Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2016., 15:50   #1
Freelanceri, autorski ugovor i porezi

Pozdrav! Ispričavam se ako pišem ovo na krivom mjestu, ali budući da uskoro završavam faks, htjela bih početi raditi što prije, a ne znam kako idu te prijave poreza za freelancere, tj. za ljude kojima sva zarada dolazi iz inozemstva putem interneta. Budući da bih ja na stranice koje se bave prodajom digitalnih dobara uploadala svoj fajl i oni bi to prodavali za mene, pa meni isplaćivali naknadu svaki mjesec (oni to zovu royalties), shvatila sam da se tu radi o nekoj vrsti autorskog ugovora, ali budući da bih ja samo kliknula tamo njihov terms of service, kako da onda dokažem to u poreznoj kad nemam nikakav potpisani papir? Ili bih morala ispisivati nekakve fiktivne račune za to?

Neki ni ne isplaćuju u Hrvatsku, pa bih morala preko Paypala ili sličnih to primati, pa onda si isplaćivati na žiro, a ne znam kako onda da dokažem da ne primam ja tu nešto duplo nego da se iznosi razlikuju zbog naknada koje mi ovi drugi servisi uzmu za transakcije. Ili ja prijavim samo iznos koji sjedne na kraju na žiro a ovi drugi nisu bitni? Budući da se radi o državama iz SAD-a, oni bi mi uzimali svoj porez isto, ali nadam se da ne moram još i na taj iznos koji nikad neću vidjeti plaćati porez.

Ova nova porezna reforma me zbunjuje još više, pa recimo da mi se gleda ovo moje kao autorski ugovor i da moram plaćati doprinose na to, ako bih prijavila obrt ili nekakvo slobodno zanimanje, jel bih onda plaćala one doprinose prema koeficijentu za obrt/zanimanje ili ove za ugovor?

Ako bilo tko ima sličnu situaciju ili zna nešto o ovome, molim vas napišite ovdje ili se javite putem privatne poruke. Sve informacije koje pronalazim su za ljude kojima je to dodatno zanimanje ili za one koji rade direktno sa klijentom, a ja o kupcu ne bih znala ništa. Htjela bih znati koje su najbolje opcije da mi nešto i ostane nakon svih tih silnih poreza i da ne završim još u minusu.

Hvala.
nikahn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 19:09   #2
Sta se tice autorskog djela, mislin da je caka u tome da ti nekom prodajes prava na svoje djelo, a ne samo djelo. Nesto kao licenca. Ali to jos provjeri u zavodu za intelektualno vlasnistvo (ili kako li se vec zove ).


Sta se tice isplacivanja preko Paypala ili neceg slicnog, ti prijavljujes ono sta dobijes. Barem je tako meni za ugovor o djelu, a mislin da bi tribalo bit slicno i tebi ako budes imat ugovor o autorskom djelu.


Sta se tice krajnjeg klijeta koji ce zapravo tvoje djelo kupit, mislin da to nije bitno, bitno je ko ti isplacuje pare, a to je stranica na koju si prijavljena.


Najbolje ti je otic na poreznu i raspitat se. Po mom iskustvu, oni bas i ne znaju previse o tome, tako da ti je najbolje otic na vise mjesta i/ili zvati na telefon (zovi Gospic jer oni vole kad ih netko nazove, ovi iz Zg-a ili Splita se nece javit )
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 16:06   #3
Nije mi palo na pamet to sa licencom, ali da, nije je to neko djelo koje je recimo čovjek naručio pa mu se jednom isporuči i gotovo. Iako ne znam jel to što mijenja. Morat ću googlat to i taj zavod.

Ma već sam probala nešto pitati u poreznoj pa sam dobila nekakve bezveze odgovore, a i ne želim da me smotaju s nečim samo zato što je njima tako lakše pa meni ispadne skuplje. Uspjela sam još pronaći da neke nisu ni tražili dokaz kad su prijavljivali autorski iz inozemstva, ali ne znam jel to bilo za neke male iznose ili kao dodatna zarada pa da ih nije bilo briga.

Što više čitam, to sam više zbunjena. Zna li itko ako prijavim obrt ili slobodno zanimanje, jel onda nema autorskog ugovora i moram izdavati fiktivne račune? I ako uspijem nekako to prijavit samo kao autorski, jel mogu to tako svaki mjesec bez obzira na iznose, a da me ne prisile otvorit nešto? Baš me zanima hoće li ostati onih 30% izdatka nakon ove porezne reforme. Onda pretpostavljam da bih plaćala te nove doprinose bezveze jer bih se i dalje vodila kao nezaposlena. Još će mi ubiti volju za radom.
nikahn is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 07:56   #4
Quote:
nikahn kaže: Pogledaj post
Ma već sam probala nešto pitati u poreznoj pa sam dobila nekakve bezveze odgovore
Ja san par miseci trazija odgovore okolo, svugdi di dodjes skupis komad puzle koju na kraju slozis u jednu sliku.

Quote:
nikahn kaže: Pogledaj post
Još će mi ubiti volju za radom.
U nasoj drzavi je najlase radit nelegalno.
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2016., 11:11   #5
Quote:
nikahn kaže: Pogledaj post
Ma već sam probala nešto pitati u poreznoj pa sam dobila nekakve bezveze odgovore, a i ne želim da me smotaju s nečim samo zato što je njima tako lakše pa meni ispadne skuplje. Uspjela sam još pronaći da neke nisu ni tražili dokaz kad su prijavljivali autorski iz inozemstva, ali ne znam jel to bilo za neke male iznose ili kao dodatna zarada pa da ih nije bilo briga.
Možeš prijavljivati kao autorski i ne moraš imati nikakav papir, samo plaćaš i predaješ JOPPDove prema iznosu koji ti sjedne na žiro. 30% izdataka izgleda ostaje, a i ići će ti staž sada kada smo obavezni plaćati i mirovinsko. Prati si ovu temu, a i na temi o Freelancingu na PDFu Posao i karijera se dosta pisalo o svemu tome.
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 13:00   #6
Pozz ljudi,

da ne otvaram novu temu, samo par brzih početničkih pitanja vezano za uplatu poreza kod autorskog honorara:

Dobio sam prvi honorar iz inozemstva, i koliko sam shvatio, kroz 8 dana treba uplatiti porez (po srednjem tečaju HNB-a, u mom slučaju je honorar u €), predati JOPPD obrazac i upisati se u Registar poreznih obveznika.

Sad, ono što me zanima je:

- Može li se to obaviti u manjim ispostavama - u ZG sam i meni najbliža je na Trešnjevci, pa ne znam treba li ići u Novi Zagreb u glavnu ili?
- Upis u RPO se obavlja samo predajom RPO formulara...i to je to?
- Treba li porez uplatiti klasično (uplatnicom) ili se može i internet bankarstvom i treba li potvrdu priložiti uz ispunjeni JOPPD?
- Postoji li negdje primjer ispunjenog JOPPD obrasca za autorski honorar iz inozemstva?

Tnx!
Harry Lime is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 13:08   #7
Quote:
Harry Lime kaže: Pogledaj post
- Može li se to obaviti u manjim ispostavama - u ZG sam i meni najbliža je na Trešnjevci, pa ne znam treba li ići u Novi Zagreb u glavnu ili?
Možeš u najbližoj ispostavi.

Quote:
- Upis u RPO se obavlja samo predajom RPO formulara...i to je to?
Da! Isto u svojoj ispostavi.

Quote:
- Treba li porez uplatiti klasično (uplatnicom) ili se može i internet bankarstvom i treba li potvrdu priložiti uz ispunjeni JOPPD?
Možeš internet bankarstvom, ne trebaš priložiti potvrdu. Nakon što predaš JOPPD, referentica za koji dan provjeri da li je uplata sjela i pošalje ti mail da ti je JOPPD ispravan ili da nije.

Quote:
- Postoji li negdje primjer ispunjenog JOPPD obrasca za autorski honorar iz inozemstva?
Da. Ovdje, imaš na kraju svega PDF primjere.

Pretpostavljam da znaš da će se taj obračun promijeniti nakon 1.1.
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 13:16   #8
Hvala ti Pennelopa!

Samo još 2 brza pitanja:

- obrasci se mogu isprintati i popuniti, ne treba ići u Poreznu ili Narodne Novine po njih?

- ako si kojim slučajem isto u ZG, znaš li IBAN na koji se uplaćuje?

Quote:
Pennelopa kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da znaš da će se taj obračun promijeniti nakon 1.1.
Čitao sam nešto o tome, ali ne detaljno, postoji li neki članak koji se specifično bavi s tim?

Procedura bi trebala ostati ista, samo će se izračun mijenjati?

Tnx!
Harry Lime is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 15:27   #9
Quote:
Harry Lime kaže: Pogledaj post
- obrasci se mogu isprintati i popuniti, ne treba ići u Poreznu ili Narodne Novine po njih?
Da, mogu se isprintati. Ja sam si čak negdje našla PDF u kojeg se mogu utipkavati brojevi i sve, pa onda ispuniš i isprintaš. I negdje potpišeš. Napraviš 2 primjerka, jedan ostaje referentici, na drugi ti lupi žig i vrati ti ga natrag.

Quote:
- ako si kojim slučajem isto u ZG, znaš li IBAN na koji se uplaćuje?
Jesam, iz ZG: HR1110010051713312009


Quote:
Čitao sam nešto o tome, ali ne detaljno, postoji li neki članak koji se specifično bavi s tim?

Procedura bi trebala ostati ista, samo će se izračun mijenjati?
Stavljali smo linkove na neke članke na temi o radu na autorski ugovor. A ima tu i neki kalkulator.

Nema baš puno napisano o tome, pretpostavljam da će se više znati kad donesu te zakone. Procedura... isto ne znam, pretpostavljam da će se predavati JOPPDovi kao do sada, ali će trebati još ispuniti i nekamo uplaćivati za mirovinsko.
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 23:49   #10
Hvala na svim informacijama. Imam još par pitanja. Jel moguće tu prijavu u RPO i te JOPPD obrazce predavati online ili slati nekako? Čula sam za ono nešto eGrađani ili tako nešto, ali ne znam jel to može bilo tko dobiti i gdje i kako se to traži. Ili da netko drugi preda za mene možda? Ne mogu baš doći do porezne, pa ne znam kako da to riješim.
nikahn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 11:32   #11
JOPPDove možeš slati i poštom, a može ih i netko drugi odnijeti u poreznu. Za RPO ne znam, najbolje zapravo da za sve nazoveš u svoju ispostavu i pitaš.

Može svatko predavati i preko e-građani, ali to nešto košta i treba valjda ići u Finu da se to omogući. S tim nemam iskustva, sigurno netko drugi zna.
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:52.