Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2011., 19:07   #1
Godišnji (konačni) obračun plaće

Evo, stigao je i 12. mjesec kad će većini biti zadnja isplata plaće u 2011. godini pa će neki trebati napraviti i godišnji obračun plaće tj. poreza na dohodak i prireza...

Konačni obračun radi se samo za radnike koji su cijelu godinu bili zaposleni kod istog poslodavca i ako nisu mijenjali mjesto prebivališta...

Neki od pokazatelja da treba napraviti konačni obračun:
1. plaće nisu redovito isplaćivane pa radnik nije iskoristio odbitak u svim mjesecima u kojima ga po Zakonu pripada
2. tijekom godine se mijenjala visina plaće pa dolazi do različitog poreznog opterećenja
3. u slučaju komplikacija u trudnoći, rodiljnog dopusta i bolovanja na teret HZZO kada radnik/radnica dio godine prima plaću od poslodavca a dio godine od HZZO-a

Neke smjernice na koje je dobro obratit pažnju:
- stope poreza su 12%, 25% i 40%, te prirez ovisno o općini
- kod predaje obrazaca za isplatu u 12. mjesecu, u većini poreznih uprava treba predati samo ID obrazac, a dokumentaciju konačnog obračuna čuvati u arhivi - moguće je da referent traži i neke dodatne dokumente osim ID obrasca pa se stoga dobro raspitati u matičnoj poreznoj upravi što sve treba predati
- preplaćeni porez se isplaćuje radniku s plaćom... preplatu po računu poreza na dohodak i prireza može se zatražiti kod porezne uprave za povrat ili ostaviti kao predujam za slijedeća razdoblja
- iznos preplaćenog poreza koji se isplaćuje radniku se iskazuje na platnoj listi ali se NE ISKAZUJE NA RSm obrascu... pa tako u slučaju da je u trenutku posljednje isplate radnik na bolovanju na teret HZZO ili porodiljnom i sl., isplaćuje mu se razlika poreza i prireza ali na RSm obrascu će i dalje biti 0,00

Dio prve rečenice u ovoj temi "kad će većini biti zadnja isplata plaće u 2011. godini" nekima će možda biti bez smisla dok ne stignu do ovog dijela...

Moguće je da će se dogoditi situacija da poslodavac ima namjeru u 12. mjesecu isplatiti zadnju plaću ali zbog financijskih poteškoća to ipak neće učiniti prije 31.12.2011.... u tom slučaju potrebno je napraviti konačni obračun te ga vezati uz posljednju isplatu plaće koja je izvršena u 2011. (npr. u 11. mjesecu) i izvršiti ispravke već predanih obrazaca za mjesec u kojem je bila isplata, te iznos preplaćenog poreza knjižiti kao obvezu prema radniku koju će isplatiti u 2012.

Zadnje uređivanje VTi underhood : 28.11.2011. at 19:19.
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 19:39   #2
Bok, po prvi put ove godine radim ovaj obračun, (inače radim proračunsko računovodstvo) zanima me da li mogu na bilo koji način provjerit da li neki zaposlenici imaju pretplaćeno ili ne. Mislim na to da ne moram sve preko programa, nego čisto da se provjerim korak po korak. Možda će se činit kao glupo pitanje ali što mogu kad mi sad zvoni 101 pitanje u glavi. Unaprijed hvala.
DadaDbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 21:49   #3
Dada, ako može komp možeš i ti; korak po korak
Najprije da li su zadovoljeni uvjeti da je radnik primao plaću u cjelom poreznom razdoblju kod tebe, te da nije mjenjao mjesto prebivališta u tom razdoblju.
One tri točke koje je naveo VTi su dobar pokazatelj da će vjerojatno biti osnove za povrat.
Ali čemu sve to ako je program OK i on odradi sve
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 09:05   #4
Vlado, sve sam pročitala, i koliko toliko skontala i napravila neklu pripremu, ma samo sam se uspaničarila da ću nešto zeznut :-D
DadaDbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 13:08   #5
Ove godine imam samo jednog djelatnika za konačni obračun, drugi ili su mijenjali prebivalište, ili nisu radili cijelu godinu ili su radili u dvije firme. E sada kod promjene prebivališta kome predati prijavu poreza na dohodak u drugom mjesecu PU u kojoj osoba ima trenutno prebivalište?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2011., 15:18   #6
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
E sada kod promjene prebivališta kome predati prijavu poreza na dohodak u drugom mjesecu PU u kojoj osoba ima trenutno prebivalište?
a kome drugome
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 13:30   #7
evo i ja po prvi put radim ovaj godišnji obračun poreza, događa mi se situacija da mi kod nekih djelatnika štima uplaćeni iznos poreza sa godišnjim obračunom, dok mi iznos prireza bježi gore/dole za par lipa. E sad, inače radim u synesisu pa je valja to zbog zaokruživanja decimala pri mjesečnom obračunu plaća, valjda
Pretpostavljam da ove lipice prireza što mi ne štimaju svejedno moram ispraviti u zadnjoj obračunskoj listi?,
Inače, sve su plaće redovno uplaćivane, iskorišteni su svi osobni odbitci pa zbog toga ne znam dali moram ispravljati ovaj prirez ili ne, odnosno jesam li obvezna raditi ovaj godišnji obračun?
petra288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 14:06   #8
Quote:
petra288 kaže: Pogledaj post
evo i ja po prvi put radim ovaj godišnji obračun poreza, događa mi se situacija da mi kod nekih djelatnika štima uplaćeni iznos poreza sa godišnjim obračunom, dok mi iznos prireza bježi gore/dole za par lipa. E sad, inače radim u synesisu pa je valja to zbog zaokruživanja decimala pri mjesečnom obračunu plaća, valjda
Pretpostavljam da ove lipice prireza što mi ne štimaju svejedno moram ispraviti u zadnjoj obračunskoj listi?,
Inače, sve su plaće redovno uplaćivane, iskorišteni su svi osobni odbitci pa zbog toga ne znam dali moram ispravljati ovaj prirez ili ne, odnosno jesam li obvezna raditi ovaj godišnji obračun?
čitaj gore u prvom postu kad i zašto se radi konačni obračun... ako su sve plaće uredno isplaćivane i nema "rupa" tj. ako je radnik tijekom godine iskoristio sve osobne odbitke, onda za te radnike nema osnove za izračun... npr. ako ima 10 radnika i 9 je uredno isplaćivano a jednom je preskočena jedna plaća, onda se samo za njega radi konačni obračun...

zbog par lipa se ne radi konačni obračun...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 14:03   #9
1.Ako se radniku tokom godine povečala plaća, radi mu se konačni obračun?

2.Ako se radniku tokom godine mjenjao osobni odbitak (uvečao se), radi mu se konačni obračun ili u synesisu ručno prepravim osobni odbitak i onda nema povrata?!

Zadnje uređivanje kakodane : 07.12.2011. at 14:28.
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 15:17   #10
Quote:
kakodane kaže: Pogledaj post
1.Ako se radniku tokom godine povečala plaća, radi mu se konačni obračun?
Ne mora značiti da će imati povrat poreza ako mu se povećala plaća.. Ako je svaki mjesec koristio sav odbitak i nema razlike za povrat nema potrebe za godišnjim obračunom
Quote:
kakodane kaže: Pogledaj post
2.Ako se radniku tokom godine mjenjao osobni odbitak (uvečao se), radi mu se konačni obračun ili u synesisu ručno prepravim osobni odbitak i onda nema povrata?!
Ista stvar..iako se uvećao ako ga je u cijelosti iskoristio i opet nema razlika nema potrebe za obračunom..imaš onaj kalkulato..netko ga je zalijepio u post za provjeriti da li ima razlika pa vidi tamo..to ti je čas posla
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 15:38   #11
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Ne mora značiti da će imati povrat poreza ako mu se povećala plaća.. Ako je svaki mjesec koristio sav odbitak i nema razlike za povrat nema potrebe za godišnjim obračunom


Ista stvar..iako se uvećao ako ga je u cijelosti iskoristio i opet nema razlika nema potrebe za obračunom..imaš onaj kalkulato..netko ga je zalijepio u post za provjeriti da li ima razlika pa vidi tamo..to ti je čas posla
Ma pitam za onog svog radnika, kojemu smo obračunavali sve po 1,00 (1800,00) a zapravo je od 4 mjeseca trebao imati 2,20 (3960,00)...znači manje je koristio jedno 5 mjeseci osobni odbitak...šta ne znači to da će imati veći povrat onda?
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 15:49   #12
Ovisi kolika mu je plaća. Ako mu se povečava neoporeziva osnovica, onda da, imati će pravo povrata (povrat ne može biti veći nego li je poreza uplaćeno, samo napomenica).
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 08:03   #13
Obzirom da nemam iskustva sa neredovitim isplatama plaća a sada imam jednog takvog pa molim pomoć.. Naime, plaće su redovno obračunate ali obzirom da igrom slučaja firma ne posluje tj nema prometa od 5 mjeseca nisu isplatili plaće od 7 mjeseca pa nadalje.. Radi se o dva radnika.. Obzirom da prometa neće biti još sigurno slijedećih par mjeseci i neće biti novaca pa niti u 12 mjesecu neće biti isplate, što onda napraviti sa ip karticama i sa godišnjim obračunom plaće.. Jel to onda znači da ove plaće koje nisu isplaćene tj od 7 mjeseca pa nadalje uopće neće ući u ip kartice za ovu godinu? Prema tome mi niti godišnji obračun nema smisla kad u ovoj godini više neće biti isplata..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 11:10   #14
Jedna nedoumica, a vezat ću se na prethodni slučaj.
Radniku nije isplaćena plaća 5 mjeseci, a obaveza je poslodavca da mu preda platnu listu (ili uz isplatu plaće ili najkasnije na kraju mjeseca za prethodni mjesec), koja radniku služi ujedno kao i ovršna isprava.
E sada recimo da mu u sječnju isplati sve zaostatke radnik neće dobiti total koji proizlazi iz platnih listi (zbog više isplata u jednom mjesecu i prijelaza u višu grupu poreza).
Poslodavac je ispravno postupio, a radnik ima "asa" u rukavu, i može na osnovu tih platnih listi potraživati razliku plaće, jer ne želi čekati prosinac i konačni obračun.
Kako razrješiti problem
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 11:38   #15
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Obzirom da nemam iskustva sa neredovitim isplatama plaća a sada imam jednog takvog pa molim pomoć.. Naime, plaće su redovno obračunate ali obzirom da igrom slučaja firma ne posluje tj nema prometa od 5 mjeseca nisu isplatili plaće od 7 mjeseca pa nadalje.. Radi se o dva radnika.. Obzirom da prometa neće biti još sigurno slijedećih par mjeseci i neće biti novaca pa niti u 12 mjesecu neće biti isplate, što onda napraviti sa ip karticama i sa godišnjim obračunom plaće.. Jel to onda znači da ove plaće koje nisu isplaćene tj od 7 mjeseca pa nadalje uopće neće ući u ip kartice za ovu godinu? Prema tome mi niti godišnji obračun nema smisla kad u ovoj godini više neće biti isplata..
Da se vežem dalje.. ako su plaće obračunate i kako vlado3 kaže isplaćene slijedeće godine (kao zaostaci) znači da se u pravilu svi obračuni moraju raditi nanovo kao plaća za jedan mjesec?? Šta ako poslodavac jednostavno isplati plaće kako su mu prvobitno uručeno nalozi za isplatu.. Što će vjerovatno tako i biti jer su virmani kod poslodavca.. Onda slijedeće godine te isplate iskazujemo u godišnjem obračunu?
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 11:53   #16
Ajmo meni mala pomoć...za korisnike synesisa...Znači u tabeli pod PLAĆA iskazano je 25847,00 neoporezivo. U OSNOVICA ZA POREZ NA DOHODAK ispadne 47520,00. Pravo stanje treba biti 38807,00.
Da li ja trebam ručno ispraviti osobni odbitak-godišnji i upisati 38807,00?
Onda mi ispadne ispravak osobnog odbitka 12960,00 i ispravak poreza -1555,00.

Jel to oke?
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 17:20   #17
Quote:
kakodane kaže: Pogledaj post
Ajmo meni mala pomoć...za korisnike synesisa...Znači u tabeli pod PLAĆA iskazano je 25847,00 neoporezivo. U OSNOVICA ZA POREZ NA DOHODAK ispadne 47520,00. Pravo stanje treba biti 38807,00.
Da li ja trebam ručno ispraviti osobni odbitak-godišnji i upisati 38807,00?
Onda mi ispadne ispravak osobnog odbitka 12960,00 i ispravak poreza -1555,00.

Jel to oke?
Kojoj tabeli?
Inače imaš pod F1 iscrpne upute. Baš sam danas napravila obračun.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 08:08   #18
Quote:
vitas kaže:
Obzirom da nemam iskustva sa neredovitim isplatama plaća a sada imam jednog takvog pa molim pomoć.. Naime, plaće su redovno obračunate ali obzirom da igrom slučaja firma ne posluje tj nema prometa od 5 mjeseca nisu isplatili plaće od 7 mjeseca pa nadalje.. Radi se o dva radnika.. Obzirom da prometa neće biti još sigurno slijedećih par mjeseci i neće biti novaca pa niti u 12 mjesecu neće biti isplate, što onda napraviti sa ip karticama i sa godišnjim obračunom plaće.. Jel to onda znači da ove plaće koje nisu isplaćene tj od 7 mjeseca pa nadalje uopće neće ući u ip kartice za ovu godinu? Prema tome mi niti godišnji obračun nema smisla kad u ovoj godini više neće biti isplata..
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Da se vežem dalje.. ako su plaće obračunate i kako vlado3 kaže isplaćene slijedeće godine (kao zaostaci) znači da se u pravilu svi obračuni moraju raditi nanovo kao plaća za jedan mjesec?? Šta ako poslodavac jednostavno isplati plaće kako su mu prvobitno uručeno nalozi za isplatu.. Što će vjerovatno tako i biti jer su virmani kod poslodavca.. Onda slijedeće godine te isplate iskazujemo u godišnjem obračunu?
Jel baš nitko nije imao ovakvu situaciju?
__________________
tko pita ne skita..

Zadnje uređivanje lili p. : 12.12.2011. at 09:27. Reason: quote fix
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 08:39   #19
Ako nema isplate u mjesecu prosincu, ne možete napraviti ispravak obračunatog predujma poreza na dohodak. U IP-e obrascima biti će prikazane samo isplaćene plaće u 2011. godini. Kod isplata više plaća u jednom mjesecu treba obavezno napraviti novi obračun poreza, uz uzimanje osobnog odbitka za samo jedan mjesec. U protivnom poslodavac čini prekršaj i izlaže se mogućnosti plaćanja kazne. Prekršaj je i neredovita isplata plaća. Oštećeni radnici mogu tražiti zaštitu svojih prava pokretanjem sudskog spora protiv poslodavca, a to je sad druga priča ...
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 10:02   #20
Quote:
kanj kaže: Pogledaj post
Ako nema isplate u mjesecu prosincu, ne možete napraviti ispravak obračunatog predujma poreza na dohodak. U IP-e obrascima biti će prikazane samo isplaćene plaće u 2011. godini. Kod isplata više plaća u jednom mjesecu treba obavezno napraviti novi obračun poreza, uz uzimanje osobnog odbitka za samo jedan mjesec. U protivnom poslodavac čini prekršaj i izlaže se mogućnosti plaćanja kazne. Prekršaj je i neredovita isplata plaća. Oštećeni radnici mogu tražiti zaštitu svojih prava pokretanjem sudskog spora protiv poslodavca, a to je sad druga priča ...
Plaće nisu isplaćene vlasniku i njegovoj ženi pa sudskog spora neće biti..
Znači da će ip biti ispunjen do 7 mjeseca a ostalo prazno.. a id obrasci su trebali u prvom dijelu tj pod II biti sve 0,00 a pod III su trebali biti iskazani obračunati doprinosi..?jel tak..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:40.