Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2013., 10:26   #61
Pozdrav svima. Nije mi prvi put da radim godišnji obračun poreza, ali mi je prvi put da imam povrat.
Naime, plaće su se mijenjale, i jedna je djelatnica na bolovanju od 5.mjeseca. Samo njen povrat je veći od mjesečne obveze poreza i prireza za cijelu firmu, tako da mi je u ID obrascu sve u minusima, i porez i prirez. Za sve općine. A i drugi imaju povrat poreza (osim dvoje djelatnika).
E sad, šta trebam odnijeti u poreznu osim zahtjeva za povrat preplaćenog poreza i prireza? I da li to trebam odnijeti prije predaje ID obrasca ili poslije? Kakva je procedura ako to želim ostaviti kao predujam poreza i prireza za sljedeće mjesece?
Mar@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 13:09   #62
Jel treba raditi konačni obračun poreza za radnika koji je radio od 01.07. do 31.10.2013. u firmi? Prije toga nije nigdje radio a ni nakon toga. Pretpostavljam da ne treba ali ipak pitam
Corney is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2013., 13:30   #63
Quote:
Corney kaže: Pogledaj post
Jel treba raditi konačni obračun poreza za radnika koji je radio od 01.07. do 31.10.2013. u firmi? Prije toga nije nigdje radio a ni nakon toga. Pretpostavljam da ne treba ali ipak pitam
Samo za one djelatnike koji su cijelu godinu radili u firmi; znači za dotičnog radnika ne treba.
Mar@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 10:56   #64
Pozdrav svima, da li mi možete odgovoriti da li moram napraviti konačni obračun plaće za radnika koji je radio cijelu godinu ali nije bio na bolovanju? Znači radio je sve dane u godini...koristim synesis i kad napravim tamo konačni obračun izbaci mi neku razliku od 1 lipe za porez i 2 lipe za prirez...da li zbog toga moram raditi konačni obračun? Hvala
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 11:52   #65
ma kakvi
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 13:26   #66
Angry

Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
ma kakvi
Jel' to odgovor na moje pitanje? Ako je, hvala... Uf... Iskreno, nemam pojma kak' da si taj odgovor protumačim.
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 13:55   #67
Quote:
Bolesna kaže: Pogledaj post
Jel' to odgovor na moje pitanje? Ako je, hvala... Uf... Iskreno, nemam pojma kak' da si taj odgovor protumačim.
nemoj se zamarati s tim lipama....bolje to vrijeme iskoristi npr. čitanjem tema tu na forumu, pa ćeš dobiti korisni informacija kao i svi mi ostali......
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2013., 14:44   #68
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
nemoj se zamarati s tim lipama....bolje to vrijeme iskoristi npr. čitanjem tema tu na forumu, pa ćeš dobiti korisni informacija kao i svi mi ostali......
Uf, Nedice, baš ti 'fala. Nemaš pojma kak' sam happy kaj se ne moram zamarati s tim konačnim obračunom radi tih par lipica.
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 07:52   #69
Quote:
Mar@ kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Nije mi prvi put da radim godišnji obračun poreza, ali mi je prvi put da imam povrat.
Naime, plaće su se mijenjale, i jedna je djelatnica na bolovanju od 5.mjeseca. Samo njen povrat je veći od mjesečne obveze poreza i prireza za cijelu firmu, tako da mi je u ID obrascu sve u minusima, i porez i prirez. Za sve općine. A i drugi imaju povrat poreza (osim dvoje djelatnika).
E sad, šta trebam odnijeti u poreznu osim zahtjeva za povrat preplaćenog poreza i prireza? I da li to trebam odnijeti prije predaje ID obrasca ili poslije? Kakva je procedura ako to želim ostaviti kao predujam poreza i prireza za sljedeće mjesece?
Boldano! Itko?
Mar@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 08:36   #70
Pitaj svog referenta u poreznoj. Tako ćeš dobiti najtočniju informaciju.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2013., 15:24   #71
Kod nas se ne treba nista. Imas preplatu dok je ne iskoristis.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2013., 10:21   #72
Quote:
Mar@ kaže: Pogledaj post
... Kakva je procedura ako to želim ostaviti kao predujam poreza i prireza za sljedeće mjesece?
ove godine to nije baš zgodno ( ispravite me slobodno ako griješim)

pretplata će ti ostati na kontu 1406 u poreznoj

a u 2014. sva zaduženja će se knjižiti na konto 1880

znači da ćeš morati podnijeti ili zahtjev za preknjiženje ili zahtjev za povrat
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 13:05   #73
molim pomoc oko plaća

vlasnik d.o.o. je zatvorio i prodo drugoj dvojici istu firmu imam od knjig.bilancu sa 30.09. gdje mi plaće sve u stanju ..da li moram ih knjiziti posebno svaku za ID JER NITKO OD PRIJE NIJE OSTAO U FIRMI ...i kako rasknjiziti kto 1400 i 2400 kada zena do 30.9 nije uopce rasknjizavala pdv mjesecno i sad imam kobasu analiticke kart.sa tim a pdv obrasce nemam unutra jer sam nasljedila firmu 30.9.
i jos pametna pitanja u ugostiteljs.kako rasknjizite reprezentaciju ...70 i 30% i pdv molim vas odgovor i hvala svima koji suraduju....pozdrav
kontniplan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 17:31   #74
Ovo oko knjiženja ID-a i plaća ne razumijem baš, pa pričekaj odgovor od nekog drugog.


Ako ti može pomoći oko knjiženja PDV-a moje iskustvo, napisat ću ga pa možda "prepoznaš" put kojim će se kartice zatvoriti, ako je prethodna knjigovotkinja razmišljala slično.

Moje kartice 14 i 24 (ili moje 18 i 28) se ne zatvaraju tijekom godine. Uplate po PDV obrascu knjižim na 186.
Na kraju godine samo zatvorim suprotno 28/18 , a dodam prilikom tog knjiženja zatvaranja na 28 obvezu za PDV 12.mjesec + već gdje ide razlika po PDV-K.
Svaki mjesec napravim kontrolu (putem kumulativa cijele godine) 28 minus 18 (iz bruto bilance) i uvijek moram dobiti stanje za uplatu iz zadnjeg obrasca kojeg predajem.
Sjećam se da je pokojni profesor Spajić isto tako knjižio i da mi je bilo drago da nisam jedini izrod u ovoj zemlji koji mjesečno ne preknjižava ništa (sigurno nas ima više , ali ne dolazimo do izražaja jer većina radi drugačije).
Kada radim izvještaje za banku, samo naglasim da se ne saldira PDV tokom godine i sve je OK. Njima to nije nepoznato.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 10:16   #75
Quote:
Mar@ kaže: Pogledaj post
Boldano! Itko?
Ja sam uz zahtjev priložila DNR obrasce i to predala prilikom predaje IP obrazaca.
ajnat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 19:47   #76
Quote:
kontniplan kaže: Pogledaj post
vlasnik d.o.o. je zatvorio i prodo drugoj dvojici istu firmu imam od knjig.bilancu sa 30.09. gdje mi plaće sve u stanju ..da li moram ih knjiziti posebno svaku za ID JER NITKO OD PRIJE NIJE OSTAO U FIRMI ...i kako rasknjiziti kto 1400 i 2400 kada zena do 30.9 nije uopce rasknjizavala pdv mjesecno i sad imam kobasu analiticke kart.sa tim a pdv obrasce nemam unutra jer sam nasljedila firmu 30.9.
i jos pametna pitanja u ugostiteljs.kako rasknjizite reprezentaciju ...70 i 30% i pdv molim vas odgovor i hvala svima koji suraduju....pozdrav
Možda ti mogu pomoći, ali razjasni jer ne razumijem početak; vlasnik društva je prodao društvo i sada društvo ima nove vlasnike. Ti imaš knjigovodstveno stanje, bruto bilancu sa svim stanjima s 30.09. i što kažeš da je tamo s plaćama? Misliš da imaš saldo, da su konta otvorena jer nisu isplaćene ili nešto drugo?
Ovo ok da ti radnici nisu više radnici firme s novim vlasnicima.

Vezano za PDV, isto ako sam shvatila, ta knjigovođa je prijavljivala obrasce pdv, ali nije zatvarala konta 1400 i 2400? Ako je tako i ti ih želiš zatvoriti, moraš svakako uzeti po svakom pdv obrascu kako je prijavljeno i zatvarati točno tako obvezu i pretporez i da ti razlika obveze 2407 ili povrata bude identična prijavljenome. To je prvi korak. Drugi korak je da izvučeš sve ira i ura po mjesecu prijave i vidiš je li u redu, ima li razloga za ispravke. Ako da, ispravljaš novim obrascem i slijedi godišnji pdv k obrazac. Javi jel to što te muči
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 23:21   #77
NEDICA POMAGAJ ..STA CU SA RADNICIMA KOJI SI NISU ISPLAĆIVALI PLACE OD 7 MJ.. aplatili su sve doprinose silom zakona..
i drugo molim te nisu isplaćene plaće za 11 i 12 mj ni doprinose jel saljem ip kartice ili.ne svi su zaposleni . i trece a ne manje vazno firma radi tek od 7 mj do kraja godine ide ip kartice..ajd molim te javi da znam sta mi je ciniti
kontniplan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 23:23   #78
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Možda ti mogu pomoći, ali razjasni jer ne razumijem početak; vlasnik društva je prodao društvo i sada društvo ima nove vlasnike. Ti imaš knjigovodstveno stanje, bruto bilancu sa svim stanjima s 30.09. i što kažeš da je tamo s plaćama? Misliš da imaš saldo, da su konta otvorena jer nisu isplaćene ili nešto drugo?
Ovo ok da ti radnici nisu više radnici firme s novim vlasnicima.

Vezano za PDV, isto ako sam shvatila, ta knjigovođa je prijavljivala obrasce pdv, ali nije zatvarala konta 1400 i 2400? Ako je tako i ti ih želiš zatvoriti, moraš svakako uzeti po svakom pdv obrascu kako je prijavljeno i zatvarati točno tako obvezu i pretporez i da ti razlika obveze 2407 ili povrata bude identična prijavljenome. To je prvi korak. Drugi korak je da izvučeš sve ira i ura po mjesecu prijave i vidiš je li u redu, ima li razloga za ispravke. Ako da, ispravljaš novim obrascem i slijedi godišnji pdv k obrazac. Javi jel to što te muči
hvala ti od srca..sad sam u IP KARTICAMA UMRJET CU ..SALJEM LI KARTICE SAMO ONIMA KOJIMA SU SVE PLAĆE OBRACUNATE PLAĆENE ILI ZAVISI AKO NISU PLAĆENE NETTO A DRUGO JEST??BOZE KAKVE JA VODIM BITKE..
kontniplan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 00:34   #79
pomozi ili proslijedi

na godišnjem obračunu poreza u syneis kaze mi ispravak poreza -332,73 pa opet ispravak prireza 39,93- isto u minusu i ispravak odbitka 2772,66- šta sa svim tim sta umanjit u IP kartici ili dat ip karticu i fraj..pomozi
IP KARTICA JE SVA U PLUSU SVE JE OK ALI OVO NAKON GODIŠNJEG OBRACUNA POKAZUJE OVE MINUSE STA MORAM ISPRAVITI ..
I DA LI STAVLJAM AKO NIJ EISPLAĆENA PLAĆA OD 11 I 12 MJ NULE NEGDJE U IP KARTICU .HVAL TI OD SRCA ..ILI BILO KOME KO MI DA NADU DA OVO ZAVRSIM..DOCEKAT CU JUTRO A VEC JE 1 UJUTRO
kontniplan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 09:17   #80
Drage knjigovodđe i računovođe i svi koji se bakću sa poreznom problematikom.

Naime, konačni obračun mi se čini kao čudovište. Razumijem čemu služi-radi se o previše ili premalo uplaćenom porezu, ali zaista nemam pojma kako to ispravno sprovesti, pa bih molila odgovor na npar pitanja:

1. imam radnicu zaposlenu od 05/14. redovito joj isplaćujem plaću. pošto nisam mogla doći do njezine pkk sve do 07/14, nisam koristila osobni odbitak za plaću 05/14. pretpostavljam da nemam obveze podnošenja nikakvih godišnjih joppd-ova jer je samo dio godine radila kod mene, a dio kod nekog drugog?

2. konačni obračun. fino da će osobni odbitak rasti u 12/14, jer će to olakšati stvari ako mi iosta radnica bude radila cijelu '15 godinu. ali...

a) obračunavam plaću za 11/15. to je zadnja plaća koja će biti isplaćena u istoj godini. da li normalno obračunam plaću, isplatim joj i pošaljem poreznoj joppd za to, pa onda kreiram jedan sasvim novi i neovisni dokument konačnog obračuna plaće. po kojem će se vidjeti eventualne razlike.

b) što u slučaju pretplate?

c) što u slučaju premalo uplaćenog poreza?


3. što sa obrascem ip za 2014? šaljemo li to poreznoj ili ga samo moramo imati u arhivu za sebe, plus jedan za radnika?

Hvala, oprostite na idiotskim pitanjima. Pozdrav svima!
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:20.