Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2017., 09:36   #1
Ima li netko da je sam otkrio Boga?

Zanima me... postoji li osoba ovdje da je sama ili zna nekog tko je sam "otkrio" Boga?

Znači, netko tko nije indoktriniran od rođenja/malena u bilo koju religiju, odgajan je u ateističnom duhu i nekako je sam u životu kroz vlastita promišljanja i shvaćanja došao do zaključka da Bog postoji te postao vjernik.


Ne mislim pritom na ljude koji su odgajani u religijskom duhu/spoznaji, ali sami po sebi nisu vjerovali dok im se nije desio rak debelog crijeva/ovisnost pa su onda ipak prihvatili Boga kao spasitelja (ti ljudi su po meni jednako indoktrinirani, jer im je netko u podsvijest ubacio Boga kao realno biće).

Znači, ono, najosnovnije, nisam nikad čuo od svojih doma za Boga, a onda sam se počeo muvati po svijetu i sam došao do zaključka da Bog postoji.

Ima netko? Znate nekog takvog?
__________________
"I went on a diet, swore off drinking and heavy eating, and in 14 days I had lost exactly two weeks."
Joe E. Lewis
MoKoSh is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 10:28   #2
Nitko nije otok; prema tome svi smo mi na neki način bilo podrijeklom, socijalizacijom, kulturom, običajima vezani za neke religijske sheme.

Pitanje je samo koliko su nas ona dotakla i imaju utjecaj na nas. Da li smo imuni na njih ili ih prihvaćamo da bi sami bili prihvaćeni u zajednici.

I nakraju a ne manje bitno, nema čovjeka koji je otkrio Boga.
Takav se još nije rodio, niti ga je traženi napravio; ne zato što bi trebao tragati cijeli život već što se dotično biće odlično skriva od nas u nama samima
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 11:02   #3
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Nitko nije otok; prema tome svi smo mi na neki način bilo podrijeklom, socijalizacijom, kulturom, običajima vezani za neke religijske sheme.

Pitanje je samo koliko su nas ona dotakla i imaju utjecaj na nas. Da li smo imuni na njih ili ih prihvaćamo da bi sami bili prihvaćeni u zajednici.
Neki su konformisti, stvarno ili naizgled, neki možda imaju veće "prerađivačke" sposobnosti prerade iskustva, doživljenog... zatim, skloni su "piti sa više izvora", svašta nešto.

Quote:
I nakraju a ne manje bitno, nema čovjeka koji je otkrio Boga.
Takav se još nije rodio, niti ga je traženi napravio; ne zato što bi trebao tragati cijeli život već što se dotično biće odlično skriva od nas u nama samima
Pitanje je što znači "otkriti"... hoćemo li povjerovati onom tko to kaže, sami to primijetiti, dozvoliti tu mogućnost ili odmahnuti rukom, krepati od smijeha, čak poslati dotičnog na medicinsku obradu...
Za ovo drugo boldano... pa zar ne kažu "Bog je u nama ako ljubimo jedni druge..."
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 11:06   #4
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Za ovo drugo boldano... pa zar ne kažu "Bog je u nama ako ljubimo jedni druge..."
Ne znam što kažu ali ako želimo spoznati Boga ili život ili bilo što drugo, moramo krenuti od samih sebe; mi smo preslika svijeta.

A za ljubav uvijek ima vremena...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 11:56   #5
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Ne znam što kažu ali ako želimo spoznati Boga ili život ili bilo što drugo, moramo krenuti od samih sebe; mi smo preslika svijeta.
Ok, poštujem... samo, ako smo preslika svijeta, ili "stvoreni na Božju sliku i priliku", tada više niti ne možemo znati točno "od čega krećemo..."

Quote:
A za ljubav uvijek ima vremena...
I za pripremu ispita za faks... i koješta drugo... how yes no.
Krajnji rok ipak postoji...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 12:33   #6
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Ok, poštujem... samo, ako smo preslika svijeta, ili "stvoreni na Božju sliku i priliku", tada više niti ne možemo znati točno "od čega krećemo..."

I za pripremu ispita za faks... i koješta drugo... how yes no.
Krajnji rok ipak postoji...
Gnothi seauton!

Koji je krajni rok?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 12:46   #7
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Gnothi seauton!

Koji je krajni rok?
Za one koji ne vjeruju... smrt je svakako kraj. Za druge... uzdržat ću se od odgovora.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 14:20   #8
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Za one koji ne vjeruju... smrt je svakako kraj. Za druge... uzdržat ću se od odgovora.
Dakle, razlika je u kvaliteti...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 14:23   #9
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Neki su konformisti, stvarno ili naizgled, neki možda imaju veće "prerađivačke" sposobnosti prerade iskustva, doživljenog... zatim, skloni su "piti sa više izvora", svašta nešto.



Pitanje je što znači "otkriti"... hoćemo li povjerovati onom tko to kaže, sami to primijetiti, dozvoliti tu mogućnost ili odmahnuti rukom, krepati od smijeha, čak poslati dotičnog na medicinsku obradu...
Za ovo drugo boldano... pa zar ne kažu "Bog je u nama ako ljubimo jedni druge..."
Misliš na ovoga tipa ovdje čije glase čujemo: https://youtu.be/OT_Z9A4vKUE?t=181



A što se tiče "Bog je u nama ako ljubimo jedni druge..." ne smije se pretjerivati. Moj je prijatelj pretjerao sa ljubavlju prema svojoj gospođi koja je puno patila da nema brod za prijevoz turista od 23 metra.
I onda ju je poslušao da ne pati.
5 godina nije patila, a onda su svi patili i jeli kruh za kokoše. Jer su bankrotirali. I živjeli bespaltno u nekom podrumu punog vlage.
Na kraju je žena njemu priznala da bi joj prije 5 godina bilo drago da ju je raspalio letvom da ne misli o biznisu za kojeg nema realne uvjete.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...6&postcount=38
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 15:45   #10
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Neki su konformisti, stvarno ili naizgled, neki možda imaju veće "prerađivačke" sposobnosti prerade iskustva, doživljenog... zatim, skloni su "piti sa više izvora", svašta nešto.
Treba se napajati isključivo na katekizmičkom izvoru katolicizma Vatikanske hijerarhije Sve ostalo je zagađeno i mutno, svašta nešto!

Quote:
Pitanje je što znači "otkriti"...
Kakva to nova "otkrića", kad su katolički teolozi već sve otkrili po Gospodinovim naputcima, i treba samo upiti njihovu mudrost i ponavljati je monotono na misama.

Quote:
hoćemo li povjerovati onom tko to kaže, sami to primijetiti, dozvoliti tu mogućnost ili odmahnuti rukom, krepati od smijeha, čak poslati dotičnog na medicinsku obradu...
Nikako nikome povjerovati! Jedino je Papa s katoličke katedre (katedrale) nezabludivi izvor sve apsolutne Istine.

Quote:
Za ovo drugo boldano... pa zar ne kažu "Bog je u nama ako ljubimo jedni druge..."
To su trojica?
Bah. Pjesnički izrazi u službi jedine i ispravne teologije.... u kojoj je "punina".
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 15:48   #11
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Za one koji ne vjeruju... smrt je svakako kraj.
Svakako ne mora bit...

Quote:
Za druge... uzdržat ću se od odgovora.
Vječno blaženstvo u raju ... za vas, ako ne skrenete s linije.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 15:57   #12
Quote:
MoKoSh kaže: Pogledaj post
Zanima me... postoji li osoba ovdje da je sama ili zna nekog tko je sam "otkrio" Boga?
Ja sam Ga vidio. Što te interesira?
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 17:57   #13
Ja sam odgojen kao ateist i počeo sam vjerovat u Boga.

Ali nije samo dovoljno samo vjerovat, važno je i spoznat Božansku prirodu
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 18:14   #14
Pa ljudi koji su spostvenih slobodnim promisljanjem dosli do zakljucka da postoji Bog svakako postoje,takvih ljudi ima.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 22:14   #15
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Pa ljudi koji su spostvenih slobodnim promisljanjem dosli do zakljucka da postoji Bog svakako postoje,takvih ljudi ima.
Prijavio sam te za tu odvratnu sliku tvog avatara - udarac nogom u trbuh trudnice

Jesu li te za istu stvar izbacili s tvojih srpskih foruma, pa si našao zagađivati time naš, hrvatski forum, gdje is gost?



PS Molim obrisati ovaj post, ako se uvaži moja prijava.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 22:35   #16
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Prijavio sam te za tu odvratnu sliku tvog avatara - udarac nogom u trbuh trudnice

Jesu li te za istu stvar izbacili s tvojih srpskih foruma, pa si našao zagađivati time naš, hrvatski forum, gdje is gost?



PS Molim obrisati ovaj post, ako se uvaži moja prijava.
Postoj stvar koja mi je draga kod tvog posta i ona koja mi nije draga.Drago mi je da nisi gledao veliku patnju,sto tvoj post i dokazuje,a nije mi drago sto u ovom slucaju mrzis i osudjujes one koji jesu, a koji su racionalni i eticni.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 23:57   #17
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ja sam Ga vidio. Što te interesira?
Kako izgleda? (ako izgleda)
Jesi znao ranije za njega?
Ako jesi, jesi li vjerovao ili ne da postoji?
Kad si ga vidio?
Je li to bila neka iznimna ili obična životna situacija?
Jesi li ga prizivao?
Oprosti, ne mogu sad pregledavati forum da nađem, pretpostavljam da si i ranije pisao o tome, pa ako ti nije problem, prekopiraj...

I što ti je rekao?


Hvala unaprijed... :*
__________________
"I went on a diet, swore off drinking and heavy eating, and in 14 days I had lost exactly two weeks."
Joe E. Lewis
MoKoSh is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2017., 23:59   #18
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ja sam odgojen kao ateist i počeo sam vjerovat u Boga.

Ali nije samo dovoljno samo vjerovat, važno je i spoznat Božansku prirodu
Ok, razumijem što želiš reći s ovim o spoznaji.
Molim te pobliže opiši kako si počeo vjerovati u njega, ako ti nije teško...
__________________
"I went on a diet, swore off drinking and heavy eating, and in 14 days I had lost exactly two weeks."
Joe E. Lewis
MoKoSh is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 00:04   #19
I ljudi, nemojte se ljutiti. Da sam htjela filozofsku raspravu o tome što znači vjerovati, tako bih naslovila temu.

Krenimo od pretpostavke da svi znamo što znači "vjerovati u Boga", koliko god se samo vjerovanje razlikovalo od čovjeka do čovjeka.

Znači, zanimaju me iskustva vas ili ljudi za koje znate da su sami svojom odlukom/čime god iz nevjernika/ateista/nekrštenih/neindoktriniranih došli do zaključka da Bog POSTOJI.
__________________
"I went on a diet, swore off drinking and heavy eating, and in 14 days I had lost exactly two weeks."
Joe E. Lewis
MoKoSh is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2017., 00:26   #20
Quote:
MoKoSh kaže: Pogledaj post
Zanima me... postoji li osoba ovdje da je sama ili zna nekog tko je sam "otkrio" Boga?
Znaš kako se kaže, dok se u školi jedni zafrkavaju za to vrijeme drugi uče... a što su naučili?

Evo, primjerice, u Rimljanima 1:18,19 pronalazimo vrlo interesantan navod :
" ... budući da je ono što se može znati o Bogu očito među njima, jer im je Bog to učinio očitim"

Dakle, smijemo li više nego slobodno zaključiti da Boga se ne spoznaje/ne otkriva sam od sebe? Doista, ne postoji takav čovjek.


p.s.
bolje ne krenuti od pretpostavke "svi znaju što znači vjerovati u Boga" iliti bolje je krenuti pretpostavkom "svi znaju što je to vjera u svijet" (jer ovo drugo je nešto što po razumjevanju ljudima daleko bolje 'leži')
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:37.