Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2003., 04:32   #1
Smile bioloska budilica

ne znam spada li to ovdje, cak ne znam ni kako bih to nazavala...
uglavnom, radi se o tome da se nekad (ako intenzivno mislim o vremenu kada se trebam probuditi), probudim bas u to vrijeme i to bez satova i drugih pomagala. dogadjalo mi se i prije (i bas sad kad razmislim, cini mi se da se nisam tako budila u ljetnim mjesecima), ali tek sam sad na to obratila pozornost.

dogadja li se to i vama? sto je to? kako to objasniti?
__________________
:D
mala vjestica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 13:13   #2
Da, događa mi se, sama se budim kad god treba (i kad je vrijeme ustajanja različito). No ne znam kako to znanstveno objasniti.
just Sandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 13:55   #3
Slazem se da to postoji ,u zadnje vrijeme mi je ipak potrebna budilica ali prije je bio jedan period kad bi bas razmisljao o tome duboko prije spavanja kad cu se probudit i ono probudim se tocno u minutu i to nekoliko dana zaredom u isti sat i minutu. Stvarno te preplasi pomalo to ,u zadnje vrijeme zaspem za cas tako da ne stignem navit svoju "prirodnu budilicu"
a-a Ja Ne Trebam Nikoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2003., 17:52   #4
re

nešto sam o tome pisala na jednom drugom forumu, davno


E, da napišem dok nisam zaboravila sasvim.
Danas sam na TV-u gledala jednu vrlo zanimljivu emisiju o ovome u naslovu.

Ukratko:
radi se o dvije grupe znanstvenika koje su ispitivale čovjekov biološki (poznat i kao "unutarnji") sat i njegovo funkcioniranje. Cilj je bio otkriti koji ga mehanizmi u ljudskom mozgu pokreću, da bi se kasnije mogli pronaći adekvatni lijekovi odnosno rješenja za one kojima je iz raznih razloga on poremećen (što im uzrokuje probleme koji su veći nego što bi se to ovako ad hoc moglo zaključiti )


Udugo:
Jedna grupa je radila (i još radi) na biološkom satu u smislu njegove sposobnosti mjerenja dnevnog ritma , a druga u smislu sposobnosti mjerenja vremenskog intervala.
Glede prve grupe i njihovih rezultata, do značajnih otkrića doveo je i jedan slijepi čovjek, koji je primijetio da ima probleme sa dnevnim ritmom, pomanjkanjem energije, budjenjem u neko ludo doba i slabim funkcioniranjem po danu. Počeo je bilježiti brailleovim pismom točno vrijeme kad se budio i nakon stanovitog vremena nepogrešivo utvrdio da je njegov dnevni ritam 24.h i nekih 40. minuta...jer bi se uvijek budio nakon upravo toliko vremena prethodne noći ili dana... Nakon uzimanja lijeka melatonin (što je i naziv sastojka koji je njemu deficitaran u mozgu), rekao je da mu se ritam vratio u normalu, da je odmorniji i da funkcionira.

Vršeni su nekakvi opiti na životinjama i došlo se do zaključka da je za taj sat odgovoran dio mozga pod imenom suprahijazmatska jezgra (suprachiasmatic nuclei) , ... pokazano je da se , ukoliko se ona odstrani...biološki sat gubi i aktivnosti nemaju blage veze sa nekakvim redosljedom i dnevnom rutinom. Kad su ga opet zahvatom vratili životinji, rutina aktivnosti se uspostavila u roku od sedam dana.
I tu je sad počeo blabla o mogućnosti uspostavljanja kontrole nad biološkim satom, u što se naravno upetljala i pitanja o vječnoj mladosti i sl.

Čovjek slabo funkcionira jerbo mu dan "traje" 24.h40min. Kad bi mu dan trajao manje od 24.h , opet ne bi valjalo, jer bi se isto počeo buditi u neko ludo vrijeme, a po danu bio nizašto. Dakle stvar direktno utječe na kvalitetu života, i to loše , pa ga naravno, samim time i smanjuje... opet, s druge strane, postoje aktivnosti (kojima se bavila ona grupa za funkcioniranje biološkog sata glede mjerljivosti vremenskog intervala ) koje same od sebe potiču pravilni rad biološkog sata : neki sportaši ga imaju prilično točnog... radi se o sposobnosti procjene koliko se košarkaš može zadržati u napadu... koliko je atletičar u prednosti u odnosu na prošlu sezonu... ne govorim o štopericama nego o unutarnjem osjećaju za vrijeme, koji je negdje izoštren na desetinke sekundi...

Inače, kod sebe sam primijetila da taj sat sasvim fino radi kad sam ja u formi i dobro raspoložena... a kad nisam, jedino me budilica i zvono spašava, budući da je unutarnji sat u komi.

U emisiji se dalje govorilo o mutiranim genima: jedna obitelj čijih su pola članova kronični ranoranioci (2-3A.M.) a spavat idu prije kokica desetljećima, bila je na ispitivanju etc. al ne bih dalje davila sa ovim.
 
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 01:50   #5
To o cemu govoris moze biti kombinacija vise stvari, od "obicnog" uslovljavanja...pa do necega sto se naziva: cirkadijalni ritmovi.
Hrono-bioloska istrazivanja o povezanosti vremena i promena u organizmu (u toku 24h) nisu nepoznata, cak sta vise postaju sve zanimljivija. link
Cop 663 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 08:14   #6
Zanimljivo.

Ja se skoro uvijek probudim 5-10 minuta prije nego što budilica počne zvoniti. Isto tako se znam probuditi minutu prije nego što mi netko uđe u sobu.

Jedino kada to nije slučaj je ako imam jako burnu noć.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 11:07   #7
cop

o, fino. Ima i tutorial
 
Odgovori s citatom
Old 23.10.2003., 05:42   #8
Quote:
Baphomet kaže:
Zanimljivo.

Ja se skoro uvijek probudim 5-10 minuta prije nego što budilica počne zvoniti. Isto tako se znam probuditi minutu prije nego što mi netko uđe u sobu.

Jedino kada to nije slučaj je ako imam jako burnu noć.
Ja se budim minutu prije nego mi budilnik zazvoni.
A ako mi neko u sobu uđe, gađem ga šlapom.
Pošteđen je jedino ako sam prethodno imala burnu noć
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2003., 08:05   #9
Quote:
bipolar2000 kaže:
A ako mi neko u sobu uđe, gađem ga šlapom.
Pa odakle ti snaga?
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2003., 10:29   #10
Quote:
Baphomet kaže:
Pa odakle ti snaga?
Mars u drugoj kući
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2003., 23:48   #11
Ma kakva budilica
Da, probudim se ja prije nego sto zazvoni...ali se ne ustanem I onda trcim po stanu, s jednom rukom se oblacim, s drugom trpam stvari u torbu. Pogotovo ako sam spavala manje od 6 h.
Ja i jutro nismo u dobrim odnosima. Jedino ako probdijem noc, onda volim jutro
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:47.