Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2002., 23:58   #1
Janaf ili Jadran?

Kaj je vaznije? Janaf i novci od naftovoda ili cistoca Jadrana? Da li su nasi politicari kreteni ili smo mi svi veci kreteni od njih zato sto ne zakrcimo ulice gradova i ne objesimo sve politicare i ekonomske stratege za jaja????????

Sporazum o podršci projektu integracije naftovoda Družba i Adria, potpisan je danas u Zagrebu između šest zemalja kroz koje prolazi taj naftovod - Rusije, Bjelorusije, Ukrajine, Slovačke, Mađarske i Hrvatske. Sporazum, koji vrijedi deset godina i koji se automatski produžuje na iduće desetljeće, ima veliko gospodarsko značenje ne samo za Jadranski naftovod, Hrvatsku, već je i doprinos stabilnosti u srednjoj i istočnoj Europi, rečeno je. Usuglašena tarifa za korištenje naftovoda, kako su novinari izvješteni, iznosi 0,64 dolara na stotinu kilometara, a definirat će se i pristojba za pretovar.
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2002., 11:12   #2
MI smo veći kreteni, jer smo narod ovaca.
Kakav narod, takvi vođe. Oni to rade jer im mi to dozvoljavamo.
vjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 12:43   #3
A gdje su ljudi koji su zaustavili termoelektranu imena nesto kao Lugarovo...
cak su se usudili pobrstiti racune samom F. Tudjmanu! Nismo htjeli zagadjiti Velebit.
E pa di su sada ti ljudi koji bi mogli zaustaviti projekt DruzbaAdria?!...
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2003., 11:49   #4
Nije problem u t om projektu; problem je u njegovoj prezentaciji.
Eto, ja kao običan smrtnik, nemam pojma koji su rizici izgradnje takvog naftovoda.
Istovremeno nemam pojma niti što je sve poduzeto da se ti rizici svedu na najmanju moguću mjeru.
Osobno mislim da je taj projekt trebao biti prezentiran javnosti tijekom jedne kampanje. Što on donosi državi, koji su rizici i što je sve poduzeto da se ti rizici umanje.
Nakon toga referendum.
I vuk sit, a koza cijela.
Inače, simptomatično je za naš narod da ne razmišlja. Mi uopće nismo racionalna nacija, nego nacija krajnosti.
Npr. naftovod koji donosi pare i uleti neki ekološki ekstremist iz doba djece cvijeća i još k tome fanatik i iznese najcrnju verziju ekološke propasti uzrokovane naftovodom. I rulja odmah apriori stane na njegovu stranu vičući:"Dolje naftovod!" A kad bi ih pitali o čemu se konkretno radi, koji su rizici, svi bi šutili ko zaliveni i najbolji mogući odgovor bi bio:"Pa ono, ne, pukne cijev i to.."
Drugi ekstrem su oni koji krenu urlat da je to veliki financijski projekt od kojeg svi imamo koristi i tako, teći će med i mlijeko državom narednih deset godina. I stane tabor uz njih koji urla:"Napredak, progres, lova!"
I onda njih pitaš, a što je sa zaštitom okoliša? Koji su rizici takvog naftovoda i što je poduzeto da se to spriječi?
Oni pitaju:"Rizici? Kakvi rizici? Kaj to nekaj za jest?"

Eto, moje mišljenje. Smatram da treba biti u takvim stvarima pragmatičan.
__________________
koliko smo sretni ti i ja, čiji je dom bezvremenost: mi koji smo dolutali s mirisnih planina vječne sadašnjosti igrati se tajnama, kao što su rođenje i smrt, u jednome danu(ili možda čak i manje)
eowyn_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2003., 16:21   #5
Ono što se događa sa JANAF-om i Družba Adriom je jedna od najboljih stvari koja se dogodila Hrvatskoj i to iz aspekta animiranja javnosti u svezi s ekologijom.

Prvo što bi trebalo istaknuti kako se već mjesec dana od potpisivanja sporazuma javljaju dvije vrste ljudi u javnosti: prvi su oni koji su apriori za sporazum i da krenu nafta i tankeri u Jadran i da počnemo konačno zarađivati velike novce (što treba podržati) , a drugi su zagrižljivi ekolozi i zaštitari prirode koji u svemu samo vide crno i vide katastrofe. No, ovi drugi su svojim bučnim istupima napravili sjajnu stvar-animaciju javnosti za taj problem.

Mislim da se svi stručnjaci koji su u vezi s tim, trebaju sjesti za stol i iznaći dobro i pravedno rješenje koje će zadovoljiti obje strane, a time i sve nas. To jest, rješenje mora biti i nafta i tankeri i čisti Jadran i dobar turizam.

Ako se ne postigne konsenzus, dobit ćemo NE Krško u jš goroj varijanti.
__________________
Pozdrav
luk2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2003., 18:37   #6
Quote:
luk2 kaže:
...rješenje mora biti i nafta i tankeri i čisti Jadran i dobar turizam...
Zašto mi ove dvije stvari ne idu skupa?
presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2003., 09:49   #7
Sve je u granicama mogućeg!

Ako te dvije stvari ne mogu ići skupa, treba odustati!
Od čega? Od nafte!!!

Ali trebaju mjerodavni stručnjaci o tome dati zadnju riječ.
__________________
Pozdrav
luk2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2003., 18:17   #8
Jadran je lijep ali naftovod je važan za Hrvatskoj.
__________________
Don't call me, I will call you.
Mossad is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2003., 15:40   #9
Quote:
eowyn kaže:

Eto, ja kao običan smrtnik, nemam pojma koji su rizici izgradnje takvog naftovoda.
Svaki čovjek koji ima televiziju u dnevnom i kauč u koji se može udobno uvalit oko 19 i 30 zna kakvi su rizici!

Samo pogledaj što se desilo u Španjolskoj. Pa stotine kilometara obale su im prekrivene crnim masnim mrljama. A mi mislimo da se nama takva katastrofa ne može i neće desiti. Sjetite se koliko se je već puta desilo izljevanje nafte oko Urinja, na sjevernom Jadranu. Srećom, samo malih razmjera.

Naravno da industrija ovog tipa potiče cjelokupno gospodarstvo i promet, ali....

Pitam se koliko ljudi na Jadranu živi od turizma, a koliko od neke industrije. Čak i turizam može biti kao grana ekološki destruktivan. Opet kažem, pogledajte španjolsku obalu. I izgleda da smo u tom slučaju uvidjeli problematiku i došli do zaključka da želimo promicati seoski, zdravstveni turizam i općenito govoreći neki ekološki vid turizma u kojem se vodi računa o okolišu i njegovoj zaštiti.

Pa zar ćemo dopustiti da nam se desi jedno izljevanje nafte nakon kojeg možemo zaboravit sve marke, lire , franke i ine valute nove Europe?
Merlin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2003., 15:56   #10
Ljudi trebamo čuvati prirodne resurse jer:

Prema jednom ekonomskom zakonu (kojemu više neznam ime) kaže se da je vrijednost nekog dobra određena kapitalom i radom koji je uložen u njega, pri tome moramo odrediti i ekonomsku vrijednost prirodnog resursa.
Ovim zakonom se prirodni resursi tertiraju kao nešto što je bogom dano i uvjek prisutno, te mu stoga nije niti potrebno određivati neku vrijednost. Zbog toga je i došlo do pretjerane industrijalizacije koja je zagadila okoliš. Nisu se vrednovali prirodni resursi kao što su zrak, voda i tlo.
Danas kad razvijene zemlje više nemaju čiste vode i zraka, znaju to i te kako cijeniti (samo pitajte nekog švicarca koliko košta vrećica za smeće u njegovoj zemlji)!
Naša zemlja nikad nije niti prošla kroz taj proces industrijalizacije. Jedna smo od rijetkih zemalja u svijetu koja još uvjek ima izrazito velike zalihe pitke vode, naša obala je još uvjek najčišća na Mediteranu, tlo je većinom nezagađeno (osim u okolici gradova). Vrijednost nekih prirodnih resursa određuje se njihovom rijetkošću, tj. što je nešto rjeđe to je vrednije. Ista stvar je sa morem, tlom i zrakom. Mi ih danas još uvjek ne znamo cijeniti. Zbog toga smo i jeftiniji i zbog toga i dobivamo taj naftovod. A sutra ćemo plakati kad shvatimo koliko vrijedi čisto more a mi ga više nemamo! Biti će kasno.
Merlin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2003., 15:59   #11
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže:
A gdje su ljudi koji su zaustavili termoelektranu imena nesto kao Lugarovo...
cak su se usudili pobrstiti racune samom F. Tudjmanu! Nismo htjeli zagadjiti Velebit.
E pa di su sada ti ljudi koji bi mogli zaustaviti projekt DruzbaAdria?!...
Bila je to ideja TE Lukovo Šugarje, na Velebitu koji ima 2 nacionalna parka a cijeli je park prirode. Idiori.

A i sa današnjim tankerskim prometom, i ispuštanjem balastnih voda u Jadranu, svi vanjski otoci puni su katrana, mazuta, čega li, i predivni pijesci i žala što gledaju prema otvorenom moru pretvaraju se u minska polja i bez velike havarije. Ne smijem ni pomisliti što bi se moglo dogoditi...

sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2003., 00:37   #12
sve drugo na stranu, Hr bi od novog naftovoda dobivala mizernih nekoliko desetaka miliona$ godisnje. usporedba s gubitkom u turizmu, desi li se samo jedno nasukavanje hrdjavog ruskog tankera s jednostrukom oplatom starog 20 g, kojem je zabranjen pristanak u mnoge evropske luke, izlije li se samo nekoliko tisuca tona nafte, turizam je out. definitivno veca steta. i to samo gledavsi kratkorocno. a tu su i balastne vode koje mogu dugorocno zeznuti cijeli podmorski zivot, koji je ionako na rubu. definitvno sam protiv tankera. i ovi koji sad dolaze ponekad dovozeci naftu ovamo su dovoljno rizicni. cim cim dalje s tim sranjem
seti is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2003., 00:50   #13
Seti, upravo tak, novci od naftovoda su kikiriki i samo predstavljaju krpanje proračuna. Kako je kod poznata tradicija poštivanja pravila i zakona, nemamo razloga bojati se katastrofi, tj. potonulom tankeru, razlijevanja nafte, ispiranja vode iz tankera, itd, itd. Jadran će se u roku nekoliko godina pretvoriti u mutno masno i prljavo more, bar sjeverno od Krka. Danas je već ogromna razlika u čistoći mora na južnom i sjevernom Jadranu.

Bez obzira koliko nam farbali oči, u Jadran će ulaziti olupine od tankera, neće poštivati nikakve propise i jedva će čekati ulazak u Jadran za pražnjenje otpadnih voda. Usput bi se mogli sjetiti napravit groblje tankera, jer ćemo im to progledati kroz prste, ako nam udijele još koju vrećicu kikirikija. Nevjerojatno je kako se kod nas samo zbog trenutne male dobit za krpanje proračuna totalno zanemaruju strateški interesi države. Ionako strategije razvoja Hrvatske nema, niti će je biti skoro.

Neka provlače naftovod preko Mađarske kroz Austriju do Italije, baš me zanima kak će to Austrijanci prihvatit.
Martinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2003., 01:03   #14
inace, kratko vrijeme prije nego se pocelo u novinama pricati o potpisanom sporazumu u nekom listu sam onako usput ulovio sitnu vijest da je neka dama proglasena jednim od top managera. sjecam se da sam se zacudio, i obradovao, jer rijetko se koja zena probije. pa sam i zapamtio da se radilo o direktorici JANAFa ili Omiske DINE, tak nesto. zanimljiva podudarnost. skoro da bi covjek posumnjao na podmazivanje
seti is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:03.