Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2013., 17:08   #41
Quote:
19cv19 kaže: Pogledaj post
Pomagajte jel mogu ili ne u Lihtenštajn s osobnom putovnica istekla prije mjesec dana..a ovaj put uletio ovaj vikend..šaljem mailove zovem nitko ništa ne odgovara u mvep jel ima tko info točan samo piše "zasada nije potvrđena mogučnost prelaska državne granice s oi"... dok sam na drugim stranicama našao da možemo u Lihtenštajn samo sa osobnom...
Jeli Lihtenštajn uopće ima svoju pograničnu kontrolu?

Inače službeno ne možeš. Treba ti putovnica, Lihtenštajn nije članica EU, nego EEA, a za te zemlje treba putovnica.

Neslužbeno mislim da oni svoju pograničnu kontrolu niti nemaju. Postoji, koliko se sjećam, samo austrijska carinska kontrola na cesti iz Feldkircha, lihtenštajnske nema. Austrijsku kontrolu bez problema prolaziš sa osobnom.

(Iz smjera CH nema nikakve kontrole, čak ni carinske, ali to ti ne igra jer ni u CH ne možeš sa osobnom)


EDIT: Evo i potvrde: Zemlja je u Schengenu i od 2011-e nemaju pograničnu kontrolu.

http://en.trend.az/regions/world/europe/1841627.html

Dakle, nebi ti trebao biti problem ući u Lihtenštajn sa osobnom, no u tehničkom smislu biti ćeš u prekršaju. Da sam na tvom mjestu ja se ne bi prijavljivao u lihtenštajnski hotel, spavao bi u Feldkirchu - autobusi voze za Vaduz svakih sat vremena, vlakovi 3 puta na dan

.

Zadnje uređivanje PowerLock : 12.08.2013. at 17:20.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 09:26   #42
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Dakle, nebi ti trebao biti problem ući u Lihtenštajn sa osobnom, no u tehničkom smislu biti ćeš u prekršaju.
Tako je.Boravak u zemlji bez potrebitih dokumenata.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 09:47   #43
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Tako je.Boravak u zemlji bez potrebitih dokumenata.
To inače nije ništa strašno. Mene su jednom u devedesetima i uhvatili, nisam još imao GB državljanstvo, samo trajnu dozvolu boravka i putovao sam sa HR putovnicom vlakom iz Koelna za London preko Brisela.

Hrvatima je tada za zemlje Beneluksa bila potrebna viza, no schegenski prostor je već funkcionirao i između Njemačke i Belgije nije bilo pograničnih kontrola, dok se kontrola za ulazak u Britaniju obavljala na kolodvoru Lille-Europe u Francuskoj.

Dakle zaključio sam da ću Belgiju u brzom troskoku pregaziti kao Wermacht i da se nemam oko čega brinuti sa tim njihovim vizama (a i nekoliko puta ranije sam sličnu stvar već bio uspješno izveo). No ne lezi vraže, nismo nego krenuli iz Brisela prema Londonu, eto ti u vlaku belgijske policije na nekoj spot-kontroli. Ja im mrtvo hladno predam HR putovnicu, oni listaju, gledaju i ne mogu se čudom načuditi mojoj drskosti

No dok su se snašli turbo-brzi Eurostar koji juri 280 kilometara na sat već se bio ozbiljno približio francuskoj granici, pa se u vagonu pojavila i francuska policija - onda su se belgijanci nešto s njima žustro prepirali i vehementno mahali sa mojom putovnicom, da bi u konačnici Francuz cijelu diskusiju presjekao ustvrdiviši kako Hrvatima nije potrebna viza za Francusku, a da su oni trebali nešto uraditi sa mnom na vlaku iz Koelna za Brisel, te da su na ovom vlaku (Brisel - London via Lille) malo
zakasnili

I onda je Francuz uzeo moju putovnicu od Belgijanca, odlučnim je manirom ispečatirao i sa osmjehom od uha do uha rekao "Bienvenue a France Monsieur"
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 11:03   #44
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
To inače nije ništa strašno. Mene su jednom u devedesetima i uhvatili, nisam još imao GB državljanstvo, samo trajnu dozvolu boravka i putovao sam sa HR putovnicom vlakom iz Koelna za London preko Brisela. :
Ti si posebna kategorija kao i kod nas ekipa trećih zemalja koje trebaju vizu ali imaju dozvole boravka.(Npr Turci ili Rusi... koji imaju dozvolu boravka u eu)
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2013., 15:30   #45
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Jeli Lihtenštajn uopće ima svoju pograničnu kontrolu?

Inače službeno ne možeš. Treba ti putovnica, Lihtenštajn nije članica EU, nego EEA, a za te zemlje treba putovnica.

Neslužbeno mislim da oni svoju pograničnu kontrolu niti nemaju. Postoji, koliko se sjećam, samo austrijska carinska kontrola na cesti iz Feldkircha, lihtenštajnske nema. Austrijsku kontrolu bez problema prolaziš sa osobnom.

(Iz smjera CH nema nikakve kontrole, čak ni carinske, ali to ti ne igra jer ni u CH ne možeš sa osobnom)


EDIT: Evo i potvrde: Zemlja je u Schengenu i od 2011-e nemaju pograničnu kontrolu.

http://en.trend.az/regions/world/europe/1841627.html

Dakle, nebi ti trebao biti problem ući u Lihtenštajn sa osobnom, no u tehničkom smislu biti ćeš u prekršaju. Da sam na tvom mjestu ja se ne bi prijavljivao u lihtenštajnski hotel, spavao bi u Feldkirchu - autobusi voze za Vaduz svakih sat vremena, vlakovi 3 puta na dan

.
Ušao bez problema,kontrola ima na granici sa austrijom,švicarska policija je u pitanju,nas dvojica s osobnom bez problema ušli,nitko ništa pitao nije,čak su bili dosta srdačni..jedna zanimljivost kopirat ću tu pa da vidite..znači obratio sam se našem mvep i njihovoj ambasadi odnosno ambasadi u Beču pa odgovori glase ovako :
Njihov odgovor
Guten Tag,



Sie können nicht mit eine Kroatische ID-Karte in Liechtenstein reisen. Sie müssen ein gültiges Reisepass haben.



Mit freundlichen Grüssen,



Ruzica Katic
Konsularische Mitarbeiterin
Regionales Konsularcenter Wien

c/o Schweizerische Botschaft in Österreich
Kärntner Ring 12, A-1010 Wien
Tel. : +43 1 795 05 20
Fax : +43 1 795 05 21

a evo i našeg odgovora :

Poštovani,

nastavno na Vaš upit od 12. kolovoza 2013. godine, obavještavamo Vas kako hrvatski državljani mogu putovati u Lihtenštajn i s osobnom iskaznicom.
Napominjemo, međutim, kako valja voditi računa o činjenici da je hrvatskim državljanima potrebna putovnica za Švicarsku, tako da bi ulazak u Lihtenštajn s osobnom iskaznicom bio moguć isključivo iz Austrije (Lihtenštajn nema zračnih luka).

S poštovanjem,
Maja Teider
Služba za vize

Dilema je bila velika prije puta ali se rizik isplatio,oduševljen sam bio Lihtenštajnom tako tko želi tamo otići može i sa osobnom..
__________________
Isus,Marija = Ustaše,Cibalia
19cv19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2014., 12:30   #46
Eto, prošla već i godina dana od pokretanja ove teme, međutim situacija je i dalje ISTA! Tj. piše na webu MVPEI i dalje da treba imati putovnicu za ove tri zemlje (Švicarska, Norveška, Island)! Ali, jako mi je čudno da naše MVEP nešto tu ne napravi i ne reagira, jer ovo je riječ o očitoj DISKRIMINACIJI naših državljana! Tim više je sramota što (našao na stranici švicarskog MVP) državljani Rumunjske i Bugarske ODAVNO mogu ulaziti u Švicarsku samo s osobnom, makar te zemlje nisu ni blizu ulaska u Schengen! A eto, mi ne možemo i tko zna koliko još nećemo moći!
Zna li tko od vas možda nešto više o tome? Mislim da bi trebalo opet malo aktualizirati ovu temu, pa da možda netko od nadležnih ipak pokrene nešto glede ovoga prema tijelima EU, a naravno i prema tijelima navedene tri zemlje!
Forumas-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2014., 18:32   #47
Quote:
Forumas-zg kaže: Pogledaj post
Eto, prošla već i godina dana od pokretanja ove teme, međutim situacija je i dalje ISTA! Tj. piše na webu MVPEI i dalje da treba imati putovnicu za ove tri zemlje (Švicarska, Norveška, Island)! Ali, jako mi je čudno da naše MVEP nešto tu ne napravi i ne reagira, jer ovo je riječ o očitoj DISKRIMINACIJI naših državljana! Tim više je sramota što (našao na stranici švicarskog MVP) državljani Rumunjske i Bugarske ODAVNO mogu ulaziti u Švicarsku samo s osobnom, makar te zemlje nisu ni blizu ulaska u Schengen! A eto, mi ne možemo i tko zna koliko još nećemo moći!

Zna li tko od vas možda nešto više o tome? Mislim da bi trebalo opet malo aktualizirati ovu temu, pa da možda netko od nadležnih ipak pokrene nešto glede ovoga prema tijelima EU, a naravno i prema tijelima navedene tri zemlje!

A Hrvatska je u EEA?
kaneshiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2014., 22:36   #48
Quote:
kaneshiro kaže: Pogledaj post
A Hrvatska je u EEA?
Jest.

Od travnja privremeno vijedi Ugovor o pristupanju Hrvatske Europskom gospodarskom prostoru i čeka se ratifikacija EU i Lihtenštajna, Norveške i Islanda.
http://www.consilium.europa.eu/polic...013&doclang=EN

No, mislim da hrvatski građani mogu ući s osobnom iskaznicom u te tri države jer na stranicama na primjer norveškog odjela za imigraciju Hrvatska se navodi kao i sve ostale države i piše da je samo ID potreban za sve države EEA i Švicarske. http://www.udi.no/en/


U Švicarsku se ne može osobnom iskaznicom, to je sigurno. Naime, još nije potpisan bilateralni sporazum između EU i Švicarske o tome, a Britanci su odgodili njegovo potpisivanje zbog svojih floskula o EU pa se sad čeka potpisivanje. Nakon toga, hrvatski bi građani mogli ući u Švicarsku i s osobnom iskaznicom
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 07:04   #49
Quote:
trivial kaže: Pogledaj post
Jest.

Od travnja privremeno vijedi Ugovor o pristupanju Hrvatske Europskom gospodarskom prostoru i čeka se ratifikacija EU i Lihtenštajna, Norveške i Islanda.
http://www.consilium.europa.eu/polic...013&doclang=EN

No, mislim da hrvatski građani mogu ući s osobnom iskaznicom u te tri države jer na stranicama na primjer norveškog odjela za imigraciju Hrvatska se navodi kao i sve ostale države i piše da je samo ID potreban za sve države EEA i Švicarske. http://www.udi.no/en/


U Švicarsku se ne može osobnom iskaznicom, to je sigurno. Naime, još nije potpisan bilateralni sporazum između EU i Švicarske o tome, a Britanci su odgodili njegovo potpisivanje zbog svojih floskula o EU pa se sad čeka potpisivanje. Nakon toga, hrvatski bi građani mogli ući u Švicarsku i s osobnom iskaznicom

Dakle nije u EEA. A kad ce bit, onda ce se moci s osobnom u sve zemlje EEA. Stoga nema nikakve diskriminacije.
kaneshiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 09:51   #50
najbolja baza podataka koja vam daje odgovore na upit što vam treba za ulazak u bilo koju državu na svijetu je ona koju održava i svakodnevno ažurira IATA - međunarodna udruga nacionalnih zrakoplovnih prijevoznika.

Možete joj pristupiti preko slijedećeg linka - to su podaci na temelju kojih check-in službenici u zračnim lukama odlučuju da li putnika primiti na let illi ne:

http://www.qatarairways.com/global/e...uirements.page

Ovo su današnji podaci za Švicarsku:

Quote:

National Croatia (HR) /Embarkation Croatia (HR)
Destination Switzerland (CH)


Switzerland (CH)

Passport required.
- Passports and/or passport replacing documents issued to
nationals of Croatia must be valid for the period of
intended stay.


Visa required, except for Nationals of Croatia.

Minors:
- All minors who are nationals of Croatia are expected to hold
their own travel document.

Additional Information:

- The max. stay is granted within 180 days.
- Nationals of Croatia staying in Switzerland for more than 3
months must apply for a residence permit.
- Geneva airport (GVA) is located by convention in
Switzerland. For details, click here
- If final destination is France and travelling via GVA For details, click here
- At Basle/Mulhouse/Freiburg (BSL), For details, click here


Medical requirements:

Switzerland (CH)


Vaccinations not required.


CHECK TINEWS/N1 - BRITISH PASSPORT VALIDITY EXTENSION STAMP
Dakle službeno i najslužbenije za Švicarsku još uvijek treba putovnica. Ako letite u Švicarsku zrakoplovom, na aerodromu će vas odbiti ukrcati ako nemate važeću putovnicu.

.

Zadnje uređivanje PowerLock : 08.07.2014. at 09:59.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 18:52   #51
Quote:
kaneshiro kaže: Pogledaj post
Dakle nije u EEA. A kad ce bit, onda ce se moci s osobnom u sve zemlje EEA. Stoga nema nikakve diskriminacije.
Sve odredbe ugovora o pristupanju vrijede od travnja.

A Švicarska nema veze s EEA i za Švicarsku putovnica treba.
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 08:32   #52
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Passports and/or passport replacing documents
.
Meni ovo znači da može i sa osobnom.
Najsigurnije je nazvati Pleso.

Quote:
Forumas-zg kaže: Pogledaj post
Da pokrenem ovo pitanje, tj. LEGALNU mogućnost ulaska u Švicarsku i ostale zemlje EFTA (Island, Norvešku i Lichstenstein) s hrvatskom OSOBNOM ISKAZNICOM. Naime, informacije oko toga su vrlo zbunjujuće i kontradiktorne - tako su nam u prvom trenu rekli da ćemo moći i u njih s osobnom, da bi nakon toga, a neposredno pred ulazak u EU 1. srpnja rekli da NE možemo, tj. da će za te zemlje i dalje trebati putovnica, makar su u Schengenu.
Danas sam gledao stranice "Pregled viznog sustava" na stranici našeg MVEP, eto link:
http://www.mvep.hr/hr/konzularne-inf...ska,263.html#p
Kao što ćete vidjeti, tamo piše da za Švicarsku ne samo da treba putovnica, već piše i slijedeće: "*Ulazak državljana Republike Hrvatske na Šengenski prostor, sukladno odredbama Zakonika o šengenskim granicama, mora biti evidentiran, tj. granična policija koja obavlja kontrolu prilikom prelaska šengenske granice obvezna je unijeti u putovnicu ulazni štambilj.
VAŽNO: Moguće propuštanje evidentiranja ulaska na Šengenski prostor može za posljedicu imati naplatu novčane kazne, kao i zabranu ulaska na Šengenski prostor."
Švicarska bar nije daleko, tako da se u nju većinom ide kopnenim putem, tj. autom, autobusom ili vlakom. A ona je članica Schengena. Dakle, ulazimo u nju npr. iz smjera Italije ili Austrije. I tamo na granici NEMA nikoga! Prema tome, TKO nas onda uopće može pitati za putovnicu? A drugo, kako možemo onda dobiti ulazni štambilj, kad su granični prijelazi napušteni?! Također, iako mi još nismo u Schengenu, mi kao državljani EU imamo zakonsko pravo ulaziti bez da nas itko pita za razloge u schengenski prostor uz samo kratko pokazivanje osobne iskaznice na našoj granici sa SLO ili H, nakon čega možemo slobodno dalje. Dakle, ovo je već sve puno kontroverzi i vrlo mi je čudno...
A još čudnije mi je bilo slijedeće: Pronašao sam uvjete ulaska u Švicarsku koje je postavilo njihovo Ministarstvo vanjskih poslova. Eto link:
http://www.eda.admin.ch/eda/en/home/...kc/visnld.html
Pogledajte malo na toj stranici i naći ćete odlomak koji se odnosi na Hrvatsku, prenosim dio:
General entry and visa conditions for people living in Croatia
Entry into Switzerland for Croatian citizens:
Croatian citizens are entitled to enter Switzerland without a visa on the basis of the following travel documents:
-identity card; this travel document must be valid until the end of the stay, i.e. must be valid at the time of leaving Switzerland
If you have any additional questions please contact the appropriate customs authorities:
http://www.ezv.admin.ch/kontakt/0191...x.html?lang=en Customs directorates
The passport or identity card must be valid until the end of the stay, i.e. must be valid at the time of leaving Switzerland.

Dakle, švicarske vlasti kažu da hrvatski građani mogu LEGALNO UĆI U ŠVICARSKU S OSOBNOM ISKAZNICOM!!! Prema tome, iz kojeg razloga naše MVEP i dalje na svojim stranicama drži krivu informaciju, da nam treba putovnica i k tome obavezni štembilj u njoj?! I zašto mediji stalno ponavljaju tu istu vijest, da nam za Švicarsku (i ostale zemlje EFTA) treba putovnica?!
ŠTO JE NA KRAJU ISTINA I KAKO JU SAZNATI TE KOME VJEROVATI?!?!?!
Ti se pitaš kome vjerovati. Ako nećeš švicarcima,kome ćeš onda?
Našima?? Pa tamo rade priučene babe koje do jučer nisu znale što je kompjuter. Misliš da su tamo frikovi kao ja koji 10 x dnevno gledaju mail??
Quote:
trivial kaže: Pogledaj post
Jest.

Od travnja privremeno vijedi Ugovor o pristupanju Hrvatske Europskom gospodarskom prostoru i čeka se ratifikacija EU i Lihtenštajna, Norveške i Islanda.
http://www.consilium.europa.eu/polic...013&doclang=EN

No, mislim da hrvatski građani mogu ući s osobnom iskaznicom u te tri države jer na stranicama na primjer norveškog odjela za imigraciju Hrvatska se navodi kao i sve ostale države i piše da je samo ID potreban za sve države EEA i Švicarske. http://www.udi.no/en/


U Švicarsku se ne može osobnom iskaznicom, to je sigurno. Naime, još nije potpisan bilateralni sporazum između EU i Švicarske o tome, a Britanci su odgodili njegovo potpisivanje zbog svojih floskula o EU pa se sad čeka potpisivanje. Nakon toga, hrvatski bi građani mogli ući u Švicarsku i s osobnom iskaznicom
Bilo je o tome govora kao i o nemogućnosti naših građana da odu raditi u Švicarsku. Meni se čini kako je taj problem riješen jer dobijam ponude za rad u Švicarskoj. Moram ažurirati svoje podatke na euresu.
__________________
[B]Dok budemo imali domaćih izdajica....dotle ćemo imati tuđih gospodara....izdajica ćemo imati dok se narod ne osvijesti. Dr Ante Starčević

Zadnje uređivanje zeusxl : 09.07.2014. at 08:43.
zeusxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 12:29   #53
Saznao sam da je ono jedno vrijeme kad je na stranicama švicarskog MVP pisalo da ipak MOŽEMO ući s osobnom bila GREŠKA i da ipak nije tako! Eto na žalost ažurnog stanja sa švicarske stranice, pogledajte na:
https://www.bfm.admin.ch/content/bfm....html#a_faq_23
Citiram s te stranice dio koji se odnosi na Hrvatsku:
Quote:
I am a Croatian national. Is my identity card valid for entry?

Croatian nationals still require a valid passport or other recognised travel document in order to enter Switzerland.
Until further notice, identity cards and/or personal identification do not entitle the holder to enter Switzerland.

Istovremeno za Bugare i Rumunje piše da MOGU s osobnom ući u Švicarsku.
Kad mi (i da li) napokon i službeno ulazimo u taj EEA (Evropski ekonomski prostor), čudno da je posvemašnja tišina o tome?! I također, da li ćemo onda ipak biti tretirani u ove tri zemlje kao ravnopravni građani EU i da li ćemo u njih moći s osobnom?! I radi li naše MVEP išta po tom pitanju?! Zna li tko???
Forumas-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2014., 08:09   #54
Quote:
Forumas-zg kaže: Pogledaj post
Saznao sam da je ono jedno vrijeme kad je na stranicama švicarskog MVP pisalo da ipak MOŽEMO ući s osobnom bila GREŠKA i da ipak nije tako! Eto na žalost ažurnog stanja sa švicarske stranice, pogledajte na:
https://www.bfm.admin.ch/content/bfm....html#a_faq_23
Citiram s te stranice dio koji se odnosi na Hrvatsku:

Istovremeno za Bugare i Rumunje piše da MOGU s osobnom ući u Švicarsku.
Kad mi (i da li) napokon i službeno ulazimo u taj EEA (Evropski ekonomski prostor), čudno da je posvemašnja tišina o tome?! I također, da li ćemo onda ipak biti tretirani u ove tri zemlje kao ravnopravni građani EU i da li ćemo u njih moći s osobnom?! I radi li naše MVEP išta po tom pitanju?! Zna li tko???
Švicarska NIJE u EEA!
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 15:25   #55
Quote:
trivial kaže: Pogledaj post
Švicarska NIJE u EEA!
NIJE?!??! Kako sad pa da nije?! Ali, u svakom slučaju da je ili nije - ona ima s čitavom EU sporazum i čak je u Schengenu! Pa, kako onda mi kao tobože punopravni EU državljani NE možemo u nju samo s osobnom? Ako netko kaže da je to zbog toga jer mi još nismo u Schengenu, pa to nikakve veze nema, a najbolji dokaz tomu su Rumunjska i Bugarska, koje također nisu, a po gotovo svemu su (budimo realni) ipak lošije stojeće od nas, a njihovi građani MOGU samo s osobnom u Švicarsku!!! Zna li tko da li naše MVEP išta radi po tom pitanju da se ukine ta diskriminacija za naše građane i za Švicarsku, ali i za ove preostale dvije zemlje (Norv., Island)?
Forumas-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 12:41   #56
Dakle, švicarske vlasti kažu da hrvatski građani mogu LEGALNO UĆI U ŠVICARSKU S OSOBNOM ISKAZNICOM!!! Prema tome, iz kojeg razloga naše MVEP i dalje na svojim stranicama drži krivu informaciju, da nam treba putovnica i k tome obavezni štembilj u njoj?! I zašto mediji stalno ponavljaju tu istu vijest, da nam za Švicarsku (i ostale zemlje EFTA) treba putovnica?!
ŠTO JE NA KRAJU ISTINA I KAKO JU SAZNATI TE KOME VJEROVATI?!?!?!

__________________________________________________ __
naše internet stranice pate od neažuriranja evo ti jednog drugog primjera. Postoji Kaufland na na Rudešu pored Ljubljanske avenije, nedaleko od mene. Vidjeh ga neki dan, a danas sam išao provjeriti. Ogroman kaufland je tamo, ali ga na net-stranici kauflanda nisam našao....
__________________
bananko
Lorenzow is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 13:13   #57
Quote:
zeusxl kaže: Pogledaj post
Meni ovo znači da može i sa osobnom.
Ne znači. ID card nije "passport replacing document".

Passport replacing document je takozvani "putni list" koji ti se izda ako negdje pogubiš putovnicu, ista ti je ukradena ili oštećena.

Quote:
Forumas-zg kaže: Pogledaj post
NIJE?!??! Kako sad pa da nije?! Ali, u svakom slučaju da je ili nije - ona ima s čitavom EU sporazum i čak je u Schengenu!
Taj sporazum je sklopljen prije stupanja HR u EU članstvu i nije podložan automatskoj obnovi kako koja nova članica uđe, nego se o svakoj pojedinačnoj izmjeni mora sklopiti posebni amandman tog sporazuma između vlade Švicarske Konfederacije i EU. Takav sporazum (amandman) vezano uz pristupanje Hrvatske u EU još nije sklopljen.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 13:19   #58
Katastrofa od diplomacije (s koje god strane da zapinje) da niti nakon godine dana u EU to još nije riješeno. Dapače, te sporazume su trebali pripremiti još prije ulaska u EU da se mogu potpisati paralelno s pristupanjem...
Gilach is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 16:13   #59
Quote:
Gilach kaže: Pogledaj post
Katastrofa od diplomacije (s koje god strane da zapinje) da niti nakon godine dana u EU to još nije riješeno. Dapače, te sporazume su trebali pripremiti još prije ulaska u EU da se mogu potpisati paralelno s pristupanjem...
Da, baš tako! A pogotovo je nevjerojatno da se o ovom pitanju ŠUTI! A stvar je stvarno vrlo nezgodna, jer putovnica je stvarno skupa i dugo traje vađenje, a čemu ako se možemo uzduž i poprijeko ČITAVE Europe šetati BEZ nje, a eto - Švicarska nam je ostala kao neka "crna rupa" usred Europe koju ili moramo mimoilaziti, ili pak moramo vaditi putovnicu kao da maltene idemo u Ameriku! Eto, čak i po NE-EU Balkanu MOŽEMO bez putovnice - jednostrano su nam čak i Srbija, te Makedonija i Albanija uvele da možemo ući s osobnom, a eto u Švicarsku nema pristupa bez! A kako rekoh - Bugari i Rumunji već GODINAMA u Švicarsku i ostale dvije zemlje (Norv., Isl.) ulaze samo s osobnom bez ikakvog problema! Najviše bi me u čitavoj priči zanimalo da li uopće naša diplomacija IŠTA poduzima po tom pitanju i da li je netko od odgovornih pokrenuo kakav postupak u Bruxellesu (ili gdje već) da se ova nepravda i DISKRIMINACIJA ispravi?!
Forumas-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 17:23   #60
Švicarci su glasovali na referendumu protiv i zbog toga još nije potpisan bilateralni sporazum.

Vađenje putovnice traje 15-ak dana, pobogu.
Uostalom, ako nemaš novca za putovnicu, sumnjam da imaš i za švicarski turizam.

Prije malo više od godinu, putovnica vam je trebala i za Austriju, a sad je odjednom problem što CH (koja i nije članica EU ni EEA) nije odmah promijenila postupak ulaska samo s osobnom .
trivial is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:15.