Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2004., 22:04   #1
Crotalus, crotalus

Nedavno sam citajuci knjigu Prorocanstvo Maja naisao na podatak da postoji zmija imenom Crotalus crotalus ... i dobila je ime zato sto ima pravilne kocke, poput sahovske ploce, po svom tijelu. To me navelo na dilemu. Ili je ime dobila po hrvatima, ili su hrvati dobili ime po njoj, sto je malo vjerojatno.
Zego is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2004., 01:01   #2
Krotalon ( grcki)

vrsta muzickog intrumenta , zvecka ,
svastikuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2004., 14:04   #3
Uostalom, to s Hrvatima i šahovnicom mi djeluje prilično prenapuhano.

Recimo, jedan moj frend ima na zidu sve škotske grbove. Valjda ih je 10 s crveno-bijelom "šahovnicom" i još toliko s crno-bijelom.

Pa nemaju Hrvati šahovnicu od pamtivijeka... Ako se dobro sjećam, imaju je tek od vremena kneza Domagoja, kad je dotični pobijedio nekog dužda u šahu (priču sam čuo u trećem osnovne, tako da ne garantiram za njezinu točnost); u svakom slučaju, teze Velikog Povjesničara F. T. da Hrvati potječu iz Irana koje se temelje na takvom uzorku pronađenom u Iranu su jednako vrijedne kao i moje teze da su svi Škoti Hrvati. Ili obratno
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2004., 19:53   #4
Ako naziv datira iz novijeg vremena zasto ne bi bilo moguce da je dobila ime po Hrvatskoj. Zanima me sto na latinskom znaci talus. I vjerujte mi. Napisao sam kako pise u knjizi ( o kvadratima ), i prikazana je slika. Jos vele da ta zmija matematicki ima najpravilnije oblike tih kvadrata.
Zego is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2004., 00:19   #5
Quote:
zegolub kaže:
Ako naziv datira iz novijeg vremena zasto ne bi bilo moguce da je dobila ime po Hrvatskoj. Zanima me sto na latinskom znaci talus. I vjerujte mi. Napisao sam kako pise u knjizi ( o kvadratima ), i prikazana je slika. Jos vele da ta zmija matematicki ima najpravilnije oblike tih kvadrata.
Zato jer crotalus nema veze sa Hrvatskom vec je to latinizirana grcka rijec KROTALON koja oznacava muzicki instrument ZVECKU !!!

Na latinskom talus znaci glezanj, peta,kocka ( za igranje ) ili nesto sto svojim oblikom podsjeca na kocku.
Nemoj molim te sad CROTALUS rasclanjivati na CRO+TALUS = hrvatska kocka .

Za strucne krugove ne postoji zmija koja se naziva Crotalus crotalus !!!
Ako se radi o knjizi koja opisuje kulturu Maja onda bi se to trebalo radi o vrsti
Crotalus durissus i njenim podvrstama .
Ali poznato je ,da u popularnoj (lakoj) literaturi o prorocanstvima, takve sitnice i nisu toliko vazne .

Ovdje vise

http://srs.embl-heidelberg.de:8000/s...durissus']

Zadnje uređivanje svastikuti : 26.06.2004. at 01:25.
svastikuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2004., 14:00   #6
Ali zasto je onda koincendencija tako ocita?
Zego is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2004., 16:32   #7
Quote:
zegolub kaže:
Ali zasto je onda koincendencija tako ocita?
Otprilike jednako očita kao i u riječi 'kromanjonac' ili 'krokodil'.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2004., 11:47   #8
Quote:
Didi kaže:
Otprilike jednako očita kao i u riječi 'kromanjonac' ili 'krokodil'.
a po engleskoj riječi "cross" možemo zaključiti da su isusa raspeli ss-ovci iz hrvatske.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2004., 13:37   #9
Quote:
cp.tar kaže:
a po engleskoj riječi "cross" možemo zaključiti da su isusa raspeli ss-ovci iz hrvatske.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:59.