Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2016., 00:06   #61
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
znači potpadaš u onu manju skupinu Hrvata koji žive dobro - današnja srednja klasa koja je malobrojna i nemaš doticaja sa ljudima koji žive od minimalca

Kaj bi ti ja sad trebala napisati na ovo - "moji su nakon rata uspjeli ovdje"
zašto nisu prije rata?
i ne znam kakve veze imaju forumske ankete sa temom



???

ja ti pričam o tri obitelji koji su svaki mjesec slale pomoć Hrvatskoj za vrijeme rata - koje osobno znam. I to samo iz jednog sela u Švicarskoj. Od Hrvata.

i još, dvije (koje ja znam) rođene luksemburžanke i sa nikakvim vezama - tada još - sa Hrvatskom, su mjesečno slale jedna 100 druga 200 maraka (valjda još tada) i dale dva puta cijelu trinestu plaću
pa shodno tome sam onda sklona vjerovati niže napisanom o količini pokradene love

jer ja znam za 5 ljudi, a za koliko ih ne znam?
i koliko je novaca u stvari dijaspora slala?
nije ni čudo da neki pizde kad Hrvati pljuju dijapsoru (ali iz drugih razloga ih pljuju)

koliko je pokradeno ?
pa otrpilike cifra o kojoj i ti pišeš pa čak i više.
Kad sam prvi puta to čula rekla sam da je to idiotarija ( u sebi). A nije baš bilo društvo kojem jezik služi kao metla.

I nije moje uobičajeno društvo. Eto našla sam se slučajno u krugu nekih ljudi kojima su informacije bile dostupnije nego meni. Prije podosta godina.
No kasnije se počelo šuškati pomalo u javnosti

pa ako su lagali ti ljudi lažem i ja
Odakle ti to, kavanske priče ili imaš konkretne dokaze, kakve dokumente, pravomoćne presude i sl?
Stiglitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:08   #62
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
znači potpadaš u onu manju skupinu Hrvata koji žive dobro - današnja srednja klasa koja je malobrojna i nemaš doticaja sa ljudima koji žive od minimalca

Kaj bi ti ja sad trebala napisati na ovo - "moji su nakon rata uspjeli ovdje"
zašto nisu prije rata?
i ne znam kakve veze imaju forumske ankete sa temom
Pa konkretno zato jer je stari do nakon rata radio u državnom sektoru. Onda su ga HDZ-ovci potjerali u privatni (ne doslovce, ali bilo je laganih pritisaka politike) i tamo je uspio.

Da, nemam doticaja sa ljudima koji žive od minimalca, ali znam ih dosta sa plaćama od 3-5k kuna. Većina ustvari živi ok, nekima su starci nešto ostavili, neki su jednostavno izrazito skromni, a nekima je dopizdilo i otišli van.

Kao što je i u 70ima i 80ima mnogima dopizdilo raditi za malu lovu ovdje pa su otišli.

Zadnje uređivanje krcmije : 20.11.2016. at 00:22.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:11   #63
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
ja ti pričam o tri obitelji koji su svaki mjesec slale pomoć Hrvatskoj za vrijeme rata - koje osobno znam. I to samo iz jednog sela u Švicarskoj. Od Hrvata.

i još, dvije (koje ja znam) rođene luksemburžanke i sa nikakvim vezama - tada još - sa Hrvatskom, su mjesečno slale jedna 100 druga 200 maraka (valjda još tada) i dale dva puta cijelu trinestu plaću
Da, i? Ne razumijem sto si htjela s time reci. Kao da su oni jedini. Postojalo je tisuce obitelji koje su slale puno vise, jer Hrvatska nije imala neograniceno novaca da kupuje oruzje na crnom trzistu koje kosta i nekoliko puta vise nego kada se placa regularnim putem. Prema tome, bila joj je neophodna pomoc dijaspore, i hvala im na tome. Ti govoris kao da si otkrila toplu vodu s time da kazes da znas neke koji su slali 500 franaka. Pa sta je to, neki su slali milijune.


Quote:
jer ja znam za 5 ljudi, a za koliko ih ne znam?
i koliko je novaca u stvari dijaspora slala?
nije ni čudo da neki pizde kad Hrvati pljuju dijapsoru (ali iz drugih razloga ih pljuju)

koliko je pokradeno ?
pa otrpilike cifra o kojoj i ti pišeš pa čak i više.
Kad sam prvi puta to čula rekla sam da je to idiotarija ( u sebi). A nije baš bilo društvo kojem jezik služi kao metla.
NEBITNO je koliko je pokradeno. NARAVNO da je dio novaca zavrsio i u necijim djepovima, to uostalom tako i bude kada kupujes na crno i kada koristis usluge preprodavaca. Mislim, govorimo o prodaji ORUZJA pobogu, ne djecjih igracaka. Prema tome, naravno da tu postoji provizija, i to poprilicna. Rijec je o oruzju za boga miloga. Medjutim, kada pitas nase ljude o tome, najbolji odgovor sam cuo jednom iz dijaspore a kaze ovako - ne zanima nas gdje je zavrsio naš novac i koliko je zavrsilo kod koga, nama je jedino bitno da je cilj postignut, Hrvatska je stvorena i obranjena, a drugo nas ne zanima.

I to je to. Dijasporu ne zanima gdje je otisao njihov novac, jer cilj je ostvaren, i prema tome nije bilo uzaludno.
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:11   #64
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Moji su nakon rata uspjeli ovdje, ja sam također uspio u sasvim drugoj karijeri. Bez političkih vezica i slično. Kao što sam rekao, teško je vjerovati ali postoji i druga strana, ali na ovom forumu smo u manjini. Što ne znači da smo generalno u manjini, forum.hr je malo poseban (o tome svjedoče i forumske ankete koje su uvijek radikalno drugačije od konačnih ishoda refernduma/izbora, itd)
znači potpadaš u onu manju skupinu Hrvata koji žive dobro - današnja srednja klasa koja je malobrojna i nemaš doticaja sa ljudima koji žive od minimalca

Kaj bi ti ja sad trebala napisati na ovo - "moji su nakon rata uspjeli ovdje"
zašto nisu prije rata?
i ne znam kakve veze imaju forumske ankete sa temom

Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
evo reci ti koliko je pokradeno.
Ja pričam o 35 milijardi dolara, a ti pišeš kako znaš nekoga tko je donirao više puta 500 franaka i još staviš pet uskličnika
???

ja ti pričam o tri obitelji koji su svaki mjesec slale pomoć Hrvatskoj za vrijeme rata - koje osobno znam. I to samo iz jednog sela u Švicarskoj. Od Hrvata.

i još, dvije (koje ja znam) rođene luksemburžanke i sa nikakvim vezama - tada još - sa Hrvatskom, su mjesečno slale jedna 100 druga 200 maraka (valjda još tada) i dale dva puta cijelu trinestu plaću
pa shodno tome sam onda sklona vjerovati niže napisanom o količini pokradene love

jer ja znam za 5 ljudi, a za koliko ih ne znam?
i koliko je novaca u stvari dijaspora slala?
nije ni čudo da neki pizde kad Hrvati pljuju dijapsoru (ali iz drugih razloga ih pljuju)

koliko je pokradeno ?
pa otrpilike cifra o kojoj i ti pišeš pa čak i više.
Kad sam prvi puta to čula rekla sam da je to idiotarija ( u sebi). A nije baš bilo društvo kojem jezik služi kao metla.

I nije moje uobičajeno društvo. Eto našla sam se slučajno u krugu nekih ljudi kojima su informacije bile dostupnije nego meni. Prije podosta godina.
No kasnije se počelo šuškati pomalo u javnosti

pa ako su lagali ti ljudi lažem i ja
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
Bandića će se prestati spominjati kad zadnji cent a za koji je zadužio Zagreb bude isplaćen.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:18   #65
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
pa naravno, danas imaš veći izbor i zine dupe pa se baciš u minus.

Tko ti brani da živiš po "jugoslovenski"? Fino bojkot proizvoda kapitalističkih zemalja i garantiram ti da bi ti 50% plaće ostajalo sa strane pa da si blagajnica u Konzumu. I onda si jednom mjesečno natankaš Jugića i zapališ do Trsta po farmerke i kafu dok iz zvučnika trešti brenina "Jugoslovenka". Vratiš se kući i uživaš. Prilično jednostavno, zar ne?
a da čitaš otpočetka?

izdvojio si samo dio

pa navela sam koji su sve razlozi zašto živimo "lošije" nego prije
- jer ima puno više izdataka nego prije, nekih nekada nije bilo a većina ljudi je krvava ispod kože, i ne mogu se svi kontrolirati i svi bi htjeli sve

a post ti je zbrda zdola
s jedne strane nek se bojkotiraju kapitalistički proizvodi pa onda naputak da sjedneš u auto i odeš u Trst?
o čem ti pišeš?

Jesi li ti svjestan da ima ljudi koji rade za 2.200,00 kuna? cijeli mjesec
pa onda idući za 2.800,00
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
Bandića će se prestati spominjati kad zadnji cent a za koji je zadužio Zagreb bude isplaćen.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:35   #66
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
a da čitaš otpočetka?

izdvojio si samo dio

pa navela sam koji su sve razlozi zašto živimo "lošije" nego prije
- jer ima puno više izdataka nego prije, nekih nekada nije bilo a većina ljudi je krvava ispod kože, i ne mogu se svi kontrolirati i svi bi htjeli sve

a post ti je zbrda zdola
s jedne strane nek se bojkotiraju kapitalistički proizvodi pa onda naputak da sjedneš u auto i odeš u Trst?
o čem ti pišeš?

Jesi li ti svjestan da ima ljudi koji rade za 2.200,00 kuna? cijeli mjesec
pa onda idući za 2.800,00
I što je sada problem? Fino odjebeš mobitel (nisi niti u Jugi mogla kupiti mobitel iako su postojali u 80ima), odjebeš razne playere (jer za jebeni videorekorder si u Jugi morao biti njuška), sva čuda tehnike (na Hreliću za 100 kn kupiš neki Iskrin TV), od obleke samo plac jer za vrijeme Juge se pičilo preko grane za "fensi" robu, i na što ćeš uopće trošiti plaću? Režije će ti drastično pasti (barem struja), ali ajde, trošiti ćeš na režije cca 700 kn/mj i ostaje ti za požderati 2000 kn. Ako uzmemo da je kila svinjetine 25kn, u čemu je problem za jugoslovena?
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:36   #67
Quote:
Stiglitz kaže: Pogledaj post
Odakle ti to, kavanske priče ili imaš konkretne dokaze, kakve dokumente, pravomoćne presude i sl?
Naravno da nemam dokaze, da si čitao post bilo bi jasno
samo gdje ima dima ima i vatre

a ovo sa presudama daj se više okanite toga
u ovoj državi postoje ljudi za koje definitivno ne treba sudska presuda a da bi ti bilo jasno da radom i plaćom neki ljudi nikako ne mogu imati to što imaju

Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Da, i? Ne razumijem sto si htjela s time reci. Kao da su oni jedini. Postojalo je tisuce obitelji koje su slale puno vise, jer Hrvatska nije imala neograniceno novaca da kupuje oruzje na crnom trzistu koje kosta i nekoliko puta vise nego kada se placa regularnim putem. Prema tome, bila joj je neophodna pomoc dijaspore, i hvala im na tome. Ti govoris kao da si otkrila toplu vodu s time da kazes da znas neke koji su slali 500 franaka. Pa sta je to, neki su slali milijune.

NEBITNO je koliko je pokradeno. NARAVNO da je dio novaca zavrsio i u necijim djepovima, to uostalom tako i bude kada kupujes na crno i kada koristis usluge preprodavaca. Mislim, govorimo o prodaji ORUZJA pobogu, ne djecjih igracaka. Prema tome, naravno da tu postoji provizija, i to poprilicna. Rijec je o oruzju za boga miloga. Medjutim, kada pitas nase ljude o tome, najbolji odgovor sam cuo jednom iz dijaspore a kaze ovako - ne zanima nas gdje je zavrsio naš novac i koliko je zavrsilo kod koga, nama je jedino bitno da je cilj postignut, Hrvatska je stvorena i obranjena, a drugo nas ne zanima.

I to je to. Dijasporu ne zanima gdje je otisao njihov novac, jer cilj je ostvaren, i prema tome nije bilo uzaludno.
????
ja ne pišem kao da sam otkrila toplu vodu nego jednostavno da ZNAM za te ljude da su slali novce. I to otpočetka znam da su slali.
Baš lijepo da si minorizirao njihovu pomoć jer jebeš 500 franaka prema milijunima za koje eto ti znaš da su neki slali.

i samo dokazuješ da je užasno puno novaca nestalo na tom putu, no da naravno tebi ni to nije važno
za boga miloga koliko ih je bilo u tom lancu provizije kod kupoprodaje oružja
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
Bandića će se prestati spominjati kad zadnji cent a za koji je zadužio Zagreb bude isplaćen.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:37   #68
Teško je usporediti. Ja sam dobar (prvi) dio života živio u Yu, i ziher su neke stvari bilo bolje, no neke ne.

Bili smo kao porodica srednji stalež, radili su i tata i mama a živjeli smo u stanu koji je tata dobio od firme. Imali smo jedan auto , sasvim dovoljno, no stari (VSS) nije kupovao Zastavine proizvode nego Opel i Peugeot. U susjedstvu je bilo puno Stojadina, Fići, Škoda, Wartburga.. ali bilo je i Audija, VW-a, Sunbeama... no manje. Hrana je bila jeftna, no išlo se manje u restorane a više se jelo doma. Školstvo, sve do faxa "besplatno". Dobra stvar je da je svako dijete moglo ići na fakultet bez obzira iz kako siromašne obitelji bilo. Zdravstvo također "besplatno", a participacija je bilja uvedena tek negdje u osamdesetima. Zagreb je bio vrlo siguran grad, mogao si bez problema noću hodati (čak i Dubravom ), bez straha da će ti se nešto loše desiti.

Bijela tehnika, televizori i sl., to je bilo sve jako skupo ali se generalno kupovalo na kredit, najčešće beskamatni, što je u ono vrijeme i onu inflaciju bilo zapravo nešto normalno. Dobra obleka je bila skupa, ona s markom, no švercalo se iz Trsta pa se znalo naći i za manje, Ali kad si imao jedne Lewisice, nosio si ih godinama!

Dvije stvari koje su meni osobno bile jako bitne - fotografija i putovanja - to je bilo papreno skupo! No, putovalo se. Europu se moglo dosta jeftino obići vlakom ako si bio mlađi od 27 i student. Putovanja avionom su bila mnogostruko skuplja no danas i malo tko je to mogao priuštiti. Nekakva najjeftinija karta JAT-om do New Yorka i nazad bila je nekih 3-4 VŠS plaće. No i to se moglo ponekad uzeti na rate. U kasnim osamdesetima sam proputovao dosta Europe, uglavnom vlakom, zemlje Istočne Europe su uglavnom bile jad i bijeda, Čehoslovačka, Mađarska, Rumunjska, Bugarska, Poljska, SSSR... mi koji smo dolazili iz Yuge smo bili dašak Zapada i uspjeha za njih. Na Istoku je bilo jeftino i jadno, no Zapadna Europa nešto sasvim drugačije. Čim bi stupio u Austriju ili Italiju, osjetilo se nešto što sam tada zvao "sloboda". Sve je izgledalo bolje, ukusnije, ljepše, slobodnije. Proveo sam malo više vremena u Francuskoj i Nizozemskoj, gdje sam znao ljeti iz zajebancije zaraditi u mjesec-mjesec i pol valjda polugodišnju plaću mojeg staroga. Na one s tadašnjim Yu pasošem su policajci u zapadnm zemljama gladali su puno sumnje i uvijek bi te više ispitivali i zajebavali.

Mnogi su išli na more na Jadran a 4 ili 5 tjedana godišnjeg je bila norma. Na Jadranu su postojale dvije vrste cijena, jedna za domaće a druga, puno viša, za strane goste. Veće tvornice su imale "odmarališta za radnike" na moru i mi smo išli par puta u odmaralište od tvornice u kojoj je radio moj tata (imam i fotke dvo ili tro godišnjeg sebe s mamom tamo).

Kućni budžet se popunjavao poslovima sa strane. Stari i stara su ponekad radili u fušu, kao i ja, ponekad i preko student servisa. Radilo se dosta. Tko je htio raditi mogao je naći posla. Bilo je puno tvornica, pogona, pogotovo tamo na Žitnjaku. Zapošljavalo se i preko student servisa tak da sam i sam odradio nešto malo u Prvomajskoj, Tvornici Ulja Zagreb, RIZ-u... industrija je zapođljavala jako puno radnika (Zagreb je po industriji bio broj 1. u Yu).

Dobar dio ekonomije je bila siva ekonomija. Puno se radilo u fušu, švercalo, preprodavalo. Rijetki su išli u privatni biznis, sko i jesu onda bi to bili kafići i sl., tu i tamo netko bi otvorio nešto treće tipa kemijska čistionica... Korupcija - užas. Porezna politika - šaljiva (porezni inspektori su bili extra korumpirane bog i baine kojima je jedini posao bio puniti svoj vlastiti džep).

U Partiji nikad nismo bili, ali mene su pokušali vrbovati u tadašnji SSOJ zadnju godinu srednje škole. Nisam uzeo to. Nisam imao problema zbog toga ali to je možda i zbog toga što je Zagreb tada već bio nepovoljno tlo za njihova regrutiranja.

Država je imala snažnu socijalnu komponentnu tak da se nije moglo vidjeti beskućnika po ulicama (što me strahovito pogodilo kad sam prvi put stigao u SAD).

Mladi su u tadašnjem Zagrebu dosta pili, nije bilo onoga da moraš biti punoljetan da bi kupio alkohol ili cigarete. Skoro svato je i pušio (mi mlađi najviše Filter 160, dok su stariji tukli Opatije, Drine i to. Uvozne cigarete su bile puno skuplje). Domaća cuga je bila jeftina a cuga iz uvoza dosta skuplja. Život nas mladih tada u Zagrebu je bio zabavan, imali smo dobre klubove, odličnu muziku, vrh provode.

Krajem osamdesetih dolazi do popuštanja Partijske stege, sve više kreativnosti, i malo po malo, sve više slobode. Tadašnja ljubljanska Mladina i zagrebački Polet predstavljaju u to vijeme novi, slobodniji, žurnalizam. Prvo pisanje o raspadu Yuge pojavljuje se negdje cca 1987. godine. No malo tko je vjerovao da će se isto i desiti.

Resume ovog posta:
Objektivno rečeno, niti je sve bilo dobro kako jugonostalgičari kažu, no niti je sve bilo baš loše. Generalno, vladalo je neko blago sivilo, mnogo manje izraženo no u zemljama istočnog bloka. I da nije bilo rata, sumnjem da bi Yuga preživjela devedesete. Međunacionalne tenzije nisu bile ugašene, samo silom zatomljene. Eventualna samostalnost Hrvatske i drugih zemalja bila je čin koji bi se kad tad morao desiti.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:41   #69
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
I što je sada problem? Fino odjebeš mobitel (nisi niti u Jugi mogla kupiti mobitel iako su postojali u 80ima), odjebeš razne playere (jer za jebeni videorekorder si u Jugi morao biti njuška), sva čuda tehnike (na Hreliću za 100 kn kupiš neki Iskrin TV), od obleke samo plac jer za vrijeme Juge se pičilo preko grane za "fensi" robu, i na što ćeš uopće trošiti plaću? Režije će ti drastično pasti (barem struja), ali ajde, trošiti ćeš na režije cca 700 kn/mj i ostaje ti za požderati 2000 kn. Ako uzmemo da je kila svinjetine 25kn, u čemu je problem za jugoslovena?

o čem ti pišeš?
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
Bandića će se prestati spominjati kad zadnji cent a za koji je zadužio Zagreb bude isplaćen.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:41   #70
U mom seu je prije rata bilo 12 auta i 15.tak traktora a danas preko 150 auta,bagera,kombija i bar50 najmodernijih traktora,nitko nema mobitel jeftiniji od 3000 kuna..e sad,drugo je šta smo pohlepni i nemoralni
kakma is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:42   #71
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post

????
ja ne pišem kao da sam otkrila toplu vodu nego jednostavno da ZNAM za te ljude da su slali novce. I to otpočetka znam da su slali.
Baš lijepo da si minorizirao njihovu pomoć jer jebeš 500 franaka prema milijunima za koje eto ti znaš da su neki slali.

i samo dokazuješ da je užasno puno novaca nestalo na tom putu, no da naravno tebi ni to nije važno
za boga miloga koliko ih je bilo u tom lancu provizije kod kupoprodaje oružja
Da i? Super, kao da si ti jedina koja zna ljude koji su slali novce. Vjerovala ili ne, znaju ih i drugi. I slali su 1000 puta vise od ovih tvojih, i nikada nisu postavljali pitanja gdje je njihov novac otisao, niti ih je to zanimalo.

Da, uzasno puno novaca je otislo nekome u djep, nekome tko je isto tako riskirao vlastiti zivot da to oruzje uopce nabavi, pitaj boga otkud. Prema tome, nije to samo dodjes i kupis oruzje, vec ti trebaju posrednici, trebaju ti veze, trebaju ti poznanstva, i najvaznije, treba ti - novac. A novac zavrsi u djepovima onih koji prodaju oruzje, to je tako. To se zove rat. I u ratu se ne postavljaju pitanja, nego si sretan da nabavis oruzje ma odakle doslo i ma koliko ono kostalo. I zato dijaspora niti ne postavlja pitanja, jer na kraju krajeva cilj je postignut, Hrvatska je stvorena i sve ono sto je kostalo je MALA cijena prema onome sto je postignuto.
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:44   #72
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post

o čem ti pišeš?
pa o tome kako, unatoč svoj mitomaniji, kada stavimo brojeve na papir dolazimo do toga da se danas u Hrvatskoj s minimalnom plaćom može voditi sasvim pristojan Jugo-život.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:44   #73
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
****Resume ovog posta:
Objektivno rečeno, niti je sve bilo dobro kako jugonostalgičari kažu, no niti je sve bilo baš loše. Generalno, vladalo je neko blago sivilo, mnogo manje izraženo no u zemljama istočnog bloka. I da nije bilo rata, sumnjem da bi Yuga preživjela devedesete. Međunacionalne tenzije nisu bile ugašene, samo silom zatomljene. Eventualna samostalnost Hrvatske i drugih zemalja bila je čin koji bi se kad tad morao desiti.
sad još lijepo ovako napravi Resume današnjeg vremena

i, ne naravno da juga nije bila idealna i svaršen ali nije bila ni grozna
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
Bandića će se prestati spominjati kad zadnji cent a za koji je zadužio Zagreb bude isplaćen.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:46   #74
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post

o čem ti pišeš?
Pa covjek ti je lijepo objasnio da i danas mozes fino zivjeti kao u doba Jugoslavije, i nece ti nista faliti. Svi uvjeti su tu, nista danas covjeka ne sprjecava da zivi kao u Jugi 70-ih. Odjebe mobitel, odjebe kompjutor, odjebe televizor, odjebe fancy odjecu, odjebe skijanje, odjebe restorane, odjebe skupu hranu...i ostane mu zivot u Jugoslaviji 1973-e. Za to ima sasvim dovoljno novaca.
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:55   #75
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Zašto se živi općenito lošije? Pa zato što se prije '91. osim turizma imalo što i proizvoditi. Sad se ima samo turizam i vanjski dug koji je davno premašio 100% BDP-a.
Mozda i zato jer su prije 1991 u inozemstvo odlazili baustelci, a danas odlaze svi zivi, od baustelaca, preko konobara, vozaca vilicara, inzinjera, programera i lijecnika.
Taman da je sve ostalo OK, a sigurno nije, ovoliki odljev radno aktivnog stanovnistva je katastrofa.

Mozda je problem da danas industrije u Hrvatskoj prakticki vise i nema, tako da ne samo da nema "sljakerskih" poslova (u biti ima ih u uslugama), nego nema i boljih poslova.

Mozda je problem da prije 91 nije bilo moguce doci iz druge zemlje i kupiti hotel, tvornicu, hrpu zemlje... a danas je to vrlo lako izvedivo.

Mozda je problem da je danasnji dug nemoguce otplatiti, pa samo cekamo kad ce u latinoamerickom stilu narasti poput balona.

Mozda je problem da imamo krs i lom od zakona, koje uz to manjkavo provodimo?
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:56   #76
Quote:
Slanac kaže: Pogledaj post
NITKO neće priznati da je danas lošije nego "prije".
Turizam još nije dostigao 1988 godinu, a da o SVEMU ostalom ne pričamo...
Stalna RADNA mjesta nam fale kao žednom voda.

Srpska politika i ove budale koje su dizale pobunu u HR su upropastile i sebe i nas.
To bi im svakodnevno trebalo metati pod nos - bili bi tiši...i svakako im naplatiti štetu na način da im se dodjeljeni novac ( od strane države) trenutačno zaplijeni i uplati u odštetu.
A sve je otišlo u bananu onog časa kad su se "normalni" ljudi počeli mijenjati s "lovoljubima" koji su ciljano došli da bi "privatizirali" sve što se generacijama stvaralo.
Danas...ipak je veća ljubav za novcem (pa se sve smeće uvozi) nego prema HR narodu kojem bi trebalo otvarati radna mjesta po cijenu manjega profita.
Nisu tu u igri samo gazde i uvoznici ima i treči lakomi igrač - politika..

A branitelji - da borili su se za pravdu i svoju grudu.
Dok su oni bili u ratu, bljuvotine su si dodjeljivale firme i naslove.

Tako ja razmišljam.
Jer - ova generacija iza mene nije ništa stvorila, baš ništa.
Žive za sada "dobro" ( nisu gladni i imaju krov nad glavom) , ali sve što imaju stvoreno je u Yugi.
Zaboravimo mantru o turizmu 1988, nije bitan broj turista i nocenja nego kolika je zarada po turistu i nocenju, a Hr je ovo ljeto vec presisala tu godinu po zaradi. Drugo, veliki broj turista 1989 su cinili oni koji su isli u odmaralista. U hr je bilo 80% svih yu odmaralista (!), s tim da je preko 80% odmaralista u HR bilo od slov, srp, bih firmi koji su sa sobom dovodili svoje kuhare, namirnice itd.

Ima jos svakakvih cinjenica o yu turizmu, koje govore da nije bila takva bajka, ali necu sad o tome, ali mogu ako bas nekog zanima..
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:57   #77
Quote:
Kserks kaže: Pogledaj post
Podaci iz atlasa Jugoslavije stopa zaposlenosti za dobnu skupinu 15-55-60 godina je bila 45%,krajem 80-tih...danas je stopa zaposlenosti 47% u dobnoj skupini 15-65 godina.
U Jugoslaviji je postojao višak zaposlenih. Radilo se o ljudima koji su samo na papiru imali radno mjesto, ali su zapravo bili čisti “tehnološki višak”, balast. To je bilo naročito izraženo u velikim državnim sistemima koji su služili i kao socijalni amortizer. Mnogi su bili zaposleni samo statistički, a u stvarnosti nisu dolazili na posao, ili su jednostavno sjedili na radnom mjestu, ne radeći ništa. Osamdesetih su sve češći postali “prinudni godišnji” neplaćeni odmori, koji su znali potrajati po godinu i više dana.
frane2110 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:58   #78
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Evo baš si nešto razmišljam, kako u ovih 25 godina same loše vijesti, ništa pozitivno, gospodarstvo u kurcu, mladi ljudi izlaze van, pa se pitam:

1. dal su se za to borili branitelji?
2. koji su razlozi da danas živimo lošije nego kad smo bili u socijalizmu i Jugoslaviji koji tu neki zdušno pljuju?

ja se sjećam da su najbolje godinne (meni osobno bile) 1987-1991, i onda rat sve sjebao
Zašto živimo lošije nego 1991?

Netko bolje, netko lošije.

Misliš da Tuđmanova familija živi lošije nego 1991?

Ili bilo tko od ljudi koji su bili bliski facama na vlasti?

Lošije može živjeti samo raja. A ovim drugima nikad nije ničeg falilo. Ni devedesetih ni danas.
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 00:58   #79
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
sad još lijepo ovako napravi Resume današnjeg vremena

i, ne naravno da juga nije bila idealna i svaršen ali nije bila ni grozna
Ne živim više u Hrvatskoj no u SAD-u.

Ali mislim da na kraju sve ovisi o pojedincu. Ako si vrijedan, ako želiš učiti, ako se uzdaš u se i svoje kljuse a ne u to da te država hrani i odijeva, ako imaš funkcionalne sive materije u glavi, bit će ti dobro bez obzira u kojem društvu i u kakvom uređenju živiš.

A dobro je imati i malo sreće u životu...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 01:03   #80
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Pa covjek ti je lijepo objasnio da i danas mozes fino zivjeti kao u doba Jugoslavije, i nece ti nista faliti. Svi uvjeti su tu, nista danas covjeka ne sprjecava da zivi kao u Jugi 70-ih. Odjebe mobitel, odjebe kompjutor, odjebe televizor, odjebe fancy odjecu, odjebe skijanje, odjebe restorane, odjebe skupu hranu...i ostane mu zivot u Jugoslaviji 1973-e. Za to ima sasvim dovoljno novaca.
Nije to isto. 1973 nigdje nije bilo mobitela, nitko doma nije imao kompjuter, nije bilo interneta, televizora je sigurno bilo i ljudi su ih imali.
Ja se sjecam da sam kao dijete u doba Jugoslavije isao na skijanje u Austriju. Krajem 80ih igrao sam igrice na kompjuteru doma i dobrar dio djece iz skole je imao Spectruma ili C64. Sjecam se kako sam upoznao neko klinca talijana na moru, pa se ovaj cudio da imam vise igracaka od njega.

Tako da definitivno ne bi rekao da je Juga 70-ih bila neko kameno doba. Ljudi su zivili slicno kao na zapadu, uz mozda nesto nizi standard, ali uz daleko sigurniju egzistenciju nego danas. Mislim da je prosjek imao vise nego danas, uz daleko manje truda (sad samo cekam nekog debila da krene usporedjivati kolicinu memorije u nekom uredjaju danas sa kolicinom u 1970-oj).
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:13.