Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2013., 15:56   #1
Energetski certifikat - još jedan novi parafiskalni namet

Još jedan pljačkaški parafiskalni namet:

http://www.poslovni.hr/hrvatska/od-s...tifikat-241889

Dakle, lobby HKAIG u suradnji sa institucijama EU je nametnuo još jedan namet. A naši saborski zastupnici su to bez razmišljanja izglasali!

Jer građani RH su maloumni i ne znaju koliko njihova nekretnina potroši energije. Građani naime memaju pojma kolike su im uplatnice za struju, plin, grijanje... pa će im to reći 'stručnjaci'. A ta informacija će ih koštati tričavih nekoliko tisuća kn. Za većinu negdje između 2000 i 5000 kn.
Prava sitnica.

Šalu na stranu (a i nije šala) - meni prije svega nije jasno zašto neki takav aproksimativni izračun mora koštati toliko?
U čemu se to razlikuje od npr. namještanja natječaja za javne investicije kumovima i podobnicima?

Jer, niti jedan stručnjak ne može sa sigurnošću izračunati niti približno stvarnu potrošnju energije nekretnine. Za stanove, greška može biti od -70% do +300%, a kod samostojeće kuće od -50 % do + 100 %.

I još jedno pitanje - sve da svi koji trebaju te certifikate odmah iste i pokušaju nabaviti - nemoguće je da to obave još mjesecima.
Jer te elagborate rade isti stručnjaci koji su prebukirani izradom dokumentacije za legalizaciju.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 16:02   #2
Rekao sam, da će ti takozvani europski fondovi biti kojekakve pljačke naroda...

Fiskalizacija kumica, legalizacija staja i kokošinjaca, etažacija višekatnica, energetski čertifikati kojekakvih zidova... baš me zanima što će sljedeće izmisliti.

Šteta ne iskoristiti ovaj narod koji misli da su ovce za šišanje... jebiga imamo bistro more, manje bistar...
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 16:15   #3
Čujem da ima oko 500 procjenjivača za cijelu RH.

Što mislite, za koliko biste vremena došli na red ako biste hitno htjeli prodati nekretninu?

Za godinu dana... ?
The Avenger is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 16:17   #4
Trebalo bi tako naći ekipu koja će procijeniti i boje zidova, dati pečat i dobro naplatiti, evo to je moj novi prijedlog kako još šišati ove... a je nam bistro more u Hrvata!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 16:34   #5
Quote:
The Avenger kaže: Pogledaj post
Čujem da ima oko 500 procjenjivača za cijelu RH.

Što mislite, za koliko biste vremena došli na red ako biste hitno htjeli prodati nekretninu?

Za godinu dana... ?
Pitam se koliko državnih i javnih zgrada još nema energetski certifikat?

A ovo za prodaju nekretnine- sad kad padne prihod od poreza na promet nekretnina , Linić će se opet s nekim posvađati...


Ima li netko info kako je to regulirano u drugim članicama EU - interesiraju me prije svega države s kojima se možemo uspoređivati - Mađarska, Češka, Poljska, Rumunjska, Litva , ...
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 08:13   #6
Ja iznajmljujem stan u zgradi sagrađenoj 1960-ih. Zgrada do danas nije upisana nigdje, nije etažirana, i vodi se kao oranica. Dakle, ja sam vlasnik oranice na 1. katu, površine 50 m2, a sad ću za tu oranicu imati i energetski certifikat. pa ću znati koliko mi energije treba za zagrijati tu oranicu, i koliko struje mi troši rasvjeta oranice.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 08:56   #7
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Ja iznajmljujem stan u zgradi sagrađenoj 1960-ih. Zgrada do danas nije upisana nigdje, nije etažirana, i vodi se kao oranica. Dakle, ja sam vlasnik oranice na 1. katu, površine 50 m2, a sad ću za tu oranicu imati i energetski certifikat. pa ću znati koliko mi energije treba za zagrijati tu oranicu, i koliko struje mi troši rasvjeta oranice.
prodajem vikendicu.
molim za izračun potrošnje energije i certifikat samo za vrijeme u kojem koristim istu.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 08:59   #8
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Trebalo bi tako naći ekipu koja će procijeniti i boje zidova, dati pečat i dobro naplatiti, evo to je moj novi prijedlog kako još šišati ove... a je nam bistro more u Hrvata!
najjednostavnije je ekonomiju pokrenuti novim zakonskim propisima.
malo se pogoduje geodetima, arhitektima ili građevinarima pa malo nekim drugima.
a sve na račun građana.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 09:21   #9
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Ima li netko info kako je to regulirano u drugim članicama EU - interesiraju me prije svega države s kojima se možemo uspoređivati - Mađarska, Češka, Poljska, Rumunjska, Litva , ...
Vjerojatno slično jer je na razini EU direktivom određeno da države moraju osigurati da prilikom prodaje i iznajmljivanja građevina posjeduje certifikat energetske učinkovitosti. Nažalost čeka nas još dosta eu birokratskih budalaština
Fall is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 09:23   #10
energetski certifikat je po meni odlicna stvar, ako se nece muljati sa tim. U nas se jako puno energije rasipa zbog lose izolacije i ako energetski cerifikat uvede bolju praksu po tom pitanju u novogradnje, a i vec izgradjene nekretnine, odlicno. Samo kazem, bojim se da ce se sa tim dosta muljati.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 10:13   #11
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
prodajem vikendicu.
molim za izračun potrošnje energije i certifikat samo za vrijeme u kojem koristim istu.
Po mogućnosti da se kao referentna temperatura uzima + 25 C.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 10:25   #12
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Još jedan pljačkaški parafiskalni namet:

http://www.poslovni.hr/hrvatska/od-s...tifikat-241889

Dakle, lobby HKAIG u suradnji sa institucijama EU je nametnuo još jedan namet. A naši saborski zastupnici su to bez razmišljanja izglasali!

Jer građani RH su maloumni i ne znaju koliko njihova nekretnina potroši energije. Građani naime memaju pojma kolike su im uplatnice za struju, plin, grijanje... pa će im to reći 'stručnjaci'. A ta informacija će ih koštati tričavih nekoliko tisuća kn. Za većinu negdje između 2000 i 5000 kn.
Prava sitnica.

Šalu na stranu (a i nije šala) - meni prije svega nije jasno zašto neki takav aproksimativni izračun mora koštati toliko?
U čemu se to razlikuje od npr. namještanja natječaja za javne investicije kumovima i podobnicima?

Jer, niti jedan stručnjak ne može sa sigurnošću izračunati niti približno stvarnu potrošnju energije nekretnine. Za stanove, greška može biti od -70% do +300%, a kod samostojeće kuće od -50 % do + 100 %.

I još jedno pitanje - sve da svi koji trebaju te certifikate odmah iste i pokušaju nabaviti - nemoguće je da to obave još mjesecima.
Jer te elagborate rade isti stručnjaci koji su prebukirani izradom dokumentacije za legalizaciju.

Energetska učinkovitost je u slučaju nekretnina valjda samo onaj podatak koji kaže kolika je toplinska provodljivost zidova i otvora (prozora).

Za to izračunati nije baš lako ako ne znaš sastav zida. Najbolje je to mjeriti, ali je to poprilično veliki posao.

http://hr.styrostone.com/index.php?s...roatian&anker=

U principu je ovo vrlo korisna informacija kada se kupuje nekretnina. Da ti neko ne bi uvalio muda za bubrege. Jer ima firmi koje će umjesto stiropora od 10 cm staviti samo 5 cm a reći da stan ima odličnu izolaciju. Ili će staviti alu-stolariju bez komora, a tebi reći da je to sa 5 komora i 3-slojnim staklom.http://www.novomont.hr/index.php/alu...li-aluk-sc95tt
Toplinska provodljivost:

Primjenom međunarodnog standarda UNI EN ISO 100077 - 2:2004, koeficijent Uf toplinske provodljivosti središnjeg dijela (PVC labirinta) iznosi 3,7 W/m2K




Broj stakala na prozoru ćeš odmah vidjeti, ali broj komora bi trebao pilati profil. Ili bužati zid da vidiš debljinu izolacije. A to nije baš korisno !

Zadnje uređivanje krena : 01.07.2013. at 10:34.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 10:31   #13
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Po mogućnosti da se kao referentna temperatura uzima + 25 C.
i da se u procjenu ugradi varijabla globalnog zatopljenja.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 10:33   #14
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Još jedan pljačkaški parafiskalni namet:

http://www.poslovni.hr/hrvatska/od-s...tifikat-241889

Dakle, lobby HKAIG u suradnji sa institucijama EU je nametnuo još jedan namet. A naši saborski zastupnici su to bez razmišljanja izglasali!

Jer građani RH su maloumni i ne znaju koliko njihova nekretnina potroši energije. Građani naime memaju pojma kolike su im uplatnice za struju, plin, grijanje... pa će im to reći 'stručnjaci'. A ta informacija će ih koštati tričavih nekoliko tisuća kn. Za većinu negdje između 2000 i 5000 kn.
Prava sitnica.

Šalu na stranu (a i nije šala) - meni prije svega nije jasno zašto neki takav aproksimativni izračun mora koštati toliko?
U čemu se to razlikuje od npr. namještanja natječaja za javne investicije kumovima i podobnicima?

Jer, niti jedan stručnjak ne može sa sigurnošću izračunati niti približno stvarnu potrošnju energije nekretnine. Za stanove, greška može biti od -70% do +300%, a kod samostojeće kuće od -50 % do + 100 %.

I još jedno pitanje - sve da svi koji trebaju te certifikate odmah iste i pokušaju nabaviti - nemoguće je da to obave još mjesecima.
Jer te elagborate rade isti stručnjaci koji su prebukirani izradom dokumentacije za legalizaciju.
Stanovi manji od 50m2 ne trebaju energetski certifikat.

Stanovi od 50m2 do 200m2 trebaju certifikat koji se dobije za deset dana cijena je od 2000kn do max3000kn
Kategorizacija je označena npr. kao bijela tehnika A,B,C...

To sam jučer na vijestima htv-a čuo dva puta...

I apsolutno podržavam energetske certifikate
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 10:38   #15
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
energetski certifikat je po meni odlicna stvar, ako se nece muljati sa tim. U nas se jako puno energije rasipa zbog lose izolacije i ako energetski cerifikat uvede bolju praksu po tom pitanju u novogradnje, a i vec izgradjene nekretnine, odlicno. Samo kazem, bojim se da ce se sa tim dosta muljati.
Istina, na papiru to sjajno izgleda, bas kao i spomenicka renta i porez na poplave i bas kao svih ostalih koliko ono 200 i nesto nameta!.

Na kraju zar nebi bilo jednostavnije jednostavno svaki puta kada nesto sjedne uzeti sa racuna 2/3 love koliko otprilike poreza placamo i preusmjeriti ih u proracun, a ljude ne gnjaviti sa detaljima i izgovorima gdje ce se njihova lova trosi.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 10:42   #16
Za stanove je granica određena na 50m2, a postoji li granica za poslovne prostore?
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 10:45   #17
Za kuće i poslovne prostore nisam još ništa čuo...
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 10:46   #18
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Energetska učinkovitost je u slučaju nekretnina valjda samo onaj podatak koji kaže kolika je toplinska provodljivost zidova i otvora (prozora).

Za to izračunati nije baš lako ako ne znaš sastav zida. Najbolje je to mjeriti, ali je to poprilično veliki posao.

http://hr.styrostone.com/index.php?s...roatian&anker=

U principu je ovo vrlo korisna informacija kada se kupuje nekretnina. Da ti neko ne bi uvalio muda za bubrege. Jer ima firmi koje će umjesto stiropora od 10 cm staviti samo 5 cm a reći da stan ima odličnu izolaciju. Ili će staviti alu-stolariju bez komora, a tebi reći da je to sa 5 komora i 3-slojnim staklom.http://www.novomont.hr/index.php/alu...li-aluk-sc95tt
Toplinska provodljivost:

Primjenom međunarodnog standarda UNI EN ISO 100077 - 2:2004, koeficijent Uf toplinske provodljivosti središnjeg dijela (PVC labirinta) iznosi 3,7 W/m2K




Broj stakala na prozoru ćeš odmah vidjeti, ali broj komora bi trebao pilati profil. Ili bužati zid da vidiš debljinu izolacije. A to nije baš korisno !
Jedna stvar je sam energetski certifikat, a druga stvar obavezno uvodjenje istog...dok je on sam dobra informacija, ali bez koje se moze...ovo gore nametanje usluge koja ocito nema prodju na slobodnom trzistu.

Sljedece je valjda nametanje obaveznog sisanja na mjesecnoj bazi od strane frizerskog lobija.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 10:55   #19
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Još jedan pljačkaški parafiskalni namet:

http://www.poslovni.hr/hrvatska/od-s...tifikat-241889

Dakle, lobby HKAIG u suradnji sa institucijama EU je nametnuo još jedan namet. A naši saborski zastupnici su to bez razmišljanja izglasali!

Jer građani RH su maloumni i ne znaju koliko njihova nekretnina potroši energije. Građani naime memaju pojma kolike su im uplatnice za struju, plin, grijanje... pa će im to reći 'stručnjaci'. A ta informacija će ih koštati tričavih nekoliko tisuća kn. Za većinu negdje između 2000 i 5000 kn.
Prava sitnica.

Šalu na stranu (a i nije šala) - meni prije svega nije jasno zašto neki takav aproksimativni izračun mora koštati toliko?
U čemu se to razlikuje od npr. namještanja natječaja za javne investicije kumovima i podobnicima?

Jer, niti jedan stručnjak ne može sa sigurnošću izračunati niti približno stvarnu potrošnju energije nekretnine. Za stanove, greška može biti od -70% do +300%, a kod samostojeće kuće od -50 % do + 100 %.

I još jedno pitanje - sve da svi koji trebaju te certifikate odmah iste i pokušaju nabaviti - nemoguće je da to obave još mjesecima.
Jer te elagborate rade isti stručnjaci koji su prebukirani izradom dokumentacije za legalizaciju.
Potpuno si promasio. Nije poanta u racunu za grijanje struju i plin . Nikad ne znas koliko netko grije i hladi. Isto kao sto me kod auta ne zanima koliko puta mjesecno netko ide na tankstelu, jer ne znam koliko vozi i kako vozi auto, nego me zanima prosjecna potrosnja, tako me i kroz zgrade zanima koliko je 'efikasna' u gubljenju/primanju topline. A to iz racuna ne mogu saznati.

A vec se odavno zna za te certifikate, i tko se sad tome cudi ko pura dreku je jednostavno idiot.

A drzava ne propisuje cijenu certifikata. Ak ti se cini da bi ti mogao jeftinije, nitko ti ne brani da cerfitikate na trzistu nudis jeftinije. Kao i kod legalizacije, nitko ne propisuje cijenu.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 10:56   #20
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Jedna stvar je sam energetski certifikat, a druga stvar obavezno uvodjenje istog...dok je on sam dobra informacija, ali bez koje se moze...ovo gore nametanje usluge koja ocito nema prodju na slobodnom trzistu.

Sljedece je valjda nametanje obaveznog sisanja na mjesecnoj bazi od strane frizerskog lobija.
Nije obvezno 'nabavljanje' certifikata, nego ga samo u slucaju promjene vlasnistva moras imati kako bi kupac znao sto kupuje. Isto kao sto proizvodjaci automobila moraju isticati prosjecnu potrosnju, iako mozda netko ne bi zelio i radije bi par eura jeftiniji auto. Nije realna, ali je standardna i znas cca kolike su razlike izmedju automobila.

Zadnje uređivanje lukarak : 01.07.2013. at 11:03.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:12.