Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Socijalna nejednakost u budućnosti će:
rasti 68 64.76%
padati / stagnirati 20 19.05%
baš me briga za socijalnu nejednakost 17 16.19%
Glasovatelji: 105. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2013., 21:21   #41
Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da je rjesenej da uzmemo bogatima sve kaj imamo i kad zapijemo tu lovu budemo svi jednaki u siromastvu. .
Nisi ozbiljan, ali dobro pretpostavljaš. Napravimo recimo ovako: Uzmemo imovinu od 200 bogatih npr., pretvorbenih lopova, ratnih profitera i zapijemo tu lovu. Što se događa, kakvi su efekti? Ločemo recimo u svakoj općini u tri krčme, to je 1500 krčmi čiji vlasnici ostvaruju zaradu našim lokanjem, 3 000 konobarica prima plaću, kao i recimo 500 ljudi u industriji pića. Država ubire pdv i doprinose na plaće već rečenih ukupno 5 000 ljudi. Svi veseli, pjevaju, budi se nada i optimizam.
Kad se otrijeznimo otmemo nelegalno stečeno od slijedećih 200 tajkuna.
Ne moramo sve zalokat, možemo i pojest, potrošit u šopingu i sl. Efekti su uvijek slični, uk. 5000 ljudi/radnika bolje živi, država ubire daće.
I tako nastavimo dok ima tajkunčića. Dok ih ponestane mi ćemo si već dobrano podići standard, izvršiti povijesnu pravdu i napuniti proračun, tj. unaprijediti opće, zajedničke, društvene potrebe.
Zaključak: Treba provesti proletersku revoluciju, isplati se !
Samo da podsjetim, ja nisam iznio ideju o otimanju od bogatih i lokanju !
__________________
Istina o Franji Tuđmanu https://www.youtube.com/watch?v=AekZAAdw0dQ

Zadnje uređivanje Mc Ozy : 17.03.2013. at 21:28.
Mc Ozy is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2013., 23:41   #42
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Tu se varaš. Strane mirovine recimo uopće nisu u bilo kojoj statistici, niti Hrvatska ima pojma o njima (valjda se promijeni ulaskom u EU). Pa onda recimo umirovljenik koji je ovdje radio 15 godina, a u Njemačkoj 25 ispada socijalni slučaj i još dobiva pomoć jer prima 900 kn mirovine. Naime, donedavno (ne znam za sada, nisam pratio zadnjih godinu-dvije) njemačka mirovina tog istog umirovljenika od recimo 900 € se ne bi nigdje obračunavala.
Ne slažem se da se varam.

Ukupna raspoloživa sredstva kućanstava uključuju ukupno raspoloživi
dohodak kućanstva, iznose podignutih kredita, podignutih štednih uloga te
ostala raspoloživa sredstva. Sve stavke ukupno raspoloživih sredstava
iskazane su u neto iznosima.
Ukupno raspoloživi dohodak obuhvaća dohodak od nesamostalnog rada,
dohodak od samostalne djelatnosti, dohodak od imovine, mirovine, naknade
vezane za nezaposlenost, ostala socijalna primanja te ostale primitke.

Dohodak od nesamostalnog rada uključuje sva primanja iz radnog odnosa
iz zemlje i inozemstva, regres za godišnji odmor, naknadu za topli obrok,
naknadu za prijevoz, naknadu za odvojeni život, jubilarne i ostale nagrade,
posebne primitke u novcu i naturi te primitke od rada preko studentskog ili
đačkog servisa.

Dohodak od samostalne djelatnosti uključuje prihod ostvaren radom u
vlastitom obrtu, poduzeću, slobodnom zanimanju, poljoprivrednom gospodarstvu, od autorskih djela, povremenog i privremenog rada, prihod u novcu i naturi ostvaren neposrednom pogodbom, primanja od iznajmljivanja poslovnog prostora i pokretne imovine te vrijednost dobara i usluga proizvedenih
u vlastitoj proizvodnji i utrošenih ili upotrijebljenih u vlastitom kućanstvu.

Dohodak od imovine uključuje primanja od dobiti na patente, licencije i
autorska prava, kamata na štedne uloge, obveznica i drugih vrijednosnih
papira, dividendi na dionice, primanja od iznajmljivanja stana, kuće, vikendice,
garaže i soba te primanja od iznajmljivanja zemlje.

Mirovine uključuju primanja na ime starosne mirovine ostvarene u zemlji ili
inozemstvu.
Naknade vezane za nezaposlenost uključuju naknade za nezaposlenost i
prekvalifikaciju te naknade za otkaz i otpremnine zbog trajnog viška radnika.

Ostala socijalna primanja uključuju obiteljske mirovine, primanja vezana za
obitelj, primanja na teret bolovanja, naknade za tjelesno oštećenje, primanja
za zdravstvenu rehabilitaciju, invalidske mirovine, naknade za troškove
stanovanja primljene od drugih osoba, socijalnu pomoć te stipendije i nagrade
za školovanje.

Ostali primici uključuju iznose primljene za alimentaciju, povrat poreza te
primitke i darove u novcu i naturi iz zemlje i inozemstva.

Ostala raspoloživa sredstva uključuju primanja na ime životnog osiguranja,
ostalih neživotnih osiguranja, primanja od prodaje dionica, vrijednosnih papira te nepokretne i pokretne imovine.

http://www.dzs.hr/Hrv_Eng/ljetopis/2009/PDF/10-bind.pdf



Što se tiče Ginijevog koeficjenta i imputirane najamnine izgleda da ga nema u formuli.
http://e.math.hr/math_e_article/vol2...OpacicMarohnic

Kako kod nas veliki broj siromašnijih kućanstava živi u vlastitoj nekretnini vjerovatno nam je Gini precjenjen tj. razlike u raspodjeli dohotka su nam još manje u usporedbi sa bogatijim državama gdje je puno manji postotak kućanstava koji žive u vlastitoj nekretnini.

Kako nam je i neto financijska imovina per capita puno manja od OECD država, a tih podataka nema u Giniju, razlike kod nas su dodatno manje.
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 02:13   #43
Tu ima za ukupnu neto imovinu. Kao što sam pretpostavljao bitno manje komparativne razlike nego kod Gini koeficjenta.

http://resources.knightfrank.com/Get...id=1699&type=1

HNWI Populations for selected countries
Broj osoba s US $ 30m ili više u neto imovini (u daljnjem cijelom ovom izvješću kao HNWIs)
2012 - 2022 Change % (prognoza)
EUROPE
UKRAINE 397 690 74%
RUSSIA 1,123 1,694 51%
SPAIN 1,441 2,063 43%
POLAND 799 1,128 41%
CZECH REPUBLIC 265 367 38%
GREECE 441 603 37%
UNITED KINGDOM 10,373 14,150 36%
SWEDEN 990 1,344 36%
IRELAND 554 751 36%
PORTUGAL 735 984 34%
ROMANIA 137 183 34%
TURKEY 936 1,248 33%
NORWAY 1,397 1,790 28%
NETHERLANDS 1,181 1,512 28%
FRANCE 4,074 5,212 28%
AUSTRIA 539 687 27%
SWITZERLAND 5,657 7,171 27%
DENMARK 706 894 27%
GERMANY 16,192 20,286 25%
BELGIUM 750 933 24%
ITALY 1,892 2,294 21%
FINLAND 412 486 18%

HRVATSKA ima 10 HNWIs

1. Ivica Todorić 3,7 milijardi kuna
2. Obitelj Besnier 1,9 milijardi kuna
3. Obitelj Lukšić 854 milijuna kuna
4. Emil Tedeschi 833 milijuna kuna
5. Ante Vlahović 460,7 milijuna kuna
6. Plinio Cuccurin 291 milijun kuna
7. Anđelko Leko 275,7 milijuna kuna
8. Milan Artuković 229 milijuna kuna
9. Marinko Zadro 224,9 milijuna kuna
10. Dražen Bobić 187,2 milijuna kuna
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 02:31   #44
Ma mislim da takvi izračuni nisu pouzdani. Ovaj Forbesov se temeljio na udjelima u dioničkim društvima koji su izlistani na domaćoj burzi. Američki Forbes to puno ozbiljnije radi od hrvatskog. Oni uračunaju i privatne firme koje nisu izlistane na burzi tako da procijene neto vrijednost.

No isto tako bila je i studija neke singapurske institucije koja je izašla s potpuno nebuloznim brojkama o bogatašima u Hrvatskoj. Oni su to dobili modelom koji nema veze s pameću. I naravno izazvalo je veliku pozornost u Hrvatskoj iako im je metodologija bezvezna. Ubacila podatke u model a model im izbacio brojku.
The Gipper is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 03:02   #45
Quote:
Mc Ozy kaže: Pogledaj post
I tako nastavimo dok ima tajkunčića. Dok ih ponestane mi ćemo si već dobrano podići standard, izvršiti povijesnu pravdu i napuniti proračun, tj. unaprijediti opće, zajedničke, društvene potrebe.
Slažem se. Treba uzeti definiciju tajkuna od najgore bijede, one na rubu gladi. Takvome je tajkun svatko sa vlastitim stanom i hranom. Dakle, i ti ulaziš u tu kategoriju. Neka nasilje počne sa onima koji ga prizivaju!
PilotInstruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 04:36   #46
Quote:
Mc Ozy kaže: Pogledaj post
Nisi ozbiljan, ali dobro pretpostavljaš. Napravimo recimo ovako: Uzmemo imovinu od 200 bogatih npr., pretvorbenih lopova, ratnih profitera i zapijemo tu lovu. Što se događa, kakvi su efekti? Ločemo recimo u svakoj općini u tri krčme, to je 1500 krčmi čiji vlasnici ostvaruju zaradu našim lokanjem, 3 000 konobarica prima plaću, kao i recimo 500 ljudi u industriji pića. Država ubire pdv i doprinose na plaće već rečenih ukupno 5 000 ljudi. Svi veseli, pjevaju, budi se nada i optimizam.
Kad se otrijeznimo otmemo nelegalno stečeno od slijedećih 200 tajkuna.
Ne moramo sve zalokat, možemo i pojest, potrošit u šopingu i sl. Efekti su uvijek slični, uk. 5000 ljudi/radnika bolje živi, država ubire daće.
I tako nastavimo dok ima tajkunčića. Dok ih ponestane mi ćemo si već dobrano podići standard, izvršiti povijesnu pravdu i napuniti proračun, tj. unaprijediti opće, zajedničke, društvene potrebe.
Zaključak: Treba provesti proletersku revoluciju, isplati se !
Samo da podsjetim, ja nisam iznio ideju o otimanju od bogatih i lokanju !
Iako se slažem da ono sto je nelegalno zaradjeno treba oduzeti, veći problem je u tome sto je ovo sto si opisao modus operandi zadnjih 50 godina i nije donio nista dobrog.

Dakle 45' se oduzima imovina klasnom neprijatelju, pobijenima i protjeranima i na osnovu toga se stvara ekonomska baza za novo drustvo...
Iako je društvo bilo relativno uspješno, skoro milion ljudi iz Jugoslavije odlazi na zapad...
Dolaze 80te, balon se ispuhuje, a time i postojanje jugoslavije...
U 90tima samo kapitaliziramo ono sto je unijela dijaspora, prodajemo prvo obiteljsko srebro, sve da bi sve bolje živjeli i sve manje radili...
U 2000tima se prodaje preostalo, a za ostalo se zaduzujemo....
Kraj price označava 2008. I propast lehman brothersa, čime završava nas credit blues i mi opet tonemo...
Sada možemo opet uzimati od onih koji imaju, ciljajuci na nekretnine, jer one najteže dobiju noge, ali se postavlja pitanje - sto nakon toga?

Kako bi rekao Kulic - koncept življenja nam je za q....



Sent from my iPad using Tapatalk HD
Bongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 08:58   #47
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Da, ali je po našim propisima i recimo tako uvrijeđenim shvaćanjima - skoro pa sirotinja s plaćom od 3000 kn u Zagrebu. Samo govorim u smislu da je naš način računanja bogatstva - besmislen i sve će više biti besmislen dok se ne počne gledati cjelokupna imovina.
Ista stvar za razne stipendije i domove - gleda se samo plaća. Onaj kome roditelji iznajmljuju 10 apartmana u Vodicama je sirotinja i dobiva, onaj kome su roditelji podstanari svatko s po 3000 kuna plaće ne dobiva.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 10:54   #48
Quote:
klapalo kaže: Pogledaj post
Ne slažem se da se varam.
Je, svašta piše. Ali, ja pitao nadležnog državnog dužnosnika prije par godina - strane mirovine nisu u niti jednoj evidenciji, ako ih netko sam nije prijavio! Možda se promijenilo zadnjih godinu-dvije (pa opet nije u statistikama). Uglavnom, Mate koji je radio u Njemačkoj ili Italiji i prima svojih 1000 € pošteno zarađenih, je za naš sustav barem donedavno bio teška sirotinja koja ima pravo na sve socijalne subvencije. Osim ako sam nije prijavio da prima stranu mirovinu.

Mislim da su tek nedavno ljudi počeli te mirovine prijavljivati, jer je porez u Njemačkoj veći od našeg, a kada plaćaš u Hrvatskoj ne plaćaš u Njemačkoj (nisam detaljno pratio, no mislim da je ovako nekako).
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 10:59   #49
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post

Mislim da su tek nedavno ljudi počeli te mirovine prijavljivati, jer je porez u Njemačkoj veći od našeg, a kada plaćaš u Hrvatskoj ne plaćaš u Njemačkoj (nisam detaljno pratio, no mislim da je ovako nekako).
naravno. imamo potpisane sporazume o mirovinskom osiguranju sa tim državama, a i o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja
splitoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 11:56   #50
Quote:
PilotInstruktor kaže: Pogledaj post
Slažem se. Treba uzeti definiciju tajkuna od najgore bijede, one na rubu gladi. Takvome je tajkun svatko sa vlastitim stanom i hranom. Dakle, i ti ulaziš u tu kategoriju. Neka nasilje počne sa onima koji ga prizivaju!
otkud bijeda u Hrvatskoj cetvrt vijeka nakon rata , i to najgora . to su sigurno neki antihrvatski / antidrzavni elementi koji tako rade na unistavanju drzave .

a drugo , ko bi se borio u ,, ratu ,, da nije bilo takve bijede
werg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 12:23   #51
ja bi rekla da pokretač teme još nije okusio život u tom "vanjskom" svijetu o kojem priča. ako ikada proba, pa ako ga pri tome pripuste u više krugove čudit će se ko pura dreku kakve su to socijalne razlike. mi smo imali prilike proživjeti neko vrijeme u tri europske države (njemačka, švicarska i engleska), a kako smo po primanjima spadali u gornju srednjuklasu (što za hrvatsku znači vrh vrhova), imali smo prilike vidjeti kako se to bogato živi. pa smo unatoč enormnim primanjima shvatili da smo jadni i bijedni i da nam je bolje da odbijamo pozive za druženje s takvim svijetom. jer, samo za primjer, ako kao poklon ne doneseš bocu vina koja košta dvije-tri tisuće eura onda si seljo s kojim se ne druži jer širiš zarazu siromaštva. pa si ti misli o socijalnim razlikama. (usput, tu bocu vjerojatno nitko neće nikad ni otvoriti, radi se samo o tome da se treba iskazati i pokazati svijetu da si faca)

a postoji i jedna finesa u opisivanju onih država na sjeverozapadu europe koja je pokretaču promakla - a ta sitnica je činjenica da su to prvenstveno socijalne države, ono kapitalističke dolazi na drugo mjesto. a ta mala razlikica u definiciji države čini vrlo veliku razliku u životu građana. iako, ja poznajem nešto ljudi iz tih država, i nisam još nikoga od njih čula da se busa u prsa kako se ništa ne mora raditi, a sve je servirano na pladnju, pa trud treba uložiti samo u taj zamorni posao biranja koja ugoda ti više paše

s druge strane pozbanem i neki broj ljudi u hrvatskoj koji žive od minimalaca ili je jedno nezaposleno, u nekim periodima čak i oboje, ali baš nitko od njih nije se odrekao mobitela, auta i odlaska na more u trajanju od bar 10 dana. jest da imaju iskopčan telefon, drugi struju, treći ovrhu na plaću, jedni su u ratu s ostalim stanarima jer ne plaćaju vodu i pričuvu, jest da mi je neugodno zateći se s njima u dućanu jer ja biram organsku hranu, najkvalitetniju, a oni samo ono što je najjeftinije, čemu je istekao rok trajanja, što je na akciji..

naravno da se žale na državu koja ih je otjerala u siromaštvo, na sav glas dok trpaju stvari u auto i voze se doma, a stanujemo 800 metara od dućana.

tako da kod nas mjerila siromaštva i bogatstva nisu jednaka onima vani. pa se i ta kuknjava o raslojavanju treba uzeti s rezervom. najprije treba iz te grupe osiromašenih izbaciti one koji po europskim mjerilima ne spadaju u siromašne, po svojim navikama i po načinu trošenja, pa bismo onda vidjeli pravu sliku raslojenosti. bojim se da bi dobar dio upao u kategoriju srednjeg sloja. donjeg srednjeg sloja, ali ipak srednjeg sloja
peso meso is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 13:54   #52
Quote:
peso meso kaže: Pogledaj post
pa smo unatoč enormnim primanjima shvatili da smo jadni i bijedni i da nam je bolje da odbijamo pozive za druženje s takvim svijetom. jer, samo za primjer, ako kao poklon ne doneseš bocu vina koja košta dvije-tri tisuće eura onda si seljo s kojim se ne druži jer širiš zarazu siromaštva.
To su budale. Čeka da poraste cijena tom vinu i onda ga popije.
Kakve veze onda ima što mu je porasla cijena?
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 16:27   #53
Uvijek me vesele ovakvi proseri od tema gdje se poziva na uravnilovku i uspostavu poretka gdje su svi siromašni poput otvarača teme. Cilj razvijenog društva je da su svi bogati. Zapiši si to i nalijepi na frižider.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 16:44   #54
to vrijedi za Svicarsku ali ne i za Hrvatsku koja spada u zemlje treceg svijeta , dakle medu najnerazvijenije , a od devedesetih i najkorumpiranije .

http://en.wikipedia.org/wiki/Third_World
werg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 21:16   #55
Quote:
werg kaže: Pogledaj post
to vrijedi za Svicarsku ali ne i za Hrvatsku koja spada u zemlje treceg svijeta , dakle medu najnerazvijenije , a od devedesetih i najkorumpiranije .

http://en.wikipedia.org/wiki/Third_World
Pa i Švicarska je po toj tvojoj karti zemlja trećeg svijeta
Yodais is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 14:20   #56
Quote:
werg kaže: Pogledaj post
to vrijedi za Svicarsku ali ne i za Hrvatsku koja spada u zemlje treceg svijeta , dakle medu najnerazvijenije , a od devedesetih i najkorumpiranije .

http://en.wikipedia.org/wiki/Third_World
Gledaš kartu iz vremena u kojem je "treći svijet" značio neutralne i nesvrstane zemlje u hladnom ratu, a koje uključuju i Švicarsku, Austriju, Finsku, Švedsku, Irsku...

Po HD indeksu, prosječnoj zaradi kućanstva i stupnju demokratizacije, Hrvatska spada u grupu najrazvijenijih zemalja svijeta po klasifikaciji UNa i Svjetske banke.
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 15:27   #57
Quote:
ExAuPair kaže: Pogledaj post
Mislim da se približava čas kada će Hrvatska biti na točki bez povratka.

Možemo: ili postati zemlja europske sirotinjske periferije i trećeg svijeta,
ili će se vlastodršci konačno osvjestiti i uvesti reda u ovu državu.

ovo je porazna činjenica za sve nas: Lijepa nasa nejednaka

Uglavnom,izvješća UN-a i privatnih konzultantskih tvrtki govore o ogromnoj socijalnoj raslojenosti u RH.

Možemo li zaustaviti ovaj trend ili ćemo za 10-ak godina biti europski Meksiko,bogataši u ograđenim "oazama" s privatnim zaštitarima,a sirotinja što dalje od njih,gotovo bez ikave pomoći države i društva...
(tebi je [relevantan] link/izvor informacija necija koluma?)

glede prividnog 'drasticnog' pomaka unazad ili izrazenije socijalne nejednakosti, usporedjujuci odprije - pa i ne bas.

jer kako danas izgleda u odnosu na socijalisticko razdoblje - izgleda gotovo pa isto, tj. se ekonomske strane na nijansu bolje- mada mozda postoji ta neka percepcija vecine stanovnistva da je u razdoblju od osamostaljenja (i od promjene drusvenog uredjenja) u Hrvatskoj doslo do neke znacajne preraspodjele i drustvenog raslojavanja u odnosu na ranije.

a nije.

i drugim rijecima: Hrvatska je, realno gledajuci, bila siromasna prije i siromasna je jos uvijek i jedina razlika je mozda ta da oni bogatiji u drustvu su malo 'vidljiviji' nego prije. a sve to nam govore neka istrazivanja i najvise tzv Ginijev indeks, koji u Hrvatskoij je gotovo nepromjenjen od vremena ex-yu drzave.

npr Dr. Danijel Nestic sa zagrebackog Ekonomskog Instituta u clanku 'Ekonomske Nejednakosti u Hrvatskoj 1973-98', objavljenom 2002. godine (http://hrcak.srce.hr/file/9038) je vodio neke iscrpne analize i statistike glede toga.

koje su prognoze za buducnost? suprotno onome sto se mozda misli- Ginijev index ce rasti, ali jako, jako neznatno..

Quote:
naravno da se žale na državu koja ih je otjerala u siromaštvo, na sav glas dok trpaju stvari u auto i voze se doma, a stanujemo 800 metara od dućana.
zale se na koju drzavu? jer nova drzava Hrvatska je ekonomski i jaca i bolja (da ne govorimo i drustveno humanija/normalnija, slobodnija etc ) od npr bivse devijacije od drustvenog uredjenja) i kako statistike ukazuju stvari idu na bolje. ne preko noci i ne prenaglo, ali bitan je proces valjda i pozitivna smjernica.

tko i sto je unistilo iliti unazadilo potencijal drzave (onaj ekonomski, duhovni, drustveni, kulturoloski etc) je Yugoslavia, ne itko ili ista drugo.

Zadnje uređivanje Grazia : 19.03.2013. at 15:51.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 14:05   #58
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
... je porez u Njemačkoj veći od našeg, a kada plaćaš u Hrvatskoj ne plaćaš u Njemačkoj (nisam detaljno pratio, no mislim da je ovako nekako).
Nije ti porez u Njemackoj visi od poreza u Hrvatskoj. Za pocetak imas puno veci iznos koji je neoporeziv, a onda vrlo polako raste.
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 12:45   #59
svaka revolucija u hr rezultira dolaskom nove lopovske garniture na vlast . po toj logici ne bi ni trebalo dalje ratovati jer je svaka revolucija gubitak ljudstva , imovine , vremena itd . medutim kako je svaka stagnacija ( u prijevodu vjecita umrezenost jedne grupacije , nasljedivanje radnih mjesta , namjestanje ugovora sa drzavom i sl . )u suprotnosti sa ljudskom prirodom , to je ocekivati da ce do novog rata doci , prije ili kasnije .

Onda ce neka nova grupacija ( kumova , rodijaka ?) istisnuti postojece , pokrasti drzavne resurse , namjestiti podobnu strukturu od vrha do dna i sve jovo nanovo .
werg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 16:48   #60
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post

tko i sto je unistilo iliti unazadilo potencijal drzave (onaj ekonomski, duhovni, drustveni, kulturoloski etc) je Yugoslavia, ne itko ili ista drugo.

Nije nikakva "Yugoslavia" unazadila ekonomski, duhovni, drustveni a pogotovo ne kulturoloski potencijal drzave (ili naroda) jer Hrvatska i Hrvati taj potencijal nemaju. Jer da Hrvatska ili Hrvati taj potencijal imaju nesto bi se vec od tog potencijala materijaliziralo, makar u naznakama.

Nije tema, ali hajdemo konacno reci sto jest, prije nego pocnemo filozofirati tko nam je kriv a tko nam nije kriv.
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:56.