Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2008., 13:05   #1
Amerika pred bankrotom

http://www.dw-world.de/dw/article/0,...657665,00.html Skupa akcija spašavanja Američka vlada najavila je do sada neviđeni paket mjera za spašavanje krizom ugroženih financijskih ustanova. Ministar gospodarstva Paulson govori o "stotinama milijardi dolara".c/p Hoče li ovo biti dovljno za posrnulo gospodarstvo SAD-a,ne možeš voditi rat i biti nekom veliki brat
simon_atack is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2008., 13:11   #2
5.000.000.000.000 dolara opasnih dugova http://www.dw-world.de/dw/article/0,...485772,00.html
simon_atack is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2008., 13:31   #3
Quote:
simon_atack kaže: Pogledaj post
5.000.000.000.000 dolara opasnih dugova http://www.dw-world.de/dw/article/0,...485772,00.html
To bi bilo 5 000 milijardi dolara, ako sam dobro prebrojio nule... mislim da bi svi trebali mirno spavati, jer SAD je najzaduženija zemlja na svijetu, ali i zemlja sa njjačom privredom u svijetu... hoću reći: cijeli svijet će se ujediniti da spasi SAD od mogućeg bankrota.

Mislim da je glavno pitanje u Americi, trenutno, skori predsjednički izbori... i tko će i koji način iskoristiti krizu financijskih ustanova...u političke svrhe!

Dobra stvar u cijeloj priči je ta što se stavlja u funkciju i novac koji je bio deponiran u Saveznim rezervama i ostalim rezervama banaka i ostalih fin. ustanova:

meni ta kriza dođe nešto kao požar u šumi... teško je gledati kakogori ono što je naraslo... ali se javljaju zdravi temelji za novu šumu, koja će biti zdravija, bujnija...

Svako zlo za neko dobro...!
domar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2008., 13:58   #4
daj spameru vrati se na PDF Svijet i tamo spamaj!

otvorio si već jednu temu na ovom PDF i umjesto da si tu "vijest" copy pastao u taj već otvoreni topic ti otvaraš novi. što misliš i gospodarstvo kao i svijet unakaziti?

moderatorima topla preporuka, pogledajte profil korisnika i pogledajte koliko je tema otvorio na ovom Forumu.

__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 23:38   #5
Može jedno pitanje od laika,

otkuda sad Americi 700 milijardi dolara? Od koga će to posuditi? Kineza? Arapa?

Mislim, za servisiranje takvog "kredita" kolike će biti kamate. _Ustvari, ko bi im sad posudio toliku lovu?
Vincent V is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 09:14   #6
Investicijske banke koje propadaju u Americi nisu ono što mi smatramo bankama. Mi imamo univerzalno bankarstvo - jedna banka radi sve, od tekućih računa do kredita, hipoteka i sl.

Američke banke su puno specijaliziranije i bitno manje sofisticirane. Da, manje, jer zbog sveobuhvatnosti usluga Europske banke nude pojedincu puno bolji servis. Neke stvari koje su nama normalne, u Americi ne možete napraviti. Plaćanje računa internet bankarstvom, npr. Isto tako Ameri se još uvijek muče s čekovima, konceptom koji je Europa nadrasla.

U Americi postoje banke koje su specijalizirane za hipoteke, pa postoje štedionice kao i kod nas, pa investicijske "banke" koje ne služe apsolutno ničemu osim da spektakularno propadnu :-), i čitav niz raznih drugih institucija, kartičnih kuća... itd. Veći izbor ali i veći nered koji je teže uskladiti.
Pogledajte bogatstvo koje su stvorili amerikanci i britanci na temeljima investicijskog bankarstva, sjetiti se početaka JP Morgana i sl.

Problem investicijskih banaka (brokeriskih kuća) je u tome što je njima odavno klasični investicijski poslovi prestali donositi veliku dobit, pa su se okrenuli raznim oblicima trgovanja s izvedenim financijskim instrumentima kako bi dioničarima donosili dobit kao i menađerima dobre bonuse.

Mislim da će propast svih važnijih investicijskih banaka u SAD-u dugoročno jako štetiti razvoju njihovog gospodarstva jer će se puno manje riskirati i stog neće biti spremni ulagati u nove projekte/tvrtke
__________________
"I have seen the enemy...and it is me."
zaboky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 10:43   #7
Quote:
zaboky kaže: Pogledaj post
Investicijske banke koje propadaju u Americi nisu ono što mi smatramo bankama. Mi imamo univerzalno bankarstvo - jedna banka radi sve, od tekućih računa do kredita, hipoteka i sl.

Američke banke su puno specijaliziranije i bitno manje sofisticirane. Da, manje, jer zbog sveobuhvatnosti usluga Europske banke nude pojedincu puno bolji servis. Neke stvari koje su nama normalne, u Americi ne možete napraviti. Plaćanje računa internet bankarstvom, npr. Isto tako Ameri se još uvijek muče s čekovima, konceptom koji je Europa nadrasla.

U Americi postoje banke koje su specijalizirane za hipoteke, pa postoje štedionice kao i kod nas, pa investicijske "banke" koje ne služe apsolutno ničemu osim da spektakularno propadnu :-), i čitav niz raznih drugih institucija, kartičnih kuća... itd. Veći izbor ali i veći nered koji je teže uskladiti.
Pogledajte bogatstvo koje su stvorili amerikanci i britanci na temeljima investicijskog bankarstva, sjetiti se početaka JP Morgana i sl.

Problem investicijskih banaka (brokeriskih kuća) je u tome što je njima odavno klasični investicijski poslovi prestali donositi veliku dobit, pa su se okrenuli raznim oblicima trgovanja s izvedenim financijskim instrumentima kako bi dioničarima donosili dobit kao i menađerima dobre bonuse.

Mislim da će propast svih važnijih investicijskih banaka u SAD-u dugoročno jako štetiti razvoju njihovog gospodarstva jer će se puno manje riskirati i stog neće biti spremni ulagati u nove projekte/tvrtke
ne slazem se sa vecinom stvari koje pisu u ovom postu.

ali mozda ja ne razumijem sta znace pojedini termini, jerbo vec jako dugo zivim u americi?

npr. da li "internet bankarstvo" znaci da neko putem interneta moze voditi brigu o svom racunu te ujedno preko interneta davati platne naloge na vodu, struju, internet, kreditne kartice, kredite na automobile (kod drugih banaka) itd.? koliko ja znam (kao korisnik), wells fargo takve usluge pruza vec barem 8 godina.

takodjer me zanima koje bi to bile usluge koje neka (niti jedna?) "obicna" americka banka ne pruza? da li bi to naprimjer bila usluga trgovanja dionicama direktno iz tekuceg racuna i putem interneta? jer koliko ja znam, wells fargo takodjer pruza takvu uslugu barem 5 godina.

takodjer me zbunjuje izjava o (skoroj?) propasti svih vaznijih investicijskih banaka - da li to znaci da Bank of America (koji je preuzo Meryll Lynch) vise nece pruzati usluge investicijskog bankarstva? tj. zbog cega su uopce preuzeli ML? ili si mozda htio reci da "neovisno" investicijsko bankarstvo funkcionira drugacije (tj. bolje) nego usluge investicijskog bankarstva koje je u okviru neke "opce" banke, kako sto su Citicorp, BofA, JPMorganChase itd.?
__________________
Kako oblikovati potpise?
eviltel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 11:14   #8
Quote:
Vincent V kaže: Pogledaj post
Može jedno pitanje od laika,

otkuda sad Americi 700 milijardi dolara? Od koga će to posuditi? Kineza? Arapa?

Mislim, za servisiranje takvog "kredita" kolike će biti kamate. _Ustvari, ko bi im sad posudio toliku lovu?
koliko ja razumijem, ne radi se o kreditu "klasicnog" tipa - tj. ovo nije kao kad netko dobije 10000kn kredit u banci da si dogradi garazu, pa podigne cash da plati fizikanere.

na ovoj temi sam upravo napisao kako ja razumijem o cemu se radi:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=376150&page=2
__________________
Kako oblikovati potpise?
eviltel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 11:22   #9
http://business.hr/Default2.aspx?Art...en=sec#comment
norrareal1968
29.09.08 11:12
svijet i hr budu uskoro zagazili u najveću depresiju 20. stoljeća da nas 1/3 bude ostala bez posla. tako da uskoro neće biti ni kupaca nekretnina niti pola banaka da kreditiraju kupnju. a od tržišta nekretnina ne bude ostalo ni t.

business.hr

Guverner Hrvatske narodne banke Željko Rohatinski u izjavi za Jutarnji list ponovo je umanjio razloge za zabrinutost zbog svjetske financijske krize jer naše banke nisu direktno izložene hipotekarnoj krizi, dok su njihove matične banke tek umjereno izložene.

Štoviše, bankarski sektor u Hrvatskoj jača, pa je temeljem HNB-ovih restriktivnih mjera hrvatsko bankarstvo u prvih sedam mjeseci ove godine smanjilo svoj dug za 540 milijuna eura. Rohatinski upozorava da je u Hrvatskoj, neovisno od utjecaja HNB-a, smanjena potreba za kreditima, pa banke ni nemaju posebnih razloga u inozemstvu tražiti izvore financiranja.

Manje potrebe za kreditima Rohatinski tumači osvještavanjem građana o rizicima zaduživanja, pa se balon tržišta nekretnina polako počinje ispuhavati...........
__________________
"I have seen the enemy...and it is me."
zaboky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 11:48   #10
Quote:
zaboky kaže: Pogledaj post
http://business.hr/Default2.aspx?Art...en=sec#comment
norrareal1968
29.09.08 11:12
svijet i hr budu uskoro zagazili u najveću depresiju 20. stoljeća da nas 1/3 bude ostala bez posla. tako da uskoro neće biti ni kupaca nekretnina niti pola banaka da kreditiraju kupnju. a od tržišta nekretnina ne bude ostalo ni t....


jako pametan i stručan komentar.

pojedini idioti kao da misle da dolazi smak svijeta, a ne da je nastupila jedna od mnogobrojnih gospodarskih kriza poslije koje će svijet biti još pametniji, a kasnije i bogatiji. dajte ljudi malo manje se hranite razno raznim idiotima
Lucas 001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 11:51   #11
Quote:
Vincent V kaže: Pogledaj post
otkuda sad Americi 700 milijardi dolara? Od koga će to posuditi? Kineza? Arapa?

Mislim, za servisiranje takvog "kredita" kolike će biti kamate. _Ustvari, ko bi im sad posudio toliku lovu?
dio od kineza, dio od arapa, dio od samih sebe, dio od europljana. svatko onaj tko ima viška novaca će uložiti u risk free papire.
Lucas 001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 12:39   #12
Europskim bankama"..Europskim bankama treba Paulsonov plan više nego američkim
Ambrose Evans-Pritchard, 'zvučnik' Londona [t.j. City of London] piše u današnjem Daily Telegraph-u da europski bankovni sustav treba Hank Paulsenov plan spašavanja više od američkog. Nakon navoda činjenice da je EUobjavila da „još“ nema plan u stilu Paulsenovog paketa spašavanja, on citira Joaquina Almunija, gospodarskog povjerenika EU, tvrdeći da su „prilike s kojima se suočavamo ovdje u Europi manje ozbiljne i države članice u ovom trenutku ne razmatraju da je plan u stilu SADovog potreban“.

Unatoč tome Evans-Pritchard uvjerava da su Europljani isto tako očajni kao i Wall Street. Navodi Daniela Grossa, direktora Centra za studije europske politike u Bruxellesu koji mu je rekao da „su zajmodavci eurozone uvelike izloženi krhotinama koje će padati zbog američke kreditne krize, opisujući Paulsonov plan kao de facto spašavanje europskok bankovnog sustava“. Nastavlja zatim: „Izašlo je na vidjelo da je Christine Lagarde, francuska ministrica financija bila jedna od onih koja se prošli tjedan zalagala kod američkog Ministra Hanka Paulsona da spasi AIG, koji osigurava više od $300 milijuna kreditnih derivata europskih tvrtki“.

„G. Gross je reakao da Deutsche Bank koristi stopu 'leverage'-a višu od 50 puta i ima obveze duga od $2000 milijardi, što je jednako 80% njemačkog BDPa. Fortis Bank ima obveze u visini 300% belgijskog BDPa. To zasjenjuje opterećenja svake američke banke na američkom proračunu. Rekao je da države EUa nemaju načina spasiti te banke. Svako spašavanje trebalo bi doći od Europske središnje banke, no ona prema Maastrichtskom zakonu ne smije poduzimati spašavanja“.

Pritchard zatim daje popis katastrofalnih prilika u raznim zemljama uključujući Njemačku, Španjolsku, itd., ukazujući da je jučerašnja nagodba dolarske 'swap' transakcije u visini od $30 milijardi Središnjih banaka Švedske, Danske, Norveške i Australije imala svrhu odvratiti katastrofe u tim zemljama, naročito Danskoj, gdje se ogromni napuhani mjehur nekretnina rasprsnuo upropastivši već dvije danske banke. Glede Švedske, ona se suočuje s propasti svojih ulaganja u napuhani mjehur baltičkih država, koji se rapidno ispuhuje."
__________________
"I have seen the enemy...and it is me."
zaboky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 13:41   #13
Quote:
zaboky kaže: Pogledaj post
[url]http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=4c641f37-94c8-42fb-96e7-

svijet i hr budu uskoro zagazili u najveću depresiju 20. stoljeća da nas 1/3 bude ostala bez posla. tako da uskoro neće biti ni kupaca nekretnina niti pola banaka da kreditiraju kupnju. a od tržišta nekretnina ne bude ostalo ni t.

.......
Uz to nam dolazi u susret crna rupa, a i mjesec je noćas bio jako krvav.
Virusi i bakterije svih boja samo čekaju da navale na nas, vulkančići stidljivo izviruju na svakom kutku našeg planeta.
Ništa, pakiram ja ženu i djecu i pravac Njemačka.
__________________
Yakety Sax or “Benny Hill Theme”:
https://www.youtube.com/watch?v=MK6TXMsvgQg
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 15:22   #14
zaboky kaže: Pogledaj post
http://business.hr/Default2.aspx?Art...en=sec#comment
norrareal1968
29.09.08 11:12
svijet i hr budu uskoro zagazili u najveću depresiju 20. stoljeća da nas 1/3 bude ostala bez posla. tako da uskoro neće biti ni kupaca nekretnina niti pola banaka da kreditiraju kupnju. a od tržišta nekretnina ne bude ostalo ni t....



ferda ovak moraš sve skopirati kad citiraš nekog da ne izostavimo norrarela možda i on ide s nama na sjever
__________________
"I have seen the enemy...and it is me."
zaboky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 06:38   #15
Quote:
Vincent V kaže: Pogledaj post
Može jedno pitanje od laika,

otkuda sad Americi 700 milijardi dolara? Od koga će to posuditi? Kineza? Arapa?

Mislim, za servisiranje takvog "kredita" kolike će biti kamate. _Ustvari, ko bi im sad posudio toliku lovu?
Slom američkog financijskog sektora. Propast hipotekarskih firmi. Bush predlaže državni intervencionizam. Želi nafilati privatne financijske institucije novcem državnih obeveznika. Naravno, AMerikanci nemaju tih novca. Zadužit se žele još više. Upadajau u sve veću financijsku krizu. U situaciji su luz-luz. Što god poduzmu upadaju u krizu još doblje.
AKo ne daju novac, ode im financijski sektor u q. AKo daju, upadaju u još veće dugove. Niti ne znaju od kuda će vratiti Kinezima te silne pare. Osim toga nikave indicije nema da će tih 700 milijardi neće propast za neko karaće vrijeme.
Država im propada. Novca nemaju, a imaju ogromne troškove. Štampaju pare ko Marković.
Amerika je sve ovisnija o Kini. U dužničkoj su krizi. Što će biti kada ih Kinezi pitaju da im AMeri počnu vraćat pare. Još ih ništa ne pitaju. Što će im dati? Što im uopće mogu dati?
Pa nemaju što drugo nego da im daju vlasništvo nad onim što posjeduju. No, hooće li im htjeti dati ono što im duguju? Sumnjam!
par.iskp is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 11:09   #16
Daj čovječe, ne možeš ovdje samo tako banut i pričat o Americi, a da ne budeš banan
SAD samo da ukine vojsku i rasproda ratnu tehniku i dila drogu ima što jesti do konca stoljeća.
Muciqa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 15:56   #17
Quote:
zaboky kaže: Pogledaj post
http://business.hr/Default2.aspx?Art...en=sec#comment
norrareal1968
29.09.08 11:12
svijet i hr budu uskoro zagazili u najveću depresiju 20. stoljeća da nas 1/3 bude ostala bez posla. tako da uskoro neće biti ni kupaca nekretnina niti pola banaka da kreditiraju kupnju. a od tržišta nekretnina ne bude ostalo ni t.

business.hr

Guverner Hrvatske narodne banke Željko Rohatinski u izjavi za Jutarnji list ponovo je umanjio razloge za zabrinutost zbog svjetske financijske krize jer naše banke nisu direktno izložene hipotekarnoj krizi, dok su njihove matične banke tek umjereno izložene.

Štoviše, bankarski sektor u Hrvatskoj jača, pa je temeljem HNB-ovih restriktivnih mjera hrvatsko bankarstvo u prvih sedam mjeseci ove godine smanjilo svoj dug za 540 milijuna eura. Rohatinski upozorava da je u Hrvatskoj, neovisno od utjecaja HNB-a, smanjena potreba za kreditima, pa banke ni nemaju posebnih razloga u inozemstvu tražiti izvore financiranja.

Manje potrebe za kreditima Rohatinski tumači osvještavanjem građana o rizicima zaduživanja, pa se balon tržišta nekretnina polako počinje ispuhavati...........
mi smo u 21 st.
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 21:21   #18
I ovo je odraz 21 st nažalost.
http://www.javno.com/hr/svijet/clanak.php?id=188043
EUROPA NEDOVOLJNO ZAŠTIĆENA
Ministri EU raspravljali o sustavu europske obrane
Ministri Europske unije zabrinuti su za opću sigurnost Europe, tako da su raspravljali o mirovnim misijama, pa i o Bosni.

Ministri Europske unije razgovarali su u srijedu o francuskoj inicijativi da se ojača europska obrana, što je ideja koju je službeni Pariz proglasio uvjetom za svoju punu integraciju u NATO.

Ministri obrane razgovarali su o jačanju europskih kapaciteta, misijama u Bosni i Čadu, te o razmještanju europskih promatrača koji će nadgledati povlačenje ruskih snaga iz Gruzije.
__________________
"I have seen the enemy...and it is me."
zaboky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:15.