Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2013., 12:25   #121
Pozz,

Nadam se da sam na dobroj temi.. Naime, zanima me postupak zatvaranja obrta ili u puno boljoj opciji - prebacivanje na drugog vlasnika.
Na sebi imam obrt za knjigovodstvo, koji je ustvari otvorila moja mama.. i ona radi tu, ja imam drugi posao i nemam veze s obrtom, ali na mene glasi.
Sad me zanima, rečeno mi je u obrtničkoj komori da se jednostavno prebacivanje vlasništva ne može napraviti, već da ona prvo treba ući u zajednički obrt ortačkim ugovorom, a onda ja moram istupiti.. Cilj je da se obrt isto zove i ž.r. da ostane isti i da se ne mijenja ništa osim vlasnika..
Može li mi netko reći koja je opcija povoljnija i koliko košta zatvaranje obrta, a koliko "prebacivanje" na drugu osobu?

Zahvaljujem
Fiffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 10:36   #122
Da li netko zna kakva je procedura prilikom zatvaranja obrta, kad imate osobu na stručnom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa za koju ste dobili poticaje.

Hvala.
peachwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 13:12   #123
Quote:
Fiffy kaže: Pogledaj post
Pozz,

Nadam se da sam na dobroj temi.. Naime, zanima me postupak zatvaranja obrta ili u puno boljoj opciji - prebacivanje na drugog vlasnika.
Na sebi imam obrt za knjigovodstvo, koji je ustvari otvorila moja mama.. i ona radi tu, ja imam drugi posao i nemam veze s obrtom, ali na mene glasi.
Sad me zanima, rečeno mi je u obrtničkoj komori da se jednostavno prebacivanje vlasništva ne može napraviti, već da ona prvo treba ući u zajednički obrt ortačkim ugovorom, a onda ja moram istupiti.. Cilj je da se obrt isto zove i ž.r. da ostane isti i da se ne mijenja ništa osim vlasnika..
Može li mi netko reći koja je opcija povoljnija i koliko košta zatvaranje obrta, a koliko "prebacivanje" na drugu osobu?

Zahvaljujem
Obrt se ne može "prebaciti" na novog vlasnika. Doduše, ta mogućnost se spominje u novom Zakonu o obrtu koji treba uskoro doći na izglasavanje. Knjigovodstveni obrt nije komplicirano otvoriti, potrebna je jedino stručna sprema, čini mi se da je zato i majka otvorila obrt na Vaše ime (ispričavam se ako griješim). Ako majka ima potrebnu stručnu spremu može bez komplikacija otvoriti vlastiti obrt a Vaš prije toga odjaviti. Nije mi nikada jasno zašto se inzistira na istom imenu i istom žiro računu; ako obrt odjavite to ne znači da otpisujete nenaplaćena potraživanja po tom žiro-računu. Ako idete na opciju ulaska u ortački obrt pa izlazak iz istoga, opet će osoba koja ostaje u obrtu morati ispuniti uvijet stručne spreme. Troškovi su odprilike isti, ustvari obzirom da otvaranje novog obrta košta 470,00 kn čak bi Vam troškovi bili manji nego ortakluk.
the economist is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 13:15   #124
Quote:
peachwoman kaže: Pogledaj post
Da li netko zna kakva je procedura prilikom zatvaranja obrta, kad imate osobu na stručnom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa za koju ste dobili poticaje.

Hvala.
Zatvaranje obrta - 150,00 kn upravne pristojbe i 20,00 kn biljega na zahtjev, vratiti obrtnicu.
Za osobu na stručnom osposobljavanju ne znam, pitati u nadležnoj službi.
the economist is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 10:02   #125
Prilikom zatvaranja obrta, da li je potrebno sa radnikom raditi neku vrstu raskida ugovora o radu ili je dovoljno riješenje o zatvranju obrta koje se priloži prilikom odjave na mirovinskom i zdrastvenom?Hvala
peachwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 14:38   #126
postupak zatvaranja obrta-savjet

Poštovani Svi,

Imam trgovinu mj.robe i planiram prestati sa radom 31.12.,pa me zanima dali obrt odjavljujem sa datumom prestanka rada trgovine ili npr. 31.01.jer ja moram isplatiti plaču i platiti još neke račune u siječnju?? a radnicu sa 31.01. molila bi ako netko ima iskustva da mi napiše prije nego odem u ured za gospodarstvo.

hvala Vam!
Danijela79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 14:52   #127
Quote:
Danijela79 kaže: Pogledaj post
Poštovani Svi,

Imam trgovinu mj.robe i planiram prestati sa radom 31.12.,pa me zanima dali obrt odjavljujem sa datumom prestanka rada trgovine ili npr. 31.01.jer ja moram isplatiti plaču i platiti još neke račune u siječnju?? a radnicu sa 31.01. molila bi ako netko ima iskustva da mi napiše prije nego odem u ured za gospodarstvo.

hvala Vam!
I radnicu i obrt odjaviti s 31.12. a troškove koji će ostati neplaćeni (biti plaćeni u narednim razdobljima) u knjizi prihoda i rashoda prikazati kao izdatak u naravi s danom 31.12.... nema poterebe zbog takvih stvari biti otvoren još mjesec dana i plaćati doprinose obrtnika za još jedan dodatni mjesec...

preporučujem nekoliko dana prije otići na ured za gospodarstvo i dogovoriti se točno kad doći i što ponjeti sa sobom da bi se zatvorilo s 31.12. jer ako samo jedan dan prođe tj. ako se zatvori s 01.01., na kraju 2014. će se trebati raditi godišnja prijava kao da je obrt cijele godine radio...

a to preporučujem iz razloga što se na uredu za gospodarstvo znaju napravit grbavi, pa zatvorit kad njima paše... tako se dvojici mojih klijenata dogodilo da su jednom zatvorili s 01.01. a drugome s 29.10. makar je zahtjev bio 31.12. i 31.10.
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 15:06   #128
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
I radnicu i obrt odjaviti s 31.12. a troškove koji će ostati neplaćeni (biti plaćeni u narednim razdobljima) u knjizi prihoda i rashoda prikazati kao izdatak u naravi s danom 31.12.... nema poterebe zbog takvih stvari biti otvoren još mjesec dana i plaćati doprinose obrtnika za još jedan dodatni mjesec...

preporučujem nekoliko dana prije otići na ured za gospodarstvo i dogovoriti se točno kad doći i što ponjeti sa sobom da bi se zatvorilo s 31.12. jer ako samo jedan dan prođe tj. ako se zatvori s 01.01., na kraju 2014. će se trebati raditi godišnja prijava kao da je obrt cijele godine radio...

a to preporučujem iz razloga što se na uredu za gospodarstvo znaju napravit grbavi, pa zatvorit kad njima paše... tako se dvojici mojih klijenata dogodilo da su jednom zatvorili s 01.01. a drugome s 29.10. makar je zahtjev bio 31.12. i 31.10.
Hvala na odgovoru, znači mogu i radnicu i obrt sa 31.12.i moći ću isplatiti plaču u siječnju za prosinac, to me najviše mući jer računa dobavljača nemam, sve mi je avans osim struje i jednog računa od TDR a što mi oni uplačuju do 15.u mjesecu za prethodni mj..
čitala sam na stranicama ureda za gospodarstvo da treba popuniti odjavu, ponijeti Obrtnicu i 170,00 kn biljega, ali budem ih još nazvala.
Danijela79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 15:59   #129
Imam jedan poseban slucaj i treba mi pomoc...
Naime, gospodin bi htio zatvoriti obrt i ici u mirovinu. Sve obveze i davanja državi, dobavljačima... je podmirio. Međutim ima nekih otvorenih potraživanja (iskazanih u knjigama) gdje mu je od njih par (pravnih subjekata) obecano da će biti uplaćeno do kraja godine, a jedan je čak u predstečajnoj nagodbi i dug će se riješavati dinamikom koja je u predstečajnoj nagodbi potpisana(i na koju je on pristao) ali se čeka riješenje...
E sad, ukoliko gospodin zatvori obrt kako će se naplatiti od navedenih? Ima li tko kakav prijedlog? Nekakva pisana izjava da će mu platiti naknadno na njegov privatni tekući račun? E i nisam naveo, navedena potraživanja je prijavio uredno u knjigama i naravno platiti će PDV na njih prilikom zatvaranja obrta...
ChaosInMotion is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 10:27   #130
Quote:
ChaosInMotion kaže: Pogledaj post
Imam jedan poseban slucaj i treba mi pomoc...
Naime, gospodin bi htio zatvoriti obrt i ici u mirovinu. Sve obveze i davanja državi, dobavljačima... je podmirio. Međutim ima nekih otvorenih potraživanja (iskazanih u knjigama) gdje mu je od njih par (pravnih subjekata) obecano da će biti uplaćeno do kraja godine, a jedan je čak u predstečajnoj nagodbi i dug će se riješavati dinamikom koja je u predstečajnoj nagodbi potpisana(i na koju je on pristao) ali se čeka riješenje...
E sad, ukoliko gospodin zatvori obrt kako će se naplatiti od navedenih? Ima li tko kakav prijedlog? Nekakva pisana izjava da će mu platiti naknadno na njegov privatni tekući račun? E i nisam naveo, navedena potraživanja je prijavio uredno u knjigama i naravno platiti će PDV na njih prilikom zatvaranja obrta...
Neka ostavi otvoren žiro račun obrta do uplate potraživanja, i neka ne spominje dužnicima da je obrt zatvorio
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2014., 20:05   #131
večer

zanima me ako netko zna koliko se plača porez na zatvaranje obrta? čula sam da se napravi završi račun taj...
hvala ako može poruka na pvt.
aninari is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2014., 20:52   #132
Quote:
aninari kaže: Pogledaj post
zanima me ako netko zna koliko se plača porez na zatvaranje obrta? čula sam da se napravi završi račun taj...
hvala ako može poruka na pvt.
Porez na zatvaranje obrta? Nikad čula. Zatvaraš obrt,pa te zanima procedura ili?
Da,mora se napraviti PDV-K ako si u sustavu pdv-a. Zatvoriti sve URE i IRE, vidjeti kaj je sa dugotrajnom imovinom i napraviti PDV-k. Reci konkretnije,pa će ti netko odgovoriti. Ne može ti nitko ovak bez podataka reći koliko ćeš imati kaj za platiti. Pogotovo jer si obrtnik...iz kojeg grada,koliki ti je osobni odbitak, sustav pdv-a, dugotrajna imovina... Prijedlog: nađi knjigovođu koja će ti pogledati papire i moći reći cifre.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 17:38   #133
Zatvaranje obrta koji je u tromjesecnom sustavu PDV-a
znaci prijava svih potraživanja i dugovanja na način kao da su plaćeni/naplaćeni te obračunavanje PDV-a i ostalih poreza

e sad, da li taj obračun PDV-a ide sa datumom zastvaranja obrta, ili krajem idučeg razdoblja, tj 31.12, te bez obzira kada ide, kako izračunati datum dospijeća plaćanje tog PDV-a

također, da li se žiro račun stvarno smije ostaviti otvoren za naplatu potraživanja, pošto mi u gradu, obrtničkoj komori govore da ga treba zatvoriti, što mi nema logike...
sinisaz79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2016., 10:49   #134
Quote:
sinisaz79 kaže: Pogledaj post
Zatvaranje obrta koji je u tromjesecnom sustavu PDV-a
znaci prijava svih potraživanja i dugovanja na način kao da su plaćeni/naplaćeni te obračunavanje PDV-a i ostalih poreza

e sad, da li taj obračun PDV-a ide sa datumom zastvaranja obrta, ili krajem idučeg razdoblja, tj 31.12, te bez obzira kada ide, kako izračunati datum dospijeća plaćanje tog PDV-a

također, da li se žiro račun stvarno smije ostaviti otvoren za naplatu potraživanja, pošto mi u gradu, obrtničkoj komori govore da ga treba zatvoriti, što mi nema logike...
1. Potraživanja i dugovanja na zadnji dan rada obrta knjižiš kao primici i izdaci u naravi
2. Obračun PDV-a ide kako je regularno, npr. ako je datum zatvaranja 03.10. zadnji obračun PDV- a ide u zadnjem razdoblju 1.10.-31.12.16. Samim time datum dospijeća je 31.01.2017. Ako je zadnji dan npr. 30.09.2016 ide u obračun za III kvartal pa je dospjeće 31.10.2017
3. Žiro račun smije ostati otvoren, i sa njega možeš plaćati obveze i nakon zatvaranja kao i primati uplate po potraživanjima. Zatvoriš ga kad ti više neće trebati.
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 11:53   #135
Pitanjce, ima li obrtnik nakon zatvaranja obrta koji šljaka 12 godina pravo na burzu?
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 20:58   #136
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
Pitanjce, ima li obrtnik nakon zatvaranja obrta koji šljaka 12 godina pravo na burzu?
Na burzu ima pravo, a pitanje novcane nanade je drugi par rukavica
Ima ako im dobro dokaze i opravda razloge zatvaranja obrta...
Vlasnik obrta ima pravo na novcanu naknadu HZZ-a ako:
-Ima najmanje 9 mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca za koje je obračunat i uplaćen doprinos za zapošljavanje
-podnese zahtjev u roku od 30 dana od dana prestanka obavljanja samostalne djelatnosti
Prestanak obavljanja samostalne djelatnosti (obrta) utvrđuje se na temelju uvida u odgovarajući registar iz kojega mora biti brisana osoba koja je obavljala samostalnu djelatnost.

Za ostvarivanje prava na novčanu naknadu je tromjesečni prosjek propisane osnovice na koju su uplaćeni doprinosi.
Novčana naknada za prvih 90 dana korištenja iznosi 70%, a za preostalo vrijeme korištenja 35% od osnovice.
Pravo na novčanu naknadu nema nezaposlena osoba koja je prestala obavljati samostalnu djelatnost (obrt) bez opravdanih razloga.

Opravdanim razlozima zbog kojih obrtnik prestaje obavljati samostalnu djelatnost smatraju se:

insolventnost, odnosno nelikvidnost prema propisima o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi,
zaključenje stečajnog postupka,
poslovanje s gubitkom,
gubitak poslovnog prostora,
gubitak povlastice odnosno dozvole za obavljanje djelatnosti propisane posebnim propisom,
bolest osobe osigurane u slučaju nezaposlenosti,
gubitak poslovnog partnera,
ozbiljna šteta na imovini osobe osigurane u slučaju nezaposlenosti,
prirodna katastrofa i katastrofa uzrokovana višom silom,
drugi razlozi za koje osoba dokaže da su opravdani.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 23:47   #137
ništa od toga nije slučaj.

ali puno si mi pomogla, hvala
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2017., 15:04   #138
Moj kolega je zatvorio obrt u 2016., iako je imao porezni dug oko 160000 kuna za kojeg znam da ga nije platio. Ove godine on otvara novi obrt. Zanima me, kako je uspio zatvoriti obrt iako ima nagomilani porezni dug, a u međuvremenu bez problema otvara novi obrt?
skracicMU is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 12:02   #139
Quote:
skracicMU kaže: Pogledaj post
Moj kolega je zatvorio obrt u 2016., iako je imao porezni dug oko 160000 kuna za kojeg znam da ga nije platio. Ove godine on otvara novi obrt. Zanima me, kako je uspio zatvoriti obrt iako ima nagomilani porezni dug, a u međuvremenu bez problema otvara novi obrt?
Obrt se može zatvoriti bez obzira na dug jer obrtniku se taj dug neće s njegovog oiba micati sve dok ga ne plati i neće mu na mirovinskom zaključiti staž. Znači, zatvoriti obrt može,ali duga se time neće riješiti. E sad, mene isto jedino zanima kako je otvorio novi obrt ako ima postojeće dugove na svojem oibu za stari obrt. Jer obrtnički oib je identičan vlasniku obrta (za razliku od oiba firme) i ni meni nije jasno kako je otvorio novi obrt obzirom na dugovanje.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2018., 09:56   #140
Prijateljica je zatvorila obrt (knjigovežnicu) 2014.god.
Sada želi zatvoriti račun tog istog obrta, no međutim banka je traži potvrdu o zatvaranju obrta.

pošto ona ne može pronaći tu potvrdu pitanje glasi - Gdje se u Zagrebu može ishoodovati potvrda o zatvaranju obrta ?

Hvala i pozdrav.
mikhael is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:17.