Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2009., 15:26   #81
iako me ova tema muči neko vrijeme tek sam sad išla za tim da čitam šta ljudi pričaju o tome. Do sada sam mislila da je crkveno poništenje braka nemoguće ( inače sam praktična vjernica i vjera mi dosta znači) ali vidim da ima svakavih iskustava, mišljenja, teorija.
vidjet ću kako će kod mene to ispasti ( tj. dal će dečko uspjeti riješiti šta), iako ne očekujem ono šta priželjujem
marija08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 23:37   #82
Quote:
xanas kaže: Pogledaj post
Nije bitno da li ću ja opet pred oltar, najvjerovatnije ni neću. Prvi brak je bio takav da ga nikad nije ni trebalo biti. Ne želim da me ništa i nigdje veže za njega više. A ljuti me to što zbog razvoda ne mogu biti kuma meni dragoj djeci i što me se doživljava kao biće nižeg reda.
ma možeš biti kuma......moj dečko je razveden a bio je krsni kum........
natari is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 19:49   #83
Ja cu upravo ovih dana biti krizmana kuma. Dobila potvrdu od župnika nakon par oštrih riječi jer mi stvarno ide na živce sa svojim teorijama. Poništenje od strane crkve ne namjeravam tražiti jer sam ipak toliki vjernik da bez obzira na mogućnost poništenja nebi mogla s nekim drugim ponovo stat pred oltar, čini mi se da bi me grom udario.
__________________
Jubav je ka i cvit, puno joj triba....
ppia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 14:13   #84
Krizmana možeš biti, krsna ne.
Ja sam razvedena, ponovo udana. Prema crkvi ja živim u grijehu jer sam crkveno vjenčana za jednog, a živim s drugim "u preljubu" i kao takva nisam pogodna da budem krsna kuma.
Trebala sam biti, odbijena sam. Od strane crkve.
E sad, pitanje koliko je koja župa i župnik fleksibilna.
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 12:53   #85
Quote:
shunkyman kaže: Pogledaj post
...zahtjev za poništenje braka u crkvi...
Ja se raspitao kod svog župnika.
Ne postoji pismeni obrazac, procedura i sl. jer crkva želi što više to otežati kako bi ostala u svojim uvjerenjima i običajima.
Mogućnosti za dobiti rastavu su ili odbijanje proširenja obitelji ili zatajivanje teških bolesti prije sklapanja braka.
Provjereno: za manje od 10 godina neće rastava biti gotova makar su svi uvjeti ispunjeni, jer kako sam već rekao, crkva to želi minimizirati da ne bi postao trend.
Kako to ide: porazgovraš sa svojim župnikom(tamo gdje ste vjenčani), on će tražiti i da porazgovara sa drugom stranom pa će to po svojem nahođenju proslijediti na crkveni sud na Kaptol. E, onda oni opet saslušaju oboje pa po svojem nahođenju pošalju na razmatranje u Vatikan, koji jedini može dati poništenje braka.
btw. da si dobra sa samim papom, možda proces ubrzaš na nekih 5 godina
Crodra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2009., 23:02   #86
Moj je sakrament braka proglašen ništavim-dakle nije ga niti bilo- o tome je riječ na crkvenom sudu, je li uopće valjano sklopljen.O razlozima ne mogu na ovom mjestu. Želim reći samo riječi pohvale za suce na Crkvenom sudu: pošteni su, moralni, izuzetno iskusni i pažljivi u ovim tako delikatnim stvarima. Puno mi je pomoglo što sam nakon te parnice konačno znala istinu o svom stanju što se tiče sakramenta braka.
Amare is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 13:49   #87
RAZVOD U CRKVI- Da li je moguc?

Nadam se da ce neko znati da mi odgovori na ovo pitanje.
Moj decko je katolicke vere, a ja sam pravoslavne. Volimo se, i zeleli bismo da se vencamo, u maticnom uredu, ali i u crkvi. Problem je to sto je on vec bio ozenjen, i sto se vec vencao u katolickoj crkvi. Ozenio se bez ljubavi, jer je ona ostala trudna, i nije zeleo da to dete prolazi kroz ono sto je on prosao. Naime, i njegovi roditeli su se razveli, i on to jos nije preboleo. On kaze da razvod u crkvi nije moguc, a i ja sam to cula od mnogih. Da li postoji mogucnost da se on ponovo venca u crkvi, sa mnom? Ja se nisam udavala, i verujem u Boga, i jako bih volela da se vencamo u crkvi. Tek tada bi moja sreca bila potpuna. Nije bitno da li cemo se vencati u katolickoj ili pravoslavnoj, zelim samo da se vencamo. On ionako u trenutku vencanja nije ni verovao u Boga, niti je voleo nju. Vise je to uradio pod pritiskom. A i cula sam da je u HR crkveni brak priznatiji nego gradjanski.

Hvala!
jeki84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 14:10   #88
"Razvod" u terminologiji crkve ne postoji, postoji samo termin "poništenje braka".
Da skratim: u HR je to praktički neizvedivo.
Ako se oženio u katoličkoj crkvi, ne može to ponoviti (bez poništenja) niti u pravoslavnoj niti katoličkoj. Bez obzira da li je to napravio pod pritiskom.
Probaj malo google, "poništenje crkvenog braka".
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 19:55   #89
ovako u katoličkoj crkvi postoji mogućnost da se dvoje ljudi vjenčaju u crkvi čak i ako je jedan od njih druge vjere ili ako je nevjernik, ali mora potpisati izjavu da će djete biti odgajano u katoličkom duhu

ne znam da li u vašoj pravoslavnoj crkvi postoji ta mogućnost, ali ako postoji, on bi se tehnički mogao deklarirati kao nevjernik pa bi se možda ipak mogli vjenčati u crkvi...
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 08:59   #90
Ne može se "tehnički deklarirat kao nevjernik" ako je kršten (i vjenčan) u RKC.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 09:15   #91
Quote:
jeki84 kaže: Pogledaj post
Nadam se da ce neko znati da mi odgovori na ovo pitanje.
Moj decko je katolicke vere, a ja sam pravoslavne. Volimo se, i zeleli bismo da se vencamo, u maticnom uredu, ali i u crkvi. Problem je to sto je on vec bio ozenjen, i sto se vec vencao u katolickoj crkvi. Ozenio se bez ljubavi, jer je ona ostala trudna, i nije zeleo da to dete prolazi kroz ono sto je on prosao. Naime, i njegovi roditeli su se razveli, i on to jos nije preboleo. On kaze da razvod u crkvi nije moguc, a i ja sam to cula od mnogih. Da li postoji mogucnost da se on ponovo venca u crkvi, sa mnom? Ja se nisam udavala, i verujem u Boga, i jako bih volela da se vencamo u crkvi. Tek tada bi moja sreca bila potpuna. Nije bitno da li cemo se vencati u katolickoj ili pravoslavnoj, zelim samo da se vencamo. On ionako u trenutku vencanja nije ni verovao u Boga, niti je voleo nju. Vise je to uradio pod pritiskom. A i cula sam da je u HR crkveni brak priznatiji nego gradjanski.

Hvala!
evo, ko da jeste. Bog vas voli.
Treba li dati ljudima (crkvenom aparatu) da vam budu prepreka izmedju vas i Boga?
Svatko kad se vjenca pitaju ga dal je dosao ovdje bez pritiska i onda mora reci da/ne. Ako je rekao ne, onda nije dosao pod pritiskom
bosonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 09:44   #92
Nije nemoguće, ali je dugotrajno i nema garancija da će crkva poništiti brak.
On mora po propisanoj proceduri preko svog župnika predati zahtjev za poništenje na Crkveni sud, a na ovoj stranici ćete naći i detaljnije informacije:

http://medjubiskupijski-sud-zagreb.n...d=18&Itemid=42

nemojte se obeshrabriti, radite, molite i vjerujte.
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 14:17   #93
U Pravoslavnoj crkvi je sve mnogo jednostavnije, i fleksibilniji su po pitanju rastave. Naime, oni dozvoljavaju cak tri puta vencanje u crkvi, a cetvrti put se mora traziti saglasnost od vladike. Pop mi je rekao da mi imamo dve mogucnosti: 1) da on trazi ponistenje braka u svojoj crkvi, ali da to moze dugo trajati, ili 2) da predje u pravoslavnu veru, i onda se mozemo vencati u pravoslavnoj crkvi. Inace, i nasa crkva priznaje mesovite brakove, i nije potrebno menjati veru ako se npr. Katolik/kinja zele vencati sa osobom pravoslavne vere.
Stekla sam utisak da su vencanja u crkvi postala izkomercijalizovana, da vecina ljudi tome pristupa krajnje neozbiljno, da to rade zbog neke tradicije, obicaja, lepe ceremonije, a da malo njih razmisla o Bogu, i zavetima koje treba dati. Ne kazem da se ne treba vencati u crkvi, ali zasto zuriti sa tim vencanjem? Mislim da treba sacekati, i pustiti da prodje neko vreme, videti kako ce taj brak funkcionisati, pa ako je sve super vencati se u crkvi i napraviti ceremoniju. To bi bilo kao neko osvezenje braka, obelezavanje neke godisnjice. Bar bih ja tako uradila. Sada znam , i sigurna sam da je on osoba sa kojom zelim da provedem ceo zivot, zato nemem nikakve sumnje u to da zelim da se vencam u crkvi. Ne mora niko ni da bude u crkvi, dovoljni smo samo mi, pop, i kumovi.
jeki84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 14:24   #94
Ok, našla sam temu, raspravljalo se o tome na tri stranice:
Crkveno poništenje braka

Dala si neka rješenja, ali si pritom prilično kontradiktorna

a) zašto žuriti s vjenčanjem u crkvi?
b) moj dečko treba poništenje braka....sigurna sam da se želim vjenčati u crkvi


čuj, ako misliš da smo mi ostali pred oltar stali s figom u džepu-varaš se. svi mi mislimo da je to-to. zato strpljenja, predajte zahtjev za poništenje, a tko zna što ćeš željeti kad to bude gotovo
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 19:08   #95
Quote:
jeki84 kaže: Pogledaj post
U Pravoslavnoj crkvi je sve mnogo jednostavnije, i fleksibilniji su po pitanju rastave. Naime, oni dozvoljavaju cak tri puta vencanje u crkvi, a cetvrti put se mora traziti saglasnost od vladike. Pop mi je rekao da mi imamo dve mogucnosti: 1) da on trazi ponistenje braka u svojoj crkvi, ali da to moze dugo trajati, ili 2) da predje u pravoslavnu veru, i onda se mozemo vencati u pravoslavnoj crkvi. Inace, i nasa crkva priznaje mesovite brakove, i nije potrebno menjati veru ako se npr. Katolik/kinja zele vencati sa osobom pravoslavne vere.
Stekla sam utisak da su vencanja u crkvi postala izkomercijalizovana, da vecina ljudi tome pristupa krajnje neozbiljno, da to rade zbog neke tradicije, obicaja, lepe ceremonije, a da malo njih razmisla o Bogu, i zavetima koje treba dati.
Nemoš bolivit za boldano
ždralexandrijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 19:11   #96
Quote:
putnica kaže: Pogledaj post
Ok, našla sam temu, raspravljalo se o tome na tri stranice:
Crkveno poništenje braka

Dala si neka rješenja, ali si pritom prilično kontradiktorna

a) zašto žuriti s vjenčanjem u crkvi?
b) moj dečko treba poništenje braka....sigurna sam da se želim vjenčati u crkvi


čuj, ako misliš da smo mi ostali pred oltar stali s figom u džepu-varaš se. svi mi mislimo da je to-to. zato strpljenja, predajte zahtjev za poništenje, a tko zna što ćeš željeti kad to bude gotovo

nisam čitala link ali znam da je vrlo malo razloga zbog kojih crkva poništi brak, a u pitanju su uglavnom nekonzumacija braka i razne bolesti za koje druga strana nije znala i bla bla...

moja prijateljica je velika vjernica, baš ono aktivna, oduvijek i naravno vjenčala se u crkvi no rastala se nakon par godina i naravno poželjela je crkvenu rastavu...
i dalje je aktivna vjernica, svako malo je na duhovnim obnovama, ima pomoć svog župnika i sve moguće je poduzela i niš... nema još uvijek rastave...
tak da stvarno je vrlo vrlo teško dobit crkvenu rastavu....
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 19:12   #97
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Ne može se "tehnički deklarirat kao nevjernik" ako je kršten (i vjenčan) u RKC.
ok, nije lijepo lagat u crkvi, no nazovimo to prešućivanjem za više ciljeve, ali kako bi oni to mogli provjerit? mislim da je netko kršten...
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 20:34   #98
ukoliko imate djecu - mozes zaboraviti. ne moras ni predavati zahtjev za crkveno ponistenje braka. moja sestra je bila u braku 6 mjeseci, bez djece, bez imovine, dokazala da je on od tih 6 mjeseci 3 bio na sluzbenom putu u drugom gradu, odbijen joj je zahtjev za crkvenim ponistenjem braka. mislim da je ta cijela agonija trajala oko 2 godine. mogu je pitati ak te tocno zanima, po papire je isla na kaptol. cak je i navela kako njegov svjedok u crkvi nije bio krsten (sto je dakako naknadno doznala), niti to joj nije uvazeno.
tak da cisto sumnjam
__________________
štedim pa šta košta da košta
sidora is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 20:36   #99
i da, jos nesto, jedino ako on prijedje na pravoslavnu vjeru - prvo se mora odreci katolicanstva. i ta agonija traje mislim godinu dana. onda se mozete ozeniti u pravoslavnoj crkvi.
__________________
štedim pa šta košta da košta
sidora is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 20:45   #100
pokušaj odgovora

Hajd ovako: iz prve ruke, nisam vjeroučiteljica ali sestra mi jest pa to ovak ide:
Bog je ljubav.
Njegova je ljubav VJEČNA.
Naša ljubav je samo participacija ili sudjelovanje na Božjoj ljubavi i ona u korijenu ima oznaku vječnosti. Tj. niko s nikim ne bi sklopio brak na način volim te ali idi što prije od mene.
Zato je CRKVENO SKLOPLJEN BRAK TJ. PRED BOGO VJEČAN JER JE BOŽJA LJUBAV VJEČNA.
Ako u braku ne ide, ako jedni drugog maltretiraju i dalje je to brak samo na žalost nekvalitetan i treba sve napraviti da se izliječe rane, terapija i slično, ako ne i to, na građanskom se sudu rastaveiš a Crkva to stanje dvoje koji su pred Bogom skupa ali žive razdvojeno radi objektivnih okolnosti zove RASTAVA OD STOLA I POSTELJE... skupa niste u istoj kući u istom krevetu za istim stolom... NE MOŽE CRKVA NI IJEDAN PAPA RASTAVITI ONO ŠTO ONI NISU NI SASTAVILI NEGO BOG.
Sama privola u crkvi glasi JA UZIMAM TEBE ZA SVOJU ŽENU/MUŽA, LJUBIT ĆU TE I POŠTIVATI U DOBRU I U ZLU U ZDRAVLJU I U BOLSETI, DOK NAS SMRT NE RASTAVI. Kužiš? I bolest i sva druga zla podnosim kao križ pa zato neću olako ni stupiti dok mi zdrav razum i emocije ne kažu da je to to, a i tada se mogu nažalost prevariti... UDOVAC SE MOŽE OPET CRKVENO VJENČATI JER GA JE SMRT RASTAVILA OD PRVE OSOBE I NE MOŽE BITI VJERAN MRTVACU.
Vrlo logično...
A PONIŠTENJE? Ono se može dobiti ako je NEŠTO NEDOSTAJALAO U BITNIM ELEMENTIMA BRAKA OD POČETKA tj.NIJE TO PONIŠTENJE BRAKA NEGO PROGLAŠAVANJE NIŠTETNOSTI ŽENIDBE a to su dva različita pojma. Dakle, ženidbe nije ni bilo, ili je pod prisilom, ili on/ona su tijekom hodanja jedno drugomu zatajalili neku informaciju koja bi da su znali uvelike mijenjala tijek veze i slično... ako se to može dokazati sa svjedocima pred crkvenim sudom, brak se proglašava umjetno sklopljenim tj. prividno sklopljenim a zapravo nesklopljenim... jer nikad nije ni bio...

RASTAVLJENI može živjeti vjeru u crkvi i biti aktivan i uzoran otac i muž i sve ali ne može mu niko dati za života prve supruge nikakav razvod ŠTO JE BOG SDRUŽIO ČOVJEK NEKA NE RASTAVLJA, jer i papa i biskup i bilo tko su samo čovjek i nemaju to pravo.
SAVJET- ako se ne možete vjenčati u pravosl., vjenčajte se civilno, djecu se može krstiti jer oni nisu krivi za to stanje i normalno živite svoju vjeru na najbolji moguć načini.
Sretno!
lisicamica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:43.