Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2008., 10:59   #1
Kukuruz - more

Pozdrav!

Evo vratio se ja sa mora i ostao zapaljen za jedan poslić. Naime, gledam kako tamo ljudi prodaju kukuruz na plaži. Cijena po klipu je 12 kn, radniku daju 2 kn po prodanom klipu i ostali prihodi im sigurno ne prelaze 3 kn po klipu. Al eto recimo neka im ostane 50%. Ali stvar je u tome da oni prodaju u velikim brojkama, u prosjeku 400-500 kom. dnevno.

Jel ima netko neke informacije jel to sve legalno rade ili ipak siva ekonomija? Već drugu, treću godinu razmišljam o tome ali nikada se nisam pokušao informirati.

Molio bih ako netko može pomoći jer stvarno bih volio slijedeće godine se baciti u taj posao. Jel oni moraju dobiti dozvolu od grada? Ako da, jel plaćaju šta?
Bizi_manga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 12:29   #2
moj poznanik iz curinog sela di kuruza raste kao trava otišo jedno ljeto s kombijem kuruze i opremom za kuhanje i pečenje...
I sve bi bilo divno da ga lokalni prodavači nisu sterali i maltene ga s sidrom oko vrata bacili u more...
Dakle kao i u svakoj trgovini lokacija,lokacija i samo lokacija...
Čak mi veli da i lokalni igrači teško dobijaju pravo mjesto za prodaju, kao i u svakom biznisu tak i u kuruzi zejeb ti je ak nemaš osiguranje...
HuberRotomat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 12:58   #3
U kojem mjestu je točno prodavao? Jel prijavio obrt?
Mene i najviše brine ta mafija, da moram tako nazvati.
I da, jel se on orijentirao na prodaju na plaži ili?
Bizi_manga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 13:24   #4
Negdje u Istri ne znam točno gdje, ma nije prijavio obrt neg se stao na neko šetališta i spremao kuruzu dok je buraz išao po plaži s onim ručnim friđom...
Nakon nekog vremena dođe mu mlađi buraz sav preplašen i kaže da su ga sterali neki likovi s plaže i rekli ak dođe ponovo da bu bilo po glavi stanovnika...
Ma uglavnom to ti ja pričam iz druge-treće ruke nadam se da bu neko pametniji i bolje upoznat s tim reći ti nekaj više...
U svakom slučaju sretno...
HuberRotomat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 13:55   #5
hm..heh..zanimljivo Ma sigurno postoji ta mafija, al ipak vjerujem da se može i osigurati. Hvala ti na informaciji!

Može netko šta detaljnije o tome reći?
Bizi_manga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 14:18   #6
mislim ako imaš dozvolu od grada (koji ti na kraju krajeva daje i sve potrebne priključke) da te nitko ne može zafrkavati, samo im dozvolu nakeljiš na nos. pitanje je samo cijena, a bojim se da je paprena.
__________________
People who think they know everything are a great annoyance to those of us who do.
jongerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 18:20   #7
Nadam se da je tako. Al ipak te dozvole i to, treba to izboriti.
Molio bih sve koji znaju nešto više da se izjasnu..hvala..
Bizi_manga is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 09:25   #8
da, sada se moramo paziti i kuruzne mafije.
tesko da ces ti s kontinenta dobiti stand s mogucnoscu trgovine jer lokalnim dilerima ces biti trn u oku.
alter ego blagajnice is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2008., 13:01   #9
Angry Nemogoća misija

je dobiti lokaciju ! ljudi koji godinama prodaju koje-šta po jadranu ostali su bez posla više o tome možeš pročitati http://ulicniprodavac.blog.hr/
jack-pot is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 08:25   #10
pa trazis koncesiju, ako nisi lokalni plati kome.. pa na njegovo ime. kako se racun predocuje nemam pojma ali cisto sumnajm da proda 500kom na dan... ja ih gledam nitko ne kupuje. ali zato sladoledi su bogatstvo
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 13:08   #11
Budem pokušao dobiti koncesiju, stvarno imam to u planu raditi već 2-3 god.
hvala svima na savjetima i kom..ako netko jos nesto zna nek se javi..mozda je netko radio slican posao.

Btw..ovo sa sladoledima, ma ok..slazem se..al prije sladoledi prolaze u slasticarnicama i kafićima..
Bizi_manga is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 17:59   #12
ako se ti budes ode raspitiva poglavarstvo te opcine ce vec prec na zimsko godisnje doba... sta ti treba poslat zamolba za upit koristenja 2m2 u toj i toj ulici


slasticarna je za tebe sc-fi bez 30 000 e u niti jedan biznis ne mos uc danas
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2008., 19:23   #13
otidi do opcine i daj molbu za koncesiju, ili ako nije pomorsko dobro onda javnu povrsinu, samo ti tesko dobivaju ljudi sa strane ako su domaci zainteresirani, mozda dobijes manje atraktivnu lokaciju...i ove godine su cijene porasle,i tada te nemogu jebat a ti sto odaju okolo vjerovatno nemaju dozvolu jer niti jedna pametna opcina im nece dati...
nekrifa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 23:18   #14
Quote:
Bizi_manga kaže: Pogledaj post
Nadam se da je tako. Al ipak te dozvole i to, treba to izboriti.
Molio bih sve koji znaju nešto više da se izjasnu..hvala..
ja pitao gospoju u ilici kako se to dobije..
javni natječaj i tko da više.. konkretno 50000 kuna za godinu dana.. nevjerojatno..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 15:08   #15
zanimam se za sjetvu kukuruza šećerca na veliko ( 1 ha -40 000 biljaka).ima li netko kakva iskustva.prodaja osigurana.( 1 kn /kom)
mario1965 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 17:35   #16
Quote:
mario1965 kaže: Pogledaj post
zanimam se za sjetvu kukuruza šećerca na veliko ( 1 ha -40 000 biljaka).ima li netko kakva iskustva.prodaja osigurana.( 1 kn /kom)
isto kao i svaki drugi kukuruz
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 19:52   #17
Quote:
mario1965 kaže: Pogledaj post
zanimam se za sjetvu kukuruza šećerca na veliko ( 1 ha -40 000 biljaka).ima li netko kakva iskustva.prodaja osigurana.( 1 kn /kom)

prvo da tebi odgovorim. ako si mislio sijati šećerac to si trebao uraditi u više faza da konstantno imaš svježu robu jer šećercu jako brzo prođe tehnološka zrelost. traži nešto malo više znanja i pažnje od tvrdunca i zubana


što se tiče prodaje znam da bude velikih problema...čak i masovnih tučnjava zbog plaža (lokacija), a prodaja po čovjeku ne može bit preko 300 kukuruza kad bi se ubio. fizički je nemoguće. koncesije su skupe ko svetog Petra kajgana, a i kad ju platiš nitko te ne štiti jer te ne može zaštititi od 5 ljudi koji ti istovremeno upadnu na plažu...dakle ostaju ti samo šake a to je
zoran_12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 20:07   #18
Quote:
mario1965 kaže: Pogledaj post
zanimam se za sjetvu kukuruza šećerca na veliko ( 1 ha -40 000 biljaka).ima li netko kakva iskustva.prodaja osigurana.( 1 kn /kom)
u biti prva faza sjetve ti je več tamo negdje ( ako je moguče ) potkraj 3-4 mj .obavezno prekrivanje agrifolijom zbog zaštite od mraza.siješ recimo koliko ti misliš da bi mogao prodati u jednoj berbi jedne faze,recimo 10-20dana. tako da uvjek imaš robe.agrifoliju koristiš dokle god postoji opasnost od mraza.
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2010., 17:10   #19
zahvaljujem na odgovorima.i mislio sam sijati po "fazama",zavisno koliko bi mogao otpremiti u jednoj turi.

što se tiče "šakanja" mislim da se to može izbječi cijenom.po mome ako bi mogao prodati 150-200 kom/dan cijena koja bi pokrila troškove boravka na moru +zarada bi mogla biti 3 kune.prosudite sami pa napišite.

more + kune


i još upotpuniš prodaju
mario1965 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 20:59   #20
Kukuruz kokičar

Quote:
zoran_12 kaže: Pogledaj post
prvo da tebi odgovorim. ako si mislio sijati šećerac to si trebao uraditi u više faza da konstantno imaš svježu robu jer šećercu jako brzo prođe tehnološka zrelost. traži nešto malo više znanja i pažnje od tvrdunca i zubana


što se tiče prodaje znam da bude velikih problema...čak i masovnih tučnjava zbog plaža (lokacija), a prodaja po čovjeku ne može bit preko 300 kukuruza kad bi se ubio. fizički je nemoguće. koncesije su skupe ko svetog Petra kajgana, a i kad ju platiš nitko te ne štiti jer te ne može zaštititi od 5 ljudi koji ti istovremeno upadnu na plažu...dakle ostaju ti samo šake a to je


Imamo posijan kukuruz kokičar. Da li nteko zna da li postoji mogućnost strojnog branja. Koliko sam se ja raspitivao svi su mi rekli da kroz berač propada a sa kombajnom je neka slična stvar. Imam 2 jutra pa ih nebi brao ručno.

Hvala.
Crni vitez is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:23.