Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Pogledaj rezultate ankete: Odaberite svoj tip osobnosti kako bismo znali prilagoditi marketinške postavke vašem profilu
Ja sam L osoba 4 12.12%
Ja sam G osoba 3 9.09%
Ja sam B osoba 3 9.09%
Ja sam T osoba 1 3.03%
Ja sam I osoba 0 0%
Ja sam Q osoba 5 15.15%
LGBTIQ is a way of life! Click here to buy it: 2 6.06%
Krvnik je derpe 25 75.76%
Apemant je latentan 23 69.70%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 33. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2015., 10:27   #2001
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post

Ukratko, fokusiraš se na nebitno, a promiče ti ono najbitnije vezano uz smrt: njena konačnost, finalnost, bespovratnost. n-REM faza je potpuno suprotna u toj centralnoj točki, od smrti (tj. nepostojanja).
Obrnuto, sve je konačno, život je konačan, sve u životu je konačno samo je smrt - beskonačna.
mravac8 is offline  
Old 19.11.2015., 10:29   #2002
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Ja ću se reinkarnirati u drvo. To drvo će posaditi moja unuka, a na jednoj grani bit će ljuljačka za moje praunuke.
A obiteljski pas će na tebi prazniti mjehur...

Moli boga da ne nabave dogu...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 19.11.2015., 10:30   #2003
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Da, jedva čekaš da dođeš Isusu u naručje, jel'...
Ateist sam, čvrsti ateist od rođenja. Ne vjerujem ni u Isusa ni u Alaha ni u Jupitera, ni u Manitua ...... ni u jednog od tisuća bogova koje su ljudi izmislili.

Dakle, ne vjerujem da ću doći Isusu u naručje, vjerujem upravo ono što sam napisala - da ću nestati u ništavilu iz kojeg sam došla i koje si mogu predočiti svako jutro kada se probudim i sjetim se kako je to kada spavaš.
mravac8 is offline  
Old 19.11.2015., 10:31   #2004
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ateist sam, čvrsti ateist od rođenja. Ne vjerujem ni u Isusa ni u Alaha ni u Jupitera, ni u Manitua ...... ni u jednog od tisuća bogova koje su ljudi izmislili.

Dakle, ne vjerujem da ću doći Isusu u naručje, vjerujem upravo ono što sam napisala - da ću nestati u ništavilu iz kojeg sam došla i koje si mogu predočiti svako jutro kada se probudim i sjetim se kako je to kada spavaš.
Onda se vidimo!

Odnosno ne vidimo, jel'...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 19.11.2015., 10:32   #2005
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Obrnuto, sve je konačno, život je konačan, sve u životu je konačno samo je smrt - beskonačna.
Joj pa rekla si isto što i ja, samo drugim riječima.


Jesi li ubrala poantu? Vidiš da Chief jest: svi mi 'znamo' da nakon gubitka svijesti tijekom sna, dolazi 'ponovno buđenje'. Dapače, znamo to *od ranije* nego što znamo za 'sebe same'.

Upravo ta činjenica da smo 'srasli' sa spoznajom da nakon sna dolazi buđenje, čini usporedbu smrti i n-REM faze potpuno promašenom.
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is online now  
Old 19.11.2015., 10:33   #2006
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
A obiteljski pas će na tebi prazniti mjehur...

Moli boga da ne nabave dogu...
ne možeš pretpostaviti da će mu, kad postane stablo, biti drage ili mrske iste stvari koje su mu bile drage ili mrske dok je bio čovjek.

__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 19.11.2015., 10:35   #2007
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ateist sam, čvrsti ateist od rođenja. Ne vjerujem ni u Isusa ni u Alaha ni u Jupitera, ni u Manitua ...... ni u jednog od tisuća bogova koje su ljudi izmislili.

Dakle, ne vjerujem da ću doći Isusu u naručje, vjerujem upravo ono što sam napisala - da ću nestati u ništavilu iz kojeg sam došla i koje si mogu predočiti svako jutro kada se probudim i sjetim se kako je to kada spavaš.
Sjećati se možeš snova, ali ne možeš se 'sjećati' n-REM faze, jer je to 'ništa'. To je naprosto skok u vremenu. 'Sjećati se ničega' znači 'ne sjećati se'. Ergo, nije točno da se 'sjećaš kako je to'.
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is online now  
Old 19.11.2015., 10:36   #2008
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
JJesi li ubrala poantu? Vidiš da Chief jest: svi mi 'znamo' da nakon gubitka svijesti tijekom sna, dolazi 'ponovno buđenje'. Dapače, znamo to *od ranije* nego što znamo za 'sebe same'.
Šta bi ja ubirao poantu, ja sam postao prije tebe, ti si ubrao moju poantu...

krvnik, daj mu karton za kićenje tuđim perjem (poantom)...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 19.11.2015., 10:37   #2009
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
@nitko drugi, samo jedno kratko pitanjce: ima li u toj knjizi koju si gore spomenuo, govora o pederima? Ili uostalom, o seksu općenito?
Nema, ne treba ti filter za nju.
nitko drugi is offline  
Old 19.11.2015., 10:44   #2010
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Samoubojstvo je smrtni grijeh, tko se ubije neće doći Isusu u naručje...

Jel' vidiš kako je to sve zgodno posloženo?

Baš sam proguglao 'samoubojstvo', i daje mi google ono, automatski, 'samoubojstvo smrzavanjem' kao prvu opciju, jbt, toga se nikad ne bih sjetio...
Da to je malcice sa samouboystvom. Ali ako se pokayem pred kristom...
Uostalom uvijek mogu reci da sam slijedio njegov primyer... . Mislim i on se zapravo ubio.
Ako imas jos kakav argument slobodno yavi ya se ne mogu sjetiti nicega vise.
La Baba yaga is offline  
Old 19.11.2015., 10:47   #2011
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
A obiteljski pas će na tebi prazniti mjehur...

Moli boga da ne nabave dogu...
Pražnjenje mjehura je manje ružno od ovoga što si ti rekao.
Jednostavko is online now  
Old 19.11.2015., 10:48   #2012
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Joj pa rekla si isto što i ja, samo drugim riječima.


Jesi li ubrala poantu? Vidiš da Chief jest: svi mi 'znamo' da nakon gubitka svijesti tijekom sna, dolazi 'ponovno buđenje'. Dapače, znamo to *od ranije* nego što znamo za 'sebe same'.

Upravo ta činjenica da smo 'srasli' sa spoznajom da nakon sna dolazi buđenje, čini usporedbu smrti i n-REM faze potpuno promašenom.
Ubrala sam poantu, ali tvoja poanta nema ama baš nikave veze s onim što sam napisala.

Smrt i spavanje imaju dvije različite osobine ( iz sna se probudiš iz smrti se ne probudiš) ali imaju i jednu zajedničku osobinu ( ništavilo u koje potoneš).

Smrt i spavanje ne izjednačujem, niti kažem da se kroz spavanje možeš prestati bojati smrti.

Kažem samo jedno - da se *kako je to biti mrtav* može spoznati kroz kako je to spavati.
mravac8 is offline  
Old 19.11.2015., 10:48   #2013
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
'Sjećati se ničega' znači 'ne sjećati se'.
Ne znači.
__________________
"Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! A eto, ti si bio u meni, a ja izvan sebe." https://www.scribd.com/doc/23745183/...relije-Augusti
1001 cipalica is offline  
Old 19.11.2015., 10:53   #2014
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
Da to je malcice sa samouboystvom. Ali ako se pokayem pred kristom...
Nema kajanja pred Kristom, računi se polažu prije seljena na ahiret. :klap:

Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
Uostalom uvijek mogu reci da sam slijedio njegov primyer... . Mislim i on se zapravo ubio.
Pa šta je tebi čovječe, pa ne možeš se ti uspoređivati s Isusom, jel' ti znaš tko je njegov tata? On ima protekciju, šta vrijedi za tebe ne vrijedi i za njega...

Čuj ti ovoga, on bi k'o i Isus, 'slijedio sam njegov primjer'...

Quod licet Iovi, non licet bovi...

Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
Ako imas jos kakav argument slobodno yavi ya se ne mogu sjetiti nicega vise.
Pusti Isusa u srce, to ti je jedini spas...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 19.11.2015., 10:54   #2015
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Pražnjenje mjehura je manje ružno od ovoga što si ti rekao.
U kojem smislu ružnoće? Ono, estetski mi post ružno izgleda ili šta?
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 19.11.2015., 10:55   #2016
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
'Sjećati se ničega' znači 'ne sjećati se'.
Ne znači.
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 19.11.2015., 11:05   #2017
Zanimljivo da već mala djeca izjednačuju smrt i spavanje.

Naime, sjećam se da sam kada sam imala jedno 4 ili 5 godina imala vrlo ružne noćne more i bila bi sva sretna kada bi se probudila i mora bi nestala.

Sjećam se da sam u jednom trenutku pitala mamu da li se u smrti sanja. Ona mi je kazala da se ne sanja i meni je odlanulo. Ono, ok, glavno da se ne sanja, bilo bi to strašno imati noćne more i ne moći se probuditi. To bi za mene bio pakao.
mravac8 is offline  
Old 19.11.2015., 11:10   #2018
Apemant želi na silu uzeti nešto od drugih, a što sam sebi ne može dati. I nije jedini.
__________________
"Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! A eto, ti si bio u meni, a ja izvan sebe." https://www.scribd.com/doc/23745183/...relije-Augusti
1001 cipalica is offline  
Old 19.11.2015., 11:26   #2019
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Nema kajanja pred Kristom, računi se polažu prije seljena na ahiret. :klap:
Kako sad nema? moy grijeh, moy grijeh moy preveliki grijeh...

Quote:
Pa šta je tebi čovječe, pa ne možeš se ti uspoređivati s Isusom, jel' ti znaš tko je njegov tata? On ima protekciju, šta vrijedi za tebe ne vrijedi i za njega...

Čuj ti ovoga, on bi k'o i Isus, 'slijedio sam njegov primjer'... s:
:
Pa sto? Malo sam sve krivo interpretirao. malcice sam naivan, intelektualno mislim. pa to valjda ne moze biti grijeh?
Quote:
Pusti Isusa u srce, to ti je jedini spas...
Pa o tome ti pricam. Pustiti isusa u srce. Samo treba napraviti myesta. A kako drugacije nego da se ispusti krv iz srca? jel ti to mene nagovaras na samoubojstvo?
La Baba yaga is offline  
Old 19.11.2015., 11:33   #2020
"The fact that there’s no such discontinuous entity being transferred from one life to the next doesn’t mean that there can’t be a continuity of functioning. That the self has no true existence doesn’t prevent one particular stream of consciousness from having qualities that distinguish it from another stream. The fact that there’s no boat floating down the river doesn’t prevent the water from being full of mud, polluted by a paper factory, or clean and clear. The state of the river at any given moment is the result of its history. In the same way, an individual stream of consciousness is loaded with all the traces left on it by positive and negative thoughts, as well as by actions and words arising from those thoughts. What we’re trying to do by spiritual practice is to gradually purify the river. The ultimate state of complete clarity is what we call spiritual realization. All the negative emotions, all the obscurations that render the underlying wisdom invisible, have then been dissolved."

Quote:
Echoing the great Zen teacher D.T. Suzuki’s assertion that “the ego-shell in which we live is the hardest thing to outgrow,” Ricard argues that this recognition of individual consciousness is central to the dissolution of the ego-shell:

It’s not a question of annihilating the self, which has never really existed, but simply of uncovering its imposture. Indeed, if the self did have any intrinsic existence we’d never be able to bring it from existence into nonexistence.
Zbog ovoga (između ostalog), nepostojanja "supstancijalnog" sebstva (a koji je svoj zadnji paradigmatski izraz dobio s Descartesom), mnogi kognitivni znanstvenici i psiholozi vole budizam i sami su budisti. Francisco Varela, Eleanor Rosch, itd. Što ne govori naravno ništa o "istinitosti" budizma, naravno...

Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Na to ciljaš? Dobro, očito da to nije 'glupo' na način na koji je glupo ono laičko shvaćanje reinkarnacije... složio bih se da je “the ego-shell in which we live is the hardest thing to outgrow", primjerice. Svejedno mi ne leži... možda baš zbog tog ego-shella.
Koje laičko shvaćanje reinkarnacije? Da si ti sad neki čovjek muškarac u Hrvatskoj pa nakon smrti orao ili lav? Ili da si ti sad neki čovjek muškarac u Hrvatskoj pa nakon smrti neka druga forma umnog bića?

A nisi komentirao onu moje ad hoc sklepano. Mislim, nije da si nešto jako "mjerodavan", ali svejedno.

(Ovo je priprema za krckanje "ego-shella" )

Ne bih čak volio ići predaleko na forumu gdje se ljudi nikada nisu bavili ili razmišljali o nečem sličnom na sličan način, ND je tu puno praktičniji, "evo ti dobra knjiga kao preporuka".

@ND, što ti misliš o ideji da tvoji postupci generiraju na nekoj subatomskoj informacijskoj razini (ili nekoj koja nije još otkrivena od strane fizike) tijelo u koje će se neko jastvo, "transcendentalni subjekt" ipak inkarnirati? Let's entertain this idea. Ja čak imam neke "dokaze", ali definitivno ih ne bih ovdje iznosio... Još tražim kome da iznesem fundamentalni u nizu, koji zapravo još ništa ne govori o načinima reinkarnacije, jer o tome, niti ne znam puno.
Bijeli-Druid is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:13.