Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2007., 11:15   #21
chemist, kakav ice?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 27.08.2007., 11:19   #22
Eto leda. Od Cevosana.

http://www.24sata.hr/index.php?cmd=s...e_id=main_page
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Old 27.08.2007., 11:56   #23
Ahaaa, ice. Droga. Nisam znao da se tako zove.

Ok, i što sad to piše za fakultet? Gdje to? Ajme mrzim 24sata.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 27.08.2007., 12:15   #24
Sakomanu rekla pacijentica da su na "nekom" fakultetu radili drogu.

Sigurno na teologiji!
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Old 27.08.2007., 12:54   #25
c/p

Brzo i lako kupili smo sve kemikalije potrebne za metamfetamin. Zbog djece nekoliko ih nismo napisali.


Oni kupili sve potrebne kemikalije...

Zbog djece nisu naveli kompletnu listu...
Ali su zato dva reda nize naveli da se ista moze lako pronaci na netu...

Ma bravo!!

__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Old 27.08.2007., 13:25   #26
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Čisti NaOH u ljekarnama, ako imaš sreće i ne naletiš na frustriranu magistru s pijeskom u vagini (a čini se da je 99% takvih, NHF, magistrae).

Tehnički NaOH, kao što chemist reče, u drogerijama. Traži "Cevosan". To je po svemu sudeći, 40-50%-tna otopina NaOH u vodi, tehničke čistoće. Za neki sapun kojim nećeš prati facu, sasvim ok.
Za izradu dobroga sapuna treba ti stvarno cisti, tehnicki NaOH - sve ostalo je jedno veliko sr***! Nisam probao raditi sapun sa Cevosanom, no ako ima bilo kakvih dodataka, bojila, stabilizatora, mirisa, ili neceg treceg, sumnjam da ce predstavljati dobar izbor za izradu sapuna. Ovo govorim iz vlastitog iskustva nakon nekoliko neuspjelih sapuna i nekoliko vrlo dobrih sapuna izradenih u 'kuhinji'. U principu, treba dobro kontrolirati udio NaOH i masti/ulja u smjesi, duzinu i jacinu miksanja smjese i njezinog stajanja. Kada se svi ti parametri dobro poklope, dobijete odlican sapun. Ako samo jedan parametar odstupa, sapun je zivo sr***. Izgleda kako raznorazni dodaci u ta sredstva za ciscenje bitno utjecu na proces saponifikacije.

Zato preporucam izradu sapuna sa cistom NaOH. Moze se kupiti kod nabavljaca koji opskrbljuju skolske laboratorije, samo trebate dati izjavu da NaOH necete koristiti u stetne svrhe, te ostaviti svoje podatke i JMBG. Ja sam to nabavljao kod didakte (www.didakta.hr - Horvat), ali oni su dosta skupi, pa ako treba veca kolicina moze se probati kod 'Kuna corporation'.

Jos jedan savjet za izradu sapuna - za pocetak rade koristiti ulja nego masti, lakse je s njima raditi. Recimo, maslinovo ulje je super, iako dosta skupo (ne mora biti ekstra djevicansko). Smjesu miksajte sto je duze moguce ako zelite tvrdi sapun.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Old 27.08.2007., 14:17   #27
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Zato preporucam izradu sapuna sa cistom NaOH. Moze se kupiti kod nabavljaca koji opskrbljuju skolske laboratorije, samo trebate dati izjavu da NaOH necete koristiti u stetne svrhe, te ostaviti svoje podatke i JMBG. Ja sam to nabavljao kod didakte (www.didakta.hr - Horvat), ali oni su dosta skupi, pa ako treba veca kolicina moze se probati kod 'Kuna corporation'.

Jos jedan savjet za izradu sapuna - za pocetak rade koristiti ulja nego masti, lakse je s njima raditi. Recimo, maslinovo ulje je super, iako dosta skupo (ne mora biti ekstra djevicansko). Smjesu miksajte sto je duze moguce ako zelite tvrdi sapun.
Hvala, baš to mi je trebalo!

Jesi kad pokušao s natrijevim karbonatom? Je li postupak isti ili treba mijenjati količine?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Old 27.08.2007., 14:27   #28
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Hvala, baš to mi je trebalo!

Jesi kad pokušao s natrijevim karbonatom? Je li postupak isti ili treba mijenjati količine?
S natrijevim karbonatom nisam pokusao, no mislim kako je proces (posebno brzina) saponifikacije puno efikasniji s NaOH pa probaj njega nabaviti. Da je natrij karbonat jednako dobar, tada bi ga svi preporucili, zar ne? Posebno zato jer ga je lakse nabaviti nego NaOH, a i puno je bezopasniji.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Old 27.08.2007., 14:29   #29
E da, nemoj ocekivati da ces dobiti sapune kao iz Lusha - neces. Lush koristi jos hrpu dodataka (neka ulja koja ni ne znam gdje se mogu nabaviti, te kiseline) koji im omogucavaju bolju saponifikaciju, uklanjanje viska masti i kompaktnost sapuna. Racunaj na to da ce ti sapun biti dosta masan, sto ce ti pak ovisiti i o omjeru NaOH i ulja.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Old 27.08.2007., 14:31   #30
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Jos jedan savjet za izradu sapuna - za pocetak rade koristiti ulja nego masti, lakse je s njima raditi. Recimo, maslinovo ulje je super, iako dosta skupo (ne mora biti ekstra djevicansko). Smjesu miksajte sto je duze moguce ako zelite tvrdi sapun.
Možda bi bilo dobro palmino ulje. Ako je temp. ispod 23 jako se zgusne i postane poput masti. Inače nema neki svoj specifični miris, pa ni okus (to je tu manje važno), a mislim da bi svojim krutištem mogao pridonijeti kompaktnosti sapuna.
Ivanicapeca is offline  
Old 27.08.2007., 14:37   #31
OK, a zasto zapravo radis sapun kod kuce?
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Old 27.08.2007., 14:45   #32
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Možda bi bilo dobro palmino ulje. Ako je temp. ispod 23 jako se zgusne i postane poput masti. Inače nema neki svoj specifični miris, pa ni okus (to je tu manje važno), a mislim da bi svojim krutištem mogao pridonijeti kompaktnosti sapuna.
Da, i palmino ulje je dobro za sapun. Kokosovo takoder. Samo treba malo pogledati jer za neka od tih ulja neces dobiti cvrst, vec tekuci sapun (sto uopce nije lose).

Moze se raditi sapun i od svinjske masti (kupis je u ducanu), ali to je meni odvratno i okrece mi se zeludac od tog mirisa (probao!).
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Old 27.08.2007., 14:47   #33
Quote:
The Chemist kaže: Pogledaj post
OK, a zasto zapravo radis sapun kod kuce?
A zasto Endi radi olovnu kutiju za radioaktivni materijal?
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Old 27.08.2007., 15:18   #34
Pokušao sam jednom davno napraviti sapun (biljno ulje ) s NaOH iz ljekarne. Dobio sam maleni sapun (komadić veličine kutije za 35mm film) , ali je bio dosta lužnat. Ne baš za ruke, bebinu kožu i tako.

El Tomo, navući ćeš mi policiju...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 27.08.2007., 16:18   #35
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
El Tomo, navući ćeš mi policiju...
BTW Endi, mi smo na faksu narucili i dobili radioaktivni materijal za praktikume. Sve fino spakirano u celicnim valjcima. Deklarirano kao 'specijalni teret'

A ja cu dobiti 20% vecu placu jer radim s opasnim materijalima.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Old 27.08.2007., 16:42   #36
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
A zasto Endi radi olovnu kutiju za radioaktivni materijal?
Good point!
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Old 27.08.2007., 16:56   #37
Sjetite se onog skauta. Ako tražiš, naći ćeš.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 27.08.2007., 18:19   #38
Heheh

Endi murija stize

wooow El Tomo

Što ste dobili ??? znaš točno ?
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Old 27.08.2007., 18:21   #39
Da, i mene zanima. Koji izotop i koliko?

Inače, ako gama zrake zaustavlja par cm olova, nemam dovoljno olova. Koje sranje.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 27.08.2007., 20:01   #40
zaleti se do otpada automobila sigurno ćeš naći stari akumulator .
+ dobiješ i PbO2 i leguru olova i antimona

EDIT: se to meni čini ili smo mi otišli OT
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:24.