Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.03.2013., 14:09   #1541
Quote:
rossi79 kaže: Pogledaj post
dijete od 4500gr bi vani porađali isključivo carskim rezom.
Ja sam rodila vani bebu te težine i nisu ni spomenuli carski. Dapače, nisu fanovi ultrazvuka pa nismo ni bili skroz sigurni koliko će beba bit velika, samo su znali da će bit velika. Ide se prirodno ako ikako mogu izbjeć carski.

I ne, nisam za epiziotomiju po defaultu. Meni je postala nužna tek u trenu kad su morali upotrijebiti forceps.
__________________
"If it's true that our species is alone in the universe, then I'd have to say that the universe aimed rather low and settled for very little."
Deathblow is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 10:38   #1542
Ono što je dobro ili nužno za jednu ženu, nije nužno dobro i za ostale. Svakako se radi o važnosti dobre procjene od strane babice i doktora. I nemam ništa protiv epiziotomije, ako postoji i najmanja opasnost za mene ili dijete, ALI
na žalost puno puta dogodi se da babica uopće nije pratila čitav porod, nego se samo ukazala u zadnjem trudu, kao u mojem slučaju. Dakle, ona nije ništa procjenjivala, moju međicu nije ni vidjela, osim u trenutku kad ju je zarezala, a to je bilo čim je ušla u boks. Dakle, s punom odgovornošću tvrdim da se radilo o njezinoj komociji.
Bila sam prvorotkinja, ali moj porod je trajao 4 sata od prvog truda. Na prvom pregledu nakon sat vremena bila sam otvorena 8 cm, na idućem potpuno. Glava se vidjela od samog početka, beba se spustila jako brzo, trudovi jačine 90-140 od trenutka kad su me prikopčali na ctg. Rodila sam čim se oslobodio prvi doktor (bila je velika gužva, stavili me na bok i prekrižili mi noge da ne rodim dok ne dođe dr) i okrenuo me na leđa. U jednom trudu. Glava 32 cm, beba 3500 g. I što babica prvo pita doktora kad je ušao- da joj damo malo dripa da ide brže?
Slobodna sam zaključiti da sam mogla bez epiziotomije.
Ne govorim da se sve ili većina ponašaju ovako, ali to je stara škola i teško je to iskorijeniti tek tako. I uvijek će biti ovakvih slučajeva. Naravno da se radi o sreći na koga naletiš i ja se samo nadam da ću idući put biti bolje sreće. A bogme ću biti i glasnija u protestiranju, ako sve bude u redu.
Borova Iglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 11:11   #1543
Dok sam ležala na hodniku nakon poroda čula sam ženu kako telefonira i javlja nekome da je rodila curicu jednake težine kao i moj dečkić i to bez pucanja i rezanja, u tom trenutku me to bacilo u još veći očaj

Mislim da se u mom slučaju nitko nije ni trudio da ne reže, sjećam se da su bila 4-5 doktora u rađaoni, ali babice se ne sjećam
Idući put namjeravam moliti da se izbjegne epiziotomija, ako je moguće i to u Petrovoj
ms_4ever is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 20:23   #1544
mislim da je stav žene presudan. ako je žena upoznata sa svim činjenicama i spremna se boriti za sebe onda je i stav liječnika i babice drugačiji. točno je da medicinsko osoblje voli needucirane žene koje šute i trpe. mogu porodu pristupiti kako žele, mogu se truditi, a i ne moraju... osobno sam na sd dobila onaj famozni formular koji sam potpisala, ali uz napomenu kod potpisa da izričito odbijam epiziotomiju osim u slučaju ugroženosti života bebe, a i tada samo uz moju usmenu suglasnost. doktorica nije ništa komentirala. babica je samo rekla da će napraviti sve da se epiziotomija izbjegne. dala si je puno truda i masirala me. epiziotomija je bila nepotrebna, popucala nisam, ali me mali potegnuo noktićem pa sam dobila dva šava koja su po meni bila nepotrebna. takva površinska ogrebotina bi sama zacijelila i to bez ikakvih posljedica. u to sam sigurna.
epiziotomija se nekad radila rutinski. ali danas postoje bolnice gdje rezanje izbjegavaju koliko god mogu. sd je definitivno jedna od najboljih kod nas po tom pitanju. s druge strane petrova je među najgorima. ali budimo realni petrova je kao tvornica. žene rađaju kao na trci i babice i liječnici se tako i ponašaju. postoje slučajevi gdje se epiziotomija stvarna potreba, ali argument da se rezanjem “štiti" međica ili obrazloženje da je lakše sašiti ravan rez od spontane rasjekotine nemaju nikakvog ni logičkog smisla ni znanstvenog uporišta. kroz praksu je dokazano da se žene ipak brže oporavljaju od prirodnog pucanja nego od samog reza epiziotomije. također je dokazano da epiziotomija uzrokuje više štete nego korisiti, od infekcija rane, trajne boli pri spolnim odnosima, trajnih problema s fekalnom inkontinencijom. epiziotomija je opravdana samo u slučaju kada je majčin ili djetetov život ugrožen ili u slučaju da je dijete jako veliko te bi prirodni porod mogao ozbiljno naštetiti majci, a postoje razlozi zbog koji je epiziotomija kod nekih žena sigurnija od izvođenja carskog reza. rutinska epiziotomija izvodi se i kod poroda beba male porođajne težine, ali to se u novije vrijeme sve češće izbjegava jer nema dokaza da je to stvarno potrebno.
__________________
"Ljudska je glupost institucionalizirana i poticana od društva, a svaki oblik borbe protiv nje unaprijed je osuđen na propast." - Krleža
rossi79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 22:01   #1545
Slažem se. Ja sam rođena s 2650g i rezali su, tako da ne režu samo kad je velika beba u pitanju.
Sigurna sam da doktori i babice u Petrovoj nemaju vremena baviti se masiranjem ili bilo kojim drugim načinom da se izbjegne epiz.
Prvi put čujem za takav formular, daleko je Petrova od "baby friendly" bolnice.
Čula sam od jednog mladog doktora da ovisi o samoj babici/doktoru, netko će se potruditi dok drugi nemaju nimalo volje baviti se takvim stvarima, na nama je da dođemo roditi u pravo vrijeme/pravu smjenu
I nakon skoro 11 mj. osjetim nelagodu na mjestu gdje sam rezana, najčešće u sjedećem položaju.
ms_4ever is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 00:33   #1546
ja nisam rodila veliku bebu (3040 g) pa sam svejedno rezana

ne znam o čem to ovisi i da li je zasita bilo nužno, ali eto... iskreno, ja to nisam osjetila uopće, i šivanje je jako kratko trajalo, nije bio neki veliki rez, jedino iduća 2 tjedna poprilično je boljelo

hvala Bogu, sad nakon 10,5 mj skoro se ni ožiljak ne vidi
__________________
Tarsis
Tarsis is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 08:59   #1547
Jel se desilo nekoj da je prvi put nisu rezali ( nije pukla ili malo, kao ja) a da je drugi put rezana?
Amelie12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2013., 20:15   #1548
u bolnici gdje sam ja rodila rezanje je po obavezno... ne zanima ih dal treba il ne.. oni zarežu za svaki slućaj kažu da to rade prvorotkinjama.. za par mj. idem roditi po drugi put.. baš me zanima inaće za to rodilište sve pohvale svima.. al ovo im je jedav veliki -

rez od epize osjećam i danas.. najgore mi je kad me svrbi
__________________
&
ajs-krim is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2013., 23:37   #1549
Quote:
Tarsis kaže: Pogledaj post
ja nisam rodila veliku bebu (3040 g) pa sam svejedno rezana

ne znam o čem to ovisi i da li je zasita bilo nužno, ali eto... iskreno, ja to nisam osjetila uopće, i šivanje je jako kratko trajalo, nije bio neki veliki rez, jedino iduća 2 tjedna poprilično je boljelo

hvala Bogu, sad nakon 10,5 mj skoro se ni ožiljak ne vidi
Moja je bila 3 kg i 50 grama i kad je doslo do izgona, ja sam sama vikala REZITE MEEE! I dobro su me zarezali i bas sam osjetila onaj cap. Ali ja ni tako izrezana nisam uspjela izgurati bebu van, hehe. A savovi me bole i mjesec dana poslije poroda, prvi put sam uspjelabsjesti prije par dana.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 04:19   #1550
Meni ta epiziotomija bila i ostala picin dim.

Niti sam je osjecala dok su je obavljali, niti je osjecam sada.
Iako me babica non stop masirala, nije nesto pomoglo.

Porod je bia tezak (to nisu moje rici).
5 sati pod dripom, beba zivi prosijek, mala glavica, a izgon trajao priko ure ipo.

Iako su me rizali (ne usudim se pomisliti sto bi bilo da nisu), totalno sam popucala iznutra.
Mora je doci kirurg nadgledati sivanje koje je trajalo valjda oko uru vrimena.
Po faci im se vidilo da gledaju u zivi pokolj.

Za mi je sto sam toliko popucala jer di sam pukla to znam osjetiti, a epiziotomije kao da nikad nije ni bilo.

Kad pomislim na drugo dite dode mi da se pribiljezim za carski prije zaceca.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 08:39   #1551
1 porod, Vinogradska, beba procjenjena na oko 3500 gr.
Babici zadnja rodilja prije kraja smjene. Komentar. Danas nisam nikoga rezla ali mislim da vas hocu, beba je velika. Cap. Beba 4420 gr, 2-3 sava. Nakon 5 sati sjedim sa prekrizenim nogama

2 porod, vinogradska, babica me masira, govore da me nazalost moraju rezat jer se boje da cu po njihovoj pqocjeni popucati ispred prijasnjih savova. Nazalost puknula sam kao kokica prije nego je babica uzela skare. 13 unutrasnjih, 12 vanjskih savova, radjena plastika. Beba 3900.

3 porod ocekujem u 5 mj
teta mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 14:29   #1552
Ne tvrdim da ne postoji potreba za epi nikada, ali postotak drugih zemalja je daleko manji od našiš. Od 2-20% slučajeva rezanja u bolnici u drugim državama naspram naših 50-80% ako sam dobro zapamtila brojke nije zanemariv.
Tu opet veliku ulogu igra i položaj prilikom rađanja, ležeći je naravno nepovoljan..

Par zanimljivih činjenica o epi
- epiziotomijom se želi izbjeći moguća (veća) ozljeda a to čine rezanjem međice, vezivnog tkiva i mišića
- epiziotomija se izvodi i zbog mišljenja liječnika da “ravan rez” zarašćuje brže od spontane, neravne rasjekotine - učenje koje je suglasno sa zapadnjačkim vjerovanjem o superiornosti kulture nad prirodom jer u prirodi nema ravnih linija
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 15:33   #1553
moje iskustvo je slicno kao kod tete mine
- prvi porod rezana, sve zaraslo brzo, proslo ok
- drugi porod popucala od pupka do ...ka, zena me nije htjela rezati iako sam ja vikala da reze , beba je bila 4200, ja "neelasticna" - tak su mi rekli
oporavak dug

za mene bi bilo bolje da su recnuli i drugi put a ne da popucam samo zato da si bolnica popravi statistiku

(sad sam off, ali vezano za statistiku - nedavno sam cula strasnu pricu vezano za neodobreni carski (drugi porod) a isto vjerojatno sve zbog statistike )
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 19:03   #1554
Ovo oko vjerovanja medicine da su ravni rezovi "bolji" od neravnog "prirodnog" pucanja je sasvim logicno.
Potvrdujem to i svojim iskustvom.
Samo kad se sitim koliko su se mucili da mi pokrpaju te pukotine.


Rez epiziotomije mi nikad nije predstavljao problem.
Da ne znam da je epi napravljena, po osjetu to sigurno ne bi znala.

Tako sam na friskom rezu epiziotomije uspravno sidila na krevetu par sati nakon poroda bez ikakvog problema.
Dok se moje 2 frendice koje nisu bile rizane jos dugo nakon poroda nisu mogle normalno posisti.

Ali di sam popucala je bia uzas.
Misecima nisam mogla normalno hodati.
Iako se maternica uredno vratila u rekordnom roku imala sam uzasan osjecaj bas unutra, pritisak jos misecima, doslovce bi u setnji sa malim brojala koliko koraka od kuce cu se udaljiti da se uspijem uopce vratiti nazad.
zna bi mi biti problem okupati maloga jer bi mi nekad bilo nemoguce 5 minuta stajati uz kadicu.
Da se normalno poseksam mi je tribalo priko godine dana od poroda.
choupette is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 20:14   #1555
Evo da se pohvalim, 27.02 rodila;20-ak savova recnuli me i vec sam se 2 puta posevila prvi put nakon 13 dana. 8. dan sam mogla prekrizit noge dok sjedim
__________________
Nikolina 27.02.13. u 17:40
ana.bestijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 16:24   #1556
epi ružno izgleda, ono velik izljev krvi i slično, tako mi je rekla frendica koja je već rodila, da dok se je recnuli da je osjetila
velik gusti izljev krvi.
kaže da je od epi gora samo kiretaža

mislim da postoje i tehnike sa kojima se može izbjeć rez, npr. rodilja ne smije tiskat dok je bebica taman
pri izlasku nego da maternica "sama obavi svoj posao".
Talija444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2015., 12:40   #1557
Drage mame, evo rodila sam prije dva tjedna i tek sam danas svoj na svome Znači za epiziotomiju svakako preporučam obloge od čaja od hrastove kore, možete ga kupiti u biljnoj ljekarni na trešnjevci. Bol od reza mi je prošla čim sam počela koristiti taj čaj. Nakon svega mi je izbio i hemoroid od kojeg nisam spavala cijelu noć i svakako preporučam mast hemopropin koji me spasio...Puno sreće svim mamama jer stvarno nam nije lako, ali sreća da imamo zlato malo zbog kojeg zaboravljamo sve boli..
Mini11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2015., 13:52   #1558
ja sam rodila bebu od preko 5 kg nit rezana niti šivana-drugi porod
rodila bebu 4150g -prvi porod i babica mi je dugo dugo masirala međicu u nadi da me nemora rezat ali ipak me je morala , i nemam ništa protiv,bitnije mi je da je beba izašla bez komplikacija
hocu samo reci da se zbilja u nekim bolnicama trude da to sve prođe bez epi.
tiinkivinki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:55.