Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2010., 09:51   #201
Quote:
Thedaddy kaže: Pogledaj post
poštovani,

dakle razveden sam i po običaju skrbništvo nad moje 2 djece je dobila majka. Djeca su stara 5 i 7 godina i plaćam 2000 kn alimentacije redovno. Nisam otac koji se odrekao djece i svoje obaveze završim uplatom, nego baš suprotno smatram da smo moja bivša žena i ja razvodom nanijeli bol i štetu dijeci. Iz tog razloga po ugovoru djecu uzimam od petka do ponedjeljka i ako uspijem još koji dan u tjednu nitko sretniji. Kako je bivša vrlo štedljiva oblačim i obuvam djecu skoro u potpunosti. Kako sam sad u sretnom braku i čekam prinovu razmišljam koliko će mi sredstava biti dodatno potrebno i žalim za 2000 koje uplatim bivšoj sa spoznajom da djeca od toga nevide puno..... a hrana i ostalo .... pa kod mene su jednako koliko i kod nje.

Molim Vas za savjet ... dali da se "pokrijem ušima" i dalje šutim jer takav je zakon ili ipak mogu nešto učinit.

Zahvaljujem
kad uplatiš 2000 kuna time si ispunio obvezu uzdržavanja i ne moraš kupovati odjeću i obuću jer tih 2000 kuna je upravo za to kao i za druge osnovne potrebe djece, a ne za štednju ili luksuz. Naravno da možeš klincima kupiti kaj hoćeš, ali to nije tvoja zakonska obveza. Ak misliš da je iznos uzdržavanja previsok, možeš tužbom tražiti njegovo smanjenje, ako postoje opravdane okolnosti, a rođenje novog djeteta je,pogotovo ak ti primanja nisu velika.
To da si odgovorni roditelj
leva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 21:17   #202
Obiteljsko pravo - alimentacija

Molim savjet.
Rastava je prošla, odnosno prvi krug, dobio sam presudu takva kakva je moram ju prihvatiti i te je se namjeravam pridržavati na opće dobro, a ponajviše djece za koju se i dalje namjeravam brinuti koliko ću to moći u promijenjenim okolnostima.
Ono što me zanima je slijedeće: Moram li platiti alimentaciju i za onaj period kada djeca borave kod mene pola mjeseca, odnosno preko zimskih praznika ili preko ljetnih praznika?
Naime, u presudi piše da ja materijalno pridonosim za djecu u iznosu xxxx,xx , a da se briga drugog roditelja s time izjednačava materijalno . Ok, takav je zakon. No, npr. da su djeca cijeli mjesec kod mene, po toj logici ona bi trebala platiti meni, a dakle ako su pola mjeseca kod mene onda nemam za što platiti njoj. Nepravedno je da i onda plaćam, jer dakle plaćam ustvari za djecu, a ne njoj, osim što sudjelujem i u ostalim troškovima doktora i odijevanja i volim djeci i priuštiti koliko mogu. I inače su kod mene 13 dana mjesečno kad zbrojimo 2-3 vikenda i dane preko tjedna, osim što ih i ja skupljam u vrtiću i neke dane kad nisu kod mene jer nema tko ići po njih, ali dobro, to radim zbog djece i volim vrijeme koje mogu provesti s njima i to sad u miru i bez druge strane koja mi je smetala.
Molim savjet i ako je moguće i objašnjenje moram li platiti i tada, a i što da poduzmem u svoju obranu u slučaju da se ona onda žali da nisam platio?

Molim admine da mi ne presele temu na PDF Rastave, jer tamo nisam dobio baš konkretne odgovore za isto pitanje.
Crodra is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 16:22   #203
Quote:
Crodra kaže: Pogledaj post
Molim savjet.
Rastava je prošla, odnosno prvi krug, dobio sam presudu takva kakva je
Kod mene je obrnuto,djeca nisu nikada kod exa,pa on ne plaća više.

Alimentacija je odluka koje se moraš držati, kako je dogovoreno pred sudom i Czss.
Znači svaki mjesec.
Jedino možeš do zaključenja zadnje rasprave tražiti promjenu,ili ako je presuda pravomoćna tužbu za smanjenje.

Sve promjene su moguće do zaključenja,ako je moguće da ti i bivša sami dogovorite,i to kažete na sudu OK,ako ne to će samo odugovlačiti rastavu.

Prije konačne rasprave zvati će vas na CZSS,pa možeš pokušati dogovoriti tamo,a na raspravi samo potvrditi.

Zadnje uređivanje File : 18.04.2010. at 17:37.
sama45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 18:02   #204
POVRAT ALIMENTACIJE

Dakle molim sve koji imaju iskustva ili neki pametan savijet da mi pomognu.
Da li je to zaista moguće?
Dobila sam tužbu u kojoj moj otac tuži mene... zbog preplaćenog izniosa alimentacije...
Nakon 24g.sam dobila cca 20.000kn alimentacije. Stigla mi je tužba za preplaćeni iznos...
Ja nemam nikog osim njega i nemam to otkud vratiti... Da li mi je nužno uzimati odvjetnika?
__________________
Nije vrijedno živjeti dok ne pronađeš nešto za što je vrijedno umrijeti.
Voljeti ne znači gledati jedno u drugo, nego zajedno u istom pravcu.
pikastar is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 07.05.2010., 17:04   #205
Normalno da trebaš vratiti uplaćeni iznos na ime alimentacije, ako si je primala, a nije bilo osnove da je primaš. U tome slučaju bi se radilo o stjecanju bez osnove.

Članak 1111.
(1) Kad dio imovine neke osobe na bilo koji način prijeđe u imovinu druge osobe, a taj prijelaz nema osnove u nekom pravnom poslu, odluci suda, odnosno druge nadležne vlasti ili zakonu, stjecatelj je dužan vratiti ga, odnosno, ako to nije moguće, naknaditi vrijednost postignute koristi.


Za dati tebi konkretan odgovor, za taj tvoj slučaj, trebalo bi proučiti tu tužbu koju si dobila. Zato otiđi ka odvjetniku, bar da ti prouči tužbu i da neki savjet.

Zadnje uređivanje File : 07.05.2010. at 17:55.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 17:50   #206
mozes tuzi ga samo,moja mama se isto razvela pa tuzila za alimentaciju 2005 je trebao platit 30.000kn,medutim mama mi umrla,18 godina imam,pa sam isao pitat na sud dali ga mogu tuzit i rekla mi je sudkinja da mogu i da ce morat platit sve do 2009 godine sto je dosta novaca.
Ulquiorra4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 17:53   #207
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Normalno da trebaš vratiti uplaćeni iznos na ime alimentacije, ako si je primala, a nije bilo osnove da je primaš. U tome slučaju bi se radilo o stjecanju bez osnove.

Članak 1111.
(1) Kad dio imovine neke osobe na bilo koji način prijeđe u imovinu druge osobe, a taj prijelaz nema osnove u nekom pravnom poslu, odluci suda, odnosno druge nadležne vlasti ili zakonu, stjecatelj je dužan vratiti ga, odnosno, ako to nije moguće, naknaditi vrijednost postignute koristi.


Za dati tebi konkretan odgovor, za taj tvoj slučaj, trebalo bi proučiti tu tužbu koju si dobila. Zato otiđi ka odvjetniku, bar da ti prouči tužbu i da neki savjet.
Ma idem... ali sve to košta... ne razumijem kako mi je onda "zabunom" uplatio toliki iznos, a nije trebao...
__________________
Nije vrijedno živjeti dok ne pronađeš nešto za što je vrijedno umrijeti.
Voljeti ne znači gledati jedno u drugo, nego zajedno u istom pravcu.
pikastar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 17:57   #208
Kažeš da si primala alimentaciju do 24.godine. Jesi li se to redovito školovala od 18-24 godine tj. jesi li studirala do 24.?
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 17:59   #209
Quote:
Ulquiorra4 kaže: Pogledaj post
mozes tuzi ga samo,moja mama se isto razvela pa tuzila za alimentaciju 2005 je trebao platit 30.000kn,medutim mama mi umrla,18 godina imam,pa sam isao pitat na sud dali ga mogu tuzit i rekla mi je sudkinja da mogu i da ce morat platit sve do 2009 godine sto je dosta novaca.
Ako ga uspiju natjerati... Ja sam evo čekala do svoje 24g.
Da se razumijemo mama je imala pravomićno rješenje i prije, ali mu iz x razloga nisu skidali...
I da... priznali su mu zastaru, znači da mora platit samo zadnjih 5g.
Da sada opet idem razmišljat ... ne bih se nikad više natezala po sudovima i sl.

Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Kažeš da si primala alimentaciju do 24.godine. Jesi li se to redovito školovala od 18-24 godine tj. jesi li studirala do 24.?
Ne... nismo se skužili... redovno sam se skolovala do cca 21g.a tek mi je prije mjesec - dva sjela ta cifra (dakle sada imam 24g) - uplata iz njegove firme,a nikada mi prije nije uplatio ni lipe i sada se on poziva na preplatu...

Quote:
Ulquiorra4 kaže: Pogledaj post
mozes tuzi ga samo,moja mama se isto razvela pa tuzila za alimentaciju 2005 je trebao platit 30.000kn,medutim mama mi umrla,18 godina imam,pa sam isao pitat na sud dali ga mogu tuzit i rekla mi je sudkinja da mogu i da ce morat platit sve do 2009 godine sto je dosta novaca.

P.S. Žao mi je zbog mame
__________________
Nije vrijedno živjeti dok ne pronađeš nešto za što je vrijedno umrijeti.
Voljeti ne znači gledati jedno u drugo, nego zajedno u istom pravcu.

Zadnje uređivanje File : 07.05.2010. at 18:07.
pikastar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 18:09   #210
Quote:
pikastar kaže: Pogledaj post
Ne... nismo se skužili... redovno sam se skolovala do cca 21g.a tek mi je prije mjesec - dva sjela ta cifra (dakle sada imam 24g) - uplata iz njegove firme,a nikada mi prije nije uplatio ni lipe i sada se on poziva na preplatu...
Aha, a onda su možda u njegovoj firmi nešto krivo izračunali prilikom te uplate.

Stvarno se to ovako napamet nemože odgovoriti.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 18:11   #211
Quote:
pikastar kaže: Pogledaj post
P.S. Žao mi je zbog mame
P.S nema problema

nego ja sam sad nedavno bio na sudu i rekla sudkinja da ga mogu tuziti i da ce mu iz place uzimat dok to ne isplati, a ako nece platit, da ide u zatvor odrađivat za taj iznos tako sam je barem ja razumio.
Ulquiorra4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 18:21   #212
Question

Quote:
Ulquiorra4 kaže: Pogledaj post
P.S nema problema

nego ja sam sad nedavno bio na sudu i rekla sudkinja da ga mogu tuziti i da ce mu iz place uzimat dok to ne isplati, a ako nece platit, da ide u zatvor odrađivat za taj iznos tako sam je barem ja razumio.
Ako si naišao na dobru sudkinju... super... ja osobno više ne bih nikad...

Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Aha, a onda su možda u njegovoj firmi nešto krivo izračunali prilikom te uplate.

Stvarno se to ovako napamet nemože odgovoriti.
Ma to sumljam, jer oni su od suda dobili nalog koliko skinut... valjda... ma hvala
__________________
Nije vrijedno živjeti dok ne pronađeš nešto za što je vrijedno umrijeti.
Voljeti ne znači gledati jedno u drugo, nego zajedno u istom pravcu.
pikastar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 18:02   #213
dali alimentacija zastarijeva ?

majka sam jedne curice za koju njezin otac nikada nije dao ni jednu lipu za uzdržavanje .
Trčala sam i vjerovatno sam već bila inventar na sudu sve do njezine 8 godine i tada sam odustala od traženja bilo kakvog novca od njega jer " nije nigdje radio i ništa nema "
Vjerovatno sam trebala nastaviti sa tužbama i potraživanjima ali nisam imala živaca jer su naši sudovi nažalost takvi i činilo mi se da više štite njega nego dijete .
Moja će kći postati uskoro punoljetna pa me zanima dali netko zna dali ona može ponovno pokrenuti postupak što se tiče plačanja alimentacije .
petruljčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 18:33   #214
Quote:
petruljčica kaže: Pogledaj post
majka sam jedne curice za koju njezin otac nikada nije dao ni jednu lipu za uzdržavanje .
Trčala sam i vjerovatno sam već bila inventar na sudu sve do njezine 8 godine i tada sam odustala od traženja bilo kakvog novca od njega jer " nije nigdje radio i ništa nema "
Vjerovatno sam trebala nastaviti sa tužbama i potraživanjima ali nisam imala živaca jer su naši sudovi nažalost takvi i činilo mi se da više štite njega nego dijete .
Moja će kći postati uskoro punoljetna pa me zanima dali netko zna dali ona može ponovno pokrenuti postupak što se tiče plačanja alimentacije .

možes pokrenut opet,meni mama umrla prije 3 godine sad sam punoljetan i iso sam na sud relka mi sudkinja da mogu neka nađem nekog odvjetnika da imam pravo tuzit i da mora platit za to.
Ulquiorra4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2010., 21:55   #215
Normalno da zastara postoji i za uzdržavanje.
Ako ste 8 godina ganjali po sudu i "nije radio ni imao ništa", pretpostavljam da je uzdržavanje već bilo utvrđeno pravomoćnom presudom, ali se u ovrsi niste imali iz čega naplatiti.
Ako je tako, potraživanja iz pravomoćnih sudskih presuda zastarjevaju u roku od 10.godina od pravomoćnosti odluke, s time da ukoliko ste pokretali neke ovrhe pa niste uspjeli, time ste prekinuli tijek zastare, te je od svake radnje počela odpočetka.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 12:05   #216
alimentacija i sud

pozdrav zanima me koliko mogu dobiti za alimentaciju ako mi bivsi decko ima plaću 5000kn i u braku je i ima dijete?tuzila sam ga prije godinu i pol tako da i zaostatke mora platiti međutim dijete ne zeli vidjeti tako da smo samo na sudu zbog alimentacije.hvala unaprijed
medolino24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 19:26   #217
Kada dijete prijeđe u slijedeću starosnu dob za razred obračuna alimentacije, jel realno se dogovoriti o povećanom iznosu ili to automatski ide na czss, sud ili kamo već zbog utvrđivanja novog iznosa i koliko to košta. Mislim, da ne dajem više toliko za sudove i još k tome, trebam li uzeti ponovno advokata ili je to samo neka procedura da ne plaćam još i njega, jer će se svesti da advokat bu koštal koliko bude i dijete dobilo kroz godinu dana? I da li, ako sam počnem plaćati više koliko treba, me ona nema za što pokretati tu proceduru, s obzirom da (naravno ) se ne uspijevamo inače dogovoriti oko tih nekih stvari, odnosno ona nikad zadovoljna ...
Crodra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2010., 21:22   #218
pridala sam papire u sud za alimentaciju u 2. mjesecu i još nije bio sud, kako mi se to računa kada sam pridala papire ili kad sud odluči?
ukratko mene zanima hočuli ja dobivati alimentaciju kada sud završi ili od 2. mjeseca kada sam pridala papire.
opet ukratko me zanima hočuli ja dobiti zaostatke od 3,4,5,6.. mjeseca
Lukx_07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 21:33   #219
Dobiti ćete od trenutka podnošenja tužbe, dakako - ako je tako traženo u tužbenom zahtjevu.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2010., 15:05   #220
Puno Hvala
Lukx_07 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:12.