Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2016., 21:26   #1
poslodavci i gospodarenje otpadom

Danas sam našla članak o obvezama poslodavaca u vezi sa gospodarenjem otpadom. Kazne su astronomske, a ja o tome nemam pojma.
Navodno teba odvajati papir, komunalni otpad.....imati posebne spremnike i za to sve očevidnike o količini predanog otpada.
Kako vi stojite s tim? Šta sve treba?
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 08:31   #2
Ima o tome u RIF-u 12/2015. (str.163) Zakon o održivom gospodarenju otpadom NN 94/13
Sav otpad koji nastaje aktivnošću poslodavca,poslodavci su obvezni predati ovlaštenoj osobi koja obavlja djelatnost gospodarenja otpadom. Dužni su toj osobi predati prateći list, dužni su voditi očevidnik o nastanku i tijeku otpada...... Sve te očevidnike treba čuvati 5 godina.
Oni koji zapošljavaju više od 50 radnika moraju imati povjerenike za otpad.
Nadzor vrši Ministarstvo zaštite okoliša, a kazne su od 100.000,00-300.000,00 kn
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 08:48   #3
Mi imamo osobu u firmi koja se brine o zaštiti na radu i organizaciji odvoza otpada.
Kaj sve treba, ne znam jer nije moja domena, al već više godina imamo to organizirano.

Pojedine odvoze plaćamo, a pojedine ne. A pojedine vrste otpada čak i prodamo. (s prijenosom porezne obveze )
Pretpostavljam da to ovisi i o vrsti otpada koju poslodavac ima.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 09:33   #4
Mislim halo jel to znaci da cu morat brojat i plasticne boce i dostavit dokaz da smo ih bacili u plastiku

Ja neke pravilnike preskocim citat.
Glava me boli od silnih zvizdarija.
Al morat cu bacit oko.
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 16:01   #5
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Mi imamo osobu u firmi koja se brine o zaštiti na radu i organizaciji odvoza otpada.
Kaj sve treba, ne znam jer nije moja domena, al već više godina imamo to organizirano.

Pojedine odvoze plaćamo, a pojedine ne. A pojedine vrste otpada čak i prodamo. (s prijenosom porezne obveze )
Pretpostavljam da to ovisi i o vrsti otpada koju poslodavac ima.
Mi nemamo 50 zaposlenih i imamo samo otpad iz trgovina (papir i komunalni otpad).
Molim onoga tko zna da napiše šta mi moramo mi mali:
1. imati kontejnere za razvrstavanje?
2. voditi neke očevidnike?
3. treba li ugovor sa nekim otkupljivačem?
4. ?????????????????????????????
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 21:33   #6
Vec neko vrijeme znam za to i muka mi je pa kao odgađam detaljnije se baviti tom problematikom.
Plati Čistoći, plati nekoj firmi za taj otpad, plati sve ze zaštite , požare..ma, di je tu kraj?!
la nutella is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 09:44   #7
Treba vidjeti koliko kojeg otpada stvarate, tj. koliko opasnog a koloko ne opasnog?
U svakom slucaju ovlašteni sakupljači moraju preuzeti otpad.

Sent from my D5803 using Tapatalk
ivanvk7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 10:07   #8
Mi imamo samo otpad iz trgovine. Ništa opasno. Papir, kartonska ambalaža i komunalni otpad.
Čitam pravilnik i opet nisam ništa pametnija. Puno su se raspisali o onima kojima je to djelatnost.
I dalje ne znam da li mi moramo ispunjavati obrazac ONTO i PL-O? Da li moramo raditi plan gospodarenja otpadom i voditi očevidnik?
Ima li netko tko to već radi da me prosvijetli?
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 11:28   #9
Onto obrazac je za tvoje skladiste, kad spremas otpad na skladiste (ulaz) a kad sakupljac dodje po otpad onda se ispunjava plo (izlaz).
Mislim da svi moramo ispuniti plan gosp. otpadom i poslati u nadlezne sluzbe. ovo treba provjeriti, nisam vise siguran, davno sam to za svoju firmu radio.



Sent from my D5803 using Tapatalk
ivanvk7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 14:24   #10
Question

Quote:
ivanvk7 kaže: Pogledaj post
Onto obrazac je za tvoje skladiste, kad spremas otpad na skladiste (ulaz) a kad sakupljac dodje po otpad onda se ispunjava plo (izlaz).
Mislim da svi moramo ispuniti plan gosp. otpadom i poslati u nadlezne sluzbe. ovo treba provjeriti, nisam vise siguran, davno sam to za svoju firmu radio.



Sent from my D5803 using Tapatalk
Hvala ti, malo mi je jasnije.
Znači ide ovako:
1. Plan gospodarenja otpadom (obrazac PGO-PO)
popunim i šaljem u Ministarstvo
2. Kupim kontejner za papir
3. Obrazac ONTO kod svakog prijema papira i kartonske ambalaže u trgovinu
(pa toga ima svaki dan-blago meni!!)
4. Predaja papira na zbrinjavanje (Obrazac PL-O)

Da li se to zbrinjavanje naplaćuje i tko to preuzima?
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 16:17   #11
Ne znam odakle si ali naci ces vec firme u svom okruzenju koje odvoze papir ali mozda ne moras kupiti kontejner, mozda ti stane u plasticne kutije.
Ja osobno za papir ne vodim papire i nije mi jos niti jedna inspekcija trazila.

Sent from my D5803 using Tapatalk
ivanvk7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 17:11   #12
Papir samo daješ na zbrinjavanje i ne vodiš ONTO obrazac?
Da li onda ja moram raditi to sve?
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 20:04   #13
A što ako se radi u nekom uredu gdje je jedini otpad - papir? Još ako se ured grije na drva pa se otpadni papiri iskoriste za potpalu?

Jedino opasno su toneri i bubnjevi iz laserskog MP uređaja, ali to servis tako i tako odnese sa sobom.

Neću valjda za jedan prazan spindle cd-a mjesečno i par folija morati izvoditi bijesne gliste? Pa ni jedan sakupljač neće pristati na to
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 21:35   #14
Otpad je samo ono što vi kažete da je otpad! Znači ako se koristi dalje u svrhu proizvodnje, onda nije otpad, onda je materijal.
Nije istina da je samo papir otpad. Imaš tonere, sijalice, baterije, možda ulje i filtere iz službenog automobila, gume, plastike, možda kantica od boje?
ivanvk7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 10:41   #15
Nisam onda dobro shvatio npr. na temu sijalica i baterija, da se broji baš sve što ide u otpad iz pravne osobe, a ne samo ono što nastaje kao otpad iz "proizvodnje".

Tu mi se ne sviđa što smo svi izjednačeni; siguran sam da se moglo odrediti da pravna osoba koja proizvede do x kg otpada godišnje ne treba poduzimati te mjere, već "samo" postupati savjesno s otpadom.

Evo ti moj realni primjer, dakle mikro poduzeće, zaposlenih 1-3 ljudi, vozila privatna i servisiraju se u servisu/kod vulkanizera.
Od svega što je otpad u godini dana imamo ovo (sve brojke su pretjerane)
10kg otpadnog papira
3 CFL žarulje koje se mijenjaju s novim LED
10 baterija tipa AA
10 praznih sprejeva od boje
6 praznih Domestosa
<1kg plastike, najlona i sl.

Do sada sam sve ovo opasno odnosio na reciklažno dvorište, baterije odlagao u kontejner za baterije i sl. Ništa nije bacano u prirodu, jedino je papir iskorišten za potpalu u peći. Tonere sam prije nosio isto na reciklažno ili u tvrtku koja ih ponovno puni, ali sada ih odnose serviseri uređaja.

Vidim da se razumiješ u ovu problematiku, pa te molim za savjet - što napraviti? Ne vidim da bi se ijedan sakupljač otpada htio zezati samnom, već ću sigurno to morati voziti tko zna gdje i trošiti vrijeme i gorivo.
Ukoliko se omogući da otpad predajem u reciklažno i tamo dobijem pečat - odlično, ispunit ću tih par obrazaca i gotovo. Nekako mi se čini da je ovo sve usmjereno prema tome da se demotivira male tvrtke da kupuju potrošni materijal na tvrtku, jer čega "nema" niti ne može biti otpad.
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 14:49   #16
To je ok, vi ne unosite podatke u ROO (registar) ali normalno skupljate i predajete sakupljacu dalje.

Sent from my D5803 using Tapatalk
ivanvk7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 20:39   #17
Molim te napiši tko mora raditi Plan gospodarenja otpadom PGO-PO. Nasla sam da to rade samo oni koji proizvedu više od 150 tona godišnje. Mi koji nemamo toliku količinu radimo samo ONTO i PL-O? Trebalo li kakve izvještaje slati agenciji za zaštitu okoliša?
Treba li bilo kamo prijaviti da sakupljaš i odvajaš otpad osim onome tko će ga preuzimati?
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 20:44   #18
U časopisu RIPUP 1/16 imate članak o obvezama poslodavaca pri gospodarenju otpadom.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 22:21   #19
Quote:
vivre kaže: Pogledaj post
Molim te napiši tko mora raditi Plan gospodarenja otpadom PGO-PO. Nasla sam da to rade samo oni koji proizvedu više od 150 tona godišnje. Mi koji nemamo toliku količinu radimo samo ONTO i PL-O? Trebalo li kakve izvještaje slati agenciji za zaštitu okoliša?
Treba li bilo kamo prijaviti da sakupljaš i odvajaš otpad osim onome tko će ga preuzimati?
Provjerim ti sutra točno ovo ali nekako mi se vrti da je bilo samo tko ima više od te količine (150 t i 200 kg) ali je dosta toga promijenjeno (mislim 2013/14) a trenutno ne vidim po Pravilniku iz nn 23/14 i 51/14 ništa po tom pitanju točno. Ako si obveznik popunjavanja Pgo-po onda jedan list ostaviš sebi a drugi šalješ u nadležnu upravnom tijelu (ja sam slao Upravnom odjelu za gradnju, okoliš itd. u Vukovaru).

Tih 150 tona neopasnog otpada ili 200 kg opasnog otpada je količina koja je propisana zakonom o otpadu koji smijemo skladištiti (kao proizvođač otpada - - imaš sijalicu, prestane raditi dužan si je predati/oporabiti/itd.; potrošiš toner - promijeniš ili ga netko drugi odnese moraš imati papir (očevidnik i prateći listovi).

Postoji i Registar Onečišćivanja Okoliša a tamo se moraju upisati svi oni proizvođači otpada koji na jednoj lokaciji imaju više od 50 kg opasnog ili 2000 kg neopasnog otpada godišnje.
Meni je većina otpada opasni, ulje, zauljeni filteri, zauljene krpe, toneri, ambalaža od boja i lakova opasni pa sve to moram prijaviti.

Imate sve dosta dobro objašnjeno na stranicama http://www.azo.hr i http://www.mzoip.hr/

Najbolje Vam je otići na neko predavanje komore, znam da ih je bilo redovno prije koju godinu, moguće da ih još održavaju ili naći neki seminar i to odraditi. Tema je preozbiljna, kazne astronomske za naše prilike i traže od nas stvari koje nemaju veze sa stvarnim stanjem na terenu.
ivanvk7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2016., 06:47   #20
Čitam te nove pravilnike, ali mi je sve tako nešto neodređeno. Nikako posložiti šta sve moram i koga o tome obavijestiti.
Kontejnere smo riješili, napravili ugovor sa otkupljivačem, nabavili ONTO i PL-O. Sada još samo ne znam koga još moram o tome obavijestiti i u kojem roku. Našla sam na stranicama www.azo.hr da se obaještava do 31.03.2016. za otpad u 2015. Ne mogu naći za koje količine (tko je obveznik obavještanja) i šta oni koji to tek počinju raditi.
Pretplatu na RIPUP nemam. Imam na RIF, a i tamo je sve nešto općenito.
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:45.