Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2006., 07:01   #41
Meni rane grozno zarastaju jer mi je koza kiloidna kak tu kazu,tj. oko oziljka mi se stvori bas debelo tkivo tak da mi je carski jako veliki i debeli. Imala sam par drugih rezuckanja(madezi) i savovi su mi isto tako veliki ,debeli i ruzni. Ne mogu si uopce zamislit kak bi to izgledalo da me rezu i da imam tako debele savove dole. To bi bilo koma. Ovdje su babice educirane a i imaju vremena i volje da te masiraju, stavljaju obloge i sve pokusavaju napraviti da izbjegnu epi. Puno drugaciji odnos prema rodiljama nego kod nas. Iskreno ja sam se osjecala ko carica na svom porodu. NJima si ti stvarno na prvom mjestu i sve te pitaju (odobrenje) i stvarno se trude da ti ugode u svakom pogledu. Sam taj odnos i strpljenje pomogne i kod takvih stvari pri porodu.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2006., 07:15   #42
Pa i kod nas bi trebali sve pitati i objasniti, postoji Zakon o zaštiti prava pacijenata, za kojeg većina ljudi vjerojatno ne zna, a doktori ga se ne pridržavaju. Prema njemu, pacijent ima pravo odbiti sve pretrage i zahvate, osim onih čije neizvođenje ugrožava njegov život. Isto tako bi doktori trebali objasniti sve što se radi i zašto se radi.
Problem je u tome što se kod nas doktori ponašaju kao bogovi, tj. kao da pacijenti postoje radi njih (a ne obrnuto), a pacijenti se ne usude zucnuti.
Tiger Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 15:28   #43
Nitko neće ništa reći jer postoji mogućnost da se situacija pogorša.
Nije rješenje ni prepustit se i molit Boga da sve bude ok, ipak se radi o vlastitom tijelu.
Trebalo bi nekak (kroz šalu) upitat jel imaš kakvog utjecaja na odluke što se tiče rezanja ili nečeg drugog pa vidjet reakciju.
Možda upali.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 17:16   #44
Quote:
mandy kaže:
Nitko neće ništa reći jer postoji mogućnost da se situacija pogorša.
Nije rješenje ni prepustit se i molit Boga da sve bude ok, ipak se radi o vlastitom tijelu.
Trebalo bi nekak (kroz šalu) upitat jel imaš kakvog utjecaja na odluke što se tiče rezanja ili nečeg drugog pa vidjet reakciju.
Možda upali.
ne, treba poznavati lijecnike, primalje i rodiliste u koje idete, razgovarati unaprijed o planu porodjaja, i protiviti se svim nepotrebnim zahvatima. ako ste stvarno dovoljno educirane o svemu (ja npr. nisam), onda i donosite samostalne odluke za vrijeme poroda, i preuzmite cijeli rizik na sebe.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 17:23   #45
Quote:
violent_femmes9 kaže:
ne, treba poznavati lijecnike, primalje i rodiliste u koje idete, razgovarati unaprijed o planu porodjaja, i protiviti se svim nepotrebnim zahvatima. ako ste stvarno dovoljno educirane o svemu (ja npr. nisam), onda i donosite samostalne odluke za vrijeme poroda, i preuzmite cijeli rizik na sebe.
Oprosti, ali kako da budem dovoljno educirana da preuzmem cijeli rizik na sebe, osim da u tih devet mjeseci nabrzake odstudiram medicinu ili barem završim višu medicinsku? Ono.. Ne razumijem, nhf.

Stvar je u tome da se treba ljudski dogovoriti i pokušati naći osobu u koju ćemo/ćete imati povjerenja. Ja se nadam da će mi to uspjeti i to je najveći strah koji imam, da ću se osjećati kao objekt na svom porodu. Nadam se da neću i da će sve biti ok. Isto tako nosim svoj plan poroda sa sobom u torbi, nikad ne ostaje doma. Bojim se da ga muž ne zaboravi.
__________________
Ambivalent? Well, yes and no....
Oću neki nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2006., 17:26   #46
Quote:
Oću neki nick kaže:
Oprosti, ali kako da budem dovoljno educirana da preuzmem cijeli rizik na sebe, osim da u tih devet mjeseci nabrzake odstudiram medicinu ili barem završim višu medicinsku? Ono.. Ne razumijem, nhf.
pa upravo si odgovorila.

ako nisi u stanju preuzeti cijeli rizik na sebe, onda nemoj unaprijed inzistirati na zabrani da se nesto napravi.

a tema o tome kako su rodilje objekti na vlastitom porodu zapravo zasluzuje poseban topik...
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2006., 11:54   #47
Zašto mi bacaš riječi u tipkovnicu?

Tko je ikada rekao da ću inzistirati na nekoj zabrani. Ne pada mi na pamet. Ono što želim je da naiđem na osobu s kojom se mogu dogovoriti i u koju imam povjerenja. Što će reći: Neću da me režu zato da bi netko ranije mogao otići gledati utakmicu, prošetati Korzom, popiti kavu ili nešto slično.
Neću da mi iz istih razloga netko prokida vodenjak, naleže na trbuh i daje drip.
Hoću da moj porod teče normalno, svojim tijekom, dok god smo beba i ja u redu. A vidiš, problem je u tome što moram nekome vjerovati za to. To je najveći problem. I hrvatskog zdravstva, a i na žalost mene koja tu gubim kontrolu nad najvažnijim stvarima; životom i zdravljem sebe i bebe.

Nadam se da je razumljivo to što pišem. Dakle, ne, ako te to veseli, nisam liječnik, ali sam slične struke i dosta sam se informirala i educirala o porodu, ali nisam spremna preuzeti rizik. Isto tako, ne želim se igrati Boga, a mnogi ga se liječnici igraju pa na sebe preuzimaju bespotreban rizik, a pod maskom titule i bijele kute.

I još nešto:
http://http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=124&Tekst2ID=&Show=909

http://http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=124&Tekst2ID=&Show=759

Ispričavam se ako su linkovi predugi, neka ih skrati netko pametniji od mene. Trudnoća ipak malo zaglupljuje
__________________
Ambivalent? Well, yes and no....
Oću neki nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2006., 12:35   #48
Quote:
Oću neki nick kaže:
Zašto mi bacaš riječi u tipkovnicu?

Tko je ikada rekao da ću inzistirati na nekoj zabrani. Ne pada mi na pamet. Ono što želim je da naiđem na osobu s kojom se mogu dogovoriti i u koju imam povjerenja. Što će reći: Neću da me režu zato da bi netko ranije mogao otići gledati utakmicu, prošetati Korzom, popiti kavu ili nešto slično.
Neću da mi iz istih razloga netko prokida vodenjak, naleže na trbuh i daje drip.
Hoću da moj porod teče normalno, svojim tijekom, dok god smo beba i ja u redu. A vidiš, problem je u tome što moram nekome vjerovati za to. To je najveći problem. I hrvatskog zdravstva, a i na žalost mene koja tu gubim kontrolu nad najvažnijim stvarima; životom i zdravljem sebe i bebe.

Nadam se da je razumljivo to što pišem. Dakle, ne, ako te to veseli, nisam liječnik, ali sam slične struke i dosta sam se informirala i educirala o porodu, ali nisam spremna preuzeti rizik. Isto tako, ne želim se igrati Boga, a mnogi ga se liječnici igraju pa na sebe preuzimaju bespotreban rizik, a pod maskom titule i bijele kute.

I još nešto:
http://http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=124&Tekst2ID=&Show=909

http://http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=124&Tekst2ID=&Show=759

Ispričavam se ako su linkovi predugi, neka ih skrati netko pametniji od mene. Trudnoća ipak malo zaglupljuje

gle, oprosti, nije islo tebe osobno, razumijem tvoj stav i on je ok.

s druge strane, svi silni odvjetnici i zagovaraci "prirodnog" i stvarno prirodnog malo preveliku paznju pridaju tezi o tome kako su lijecnici-porodnicari gamad koja samo hoce sto prije zavrsiti porod da bi isli gledati tekmu i slicno... oni rade kako znaju. naravno da ima i bahatosti i lijenosti i svega, ali kad su u pitanju intervencije pri porodu, oni su tako educirani i mozemo se na glavu postaviti (mi rodilje) ali to se nece promijeniti. promijenit ce se kad ih se educira "odozgo", ne odozdo.
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2006., 12:50   #49
Quote:
Tiger Lilly kaže:
Pa i kod nas bi trebali sve pitati i objasniti, postoji Zakon o zaštiti prava pacijenata, za kojeg većina ljudi vjerojatno ne zna, a doktori ga se ne pridržavaju.
Istina, zakon postoji. Na zalost napisan je, kao i mnogi Hrvatski zakoni, vrlo nejasno, pa ga svatko tumaci na svoj nacin. Osim zakona postoji i "uobicajena praksa", koja sa zakonom nema blage veze. Recimo to da se u jednoj bolnici insistira na brijanju i klistiru a u drugoj ne, to nema nikakvih objektivnih razloga (inace, da postoji dobar razlog zasto je brijanje korisno, onda bi valjda trebalo biti svugdje isto).

Quote:
Tiger Lilly kaže:
Prema njemu, pacijent ima pravo odbiti sve pretrage i zahvate, osim onih čije neizvođenje ugrožava njegov život. Isto tako bi doktori trebali objasniti sve što se radi i zašto se radi.
Problem je u tome što se kod nas doktori ponašaju kao bogovi, tj. kao da pacijenti postoje radi njih (a ne obrnuto), a pacijenti se ne usude zucnuti.
Mislim da pacijent ima pravo odbiti bilo kakvu pomoc i zahvat, bez obzira da li time ugrozava svoj zivot ili ne. Recimo netko iz religioznih razloga odbija transfuziju krvi i odabere radije da umre nego da je primi: to je sloboda izbora pojedinca. Ne kazem da mi zvuci pametno odbiti primiti krv, ali zvuci mi jako pametno da je svatko gospodar svog vlasititog tijela i zivota. Time sprecavamo gluposti tipa: moderna medicina kaze da slijepo crijevo nema funkciju pa cemo ga sad svakome izvaditi u jednoj nepotrebnoj operaciji koju nemate pravo odbiti.

Definitivno imas pravo da je lijecnik placen od pacijenta i treba biti pristojan, pomagati i raditi najbolje. Nama fali nacin na koji pacijent moze uciniti nesto protiv nesavjesnog lijecnika / osoblja / institucije.

Sto se tice posta koji je predlozio da se "priupita u sali da li se moze ne rezati", to je krivi pristup. Bolje je izjaviti odlucno: zabranjujem da me rezete bez mog odobrenja i u slucaju nepostovanja zabrane prijetiti tuzbom ili cime vec, nego moljakati.
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2006., 14:04   #50
Quote:
Arslan kaže:
Sto se tice posta koji je predlozio da se "priupita u sali da li se moze ne rezati", to je krivi pristup. Bolje je izjaviti odlucno: zabranjujem da me rezete bez mog odobrenja i u slucaju nepostovanja zabrane prijetiti tuzbom ili cime vec, nego moljakati.
ok, ali sto ako je epiziotomija stvarno potrebna, i beba ostane bez kisika pri takvom porodu? ti bi mogao zivjeti s tim?
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2006., 16:23   #51
mene je babica rezala između trudova, osjetila sam kao štrecanje. vjeruj mi, nakon svih onih bolova, to nije niš. osjetila jesam, ali niš strašno. eto..
ma, sve se to prođe, sve to i zaraste...sve se to izdrži...
__________________
Čudno je, kako je malo potrebno da budemo sretni i još čudnije, kako često nam baš to malo nedostaje!
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2006., 11:46   #52
Cure,
ako ćete prihvatiti savjet, mislim da je dobar i žao mi je što meni to nitko nije rekao prije rađanja.
Prije poroda, ne znam koliko dugo, raspitajte se, bilo bi dobro nositi uložak natopljen gospinim uljem, "kantarion", da ne bi popucale, valjda se koža "omekša".
Ne znam, čini mi se logično, pitajte, probajte...
double is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2006., 23:28   #53
Quote:
violent_femmes9 kaže:
ok, ali sto ako je epiziotomija stvarno potrebna, i beba ostane bez kisika pri takvom porodu? ti bi mogao zivjeti s tim?
Pa to je bar jednostavno: kazes lijecniku koji ce te poroditi da ne zelis rutinsku epiziotomiju, a da u slucaju hitnog slucaja mora pitati za odobrenje tebe ili, u slucaju da nisi ubrojiva tvog muza za dozvolu.

Ako se desi da beba bude u porodjajnom kanalu i da porodnicar misli da je dugo kosta ga upravo par sekundi da kaze: "hitan slucaj, molim da odobrite operaciju", na sto ti ili dragi ti kazete "OK, odobravam" i sve bude OK.

Kod poroda mene vise plasi pretjerano interveniranje nego nedostatak hitne intervencije.
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2006., 22:50   #54
Quote:
Arslan kaže:
Kod poroda mene vise plasi pretjerano interveniranje nego nedostatak hitne intervencije.

mislim da ova recenica objasnjava vecinu problema u nasim rodilistima
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 19:19   #55
Quote:
magic blue kaže:

mislim da ova recenica objasnjava vecinu problema u nasim rodilistima
To je dio problema. Na zalost problema ima jos:
- arogantni i osvetoljubivi ljecnici (pacijentica se zali, pa joj se svete nedovoljnim sredstvima protiv bolova ili namjerno bolno izvedenim postupcima)
- bezobrazno osoblje (sestra koja se dere na pacijenticu)
- nemarno osoblje (sestra ne dolazi pomoci na poziv, cistacica ne pocisti WC kako spada i ne stavi papira, domar koji pretjera s grijanjem)
- nepazljivi ljecnici (necu vas sad gledati jer idem gledati utakmicu, bit ce u redu, ah, pa to je samo oziljak koji se ne vidi)\
- tvrda rutina (pa mi smo oduvijek tako radili, evo i moj pradjed je stavljao pijavice (karikiram), to je uobicajeni postupak)
- nezainteresiranost za dobrobit pacijenta
- korupcija
- nehumanost
- nenamjensko trosenje sredstava
- nedovoljna sredstva (da se namjenski trose bilo bi puno bolje)
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2006., 19:48   #56
Quote:
Arslan kaže:
To je dio problema. Na zalost problema ima jos:
- bezobrazno osoblje (sestra koja se dere na pacijenticu)
- nezainteresiranost za dobrobit pacijenta
- korupcija
- nehumanost
- nenamjensko trosenje sredstava
- nedovoljna sredstva (da se namjenski trose bilo bi puno bolje)
Ovo se meni danas dogodilo na pregledu. Čekala sam, s ostalih 12 trudnica, od 9 do 13:30, plus sve ove divote navedene. A radi se "samo" o pregledu na koji moraš svaka dva dana nakon prenošenja...

Ja doista ne znam kako mijenjati naše zdravstvo
__________________
Ambivalent? Well, yes and no....
Oću neki nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2006., 18:54   #57
ma to te oni umaraju, da po cijeli dan sjedis u cekaonici s prevelikim trbuhom da sirtoj bebici dojadi i odluci se prije roditi da oni vise nemaju problema s tobom.
I nije mi jasno zasto ti pregledi toliko traju i zasto ne mogu te trudnice koje su prenijele narucivati na svakih pol sata. Rijesili bi cekanje, frustracije i ogorcene i nesretne trudnice
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2006., 22:03   #58
ja nisam nikad dugo čekala, maximalno možda sat vremena. i to na uzv i pregled. na sv duhu se sve trudnice guraju kod "razvikanih" doktora, pa se kod njih i dugo čeka. ja sam išla kod doka koji je radio popodne i došao prije par mjeseci na duh, tak da kod njega nije bilo gužve i nikakvih problema. uvijek sam brzo došla na red. a dok je vrhunski stručnjak.
pišem za sv duh, ne znam kak je u ostalim bolnicama.
__________________
Čudno je, kako je malo potrebno da budemo sretni i još čudnije, kako često nam baš to malo nedostaje!
traxdata is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 03:31   #59
Quote:
Arslan kaže:
To je dio problema. Na zalost problema ima jos:
- arogantni i osvetoljubivi ljecnici (pacijentica se zali, pa joj se svete nedovoljnim sredstvima protiv bolova ili namjerno bolno izvedenim postupcima)
- bezobrazno osoblje (sestra koja se dere na pacijenticu)
- nemarno osoblje (sestra ne dolazi pomoci na poziv, cistacica ne pocisti WC kako spada i ne stavi papira, domar koji pretjera s grijanjem)
- nepazljivi ljecnici (necu vas sad gledati jer idem gledati utakmicu, bit ce u redu, ah, pa to je samo oziljak koji se ne vidi)\
- tvrda rutina (pa mi smo oduvijek tako radili, evo i moj pradjed je stavljao pijavice (karikiram), to je uobicajeni postupak)
- nezainteresiranost za dobrobit pacijenta
- korupcija
- nehumanost
- nenamjensko trosenje sredstava
- nedovoljna sredstva (da se namjenski trose bilo bi puno bolje)
Ah, pa kod vas je još i dobro. Eto, desi se da ne stave papir, kod nas se podrazumeva da ga neće biti. U mom gradu postoji jedno jedino porodilište, ruinirano, bukvalno se plafon kruni na glave pacijentkinja. Mama i beba u istoj sobi - misaona imenica. Ne daju vam da donesete svoje spavaćice, već vas uguraju u neke prastare krpe na kojima su česte fleke od krvi. U sobama je po šest žena, od kojih je jedna obavezno prljava kao tvor ili obolela od zarazne bolesti. Prijateljicama koje su se tamo porađale morali su mama ili muž da menjaju krvave uloške, jer sestre nemaju nameru da se time bave. Zahodi su obične prljave jame, čini mi se da se ono više ne bi moglo očistiti ni kad bi se neko baš potrudio. Žene bukvalno beže iz bolnice čim prvi put ustanu iz kreveta, a ustanu mnogo brzo, čim im se pripiški, čak i one koje se porode carskim rezom jer neće neko razmaženoj porodilji donositi gusku, fuj! Lekari su nestručni kao i svuda na Balkanu i nezainteresovani za posao, ali ovde nedostaje i najobičnija ljudska humanost - ne otežavati ako se već ne može pomoći. Više ni podmićivanje ne funkcioniše, parice uzmu, a tretman je isti. Jedino žene istaknutih lokalnih političara i njihovih prijatelja dobijaju takozvane 'apartmane' - jednokrevetne sobe u kojima su zajedno s bebom. Ironija je što ni kad su ti apartmani (ima ih samo dva) prazni, obična smrtnica nema šanse da ih dobije. Uz ovakvo porodilište porođaj kod kuće izgleda kao manje traumatično rešenje, problem je samo što se ni to ne može, tj. može, ali lekar vam neće pomoći.
Dragana is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2006., 09:37   #60
o hebemu dragana, pa kad ovo cujem, ko da pises iz doba oliver twista
pa zar je to moguce, mislim znam da je u svim bolnicama situacija losa, ali ovo je ipak too much
jesi razmisljala da dignes i kresit ako treba i odes rodit nekud van (Austrija, Slovenija i sl.)
magic blue is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:32.