Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2003., 13:46   #1
On-line trgovina kod nas

Za uvod u raspravu o on-line kupovanju evo članak iz Vjesnika (autor Bernard Ivezić)

Hrvati sve više kupuju putem Interneta. Potvrđuje to sedam puta povećana prodaja. Međutim, kada taj rast (od 700 posto) pretvorimo u kune vidljivo je da se radi o relativno malom prometu. Prije tri godine IDC (International Data Corporation) je izračunao kako se u maloprodaji putem Interneta okrenulo dva milijuna kuna. U 2001. godini prodaja je porasla na 14 milijuna kuna, a očekuje se da će podaci za 2002. godinu, koji još nisu raspoloživi, pokazati sličan trend rasta.

Domaća Internet trgovina nalazi se u početnoj fazi. U usporedbi s ukupnom vrijednošću maloprodaje u Hrvatskoj radi se o promilima. Visoke stope rasta odraz su prije svega niske baze, a ne revolucionarnih pomaka«, pojašnjava Krešimir Alić, analitičar IDC-a.

Svaki drugi korisnik Interneta u Hrvatskoj kupio je online putem barem knjigu i spreman je na taj način kupovati opet. Međutim, ti podaci mogu zavarati.
Iako je 325.000 ljudi već kupovalo putem Interneta, vrlo malo ih to čini redovito. To je vidljivo i iz podatka da većina ispitanika u posljednjih mjesec dana posredstvom Interneta nije ništa kupila.

IDC je izračunao kako su online trgovine računalima u 2001. godini isporučile robu u vrijednosti tri milijuna kuna.

Hrvati, čini se, još uvijek putem Interneta najviše kupuju knjige. Godišnje se proda oko 7.500 knjiga u vrijednosti od 1,5 milijuna kuna.
Ante Russo (sveznadar.com) tvrdi kako mjesečno kupcima iz Hrvatske i iz inozemstva proda od 800 do tisuću naslova. Spomenuta knjižara godišnje ima oko 4.500 online kupaca. No, to je tek četvrtina stvarnog prometa knjižare.


Kupujete li vi preko Interneta i u kojim hrvatskim Web dućanima ste kupovali?

Ja kupujem od Sveznadara, prije sam, dok je radio, kupovao od MaxiDiskonta (to je bilo super, dofuraju ti doma sav špeceraj koji poklikaš na Internetu, platiš im karticom), kupovao sam cvijeće sa VIP-a, to je isto bilo zgodno.

Zapravo volim kupovati preko Interneta, na žalost kod nas se nema puno toga kupiti.
Anderlon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 14:20   #2
Maxi diskont ti još uvijek radi, ali preuzeo ga je Konzum... ja naručujem za firmu sve preko njih... stvarno dovezu sve lijepo na vrata drugi dan... plaćamo internet bankarstvom po predračunu/dostavnici... račun pošalju naknadno poštom... i to funkcionira... jedino što imaju lošu naviku da te ne obavijeste o nekom artiklu kojeg nemaju ili ti jednostavno npr. umjesto naručenog Dukatovog mljeka isporuče Mljeko z bregov...
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 18:19   #3
Kupio sam moj fotkac digitalac kod jednog americkog web prodavaca. Bio je tamo znatno jeftiniji nego u realnoj trgovini, ali zato me je nazvao neki John u gluho doba noci i pokusao mi prodati jos nekoliko bezveznih stvarcica koje onda vise nisu bile bas isplative. Pouka: Kupuj samo ono sto si unaprijed odlucio, ne daj se nagovarati na dodatnu kupovinu na telefonu.

Inace je fotkac OK, sva sreca sto nisam morao koristiti garanciju. Onda bi valjda tek pocela frka.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 19:38   #4
Zanimljivo mi je ovo sa specerajem.
Bas bih morala potraziti ima li toga u Njemackoj.
Ne volim internet kupovinu iz istog razloga kao i banking - radi nepovjerenja u zastitu podataka.
No ipak sam preko neta kupovala filmove (DVD). Sto kod Amazona, sto preko eBay-a. Pogotovo ovaj drugi mi je super (internet aukcija) jer sam znala uloviti film za npr. 15 €, a u ducanu/kod Amazona kosta 30 ili vise... Maza i Lunjo su mi rekord: za 10 €.
Takodjer raja dovuce i filmove s drugih kontinenata, pa tako mozes doci i do stvari koje u Europi nisu izdali ili doma vec imas film koji tek igra u kinima...
No osim s to dvoje nemam iskustva.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2003., 19:47   #5
Ja sam online kupovala samo jednom - kupila sam jedan city guide preko Amazona. Bilo me strah platiti karticom, ali sam ipak to napravila jer sam jako htjela tu knjigu. I tako sam očekivala kad će mi knjiga stići, e da bi jednog dana moj muž na povratku doma uočio nešto čudno u grmlju ispred zgrade. Bila je to naša knjiga koju je netko izvukao iz kaslića, pogledao i očito ocijenio nezanimljivom pa ju je bacio u grmlje. Ovo pišem zato da vas upozorim da je online kupovina nesigurna na više različitih načina
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2003., 22:28   #6
Ja uglavnom placam avionske karte preko interneta i jos nikada nije bilo problema.
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2003., 13:17   #7
ne kupujem preko neta, jer sam od onih, malobrojnih (na srecu za prodavace) kupaca - koji sve vole prije vidjeti, opipati, provjeriti, uvjeriti se da je to sigurno to ... itd. i sl. , da skratim komplicirana sam

no, moram priznati kad bi se mogao nabaviti npr. speceraj - ono pasta za zube, spagetice,WC papir i sl. stvari koje inace mrzim kupovati ... to bi bilo super
evo npr. ja bi sad trebala otici po te gluposti, a tak mi se neda
bilo bi super npr. sada poslati popis svih pizd**** i kliknuti - a..onda otvoriti vrata nekom striceku (ili teti), koji bi sve te stvarcice dofurao meni tu sad( zasto net nije idealan?)
nazalost, toga nema, ili ja nisam dovoljno informirana
__________________
život je lijep !
emanuela is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2003., 15:14   #8
Preko neta sam kupovao skoro sve (osim automobila)... Najvise koristim net za kupovanje dijelova za kompjutere i placanje racuna, a ostalo po potrebi. Problema nisam imao nikad... Supruga takodje koristi net za kupovinu, najcesce ukrase za kucu, slike, vaze, kao i kucanske aparatice...
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2003., 20:58   #9
Quote:
verica kaže:
Ja sam online kupovala samo jednom - kupila sam jedan city guide preko Amazona. Bilo me strah platiti karticom, ali sam ipak to napravila jer sam jako htjela tu knjigu. I tako sam očekivala kad će mi knjiga stići, e da bi jednog dana moj muž na povratku doma uočio nešto čudno u grmlju ispred zgrade. Bila je to naša knjiga koju je netko izvukao iz kaslića, pogledao i očito ocijenio nezanimljivom pa ju je bacio u grmlje. Ovo pišem zato da vas upozorim da je online kupovina nesigurna na više različitih načina
Da, da..ima toga...jer glupan poštar ostavi knjigu na kasliću! Ja sam prek Amazona kupovala CD - e, i jednom knjigu - koja mi naravno nije stigla - onda sam im poslala o tome mail, i poslali su mi novu, besplatno!

A od HR, kupujem samo prek Modernih vremena, i Algoritma i skroz zadovoljna brzinom isporuke.
A tu u PL ima špeceraj on line... dobiš za pol vure!
A ima i sexy shopova s dostavom u roku od 1 sat....
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2003., 22:21   #10
Ma nemamo mi još pravne regulative za e-commerce. Daleko smo mi od toga!

Moja preporuka kao čovjeka koji se time bavi profesionalno: Nemojte to raditi. Barem još ne. Jedino što je koliko-toliko sigurno je internet bankarstvo.
Hallon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2003., 22:52   #11
kupujem preko neta; SVE I SVASTA

e bay mi je zakon, nedavno sam kupila nove Najkice orginal zapakirane, nove novcate, kozne za 15 €

Novi DVD Matrix za 4.5 € a ovo je bio shopping stoljeca - nova novcata vecernja haljina od Escade za 35 €, ista kosta u ducanu oko 400 € ( isla osobno provjeriti jos dok je akucija trajala )

U pravilu se tam cjenkam na dnevnoj bazi

Znam do koje svote idem i to je to.

Amazon , isto par puta mjesecno, kozmetiku sam tako narucivala, esprit - ove godine nisam bila u ducanu jos, a imam skoro svu kolekciju, znam koji mi je broj za tu firmu a i dostava je besplatna ( cak i ako poezlis vratiti i to je besplatno )

Kaj sam jos kupovala na netu ?

Cvijece, mini odmor....

Dakle stedim vrijeme i kupujem ako mi je cef u dva ujutro

Quote:
nazalost, toga nema, ili ja nisam dovoljno informirana
ima ovdje, ali je jos u test fazi.
Sistem je taj da na ulazu u kucu imas ( bilo na teveju ) imas kao vrata od frizidera ciji kljuc ima i tvoj dobavljac i ti cak ni ne moras biti doma, on ti spremi stvari u frizider - u kucu ne moze - zakljuca opet a tebi posalje racun
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2003., 21:33   #12
banking

iskreno, ja nikad nisam ni imao regularni banking, nego samo internet banking....kad sam prvi puta otvorio racun, to je bio tada jos tabu, ali sad vise ne kuzim kako ljudi mogu bez online banking. Dapace sve je sigurnije i jednostavnije nego prije. Mozes svakodnevno provjeriti svoju bilancu, mjesecne troskove, transferirati besplatno lovu sa cekovnog na brokerage racun u roku 24 sata, placati automatski racune online...

Kupovao sam online i u hrvatskim i americkim online 'ducanima'. Kupovao sam na ubid.com, hrvatskim knjizarama, vip net cvjerarni, avionkse karte, namjestaj. Neke stvari se vise isplati otici i pogledati, a neke stvari su cak i jeftinije u obicnim ducanima. Tako da kombiniram obadvoje. Npr. ja bih ipak kupio auto uzivo, dok imas puno ljudi koji kupuju aute na ebay.com. Doduse ja preferiram nove aute, ali oni koji kupuju rabljene mogu nakon par mjeseci trazenja naci vrlo dobre dilove na aukcijskim sajtovima.

Makar nikad nisam imao problema sa karticama i online kradjama kao neki, ipak za kupovinu koristim samo americke kreditne kartice koje u slucaju online fraud ne naplacuju stvari koje nisam kupio. I pokusavam kupovati na ipak kolko tolko vjerodostojnim i sigurnijim sajtovima.
 
Odgovori s citatom
Old 09.06.2003., 22:08   #13
Unhappy smrc!

Quote:
Winona1 kaže:
..kozmetiku sam tako narucivala,
...
ima ovdje, ali je jos u test fazi.
Sistem je taj da na ulazu u kucu imas ( bilo na teveju ) imas kao vrata od frizidera ciji kljuc ima i tvoj dobavljac i ti cak ni ne moras biti doma, on ti spremi stvari u frizider - u kucu ne moze - zakljuca opet a tebi posalje racun
bemu misa!
ja bas nemam srece, velis ima i tu, al moras imati frizider - ebiga imam ja frizider, veliki, najveci , al zivim u stanu
ne znam kak bi susjedi reagirali da stavim svoj frizic u zajednicki hodnik + kak im objasniti da to ne bi bil nas zajednicki "carobni" frizider, koji se puni sam (nemoras ici u soping)
eto...velis ima, al nema za mene...
fuck!
(pardon!)

------------------------------------------
kak ti kupujues kozmetiku, npr. sjenilo ili ruz ili...- kak znas da je to bas ta nijasa koja je tu na slici (ili ti je to svejedno)?
__________________
život je lijep !
emanuela is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2003., 11:26   #14
Quote:
Winona1 kaže:
kupujem preko neta; SVE I SVASTA

e bay mi je zakon, nedavno sam kupila nove Najkice orginal zapakirane, nove novcate, kozne za 15 €

Novi DVD Matrix za 4.5 € a ovo je bio shopping stoljeca - nova novcata vecernja haljina od Escade za 35 €, ista kosta u ducanu oko 400 € ( isla osobno provjeriti jos dok je akucija trajala )


Kako placas na eBay-u? PayPal jos ne funkcionira u Hr, ali taj sustav mi se cini OK.
praktikanti is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2003., 13:18   #15
ja nisam u Hrvatskoj.

Placam normalno , uplatim na racun prodavaca.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2003., 17:03   #16
Predpostavljao sam da nisi u Hr.
Ja u principu cekam da dodje nekakav produkt tipa PayPal ili slicno u Hr. Lijepo uplatis na racun i sve sto ti netko moze skinuti je ono sto imas na racunu.

Pa zar je bankama takav problem tako nesto uvesti... ili smo opet premali, dok prva ne pocne, a onda ce to imati sve.
praktikanti is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2003., 17:17   #17
Quote:
emanuela kaže:
no, moram priznati kad bi se mogao nabaviti npr. speceraj - ono pasta za zube, spagetice,WC papir i sl. stvari koje inace mrzim kupovati ... to bi bilo super
evo npr. ja bi sad trebala otici po te gluposti, a tak mi se neda
bilo bi super npr. sada poslati popis svih pizd**** i kliknuti - a..onda otvoriti vrata nekom striceku (ili teti), koji bi sve te stvarcice dofurao meni tu sad( zasto net nije idealan?)
nazalost, toga nema, ili ja nisam dovoljno informirana [/B]
http://www.hr.vebso.com


Rubrika - GOSTI

Vase ime: emanuela
Preporucioc: 4854422

P.S. U slucaju dodatnih informacija, ostavite poruku u knjizi gostiju.
eLiTe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2003., 18:14   #18
Ja kupim sve i svasta preko interneta i nikad nisam imala neugodno iskustvo.
Dosad sam kupila odjecu iz Amerike, knjige, CDove, DVDove, sve avionske karte uvijek kupujem preko interneta, imam internet bankarstvo....speceraj od Sainsbury's ili Waitrose (ovdje isto poklikas na sto hoces i onda ti oni dodju fino pred kucna vrata i dostave ti sve).
Internet kupovina rulez!
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2003., 22:47   #19
Smile

Quote:
eLiTe kaže:
http://www.hr.vebso.com


Rubrika - GOSTI

Vase ime: emanuela
Preporucioc: 4854422

P.S. U slucaju dodatnih informacija, ostavite poruku u knjizi gostiju.
thx!

al' covjece - meni treba speceraj netko dofurat doma
kuzis!
... ocat, ulje, riza, mrkvica, skampi kuzis = KLOPU+ CUGU
to je meni bed, po to mi se ne da u ducan

kozmetiku ne mogu kupit preko neta - ebiga, to je ipak bitna stvar, ziku, cure su tu ipak malo kompliciranije (ne sve, ali ja barem jesam) - te nijansa ova, al ne ova itd.

no, bez obzira - jos jednom THX!
__________________
život je lijep !
emanuela is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2003., 09:41   #20
Quote:
emanuela kaže:
thx!

al' covjece - meni treba speceraj netko dofurat doma
kuzis!
... ocat, ulje, riza, mrkvica, skampi kuzis = KLOPU+ CUGU
to je meni bed, po to mi se ne da u ducan

kozmetiku ne mogu kupit preko neta - ebiga, to je ipak bitna stvar, ziku, cure su tu ipak malo kompliciranije (ne sve, ali ja barem jesam) - te nijansa ova, al ne ova itd.

no, bez obzira - jos jednom THX!
kuzim.
no, vjerojatno nisi vidjela, ali svi proizvodi se dostavljaju na kucnu adresu.
Ako te zanima, mogu ti pokazati kako to izgleda na madzarskim stranicama (posto je ovo internacionalni e-commerce projekt); naime, tamo ima od cigareta, vegete, cvijeca, knjiga ... preko 10.000 proizvoda koji se dostavljaju doma ... sto je u dolasku u hrvatsku (za sada su tu od hrvatskih firmi Plana promet, Galko, Siguran dom, Rei dizajn itd.
No, kako se ovdje radi takoder o izuzetnoj poslovnoj mogucnosti, svim zainteresiranim sam u stanju poblize objasniti.

[email protected]
eLiTe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:32.