Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Pogledaj rezultate ankete: Koje prezime nositi nakon vjencanja?
Samo rodjeno 22 19.30%
Muzevo, pa rodjeno (npr. Brlic-Mazuranic) 3 2.63%
Rodjeno, pa muzevo (npr. Mazuranic-Brlic) 37 32.46%
Samo muzevo 52 45.61%
Glasovatelji: 114. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2003., 19:48   #1
Prezime nakon vjencanja

Koje prezime imate/htjeli bi imati nakon vjencanja? Po mojem tumacenju je prezime dio identiteta i zato nepromjenjivo. Glupi zakoni (zamalo da su ih promjenuli) ovdje gdje zivim sprijecavaju za sada da mojoj dragoj poklonim osobnu iskaznicu sa ispisanim imenom i rodjenim prezimenom, bez mojeg. Tako joj stoji i na postanskom sanducicu.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2003., 19:55   #2
Meni je zakon dopustio sve kombinacije, ali uzela sam muzevo.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2003., 19:58   #3
Re: Prezime nakon vjencanja

Quote:
Secundo kaže:
Koje prezime imate/htjeli bi imati nakon vjencanja?
ako nedajbozebogda da se ikadslucajnoneznamzashto udam... onda prvo moje pa njegovo...
Claire is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2003., 20:00   #4
Imam krasno prezime koje mi odlichno pristaje uz ime, koje pak savrsheno pristaje uz moju osobnost...shto da kazhem ~ nikad ga vishe ne bih mijenjala
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2003., 20:06   #5
Odlicna tema.
Ja sad imam dva prezimena, prvo "svoje", pa Muzevo (tude hocemo, svoje nedamo ).
Kad smo se zenili, pitala sam ga sto bi on zelio, rekao je da bi volio da imam samo njegovo, ali ako hocu mogu i samo svoje.
Ja sam bila tako dobra , pa sam uzela i njegovo.
Ali da se sad udajem, ne bih uzimala tude.
Sad mi treba pola minute da se potpisem (obadva su dugacka)

Inace, maticarka nam je rekla kako dodu parovi koji se nisu dogovorili, pa se pred njom posvadaju, jer muz bi htio da ona ima samo njegovo, ona bi htjela svoje.... Takvi ljudi se ne bi trebali zenit, ako se ne mogu dogovorit oko takve stvari.

Cak me jedan frend optuzio da sam kriva sto je njegova zena inzistirala na svojem (pored njegovog).
Muski su tu (koliko cujem) teski posesivci. Ne mogu shvatit da zene vole i postuju svoje prezime koliko i oni svoje, a oni se svojega nikad ne bi oderekli.

Uglavnom, sve je stvar dogovora.
 
Odgovori s citatom
Old 09.01.2003., 20:45   #6
imam samo muzevo...
__________________
Želim da volim i cijenim ono srce kome sam dopustila da bude gospodar moga srca.
heli79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2003., 20:45   #7
nomen est omen

Ja cu zadrzat svoje!
__________________
"Publici se nameću trivijalnosti, beznačajnosti, tračevi i to se prodaje kao informacija."
Zrinska is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2003., 20:54   #8
Nisam nikad razmisljala o tome dal da uzmem njegovo ili neka druga kombinacija...valjda mi se tad podrazumijevalo da uzmem njegovo,mada nije proslo dosta godina,al sad bi izvela neku kombinaciju sa svojim djevojackim,da iznerviram svekrvu
Ma ovo njegovo dobro zvuci uz moje ime
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2003., 21:36   #9
Secundo, nisi spomenuo mogućnost da se može uzeti neko sasvim novo prezime. I to se može.

Btw, ja imam tri prezimena i neću sada pričat di je čije, al' imam i svojih djevojačkih i njegovih (muževih) oznaka u svojim prezimenima. Srećom, većina je kratko pa ne moram pola ure pisati od početka do kraja.

Mom ocu nije bilo nimalo drago kad je čuo da ću zadržati djevojačko prezime. Ostalima (pa ni mužu) nije smetalo, ili su se možda pravili da ih ne smeta.

Mislim da je odluka sasvim sporedna. Bitno je da svatko bude zadovolan svojim prezimenom.

I još jedna čudna stvar. Zašto se uglavnom ženu pita da odluči da li će mijenjati prezime? A muškarca nitko ništa ne pita jer se zna da on ne bude ništa mijenjao?
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2003., 21:41   #10
Cool

:2up: on i cijela njegova obitelj će uzeti moje prezime! skupa sa susjedima!
__________________
oko sokolovo, uho ko u jarebice
crnka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2003., 21:46   #11
vec znam da cu ja uzet njegovo, ali bi najradije da se nade neki koji ce uzet moje... tesko mi se odvojit od prezimena koje mi toliko puno znaci! sta se sve za ljubav ne radi
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2003., 22:12   #12
Ja imam svoje pa njegovo, na opce cudjenje mog muzica, svecenika i maticarke, koji su svi mislili da bum imala samo svoje.

Mislim ja sam godinama bila ta-i-ta i sad mi je odjednom cudno biti ta-i-iks. Osim toga, kao ta-i-ta sam izgradila karijeru, zna me iks ljudi, itd, itd. Ne mogu preko noci prestati biti to sto sam bila, prezime mi je prevazno.

S druge strane, ulazak u brak mi je bio jako emotivan, tako da sam bas htjela uzeti i muzevo, zato jer smo vjencanjem ipak postali obitelj. I da imam (barem jedno )prezime kao i nasa buduca djeca (hocu reci, ne zelim gnjaviti djecu da imaju dva prezimena, i moje i njegovo, to mi je bez veze).
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2003., 22:21   #13
cuj zavisi najvise od prezimena doticnog!

ak je neko da ne kazem krkansko, zadrzala bih svoje
ak mi se njegovo vise svidi- onda uzela njegovo

a kombinaciju nebih, moje je dovoljno dugacko pa mu nebi dodavala nist
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2003., 22:34   #14
Ako se ikada budem udavala ostaviti cu samo svoje, a zgodno je sto i tako imam dva prezimena pa bi mi trece bas bilo suvisno
A ako on bas hoce uzeti moje, ja nemam nista protiv, dapace
viky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2003., 22:36   #15
Quote:
crnka kaže:
:2up: on i cijela njegova obitelj će uzeti moje prezime! skupa sa susjedima!
________________________________________

Ja to skroz drugacije gledam ,ne svidja mi se da bilo ko nosi moje prezime ...salim se .

E ja imam samo muzevo a na vjencanju su bile sve solucije i da on uzme moje i da ja zadrzim svoje ...ustvari pitali su nas koje prezime ce upisati ...ja sam rekla muzevo .
Inace sam imala jako lijepo prezime ne tako cesto u gradu a muz sasvim prosjecno ili sam subjektivna .

A znam i jedan par ,vjencani a ona je ostavila svoje a nije uzela njegovo .

A ovdje imam prijateljicu koja se razvodi i od svega samo zeli njegovo prezime (poznato i mocno -"Svabsko" ) ..kao Tina Tarner hahah i ona se svega odrekla ali muzevog prezimena ne .
Zedj vatre is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2003., 22:39   #16
MOj se ponudio da ako zelim ,jedno od djece moze imat smao moje prezime,kaj nije dragi.Posto moje prezime umire sa mnom.Ja sam uzela muzevo prezime samo zbog prakticnih razloga,duzina,kvacice,izgovor.Mislila sam i ostaviti svoje ali to bi fakat bilo komplicirano za potpisivat se.eto ,cista praktika.Da sam ostala u HR vjerojatno bi samo dodala muzevo na svoje.
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2003., 00:32   #17
Ja bi zadrzala moje ili eventualno da uzmen njegovo (ko zna kad to bude) ali da bude u sredini. Tu u Svedsku nemoras se potpisat sa to ime u sredini ako ne zelis.

Inace iman super prezime pa ga se ne odricen vise
__________________
I hate quotations. Tell me what you know.
zucchera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2003., 00:47   #18
Šta, da ja sad tu malo popravim prosjek pa da kažem da bi uzela njegovo...aha, mogla bi
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2003., 01:48   #19
Quote:
viky kaže:
Ako se ikada budem udavala ostaviti cu samo svoje, a zgodno je sto i tako imam dva prezimena pa bi mi trece bas bilo suvisno
A ako on bas hoce uzeti moje, ja nemam nista protiv, dapace
potpisujem 100 %

meni je moje prezime baš fora, a i nekako je dio mene. jednostavno ne vidim zašto bih ga mijenjala
326 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2003., 08:36   #20
Quote:
Ardo kaže:
Secundo, nisi spomenuo mogućnost da se može uzeti neko sasvim novo prezime. I to se može.
Ovo nisam znao. Zbilja bilokakvo? Einstein? Hitler? Grozni? Meni se ovo zadnje dopada.

Quote:
Ardo kaže:

I još jedna čudna stvar. Zašto se uglavnom ženu pita da odluči da li će mijenjati prezime? A muškarca nitko ništa ne pita jer se zna da on ne bude ništa mijenjao?
Zato sto ne postoji muski kutak gdje bi to pitao. Jedan moj kolega je iskoristio novu mogucnost svicarskog zakonodavstva i prihvatio zenino prezime, a odbacio svoje. Sada se preziva kao jedan njemacki pisac umjesto kao prosjecni Svicarac.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:32.