Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2015., 10:57   #21
Prijateljstva i poznanstva- temelje se uglavnom na-interesima. Dok su interesi obostrani-štima, u protivnom se situacija zaoštrava i to vodi u razočarenje.

Očekivanja u stilu: ja tebi dajem/ tražim od tebe nazad ili želim od tebe ovo/ trebaš mi to dati su ona koja dovode do razočarenja.
orah-pita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2015., 11:39   #22
Quote:
Neugodnjak kaže: Pogledaj post
Logika govori: da se ne bi razočarao u nekog, taj treba biti bolji od tebe. (u onim stvarima koje ti vrednuješ i u kojima bi se mogao razočarati kod dotičnog)
Ma nije zapravo bit u tome, to biti bolji ili lošiji od nekoga je pregeneralizirano i predimenzionirano. Zapravo postoje dvije vrste emotivne konstante koje svaki pojedinac ima u sebi i koje se preklapaju, ali jedna gotovo uvijek odskače i dominira, a preduvjet su koji je potreban da bi netko mogao biti prijatelj - treba posjedovati suosjećajnost i empatiju u određenom paritetu. Suosjećajnost kao recesivu i empatiju kao dominu, jer suosjećajnost pobuđuje sažaljenje i razumjevanje nečijih problema, omogućuje površinski uvid nečijeg problema,i sama za sebe nije dovoljna da bi omogućila ulazak i u unutarnji svijet drugih ljudi. A empatija je ta koja odlazi ispod površine suosjećaja u dubinu spoznaje unutarnjeg stanja duha i spoznaje tu drugu unutarnju dimenziju osobe i identificira se sa njom.
Empatični ljudi su su stanju slušati bez osuđivanja, mjerenja i vaganja nečijih postupaka, osjetiti i čuti u potpunosti ono što im se govori. Razumjeti. A čovjek kada ima nekih problema koji ga opterećuju zapravo najčešće treba nekoga tko će ga odslušai, jer iznošenjem svojih duhovnih previranja potaknutih nekim problemom zapravo sam dolazi do spoznaje na koji način ih prevazići. Tu je prijatelj samo kao premosnica prema vlastitom, unutarnjem potencijalu osobne sposobnosti samorješavanja koji svi mi nosimo u sebi ali nismo u stanju bez nečije pomoći ih izdefinirati i izvući u realu.
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2015., 11:37   #23
Sad čitam iskustva stranaca u Hrvatskoj i svaki stranac naglašava kako je u Hrvatskoj teško steći nove prijatelje, kako se ljudi dogovore za druženje pa se ne pojave i slično, njima je to nepojmljivo, a većina nas je nažalost itekako imala/ ima iskustva s mnogo takvih.

Zašto je to kod nas toliko rasprostranjeno, jel u zapadnim zemljama ljudi više drže do svoje riječi? Bruka me kad to čitam, baš daje jako loš dojam o ljudima kod nas, ja nikad nisam niti ću biti takva.
kosjenka- is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2015., 12:21   #24
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
...i onda,uglavnom,ne dobijem slično nazada,iskoristi te na neki način,ostavi te na cjedilu kad ti je najpotrebnije neka bezazlena pomoć i sl...iskreno,ovih dana sam izgubio bilo kakvu nadu u ljude i odlučio...da ostvarujem neke kontakte iz interesa s dobar dan,doviđenja,odnosno s nekim kratkim sadržajem privatnih stvari,interesa i sl....i naravno ne računati na nikoga ništa...jer tako ću stati ravnosušan prema svakome...
Kada nekome nešto pomogneš nemoj očekivati da ćeš dobiti nešto zauzvrat jer pomaganje se ne bi trebalo temeljiti na uloženom i vraćenom nego jednostavno na dobrim dijelima. Pomozi i ne razmišljaj o tome hoće li ti biti vraćeno i ne budi ogorčen ako ti ne bude vraćeno, gledaj na pomaganje kao na činjenje dobrog djela koje te čini boljim čovjekom i osjećat ćeš se bolje.

Samo zato što većina održava međuljudske odnose iz interesa ne mora značiti da i ti trebaš postati jedan od njih.

Uostalom, svi u našemu životu su samo u prolazu, jedino smo mi sami konstanta.

Quote:
kosjenka- kaže: Pogledaj post
Onaj tko nema nikad vremena, stalno odgađa i ne zove nikad prvi jednostavno te ne smatra prijateljem, Eto i što čovjek da radi s takvima nego da se makne i potraži druge ljude, ove ostavi u prošlosti.
Potpis na ovo.

Quote:
kosjenka- kaže: Pogledaj post
Sad čitam iskustva stranaca u Hrvatskoj i svaki stranac naglašava kako je u Hrvatskoj teško steći nove prijatelje, kako se ljudi dogovore za druženje pa se ne pojave i slično...
Može link?
__________________
The carousel never stops turning.
Lepti is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2016., 20:22   #25
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
ne znam gdje ovo točno staviti,no zanima me koliko imate povjerenje u ljude,odnosno koliko ste se razočarali istima...

osobno nisam predruštven,nisam u nekom novom,nepoznatom društvu previše komunikativan,međutim nakon nekog vremena se "sprijateljim" i ostvarim kontakte s nekim ljudima,postanemo poznanici,otvorim se (previše što je najveći problem),izađem iz onih "američkih okvira"...

i onda,uglavnom,ne dobijem slično nazada,iskoristi te na neki način,ostavi te na cjedilu kad ti je najpotrebnije neka bezazlena pomoć i sl...

iskreno,ovih dana sam izgubio bilo kakvu nadu u ljude i odlučio...

da ostvarujem neke kontakte iz interesa s dobar dan,doviđenja,odnosno s nekim kratkim sadržajem privatnih stvari,interesa i sl....i naravno ne računati na nikoga ništa...

jer tako ću stati ravnosušan prema svakome...

vaše mišljenje/iskustva.
Ja uvijek govorim - kad bih bar imao doživotnu zalihu hrane, vode i internet veze, otišao bih odmah na pusti otok u središtu Tihog oceana i usput spalio čamac kojim sam došao da se ne mogu nikako vratiti.

Moj problem, kao i tvoj, je što smo naivni i mislimo da svi imaju dobre namjere. Nama je stalo do svih, dok većina gleda vlastite interese i interese samo njima najbliskijih ljudi, što bi zapravo i trebalo raditi.

Što ja radim? Ja sam postao mizantrop i jednostavno sam prestao mariti za bilo što - društvene norme i očekivanja drugih.
GuestX is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 00:45   #26
Quote:
skylark kaže: Pogledaj post
To je sve manje-više istina, no s takvim stavom vrlo je izgledno da se može dogoditi odbacivanje i te makar jedne vrijedne osobe, koja vam može biti iskren prijatelj ili budući supružnik i sl. Svakom se dogodilo da ga netko iznevjeri, no nekad i najpouzdaniji ljudi imaju loš dan, neodgodive stvari, pri kojima možda ne postupe najbolje te izazovu takve osjećaje kod nas. Zato je bar po meni važnije dobro "filtrirati" osobe koje su nepouzdane, vole iskorištavati, a s njima se mora biti po nekoj sili, biti na dobar dan, doviđenja, a one koji su pouzdani "držati" ih u zoni, makar nas nekad i iznevjere ( u smislu kašnjenja na kavu, ne posuđivanja 100 kn).
pacenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 08:17   #27
ma ja vjerujem svima sve .. ko i sebi

Quote:
deveti- kaže: Pogledaj post
Sada i sam to shvatio, kao sto rekoh, prije sam bio budala, bolje se opametiti i kasno nego nikada
nemoj biti prestrog prema sebi .. p aces mozda biti i manje strog prema drugima ..

da nebi bilo zamjene ne kazem ti da budes peder (mentalni) nego ti kazem da postavis neke prioritete i kriterije koji vrijede i za tebe i za druge .. daj si pravo kako dajes i drugima i obrnuto .. "learn to let go" .. tezi samostalnosti .. prijateljstva se u odrastanju uzimaju zdravo za gotovo .. maltene je to moda do poslovne dobi kada "svi imaju posla" ... pitanje je i samog pojma i dozivljaja prijateljstva pa i druzenja

Quote:
Da ne bi ispalo da sam ja ocekivao da netko mi daje pare, sredi posao, kupi stan ili bude 0 od 24 samnom kada sam u kurcu. Nista takvo, ali tipa kada prekines s curom pa zoves frendove na pivu, pa te svi redom odbiju zato sto im se neda, ne da rade i imaju posla, ili tipa kada slavis rođendan pa ti jedan kaze da misli da ce biti dosadno i ode u grad, neki su malo bolesni a tri vikenda prije isli u grad pod temperaturom, ili kada trebas smjestaj , doslovce da prespavas na podu, druga opcija ti je biti na koldvoru 6 sati, a oni se oproste s tobom laku noc. Ali bitno da bi se ili jesu uvrijedili na iste stvari kada se ja sada tako postavim, kao ono jesi neki, jesi frend, kao da nastane amnezija i zaborave kako su se prije ponasali, valjda su navikli da sam ja tu kada trebam izaci van i kada su u kurcu za popricat i svasta nesto
hebiga stari .. pici dalje .. znam kak je .. imam toliko prica .. neke su cak i istinite! .. ma ne ozbiljno .. na kraju drago mi je sto sam nekim ljudima bio prijatelj kad im je stvarno trebalo i to ono .. u problematicnim trenucima u zivotu pogotovo ljudima koji nemaju svoju obitelj i uvijek treba ostati realan i imat postovanja .. dostojanstveno i prijateljstvo je kao i ljubav dar i nemas sta trazit natrag ako zelim biti iskren prijatelj odnosno ja sada stariji gledan na prijatelja svakog covjeka koji je covjek u smislu rijeci .. ako si postavis covjeka kao kriterij postane ti zivot u ljudskoj masi puno jednostavniji ..

vjeruj svojim osjecajima .. odjebi pranje mozda i "kak bi bilo lijepo kad bi svi .." to je pederluk koji vlada ali ne drzi vodu .. drzi licemjerje i pederluk na razini kolektivne shizofrenije koja nikome ne cini dobro .. cak i pacijentima koji briju na egotripicima kako iskoristavaju gluplje od sebe .. zapamti .. vjeruj osjecajima .. prirodni su mehanizam .. evolucijski u genima i ak te entko jebe u mozak odrezi laganini i pici dalje .. ako treba i sam .. ali ko covjek

p.s. komedija pomaze
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2016., 07:08   #28
ljudi su postali pizde
takvo je doba

svatko gleda svoje interese
drugima ce se smjeskati ali zabit noz u ledja u datom momentu
__________________
Grab the sword and fight the Horde !
Kukulkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 00:59   #29
Quote:
orah-pita kaže: Pogledaj post
Prijateljstva i poznanstva- temelje se uglavnom na-interesima. Dok su interesi obostrani-štima, u protivnom se situacija zaoštrava i to vodi u razočarenje.

Očekivanja u stilu: ja tebi dajem/ tražim od tebe nazad ili želim od tebe ovo/ trebaš mi to dati su ona koja dovode do razočarenja.
Suština.

Ovo je tema kao stvorena za mene. Godinama sam u ljudima tražila nešto, doživljavala pozitivne i negativne stvari, uglavnom negativne. Onda se pitala i analizirala. Trošila energiju i vrijeme. Bespotrebno.

Stvari se traže u nama samima. Od sebe treba da očekujemo, ne od drugih. Kada počnemo od drugih očekivati više no od sebe onda dolazi do "market" odnosa gdje prodajemo i kupujemo. Ne dajemo zato što nam prija i zato što smo takvi nego da bi nam neko uzvratio. Pogrešno. Tu se onda rijetko može naći neki iskren odnos.

Kada sam prestala analizirati, ljude prihvatila takvima kakvi jesu i počela više na sebi raditi jednostavno sam tako zadovoljnija sobom počela pružati ljudima neovisno o tome hoće mi uzvratiti. Dolazilo mi je prirodno. Vremenom sam privukla ljude slične sebi. I ne očekujem od njih ništa. Živim trenutak. Dok su tu super. Možda budu sutra, možda ne. I to je ok.
Carpe Diem!!! is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 01:07   #30
Perice ljudi su svinje.
GosponProljeće is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 01:26   #31
Nisu svi. Ne generalizirati i mijenjati vlastiti pristup i posmatranje stvari.
Carpe Diem!!! is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 01:30   #32
To je iz Tko Pjeva Zlo Ne Misli. A kad malo bolje razmislim i jesu. Evo ti npr. si svinja vjerojatno. Često si u životu ispao/ispala sebična svinja kao i ja. Možda u manjoj mjeri nego ostali ali npr. sama činjenica da se u našem društvu stigmatizira žrtva je sasvim dovoljno da nas se proglasi smećem,a ne svinjama A to kaj si netko voli tepat njegov problem. Da,smeće smo,a tko to ne vidi i ne poduzima ništa uvezi toga je još veće smeće.
GosponProljeće is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 01:33   #33
Ne smatram svinjama ljude koji uvijek imaju dobre namjere i bude se pozitivni, a ne zatrovani.
Carpe Diem!!! is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 01:36   #34
Ma neda mi se zapravo....
GosponProljeće is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 01:37   #35
I ne moras. Ti imas svoje. Ja svoje.
Carpe Diem!!! is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2016., 01:41   #36
Ma slažem se uvezi dobrih namjera,ipak ima dobrih ljudi,nemože se reći da nema.Ima sjajnih ljudi.
GosponProljeće is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 14:22   #37
Ah, što ideš stariji to se više naslanjaš na vlastite noge i imaš pouzdanja u sebe i analogno tome sve se više i više smanjuju očekivanja od drugih. Ja osobno kad mi je baš kriza i kad mi je jako teško uplatim psihoterapiju i razriješim to tamo. Ne pada mi na pamet dijeliti svoju intimu s ljudima koji em ne kuže, em se naslađuju kad ti je teško em nema smisla.
Ono što je važno je naći oslonac u sebi. Tada će ti druženje s ljudima tj. očekivanje od njih biti nešto jako relativno.
Moje iskustvo s tim raznim "prijateljicama" i kavicama je to da me zatrpavaju svojim problemima ili tračaju. A to mi ne treba. To nikome ne treba!
Osloni se na sebe!
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 18:02   #38
Neki dan napisah status: "Svi uspjesni ljudi kazu jedno... Oslanjaj se samo na sebe, nikada na bilo koga i bilo sta drugo. Znaju sta pricaju."
Carpe Diem!!! is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 23:02   #39
Puno puta sam se razocarala u ljude ali mi je glupo sad radi tih nekih negativno razmisljat u smislu : "E sad cu i ja biti takva". Mislim da to nema nikakvog smisla jer niti ce se covjek osjecati bolje (nece biti ono sto je) niti ce se na drustvenom planu ista promijeniti. Treba gledati na pozitivno jer iskrenih i dobrih ljudi ima samo ih je malo teze nac.

Zadnje uređivanje Rain8 : 17.01.2016. at 23:14.
Rain8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 12:26   #40
Quote:
GosponProljeće kaže: Pogledaj post
Perice ljudi su svinje.
Quote:
"..nemoj nikome otvoriti svoje srce."
*klima glavoom* necu tata

Gospon fala
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:27.