Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2009., 21:51   #1
Ouspensky i Gurdjieff

http://hr.wikipedia.org/wiki/Georgij...C4%8D_Gurdijev

Je li se itko susreo s djelima ovih ljudi, posebice je li tko čitao "Četvrti put" Ouspenskoga... Što kažete na sistem?
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 09:48   #2
Čitao sam "Tertium Organum" od Ouspenskoga.

Prilično fascinantno djelo sa zanimljivim analogijama kojima teoretizira o višim dimenzijama postojanja.
Posebno me se dojmila analogija teoretskih "dvodimenzionalnih bića", te njihove nemogućnosti poimanja treće dimenzije kao prostornog koncepta, a kojom se poslužio da ukaže ograničenost našega poimanja četvrte dimenzije (koja je za nas vremenska, a ne prostorna).
__________________
"….Take your protein pills and put your helmet on.."
Mathan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 18:00   #3
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
http://hr.wikipedia.org/wiki/Georgij...C4%8D_Gurdijev

Je li se itko susreo s djelima ovih ljudi, posebice je li tko čitao "Četvrti put" Ouspenskoga... Što kažete na sistem?

Pročitati tek radi opće kulture. Ništa više i ništa manje.
Bandridge is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 15:21   #4
Ja sam pročitao "Razgovore s vragom", "Psihologiju moguće evolucije čovječanstva" i početni dio "Četvrtog puta", bavi se pitanjem buđenja svijesti, zapravo stjecanja. Govori o tome kako čovjek može biti u četiri stanja svijesti, a da je pretežito u dva; san i relativna budnost...


Uz to idu neka kozmička učenja o planetama, brojevima, to mi nije još zanimljivo, a ovo o svjesnosti što sam pročitao me zaineresiralo, vrlo je poučno, a upravo čitam i "Moć sadašnjeg trenutka" Eckhart Tolle i rekao bi da je na isti princip izrečeno sve o svjesnosti, ponegdje drugačiji naziv za istu stvar ili detalji drugačiji, ali u biti vrlo slično i zaključio bi vrlo praktično i potrebno za život, daleko od toga da se radi samo o općoj kulturi. Kao da mi je doslovce demonstrirao uvod u duhovnost...


Dalje je također vrlo zanimljivo što se u tome svemu na poseban način otkriva kršćanstvo, odnosno riječi Isusa u Novom zavjetu kroz prizmu tog učenja dobivaju skroz druga značenja koja nisam do sada primijetio u kontekstu religije i po primjerima crkvenih učenja i stilova ponašanja.

Ouspensky npr. govori o stjecanju svjesti tako da se ne ode u samostane i slično, već kroz svakodnevnicu, proučavajući sebe i proučavajući svoje osjećaje i misli; o stjecanju svijesti na način da se "uvede promatrača"...

Pa je li tko čitao "Moć sadašnjeg trenutka" onda?
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2009., 00:36   #5
mislim da je 'sistem' moze biti vrlo koristan za licni razvoj ali se tesko moze steci uvid o cemu se tu radi samo citajuci o tome, gurdjijev je stoga i bio protiv zapisivanja, a uspenskom je iznimno dozvolio da zapise o radu grupa, ako se ne varam u knjizi cetvrti put. bez obzira na to, njegove knjige preporucujem.

da ne bilo mistifikacije, u osnovi, prakticno zivotno iskustvo, sve ono sto nam se dogadja je 'materijal za duhovni rad', ponekad bas oni ljudi ili situacije koje bismo rado 'duhovnoscu' izbegli?!

u svakom slucaju, od svih ideja i sistema sa kojima sam dosla u dodir ovaj (cetvrti) put je nekako najbliskiji prirodi mog bica.
__________________
manje je vise
elenni is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2009., 01:32   #6
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post

Pa je li tko čitao "Moć sadašnjeg trenutka" onda?

Nisam čitao, ali jesam slušao i moram priznati da mi zvuči primamljivo, definitivno ima poveznica sa radom gospodina G.-a.
Tolle je bio učenik pokojnog Barry Longa na kojega je direktno utjecao Gurdjieff.

Inače, čudim se što ovdje gospon Tolle nema svoj topic.
saturnus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 20:34   #7
Quote:
saturnus kaže: Pogledaj post
Nisam čitao, ali jesam slušao i moram priznati da mi zvuči primamljivo, definitivno ima poveznica sa radom gospodina G.-a.
Tolle je bio učenik pokojnog Barry Longa na kojega je direktno utjecao Gurdjieff.

Inače, čudim se što ovdje gospon Tolle nema svoj topic.
nisam to znala, ali mi je odmah bilo jasno koji uticaj je po sredi.
verovatno su i mnogi drugi strpnuli po nesto od tog ucenja, pripisali sebi i 'patentirali', nemam nista protiv, ali bitno je da se ne ispusti nesto bitno pa da odvede u neko sasvim drugo tumacenje.
__________________
manje je vise
elenni is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2009., 09:46   #8
Quote:
Mathan kaže: Pogledaj post
Čitao sam "Tertium Organum" od Ouspenskoga.

Prilično fascinantno djelo sa zanimljivim analogijama kojima teoretizira o višim dimenzijama postojanja.
Posebno me se dojmila analogija teoretskih "dvodimenzionalnih bića", te njihove nemogućnosti poimanja treće dimenzije kao prostornog koncepta, a kojom se poslužio da ukaže ograničenost našega poimanja četvrte dimenzije (koja je za nas vremenska, a ne prostorna).
I Carl Sagan je koristio istu analogiju kada je objašnjavao problematiku poimanja 4. dimenzije

http://www.youtube.com/watch?v=Y9KT4M7kiSw
beebop is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2009., 23:37   #9
Ouspensky je bio duboko misaoni covek ali i toplo ljudsko bice, razumevao je i dusom uprkos visokoj apstrakciji svojih ideja, izuzetan stvor
__________________
manje je vise
elenni is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 20:30   #10
S obzirom na veličinu i važnost učenja Gurdjieffa, premalo ljudi zna za njega, barem kod nas u HR. Za one koji žele saznati više, za početak preporučujem 'U Potrazi Za Čudesnim' od Ouspenskog:

http://www.4shared.com/file/76169409..._cudesnim.html
perseus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 06:13   #11
Za Ouspenskog bi rekao da je veća dobričina, a za Gurdijeffa da je u duši turski prodavač ćilima, trgovac među ljudima koji se bave pitanjima duha.

Čitajući jednog i drugog nađe se dosta ponavljanja kroz te knjige u smislu srži učenja, tako da između više naslova ne zna čovjek koju bi preporučio.

Meni je zanimljivo vidjeti ovako djelomično drugačiji pristup kod ove dvojice, u smilslu primijećivanja dvije različite osobnosti, a imam dojam da je Gurdijeff znao nešto više od Ouspenskog u tim pitanjima, a isto tako i da je znao "srati kvake" i muljao. Tako mi je taj kontrast kao učenje krajnje ozbiljne teme tipa spas duše putem razvijanja svjesnosti s trgovanjem mudrostima kod njega zabavan
__________________
UPOZORENJE: Gledanje ovog sadržaja može dovesti do povećanja kamatnih stopa na vašim stambenim kreditima!
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 03:05   #12
Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
Pa je li tko čitao "Moć sadašnjeg trenutka" onda?
Svakako je treba pročitat
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 16:34   #13
U potrazi za cudesnim

Koga mrzi da cita knjigu nek pogleda film
Salim se, naravno. Fino je uradjen, pa koga zanima...

In search of the miraculous
http://www.youtube.com/watch?v=DPoj_C7IUuc
__________________
manje je vise
elenni is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 17:30   #14
Prije par godina sam poceo citati od Ouspenskog "U potrazi za cudenim". Procitao samo 20-ak stranica i koliko se sjecam mislim da se radi o zanimljivoj knjizi. Nema raznih mitova, prica i pricica kao u knjigama raznih Indijskih filozofa. Te Indijske samozvane gurue i filozofe nemogu citati cim vidim da ubacuju nekakvu mitologiju, religiju, razne andjele, reinkarnacije i slicne pizdarije. Knjige od Tolea su jos ok mada i on brije sa glupostima, spominje reinkarnacije i slicne budalastine i dosta filozofira. Neki dan sam nasao na netu od neke Rebecce Nottingham tekstove gdje objasnjava ucenje koje se veze za Gurđijeva i Ouspenskog i mogu reci da je dosta zanimljivo i svidja mi se taj stil koji ide u srž stvari bez raznih fantaziranja koje susrecemo kod ucenja raznih bradatih gurua.


Rebecca Nottingham

Prakse Četvrtog puta:
Samopromatranje

http://www.ivantic.net/Gurdjijev/Reb...romatranje.pdf
Sergio80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 21:31   #15
Ja sam čitala od P. D. Uspenskija (tako mu je na ovoj knjizi ispisano ime) "Novi model univerzuma", čak sam kupila tu knjigu. I inače mi je nakladnik Fabula Nova s Argonautima imal sjajan izbor knjiga, šteta kaj su propali! Nije li se Uspenskij nekaj razišao s Gurdjieffom jer ovaj nije htel da se zapisuje njegovo učenje, nekaj mi je takvog u sjećanju? Meni je knjiga bila zanimljiva, malo elitistički pogled na NZ, da to nije učenje za mase, već za zatvoreni krug, piše o postojanju "unutarnjeg kruga" čovječanstva. I kritičan je prema teoriji evolucije. Malkice sam ostala skeptična i prema njemu i prema Gurdjieffu. Radije bih preporučila Guenona, Eliadea i Hamvasa. Iako je ova knjiga vrlo zanimljiva.

Quote:
pavaogc kaže: Pogledaj post
Dalje je također vrlo zanimljivo što se u tome svemu na poseban način otkriva kršćanstvo, odnosno riječi Isusa u Novom zavjetu kroz prizmu tog učenja dobivaju skroz druga značenja koja nisam do sada primijetio u kontekstu religije i po primjerima crkvenih učenja i stilova ponašanja.
__________________
Čuvaj se, sinko, strašnog Hudodraka, čeljusti što čapnu, kandži koje kvače! Čuvaj se ptice Zlamače ko vraga! Nemoj da ljusni Grlograb te nađe!
alica u zrcalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 22:27   #16
blog

Bloger gospon profesor objavio je tekst o priči PD. Ouspenskog, Izumitelj.

http://blog.vecernji.hr/darko-milosi...-njegov-davao/
roylichtenstain is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2013., 00:40   #17
Draga ekipo citala sam vase odgovore na temu Tertium organum. Slucajno mi je gospodin Ouspensky otvorio vrata mog doktorata zato sto sam skuzila da govori o orgnskoj matematici. Suprematisti njegovi odlicni prijatelji Hljebnikov, Maljevic, Ahmatova, Cvjetajeva i Lisicki pusili su Ouspenskog i Gurdjieva i dosli do novog znanja koje se zvalo postfuturizam-suprematizam. Molim guglajte vasa Ivana Popovic.
ivanapopovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 07:15   #18
Quote:
alica u zrcalu kaže: Pogledaj post
Ja sam čitala od P. D. Uspenskija (tako mu je na ovoj knjizi ispisano ime) "Novi model univerzuma", čak sam kupila tu knjigu. I inače mi je nakladnik Fabula Nova s Argonautima imal sjajan izbor knjiga, šteta kaj su propali! Nije li se Uspenskij nekaj razišao s Gurdjieffom jer ovaj nije htel da se zapisuje njegovo učenje, nekaj mi je takvog u sjećanju? Meni je knjiga bila zanimljiva, malo elitistički pogled na NZ, da to nije učenje za mase, već za zatvoreni krug, piše o postojanju "unutarnjeg kruga" čovječanstva. I kritičan je prema teoriji evolucije. Malkice sam ostala skeptična i prema njemu i prema Gurdjieffu. Radije bih preporučila Guenona, Eliadea i Hamvasa. Iako je ova knjiga vrlo zanimljiva.
Intelektualce su smještali u posebne zone čak i kada je o ratu riječ; evo sudbina jednog od učenika Gurđijeva i Ouspenskog:

À la fin de la guerre, ils sont autorisés à s’installer à Genève dans un établissement dénommé « Home pour réfugiés intellectuels », en attendant d’occuper un appartement en ville.
http://fr.wikipedia.org/wiki/Boris_Mouravieff

Ovi ljudi manje-više nalaze se u nekakvom kršćanskom gnosticizmu, ali sam sljedeći podatke iz komaprativne religije ne bih se utrpao među kršćanske gnostike nego prije kozmopolitsko-helenističke s obzirom na religiju Ptolomeja; http://serapeum.blog.hr . Nisam ni sam bio besposlen po pitanju gnoze, od ovog Mouravieffa čekam Gnozu na engleskom, a za istinu o religijama preporučio bi linkove o Serapisu koje sam prikupio na svom blogu. Što se gnoze tiče potrebno je vratiti se na grčko pitanje nousa i uopće egipatske podjele čovjekova bića, a za usporedbu neki je link i kocnept shin iz Japana ( aikido )... I puno toga još, čim se Nikola Tesla pozivao na "Abafi" Josike, Goetheovog "Fausta", a spisak knjiga koje držim bitnim također je naveden na mom blogu, eto općenito sve vezano uz kabalu, renesansu u Italiji ("Epistemenon" Pavla Skalića), može pomoći na putu boljeg shvaćanja tradicija Mezopotamije i Nila koje su čuvale posebna znanja za posebne kaste ljudi...
__________________
UPOZORENJE: Gledanje ovog sadržaja može dovesti do povećanja kamatnih stopa na vašim stambenim kreditima!
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 15:18   #19
nisam čitao ni jednog ni drugog izvorno ali sam vidio preko drugih izvora temelje neke, evo mog zaključka: Gurđijev je rekao da svi ljudi sanjaju a da neki pritom pišu i knjige.. bio je protiv Ouspenskog na kraju kad se ovaj umislio da će dati što svijetu kroz znanje, a to je zabluda.. denziteti, entiteti, dimenzije, to je sve šuplo za ljudsko poimanje i to kao i DNK i proteine i ine nazive nemaju uporišnu točku koja će vas prosvijetlit, to vi ne možete razumjet ako ne razumijete onog ko je to izmislio, zato je to dodatna teškoća ako mislite da ćete se realizirat na taj način kroz znanje prividno...kakav denzitet kad vi ne razumijete što ste i kako funkcionirate, i kako da se usavršite.. Gurđijev, Osho, Ramana Maharši, Nisargadata, izvor ivantic.net.. to su sveci realizirani, jer im prepoznah srž..Osho je zmaj, Gurđijev ptica, Nisargadata prepelica,i Maharši mi najdraži, priča o ljubavi... nijedan od njih nije veličanstven kao Isus, a svi su mu braća.. Osho prihvača Isusa ali samo ono što razumije, iako svet, nije shvatio mu poruku.. nimali ga to ne umanjuje jer je najžešći i njegova glavna bit je mudrost, znanje istinsko, i prosvjetljenje... ali on vas neće uvesti u to, tek pripremiti, progledati vas... rekao je da je više se njih Samoostvarilo koji nisu vršili vježbe, već se prepuštalo struji rijeke
bronsky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2015., 13:33   #20
"Kad se posao završi, škole se zatvaraju.... Čovjek od života dobija upravo ono što mu i daje. Vaš život je ogledalo onoga što vi jeste. On je vaš odraz. A vi ste pasivni, slijepi i zahtjevni... Ne priznajete ništa što je iznad vas, teoretski ili logički, možda, ali u praksi ne. To je i razlog zašto mnogo tražite i što stalno vjerujete da je sve jeftino i da vi imate dovoljno para...

Gurdjieff - Gnostika
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:50.