Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2016., 15:33   #1
Grižnja savjesti - uteg u svijesti

Grižnja savjest.
Koliko to može biti težak uteg.

Pogotovo kada netko planirano i namjerno želi vam usaditi, nametati i nabijati grižnju savjest kao vaš teret.
Grižnja savjest kao suptilno oružje..

Ne, postoji nitko od nas koji nije doživio osobno mučenje, proizašlo iz kutka naše svijesti o tome da smo krivi ako smo bili drski pred nekim, ako smo odgovorili na ružniji ton, ako smo slučajno odabrali pogrešnu riječ, ili ako smo uopće odvažili se usprotiviti autoritetu u kućanstvu ili obitelji..
__________________
Svatko nosi svoj teret...Moj teret su moje misli, pune samih pokušaja - E.Delamare-Enniskillen
Eska Konrad is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 18:27   #2
Krivnja stvara osjećaj manje vrijednosti zbog kojih zidaš ogradu od društva i živiš hendikepiran vlastitim činom.

Najčešća borba svakodnevice ako mene pitaš.

Tko osvjesti da je svako djelo ljudsko, a ljudskije ako iz njega izvučeš pouku, sretan je čovjek.
.rukometasica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 18:44   #3
Quote:
.rukometasica. kaže: Pogledaj post
Tko osvjesti da je svako djelo ljudsko, a ljudskije ako iz njega izvučeš pouku, sretan je čovjek.
Sretan k´o Gennady Mikhasevich..
__________________
Amnesia may well be the highest sacrament in the great gray ritual of existence.
descender is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 13:13   #4
To znači da ne stojiš iza svojih postupaka...a glede misli bi se dalo diskutirati zato što upravo to prevladava.

a ako ti drugi nameće neku krivicu, manipulira je prije vjerojatno nego da je dobronamjeran.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 13:43   #5
Jedno je osjetiti grižnju savjesti sam od sebe jer ti unutrašnji glas kaže kako nisi postupio u skladu sa sobom pa osjećaš nelagodu zbog nekorektnog ponašanja, a nešto sasvim drugo kada ti neko drugi pokušava taj osjećaj usaditi. To se onda zove manipulacija. I to njen prilično star i otrcan oblik.

Ti imaš pravo da se ponašaš u skladu sa sobom, samostalno, neovisno kao jedinka, sve dok ne ugrožavaš drugog. Bitan je i način na koji pristupaš.

Ali ponavljam, posljedice osjetiš ti. Sve što dolazi izvan tebe nije relevatno niti to treba uzimati kao argument u odnosu na ovu temu.
Carpe Diem!!! is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:58.