Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2016., 14:19   #1
Hoće li Republika Hrvatska tražiti odštetu kao uvjet ulaska Srbije u EU?

Sam naslov kaže, hoće li Republika Hrvatska tražiti odštetu kao uvjet ulasku Srbije u Europsku Uniju?

Znam da to vjerojatno ljudi individualno mogu, ali s obzirom da je Italija podnijela sličan zahtjev protiv nas kad smo mi ulazili u EU, pa smo to morali ispuniti, smatram da je u redu da se isti kriteriji postave za sve države.

Ja osobno svakoj državi želim da nastavi uspješnu integraciju u Europu, da se svaki zločin osudi i volio bih vjerovati da Srbija radi na tome.

Međutim činjenica jest da nam je usprkos pobjedi u domovinskom ratu nanesena teška materijalna šteta, relativno dugoročno nam je uništena industrija i nanesene su velike stigme mnogim obiteljima u domovinskom ratu, a posebno svim logorašima i žrtvama, te me zanima hoćemo li im postaviti klauzulu kojom tražimo odštetu od njih?

Mene to kao građanina jako zanima, jer na to imamo pravo. Ne radi se o meni, ali se radi o tome da se treba zatvoriti prošlost u potpunosti i sanirati do kraja, makar eto materijalno.

S time da se nadam da će taj novac dobiti isključivo oštećeni ljudi, a ne sav novac isključivo Republika Hrvatska! Puno je oštećenih građana za koje je dokazano da su imali materijalne i obiteljske gubitke, a o duševnim i ljudskim patnjama da ne govorim (PTSP i logoraši).

Molio bih nešto više o toj temi, jako me to zanima kao i to poduzima li Hrvatska išta? Našao sam eto ovdje neki članak, pa ako netko možda zna nešto, unaprijed hvala.

Evo jedan izvor: http://www.vecernji.hr/hrvatska/1996...i-stetu-480409

Zadnje uređivanje Midfielder : 07.07.2016. at 14:37.
Midfielder is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 14:19   #2
Nece.

http://www.blic.rs/vesti/politika/ot...g37?ref=fbblic


Sent from my iPhone using Tapatalk
phanatique is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 14:23   #3
Ovo je bolesno, jadno i sramota i nadam se da to nije istina, pogotovo zato što su za nas koji nikad nismo bili direktni agresor na ikoga vrijedila druga pravila, pa bi sad bio red da se njima postave još stroža.
Sumnjam da EU može postavljati ikakve uvjete i ja se iskreno nadam da će Hrvatska pokazati EU srednji prst, pošto se zna da na odštetu imamo pravo, kao što se odšteta tražila i od Njemačke I od Italije, a čak i Italija od nas i iskreno vjerujem da im nećemo dati zeleno svjetlo dok nam taj dug ne isplate ili ugovorno pristanu isplatiti ovjereno pred Europom.

Volio bih da standardi budu isti protiv svih i iskreno se nadam da će političari odraditi svoj posao u suprotnom ih treba protjerati iz domovine kao neprijatelje države.
Midfielder is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 14:25   #4
Nikada se nije ni spominjala kompletna ratna odšteta koja bi bila plaćena državi, nego se radi o individualnoj odšteti za žrtve po završetku nekog sudskog postupka recimo, što i sada postoji. Evo kod nas recimo. klik

S druge strane je malo nejasno kako bi žrtve iz Hrvatske trebale na sudu ostvariti odštetu kada se istovremeno traži da Srbija odustane od nadležnosti svojih sudova za ratne zločine počinjene na teritoriji RH.

Zadnje uređivanje agentRico : 07.07.2016. at 14:36.
agentRico is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 14:26   #5
Ne znam sta bih ti rekao. Kako sada stoje stvari EU nece dopustiti da pitanje odstete bude razlog blokade.


Sent from my iPhone using Tapatalk
phanatique is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 14:28   #6
Quote:
phanatique kaže: Pogledaj post
Ne znam sta bih ti rekao. Kako sada stoje stvari EU nece dopustiti da pitanje odstete bude razlog blokade.
Ma ne želim ja da se ikoga stigmatizira, ja samo želim da se Srbiji ne prijeđe preko ratne štete. Republika Hrvatska nema pravo oprostiti nikakav dug, i da zaštititi interese građana ona je ako ništa drugo dužna dogovoriti i potpisati da se to ostvari makar s rokom na 10 il 100 godina. Ali je dužna s obzirom da je ogromna šteta nanesena i to građanima naše zemlje, ako žele oprostiti dugove iz gospodarstva, super, neka budu glupi, ali nemaju pravo otpisati dug koji je nastao prema ogromnom broju tragedija, logoraša i gubitaka unutar ljudi/obitelji.
Midfielder is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 14:33   #7
Quote:
agentRico kaže: Pogledaj post
Nikada se nije ni spominjala kompletna ratna odšteta koja bi bila plaćena državi, nego o individualnoj odšteti za žrtve po završetku nekog sudskog postupka recimo, što i sada postoji. Evo kod nas recimo. klik

S druge strane je malo nejasno kako bi žrtve iz Hrvatske trebale na sudu ostvariti odštetu kada se istovremeno traži da Srbija odustane od nadležnosti svojih sudova za ratne zločine počinjene na teritoriji RH.
Hvala na pojašnjenju, pa ja se nadam da će bar potpisati neki ljudski sporazum na neko vremensko ograničenje, koji će biti ugovoren u Europi i potpisan u Europi direktno pod reflektorima? Smatram da bi to bio pravi korak? Ako isti postoji već, eto nisam znao pa bez zamjerke.
Midfielder is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 14:46   #8
Nadam se da hoće. I bilo bi dobro imati jedan politički konsenzus oko toga, kao što postoji oko arbitraže, jurisdikcije srbijanskog pravosuđa i sl....
Tvrd0linijaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 14:57   #9
Quote:
Hoće li Republika Hrvatska tražiti odštetu kao uvjet ulaska Srbije u EU?
Hrvatska bi vjerovatno zeljela, no shvatit ce da 'no go'....
lutnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 15:35   #10
Quote:
Tvrd0linijaš kaže: Pogledaj post
Nadam se da hoće. I bilo bi dobro imati jedan politički konsenzus oko toga, kao što postoji oko arbitraže, jurisdikcije srbijanskog pravosuđa i sl....
Upravo tako, s tim ciljem se i ja slažem i tako i ja razmišljam, zato i pitam.

Quote:
lutnik kaže: Pogledaj post
Hrvatska bi vjerovatno zeljela, no shvatit ce da 'no go'....
To ćemo još vidjeti, nemoj zaboraviti da svaki logoraš ili njih 30 000, plus još svi koji su izgubili članove obitelji, može Srbiju tužiti i na međunarodnom sudu pravde za nanesenu materijalnu i duševnu štetu, a također se može tužiti i Republiku Hrvatsku kad i ako bi po tvome oprala duga Srbiju zbog bilo kakvih unutarnjih ili vanjskih čimbenika, što bi bio antiteroristički čin prema građanima Republike Hrvatske i može voditi do teške ustavne borbe sa vlastitom državom koja nema pravo u njihovoi ime otpisati dug Srbiji, jer nije šteta nastala samo gospodarstvu Republike Hrvatske, nego i građanima i njihovoj imovini i životima. A onda neka plate i Srbija s kamatama, a i Hrvatska što je izvršila antiteroristički čin na vlastite građane ako oprosti dug Srbiji. To je dug koji se sanirati mora. Ako je Slovenija dužna platiti ušteđevine za jednu propalu banku, onda će i Srbija odgovarati za štetu nanesenu u ratu i nema šanse da je od toga itko opere, ni Europa ni Hrvatska, ako nitko drugi tužit će je hrvatski građani koji sigurno neće imati milosti i toplo se nadam da se već organiziraju i da naša zemlja od njihove zarade u tom slučaju neće dobiti ni lipu.

Zadnje uređivanje Midfielder : 07.07.2016. at 15:47.
Midfielder is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 17:20   #11
Neće, nažalost. HDZ će se kao zalagati za to ali onda će (tko god bio na vlast) primiti poziv iz Brisela i onda će tu cijeloj priči biti kraj.
Političari su nam obične ulizivačke gnjide koji bi za EU prodali i vlastitu majku.
martie81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 18:40   #12
samo treba da ucenite EU, da ustanete i jasno i glasno podviknete Merkelovoj i ekipi da cete vi napustiti EU ako Srbija ne ispuni sve vase uslove koji vam padnu na pamet, pa neka se oni onda cesu kako ce bez vas.
Tosislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 19:26   #13
Hoće li Republika Hrvatska tražiti odštetu kao uvjet ulaska Srbije u EU?

Da. I ako vas odbiju (sto je realno veoma moguce), trebalo bi da izadjete iz EU.
Ko zna, mozda vam je sudbina ta Euroazijska unija...
#croxit


Sent from my iPhone using Tapatalk
phanatique is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 19:44   #14
Quote:
Tosislav kaže: Pogledaj post
samo treba da ucenite EU, da ustanete i jasno i glasno podviknete Merkelovoj i ekipi da cete vi napustiti EU ako Srbija ne ispuni sve vase uslove koji vam padnu na pamet, pa neka se oni onda cesu kako ce bez vas.
Iako Hrvatska jeste zadnja rupa na EU svirali, EU bilo kakvom akcijom protiv čak i najnebitnije članice samo jača euroskeptike od Francuske do Nizozemske i Poljske.

To što naši političari nisu iskoristili ove dvije stvari:
a)izliku da do rujna nemamo vladu, a možda ni duže
b)krizu EU nakon Brexita

E to je samo naš problem.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 20:54   #15
Može da traži,ali kao što vidiš Nemci i Francuzi ne daju da se biletaralna pitanja uopšte razmatraju kao uslov.
strogoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 21:23   #16
Quote:
strogoff kaže: Pogledaj post
Može da traži,ali kao što vidiš Nemci i Francuzi ne daju da se biletaralna pitanja uopšte razmatraju kao uslov.
Kakve to veze ima s ičime?

EU je u krizi, ne postoji mehanizam koji bi prisilio Hrvatsku da otvori poglavlje niti da se poglavlje otvori bez nje.

To što mi nemamo "kičmu" je naš problem i sramota
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2016., 23:30   #17
nije ovde problem u zahtevima to je sve stvar dogovra i pregovora, kompromisa itd, a o svemu tome nece odlucivati niko sa ovog foruma, nego ljudi koji su debelo placeni da se time bave.
problem je sto da sad hrvatska izadje sa zahtevom za otvaranje poglavlja, da svaki srbin treba da popusi kurac svakom hrvatu, na ovom delu foruma bi se javilo 130 bolida koji bi rekli da je to sasvim legitimno i da ih zli nemci ne postoju dovoljno cim nece da udovolje ovakvom ocigledno pravednom zahtevu.
Tosislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2016., 00:36   #18
Quote:
Midfielder kaže: Pogledaj post
To ćemo još vidjeti, nemoj zaboraviti da svaki logoraš ili njih 30 000, plus još svi koji su izgubili članove obitelji, može Srbiju tužiti i na međunarodnom sudu pravde za nanesenu materijalnu i duševnu štetu, a također se može tužiti i Republiku Hrvatsku kad i ako bi po tvome oprala duga Srbiju zbog bilo kakvih unutarnjih ili vanjskih čimbenika, što bi bio antiteroristički čin prema građanima Republike Hrvatske i može voditi do teške ustavne borbe sa vlastitom državom koja nema pravo u njihovoi ime otpisati dug Srbiji, jer nije šteta nastala samo gospodarstvu Republike Hrvatske, nego i građanima i njihovoj imovini i životima. A onda neka plate i Srbija s kamatama, a i Hrvatska što je izvršila antiteroristički čin na vlastite građane ako oprosti dug Srbiji. To je dug koji se sanirati mora. Ako je Slovenija dužna platiti ušteđevine za jednu propalu banku, onda će i Srbija odgovarati za štetu nanesenu u ratu i nema šanse da je od toga itko opere, ni Europa ni Hrvatska, ako nitko drugi tužit će je hrvatski građani koji sigurno neće imati milosti i toplo se nadam da se već organiziraju i da naša zemlja od njihove zarade u tom slučaju neće dobiti ni lipu.
ti si otvarac teme, pa me cudi sto mijesas pravo hr pojedinca da tuzi srbiju (o cemu ti ni srpske forum kolege ne oponiraju) i one 'opce ratne odstete' (za rusenje cesta, javnih zgrada, itd.), za koju neznam dal je ikad negdje bila sprovedena, mislim onako adekvatno.

Ja sa srbima nemam nista - nit rodbinski, nit poslovno, nit prijateljski i prilicno svejedno mi je dal ce oni uci ili nece. Ali ako se postavim u cipele nekog slovenca (ili europljana) kome je to stalo zbog ovakvih ili onakvih razloga, ja doista neznem zasto bi to trebale sprijecavat neke vase potpouno interne bilateralne stvari.

Ako se sjecas grcke financijske krize i kako su oni genijalci iz Syrize ustanovili da njemacka ratna odsteta iznosi tocno toliko, koliko su duzni, po odazivu njemacke na tu ideju mozes logicno zakljucit kako ce se slagat i sa vasim zahtjevima, ako budete bas gnjavili. Da ne duljim - dobit cete po usima.
lutnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2016., 11:57   #19
Quote:
lutnik kaže: Pogledaj post
ti si otvarac teme, pa me cudi sto mijesas pravo hr pojedinca da tuzi srbiju (o cemu ti ni srpske forum kolege ne oponiraju) i one 'opce ratne odstete' (za rusenje cesta, javnih zgrada, itd.), za koju neznam dal je ikad negdje bila sprovedena, mislim onako adekvatno.

Ja sa srbima nemam nista - nit rodbinski, nit poslovno, nit prijateljski i prilicno svejedno mi je dal ce oni uci ili nece. Ali ako se postavim u cipele nekog slovenca (ili europljana) kome je to stalo zbog ovakvih ili onakvih razloga, ja doista neznem zasto bi to trebale sprijecavat neke vase potpouno interne bilateralne stvari.

Ako se sjecas grcke financijske krize i kako su oni genijalci iz Syrize ustanovili da njemacka ratna odsteta iznosi tocno toliko, koliko su duzni, po odazivu njemacke na tu ideju mozes logicno zakljucit kako ce se slagat i sa vasim zahtjevima, ako budete bas gnjavili. Da ne duljim - dobit cete po usima.
Ma kolega nema veze uopče koje si nacionalnosti i s kime u vezi svaki stav i mišljenje cijenim i dobrodošlo je, također poštujem svako ljudsko biće bez obzira na rasu, religiju i nacionalnost.

Radi se samo o tome, mi smo morali proći sve i svašta i bilo je rečeno da nitko neće imati manje uvjete od Hrvatske u procesu pristupanja, već samo iste ili strože. Zašto sad onda Europe gluparda i smanjuje kriterije? Sjećaš se toga?

Također nemojte zaboraviti da se i Sloveniju stiskalo, svi su je stiskali, ali oni se nisu obazirali i nisu nas puštali. Što je njihovo pravo i na kraju smo zapravo u Uniju ušli spremniji. Da se mene pita ne bi nikada ni ušli jer niti smo spremni, a niti smo trebali odbaciti svoju demokraciju. Vidite kako se zakoni u Europi donose, ne u parlamentu nego fino za nekim stolom 3-4 člana (nepristrana jer su u velikim korporacijama) donesu štetan zakon o žaruljama sa živom, koje smo pune 2 godine morali koristiti! Eto zbog toga ja ne želim s Unijom imat posla. Ali činjenica jest da trebamo pogledati kako su Slovenci ponosno branili svoje stavove i voditi se njima.

Također nije li za Srbiju bolje jednostavno prihvatiti sve individualne štete odjednom (od svih logoraša) i od Republike Hrvatske, nego da zasebno ide u 30 000 slučajeva i nada se da netko neće prijaviti? Zasebni slučajevi samo će ih koštati još više. Pitam jer to će pomoći našem gospodarstvu, a Srbija će makar materijalno oprati stigmu sa sebe. Moralno nažalost našu a i njihovu oni ne mogu (našu jer poginule vratiti nemožemo, a njihovu jer ne mogu promijeniti povijest gdje su upisani kao agresor).

Samo mi je glupo kako se Hrvati tako loše bore za svoja prava. Pravila su jasna, ako jedna članica ne pristane, nema pregovora, uvjeti se ispuniti moraju. Problem je što su naši političari loši i nisu ispunili ni nakon 3 godine za što su dobili novac i zbog toga ih Europa uspješno stišće. Papci politički. Jedino za što nam služi Europa je da se konačno riješimo mafije u politici, vjerujem da jedino po tom pitanju ide malo na bolje.
Midfielder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2016., 14:12   #20
I Srbija je morala proci svasta, i tek treba da prodje, nismo imali nista laksi put od vas, posto ste, logicno, vi u EU a mi van, ne znam sta tu ima da se raspravlja.

30.000 tuzbi ce se dogoditi na Sveti Nikad, ko je hteo da tuzi je vec tuzio, ne vidim zasto bi to radili tek sad.

Opet, naravno, nikakve tu osnove Hrvatska nema da blokira. Eventualno kada bi sve te tuzbe bile dobijene a Srbija odbila da ih isplati, sto je trenutno samo nagadjanje.
Defke is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:17.