Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2003., 13:27   #21
U Splitu su kupci tako izdresirali prodavače da više nikome ne pada na pamet naplaćivati vrečice. Kada je došao Konzum i počeo naplačivati vrečice jednostavno više nitko nije tamo išao, nakon tjedandana su ponudili besplatne vrečice ali manje nego one koje su naplačivali. U Zagrebu mislim da jedino Kerum ne naplačuje vrečice od večih dučana.
__________________
...YOU'RE TOO LATE, WE'RE EVERYWHERE...

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
gabal is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2003., 13:27   #22
da je to ljigavo, pokvareno - a... cuj je
dokle god u rh nema drustava za zastitu potrosaca u pravom smislu te rijeci to bu bilo tak, svidjalo se to nam ili ne
mislim ima kod nas udruga za zastitu potrosaca - a ... kaj kad ona nemoze nista u bilo kojem smislu, tu i tamo se pojavi na TV - ono .. "mi postojimo", al... zapravo.. kao da i "ne postoje"
vrecice i logo firme, znak firme i sl. su najmanji problem u svemu tome
ponesi svoju vrecicu ili jos bolje vrecicu konkurentskog ducana , znaci ak ides npr.u todoricev ducan ponesi guciceve vrecice i obrnuto

ajde, nije tak strasno slovenci su super (mercator) - tam su ti besplatne
__________________
život je lijep !
emanuela is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2003., 06:08   #23
logo ili ne, konkurencija ce natjerati sve na vise rada i besplatne vrecice.
uduga za zastitu potrosaca ne ce, niti se treba baviti time. oni trebaju zastititi potrosaca od prevare trgovaca. svatko toko prodaje robu poznaje doticno bolje od kupca. s tom pretpostavkom treba krenuti i stititi kupca od prevara i laznih tvrdnji o robi sumnjive kvalitete.
u californiji kupac je zakon. sva kupljena roba moze biti vracena prodavacu (ako je nekoristena) i za to dobiti nazad novce. na kraju krajeva da nema kupaca ne bi bilo niti prodavaca.

ako mislis da kupac nije uvijek u pravu, pokusaj vodoti ducan bez njega
zizi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2003., 18:02   #24
Quote:
zizi kaže:
...u californiji kupac je zakon. sva kupljena roba moze biti vracena prodavacu (ako je nekoristena) i za to dobiti nazad novce. na kraju krajeva da nema kupaca ne bi bilo niti prodavaca.

ako mislis da kupac nije uvijek u pravu, pokusaj vodoti ducan bez njega
sve sto pises, slazem se sa tobom - konkurencija, bla bla... kupac na prvom mjestu, pa ja bi jos dodala npr.bitno je njegovo i postkupovno zadovoljstvo itd. i sl.
no, NAZALOST
kupac u RH jos uvijek za neke(ne sve)- nije "zakon",
a da je .. uvijek u pravu .. e .. ebiga - nije (tj. moze on biti upravu, al ga nitko ne sljivi ni 5%, kuzis!?!)


+ tesko da ces dobiti novce nazad ako nisi zadovoljn(a) proizvodom - HA HA! samo u snovima, mozda! (ili ako su gadno zajebali pa se prijetis npr. novinarima , sto u vecini slucajeva zna upaliti, ali nazalost malen broj ljudi koristi tak nesto...)
__________________
život je lijep !
emanuela is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2003., 06:43   #25
emanuela, polako, sve ce to doci na svoje. oni trgovci koji to shvate brzo ce napraviti promet i zaraditi novce.

ja sam prije 5 godina zivio u malesnici. tamo se u gomili malih, lijepo uredjenih ducana otvorio jedan koji je izgledao vrlo jadno i jeftino. u njemu je radio jedan mladic koji je bio nevjerojatno ljubazam. ja sam ga prozvao "ljubazni".

da skratim pricu, u roku od pola godine 2 susjedna lijepo uredjena ducana su morala zatvoriti svoja vrata. kad se toga sjetim, u njima bih se uvijek osjecao neugodno jer su me tako i tretirali, ali mi je uvijek bio gust otic kod "ljubaznog".
ova kratka prica puno govori.

nasi su jos uvijek u socijalizmu. sto prije budu shvatili nova praviala igra (kapitalizam) prije ce ostvariti promet, stvar je vrlo jednostavna...

ako mislis da kupac nije u pravu... pokusaj voditi trgovinu bez kupca...
zizi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 12:10   #26
Quote:
emanuela kaže:
ajde, nije tak strasno slovenci su super (mercator) - tam su ti besplatne
Besplatne su samo one male, ali one velike, za teške stvari se naplaćuju.

Odlučila sam kupiti par platnenih. Iz principa, jer su tak prodavači neuljudni neću kupovati vrećice. Ali i kao što Whatever kaže, ugušit će nas plastika, jebote.
__________________
Ma fakof!
Usagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2003., 14:06   #27
Cool Usagi

nek svi oni lijepo i fino odu vrit sa tim svojim plasticnim vrecicama

ja isto tak, preferiram one papirnate, platnene a obozavam i cekere

nista, ajmo pisat peticiju - protiv naplacivanja vrecica sa logom, ste za?!
__________________
život je lijep !
emanuela is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 01:56   #28
Na snazi je Zakon o zaštiti potrošača. Taj zakon propisuje da je trgovcima zabranjeno naplaćivati vrećice na kojima postoji njihov logo. Iako je stupio na snagu, ovaj će se zakon početi primjenjivati tek od 01.09.2003. godine., kako bi se u tom prijelaznom razdoblju trgovci pripremili za promjene (valjda da trgovci prodaju zalihe vrećica s logom koje imaju još na zalihama).

Uglavnom, peticija nema smisla, jer je zakon koji, u bitnome, zabranjuje da potrošači kreditiraju reklamiranje trgovaca, hvala Bogu, i konačno na snazi. Očukujmo rujan s veseljem!
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 02:03   #29
Quote:
slafko kaže:
uf. da je besplatno bilo bi još dobro. ovako TI platiš NJIMA da ih reklamiraš.
istina.

naplacivanje vrecica s logotipom je debilno. kad ce se to vec jednom ukinut? mislim, debilana i pol. koliko samo dignu para, ako malo sracunas... banda lopovska.
Luv2Bounce is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 04:40   #30
Quote:
Luv2Bounce kaže:
istina.

naplacivanje vrecica s logotipom je debilno. kad ce se to vec jednom ukinut? mislim, debilana i pol. koliko samo dignu para, ako malo sracunas... banda lopovska.
debilno je zapravo to da je drzava izglasala takav zakon i da trgovci nisu to sami prvi uocili.
nenaplcaivanjem bezvrijednih vrecica i malo vise ljubaznosti i osmjeha mogli su pridobit vise kupaca.

izgleda da smo jos u socijalizmu pa se drzava morala pobrinuti za potrosaca.
zizi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 04:49   #31
istina da ima trgovina gdje se ne naplacuju vrecice, no to su uglavnom trgovine robom... i sve imaju svoj logo, i jos su kvalitetnije on neke vrece u billi za koju das 2 kn ili koliko vec. zato ja uvijek nosim svoju. 2 po 2! ako je bez logotipa, jos ajde, okay. ali boze dragi, ja te jos i reklamiram i jos ti platim... ma da, naravno. nema. nosim svoje vrecice i tocka.
Luv2Bounce is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2003., 14:04   #32
Quote:
Kupite platnene vrećice
E da. Slažem se.

Inace, dućani vam mogu naplatiti i zrak koji u njima udišete...ako to žele. Vaš izbor je da odete u neki drugi dućan. Isto je sa vrećicama. U Konzumu ne kupujem baš zbog tog ciganluka...
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2003., 12:56   #33
Platnene vrećice

Nevolim najlon vrećice - ali is puno prizemnijih razloga od ekoloških. ONE PUCAJU! Papirnati škarnicli su isto tako niš koristi. košare, ili kako kajkavci kažu cekeri svih vrsta imaju veliku manu- krute su. U njih stane što stane. Nikako nećeš nagurati još jednu sitnicu u njih. Osim toga ne stanu u džep.
Platnene vrećice su se pokazale kao nepoderive (u 15 godina kako ih koristim, nije mi otišla niti jedna!) Dovoljno su elastične da u njih mogu ugurati još nešto, a stanu i u džep.
Na placu su najlonvrećice jednostavno nezamjenjive, pa svim koji su zabrinuti za zagađenje vrećicama preporučam da iste koriste više puta. Ja dam najlon da mi izvažu a onda po 5-6 kila furam u jednoj platnenjači.
I samo da ponovim jednu rečenicu s SON - kada ti netko hoće uvaliti besplatnu vrećicu, a ti kažeš "ne hvala" pogledaju te kao nejvećeg umobolnika opasnog po vlastitu sigurnost.

Da se ja vratim na topic.

Zakon je donesen - a još se ne primjenjuje. Zakon o zaštiti potrošača možete naći na stranicama Poslovnog foruma. Tamo između ostalog, u prijelaznim i završnim odredbama piše da se zakon primjenjuje od 90. dana nakon objave u NN. Zakon je donesen s datumom 29. V. a objavljen je u NN 10. 6. što znaći da ćete vrećice plaćati još do sredine rujna.

TIP - Kerum i DM daju besplatne vrećice u neograničenim količinama, kao i kumice na placu.
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2003., 00:33   #34
U Hrvatskoj (ZG + dalmatinsko primorje) sam cca 2 tjedna godisnje, i izbor kruha i peciva u nasim trgovinama je ocajan, barem u usporedbi s Ceskom (kao drugom tranzicijskom zemljom).

Ali me zanima smeta li ikome u HR sto se npr. struca kruha najcesce dobiva na komadu papira dimenzija cca 20x10 centimetara(!!???!), dok eto u jednoj Ceskoj i u najbijednijem ducanu u nekakvoj zabiti tamo za to postoje higijenske prozirne najlon vrecice.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2003., 11:18   #35
Quote:
Thresholder kaže:
U Hrvatskoj (ZG + dalmatinsko primorje) sam cca 2 tjedna godisnje, i izbor kruha i peciva u nasim trgovinama je ocajan, barem u usporedbi s Ceskom (kao drugom tranzicijskom zemljom).

Ali me zanima smeta li ikome u HR sto se npr. struca kruha najcesce dobiva na komadu papira dimenzija cca 20x10 centimetara(!!???!), dok eto u jednoj Ceskoj i u najbijednijem ducanu u nekakvoj zabiti tamo za to postoje higijenske prozirne najlon vrecice.
Ne znam gdje kupuješ kruh. U ZG su pekara postale nacionalni sport - ima ih da niču doslovce po svije u istoj zgradi. Slažem se da je u većini izbor u posljednjih nekoliko mjeseci klonuo, ali još do prošle jeseni izbor je bio velik. I sada ima nekoliko pekara gdje se prodaju izvrsni proizvodi, a kruh u komad papira valjda frču još samo u Prehrani i(li) Dioni. Ne znam - jer kruh kupujem ili u pekarama ili u mega-hiper-turbo marketima. Tamo kruh prodaju u higijenski OK pakovanjima.
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2003., 12:18   #36
Quote:
u jednoj Ceskoj i u najbijednijem ducanu u nekakvoj zabiti tamo za to postoje higijenske prozirne najlon vrecice.
Ajde, ajde. Pa nismo baš tako fini. Mislim da ljudi previše briju na neku "higijenu" pa se u zadnje vrijeme i krumpiri peru prije prodaje. Svašta.... I onda se svi čude kaj imamo epidemiju alergija....

Nemreš baš sve zapakirati....
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 22:01   #37
vidis, vidis kako je covjeku nikad dobro...ovdje u Americi ne naplacuju vrecice, nego ti daju izbor papirnata (reciklirani papir, ako vec moras uzeti, uzmi papirnatu vrecicu) ili plasticna vrecica. Ja nosim platnene vrecice, i bas mi je zao sto ovdje ne naplacuju ko u HR. Ja bi uveo to zakonski, tako da ljudi pocnu nositi svoje vrecice, makar u razmazenoj i ekoloski nesavjesno Americi, to se nece desiti...

Sto se tice HR, ajde do jucer smo svi zivjeli u komunizmu, gdje si imao jednu pastetu, jednu salamu, jedan jogurt (opaska fanaticima: ne uzimaj ovo doslovno, u slucaju da je bilo dvije pastete,...), a sad nam tesko pada nositi svoje vrecice....ajde molim te, hoces mozda da ti stave crveni tepih pred Konzumom...
Pajo Patak is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 22:37   #38
Arrow nisi skuzio poantu naplacivanja necega -kaj bi trebalo biti mukte,kuzis?!

Quote:
Pajo Patak kaže:
...Sto se tice HR, ajde do jucer smo svi zivjeli u komunizmu,
...
ajde molim te, hoces mozda da ti stave crveni tepih pred Konzumom...
ali vise nismo u komunizmu

a kaj se tice tepiha- to bi bilo jako lijepo od todorica
__________________
život je lijep !
emanuela is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2003., 23:51   #39
nisi skuzila poantu - ekoloska svijest

zakaj bi vrecice trebale biti besplatne kad smo vec kod toga...(makar to nije bio smisao mog posta)...pa nije ih trgovac dobio za besplatno...

no moja poanta je bila da prestanimo biti razmazeni i stalno srati po trgovcima (koji jesu lopovi ), nego mozemo i sami napraviti nesto pozitivno i eliminirati problem....(znas ono u kenedijevom stilu...ask not what your country can do for you, bla bla...)

a crveni tepih ispred konzuma neces dobiti jer vise nismo u komunizmu
Pajo Patak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2003., 21:51   #40
Wink patkice

vrecice bi trebale biti besplatne - jer vam je konkurencija velika ,
a.. one sa logom ducana moraju biti besplatne - jer zasto bi mi setali gradom i putem reklamirali njihov duckas

zakaj mi ne bi bili razmazeni?
glec...trgovina ima ko, hmm... kak da velim, a morat cu ovako ipak ... "ko dreka" (ups! pardon)
znaci, konkurencija je velika , kupac je sve, trgovci su tu zbog nas kupaca a ne mi zbog njih
e..sad mali ducanceki su to shvatili, oni koji nisu "popapao ih mrak" , neki veliki jos nisu ali budu... vrlo brzo

a kaj se tice crvenog tepiha - moze biti i plavi, nije bed... sve mi pase
(btw. crveni tepih je jos uvijek u upotrebi, ali dobro mozda sam ja neinformirana...he...!)
__________________
život je lijep !
emanuela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:46.