave usiju i sl. spricam sa koprivom koja takodjer raste u vrtu a ponekad i rucno cistim i okopavam dok ne nadjem stetnika. Sve u svemu radim po sistemu sto ne pojedu nametnici ostaje meni. Za sada sam zadovoljna i nisam imala nekih vecih steta ni na kojoj kulturi.
sajone is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:23.