Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2016., 16:18   #1
Raditi na Ugovor o djelu, jdoo ili nešto treće?

Pozdrav svima!

Ispričavam se ako sam otvorila novu temu bespotrebno i ako je pitanje primjereno za neki već postojeći thread, ali imam specifičan problem pa ne znam gdje bih ga postavila.

Stalno sam zaposlena u jednoj branši koja s turizmom i ugostiteljstvom nema nikakve veze. Ove godine položila sam tečaj za turističkog vodiča i htjela bih povremeno voditi ture. Dobila sam već neke ponude. Međutim, s obzirom da sam stalno zaposlena na puno radno vrijeme, ne mogu se zaposliti još i u turističkoj agenciji ili slično. Ljudi koji bi unajmili moje usluge vođenja žele da im isporučim račun, što ja ne mogu kao fizička osoba. Pa sad razmišljam, isplati li se ponuditi da potpišemo ugovor o djelu? Navodno to baš nije isplativa niti popularna opcija.

Netko u mojoj obitelji bi možda mogao otvoriti j.d.o.o. pa onda izdavati račune klijentima, a sa mnom svaki put potpisivati ugovor ili kako? A i to mi se čini komplicirano za izvesti, a vodila bih 10-ak tura godišnje. Ima li tko kakav prijedlog?
s.p.q.r. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 16:30   #2
Quote:
s.p.q.r. kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Ispričavam se ako sam otvorila novu temu bespotrebno i ako je pitanje primjereno za neki već postojeći thread, ali imam specifičan problem pa ne znam gdje bih ga postavila.

Stalno sam zaposlena u jednoj branši koja s turizmom i ugostiteljstvom nema nikakve veze. Ove godine položila sam tečaj za turističkog vodiča i htjela bih povremeno voditi ture. Dobila sam već neke ponude. Međutim, s obzirom da sam stalno zaposlena na puno radno vrijeme, ne mogu se zaposliti još i u turističkoj agenciji ili slično. Ljudi koji bi unajmili moje usluge vođenja žele da im isporučim račun, što ja ne mogu kao fizička osoba. Pa sad razmišljam, isplati li se ponuditi da potpišemo ugovor o djelu? Navodno to baš nije isplativa niti popularna opcija.

Netko u mojoj obitelji bi možda mogao otvoriti j.d.o.o. pa onda izdavati račune klijentima, a sa mnom svaki put potpisivati ugovor ili kako? A i to mi se čini komplicirano za izvesti, a vodila bih 10-ak tura godišnje. Ima li tko kakav prijedlog?
Otvoriš paušalni obrt (ako nećeš imati preko 149.000 kn primitaka godišnje) Moraju ti u firmi u kojoj radiš dati "dozvolu" odnosno potvrdu da si kod njih zaposlena na neodređeno vrijeme, onda ne moraš plaćati svoje doprinose u svom obrtu. Normalno izdaješ račune, i ovi ti uplaćuju na žiro-račun obrta.

https://solo.com.hr/blog/kako-otvori...omplikacije/28


Ili ne znam kako funkcionira ova novina u zakonu za dopunski rad radnika maksimalno 8 sati tjedno (ako netko ima iskustva, neka podjeli), pa možda postoji mogućnost zaposlenja u agenciji.

http://www.iusinfo.hr/DailyContent/T....aspx?id=20139

Zadnje uređivanje :Rain! : 26.10.2016. at 16:43.
:Rain! is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 09:33   #3
Za dopunski rad radnik traži pismeno od poslodavca da mu izda pisanu suglasnost za rad kod drugog poslodavca.
Drugi poslodavac zapošljava do 8 sati (naravno potreban ugovor i izvršiti prijavu)
Treba paziti da se ne pređe 180 sati u godini dana tj treba na vrijeme odjaviti.
Također ako se ne varam treba paziti ako se radi prekovremeno jer onda tjedno redovni rad + dopunski +prekovremeni ne smiju prijeći 50 sati
Vekenga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:11.