Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2008., 03:09   #41
jel zna itko gdje mogu i po koliko nabaviti posude za taljenje?
__________________
P.S. Life sucks
dantex is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 17:46   #42
Ako topiš olovo, kositar, cink, aluminij, mesing, broncu pa čak i bakar možeš koristiti čelične posude. Uzmi čeličnu cijev i zavari komad ploče na jedan kraj i to je to. Ali pazi uvjek če se mala količina željeza prenjeti u metal koj topiš. No obično je to zanemarivo.
Šiptar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 17:08   #43
čelik za noževe

Mislim da ti je nož najbolje kupiti. Imaš ih vrlo kvalitetnih na www.replikart.com pa pitaj. Tip koji prodaje se stvarno kuži u te stvari, od dekorativnih do funkcionalnih modela. Uglavnom koliko ja znam inox je dobar za sječiva do 30 cm duljine. Sve dulje od toga je podložno pucanju zbog slabljenja veza u metalu. Bitna je tehnologija izrade i termička obrada metala da bi nož bio kvalitetan. Možeš ti i letvu nabrusiti ali to nije to jer nema absorpcije udarnog šoka, nema zadovoljavajuću tvrdoću, balans i.t.d. Uglavnom se koristi inox pro chrome ili ugljični čelik koji je i kvalitetniji ali zahtijeva konstantno održavanje, čišćenje i uljenje jer oksidira.
__________________
Lone rider rides alone!
lone rider is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 12:01   #44
stege za drvo, metal i slično...

a da li se od štange stege može napraviti nož, dobar nož?
par puta mi je to već palo na pamet, ali ipak da pitam.
Znam da ću morati potrošiti brdo brusnih koluta, ako uopće mogu obrađibvati taj svjetlicavi metal.
Znam isto tako samo da ga ne mogu borerom probušiti.
__________________
Dobro je uvijek imati ruku pri ruci
zagi07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 20:34   #45
Quote:
zagi07 kaže: Pogledaj post
a da li se od štange stege može napraviti nož, dobar nož?
par puta mi je to već palo na pamet, ali ipak da pitam.
Znam da ću morati potrošiti brdo brusnih koluta, ako uopće mogu obrađibvati taj svjetlicavi metal.
Znam isto tako samo da ga ne mogu borerom probušiti.
a kaj ti nije mudrije kupit na otpadu komad lisnate opruge dimenzija te tvoje stege i cijene 2 KN/kg i stegnut ga sa tom stegom dok ga brusis, nego unistiti stegu vrijednu cca 50 kn i drzati ga za vrijeme brusenja u krilu
__________________
karlo_ban
stari-nakovanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 21:20   #46
Quote:
stari-nakovanj kaže: Pogledaj post
a kaj ti nije mudrije kupit na otpadu komad lisnate opruge dimenzija te tvoje stege i cijene 2 KN/kg i stegnut ga sa tom stegom dok ga brusis, nego unistiti stegu vrijednu cca 50 kn i drzati ga za vrijeme brusenja u krilu
Već me drugi put rajcaš s tim otpadom. Ajd daj neki kontakt (u ZGB, ak znaš). Fala in lipa!
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 23:36   #47
Quote:
draz kaže: Pogledaj post
Već me drugi put rajcaš s tim otpadom. Ajd daj neki kontakt (u ZGB, ak znaš). Fala in lipa!
SAVA PROMET d.o.o. za proizvodnju, trgovinu i pružanje usluga ZAGREB, 10 360 Sesvete, Jelkovečka bb

iz smjera Zagreba: desno kod SAMSUNGA, druga lijevo (tocno prije velikog trgovackog centra kojemu sam zaboravio ime), pravo pa ravno nekih 400m i sa desne strane ti je velika hrpa čelika (SAVA PREOMET), a nasuprot nje RB skladiste sa željezom raznih profila... ma raj na zemlji za nas "sam svoj majstor"

sljedeca ideja ti je naci nekog mehanicara pa ga uzicati lisnatu oprugu koju je promjenio nekom nesretniku kome je pukla.

i naravno zguglaj: "otkup sekundarnih sirovina" bit ce ti toga jos

eh sad, kaj se SAVE tice to je to gdje ja idem jer mi je tamo najveca "ponuda" a sve kaj je bilo blize tj u Zagrebu je ili propalo (jer je isplativije imati birtiju nego otkup sekundarnih sirovina) ili ja za to neznam.
__________________
karlo_ban
stari-nakovanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 23:42   #48
Quote:
stari-nakovanj kaže: Pogledaj post
SAVA PROMET d.o.o. za proizvodnju, trgovinu i pružanje usluga ZAGREB, 10 360 Sesvete, Jelkovečka bb

iz smjera Zagreba: desno kod SAMSUNGA, druga lijevo (tocno prije velikog trgovackog centra kojemu sam zaboravio ime), pravo pa ravno nekih 400m i sa desne strane ti je velika hrpa čelika (SAVA PREOMET), a nasuprot nje RB skladiste sa željezom raznih profila... ma raj na zemlji za nas "sam svoj majstor"

sljedeca ideja ti je naci nekog mehanicara pa ga uzicati lisnatu oprugu koju je promjenio nekom nesretniku kome je pukla.

i naravno zguglaj: "otkup sekundarnih sirovina" bit ce ti toga jos

eh sad, kaj se SAVE tice to je to gdje ja idem jer mi je tamo najveca "ponuda" a sve kaj je bilo blize tj u Zagrebu je ili propalo (jer je isplativije imati birtiju nego otkup sekundarnih sirovina) ili ja za to neznam.
Stari, Zakon si!

Ima još Unija u Heinzlovoj ispod željezničkog mosta, ali to je kupovina na manje komade (zrežu ti, recimo komad tračnice kad imaju i ak ti treba) ali je bolje samo kupiti nego i koristiti njihovu uslugu rezanja (kad sam zračunal 20cm tračnice+rezanje, jeftinije bi bilo da sam uzeo komad od 3 m tračnice).
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 00:27   #49
Quote:
draz kaže: Pogledaj post
Stari, Zakon si!

Ima još Unija u Heinzlovoj ispod željezničkog mosta, ali to je kupovina na manje komade (zrežu ti, recimo komad tračnice kad imaju i ak ti treba) ali je bolje samo kupiti nego i koristiti njihovu uslugu rezanja (kad sam zračunal 20cm tračnice+rezanje, jeftinije bi bilo da sam uzeo komad od 3 m tračnice).
ako mislimo na isto, onda ti je to taj otkup na koji sam mislio da je postao birtija, tocnije autoservis/autopraona/ducan/birtija, nema vise ficleka

..sad sam vec uvjeren a mislimo na isto u tom slucaju: pored te bivse otkupne stanice su likovi kaj pile drva na onim pokretnim kruznim cirkularima, a pored tih likova ti je jedna radiona opruga, drzi ju neki stari deda (cca 120 godina) kod kojeg mozda mozes kupiti koji komad dobrog celika, i kod kojeg kad napravis noz mozes i zakaliti to, a nasuprot tog dede ti je mehanicar krizmanic koji mozda ima takvih stvari i par komada kovackog alata pa i kod njega mozes pitat za materijal

eto toliko...

BTW ti taj komad tracnice koji spominjes sluzi mozda za nakovanj??
__________________
karlo_ban
stari-nakovanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 09:39   #50
Quote:
stari-nakovanj kaže: Pogledaj post
..sad sam vec uvjeren a mislimo na isto u tom slucaju: pored te bivse otkupne stanice su likovi kaj pile drva na onim pokretnim kruznim cirkularima, a pored tih likova ti je jedna radiona opruga, drzi ju neki stari deda (cca 120 godina) kod kojeg mozda mozes kupiti koji komad dobrog celika, i kod kojeg kad napravis noz mozes i zakaliti to, a nasuprot tog dede ti je mehanicar krizmanic koji mozda ima takvih stvari i par komada kovackog alata pa i kod njega mozes pitat za materijal
Ja, dec it.


Quote:
stari-nakovanj kaže: Pogledaj post
BTW ti taj komad tracnice koji spominjes sluzi mozda za nakovanj??
Nažalost ne, iako je baš nakovanj bio argument frendu da kupimo više tračnice. Njemu je trebalo za njegovu fix ideju sigurnog učvrščivanja šanka. Pucanje teškom artiljerijom na mrave i ingeniozna autogeneracija problema (zašto kupiti građevinski kutni čelik kad s tračnicom moš drkčit 2 tjedna i dobiti istu funkcionalnost? Istina, sad to ni tenk nemre skršiti, samo je malo "šaka na oko")
Neznam zašto, ali me oduvijek palila ideja izrade noževa (možda sam Cigo, niko mi o tome nikada nije ništa pričao) ali se sve svodilo na , kao što je netko spomenuo, par rasturenih starih cirkulara. Tek tvoja informacija za onu trgovinicu u Savskoj je u meni pobudila ideju izrade noža za filetiranje ribe.

Zadnje uređivanje draz : 09.04.2008. at 09:39. Reason: previd
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 20:19   #51
Quote:
draz kaže: Pogledaj post
Ja, dec it.




Nažalost ne, iako je baš nakovanj bio argument frendu da kupimo više tračnice. Njemu je trebalo za njegovu fix ideju sigurnog učvrščivanja šanka. Pucanje teškom artiljerijom na mrave i ingeniozna autogeneracija problema (zašto kupiti građevinski kutni čelik kad s tračnicom moš drkčit 2 tjedna i dobiti istu funkcionalnost? Istina, sad to ni tenk nemre skršiti, samo je malo "šaka na oko")
Neznam zašto, ali me oduvijek palila ideja izrade noževa (možda sam Cigo, niko mi o tome nikada nije ništa pričao) ali se sve svodilo na , kao što je netko spomenuo, par rasturenih starih cirkulara. Tek tvoja informacija za onu trgovinicu u Savskoj je u meni pobudila ideju izrade noža za filetiranje ribe.


kad napravis taj noz za filetiranje, ako ces imati zelju da nastavis raditi nozeve i dalje, javi se. recimo da pokusavam skupit ljude kojima je to hobi pa da izmjenjujemo iskustva i sl.
__________________
karlo_ban
stari-nakovanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 12:49   #52
ej šiptar, imas jedan dobar forum

http://forums.outdoors-magazine.com/viewforum.php?f=142

uglavnom ti je o izradi nozeva, ali ima i svega drugog kaj se tice izleta u prirodu i kampiranja opcenito
__________________
karlo_ban
stari-nakovanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2008., 23:36   #53
Zanimljivo
Hvala na linku
Šiptar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 21:19   #54
E ljudi svaka čast.................
Ja sam isto takav ko i vi i volim kad nešto napravim sam a i još kad je to nešto poput noža onda je to to..........

Evo sad sam nešto u zadnje vrijeme počeo kovati,tj. počeo učit kovati i za sad nekak ide ali nije još to to, sa vremenom bu i to došlo na svoje pa ču do Savske 10 pa da kupim tog čelika pa na posao sa noževima...

E evako mene bi zanimalo dal bi taj čelik č4230 (to je taj čelik od čeg se prave opruge?) bio dobar za izradu mačeva????
E i još bi me zanimalo kako najlakše i na čemu najlakše kvalitetno nabrusit nož onako da brije???

Pozdrav.....
Nikik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2008., 00:47   #55
Quote:
Nikik kaže: Pogledaj post
E ljudi svaka čast.................
Ja sam isto takav ko i vi i volim kad nešto napravim sam a i još kad je to nešto poput noža onda je to to..........

Evo sad sam nešto u zadnje vrijeme počeo kovati,tj. počeo učit kovati i za sad nekak ide ali nije još to to, sa vremenom bu i to došlo na svoje pa ču do Savske 10 pa da kupim tog čelika pa na posao sa noževima...

E evako mene bi zanimalo dal bi taj čelik č4230 (to je taj čelik od čeg se prave opruge?) bio dobar za izradu mačeva????
E i još bi me zanimalo kako najlakše i na čemu najlakše kvalitetno nabrusit nož onako da brije???

Pozdrav.....
na brusnom kamenu
mrgi124 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2008., 18:12   #56
Quote:
Nikik kaže: Pogledaj post
E ljudi svaka čast.................
Ja sam isto takav ko i vi i volim kad nešto napravim sam a i još kad je to nešto poput noža onda je to to..........

Evo sad sam nešto u zadnje vrijeme počeo kovati,tj. počeo učit kovati i za sad nekak ide ali nije još to to, sa vremenom bu i to došlo na svoje pa ču do Savske 10 pa da kupim tog čelika pa na posao sa noževima...

E evako mene bi zanimalo dal bi taj čelik č4230 (to je taj čelik od čeg se prave opruge?) bio dobar za izradu mačeva????
E i još bi me zanimalo kako najlakše i na čemu najlakše kvalitetno nabrusit nož onako da brije???

Pozdrav.....

jedino od tog celika (da, za opruge je) i mozes raditi maceve...tako da te to ne treba zabrinjavati, a ostrenje imas opisano na ovom forumu koji sam dao par postova prije i na forumu http://forum.lovac.info/index.php?topic=1050.0 a kad to usavrsis ima jos par trikova koje ti mogu reci u zamjenu za dusu..al o tome kasnije
__________________
karlo_ban
stari-nakovanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 18:42   #57
Thumbs up galvanskim nanošenjem plementijeg metala npr bakra

Quote:
robi500 kaže: Pogledaj post
zaštita od korozije galvanskim nanošenjem plementijeg metala npr bakra

imam jedno pitanje uvezi sa galvanskim nanošenjem plementijeg metala npr bakra.na bateriju je dovoljno dve zice je li tako?koja se tecnost nalazi u staklenoj posudi?i kakav se efekat postize na celicnom nozu.
budz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 19:16   #58
nozevi

interesuje me kako mogu da se rade rebarije na nozu naprimer da se urezu slova ili znakovi..
budz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 22:56   #59
Quote:
budz kaže: Pogledaj post
interesuje me kako mogu da se rade rebarije na nozu naprimer da se urezu slova ili znakovi..
kiselinom i i nekim premazom koji je otporan na kiselinu
mrgixyz** is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2008., 23:06   #60
Quote:
budz kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje uvezi sa galvanskim nanošenjem plementijeg metala npr bakra.na bateriju je dovoljno dve zice je li tako?koja se tecnost nalazi u staklenoj posudi?i kakav se efekat postize na celicnom nozu.
ja sam probao bakarom obložit čelik ali ne ide ne želi se zaljepit na čelik samo se mrvi sa čelika trebalo bi prvo obložit sa cinkom .
uspio sam kovanicu od pet kuna obložiti bakrom.tekućina mora biti otopina iona metala sa kojim se želi obložiti drugi metala kod bakra je to otopina modre galice.metalni predmet na koji želimo obložiti se spaja na minus pol a metal koji kojim oblažemo na plus pol.

efekt na čeličnom nožu je zaštita od korozije

Zadnje uređivanje mrgixyz** : 21.11.2008. at 23:31.
mrgixyz** is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:19.