Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2008., 15:21   #81
Problem rastava je mislim puno kompleksniji mada zasigurno jedan dio čini i utjecaj da li se roditelji razvodili ili ne.
Ali ne bih o razvodima, nije topic, već o djeci.
Mislim da je najbitnije da ( razvedeni ) roditelji ne dozvole djeci ( pogotovo pred i u pubertetu ) da manipuliraju njima. Isto tako ne dozvole jedan na drugoga ni bježanje ni potkupljivanje ni ništa slično.
Ako roditelji djetetu daju ono najbolje od njih, ne vidim razloga da dijete bude u bilo kom kontekstu deficitarno u odnosu na "normalne" obitelji.
Iskustvo mi za sada pokazuje isto.

Pozdravson.

PS. Zašto bann? Meni je britka ironija i sarkazam Kabujavca baš osvježavajuć. Istina, i mene je dotakao ali .... da li se to radi trajno ili privremeno?
zodax is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 16:49   #82
On nije dobio ban zbog ove teme. Vidis da nema kartona na postovima ovdje.

Na temu - slazem se sa ovim:

Quote:
Da, djeca su u stanju prihvatiti "normalnu" situaciju...no na žalost najveći dio povrijeđenih i ostavljenih upravo vlastitu djecu koriste da naude onome tko se je usudio otići iz braka koji nije valjao...

Naša su djeca prihvatila rastavu i vrata su im svakodnevno otvorena kod tate i mame, svi njihovi problemi su i dalje naši zajednički i o tome često razgovaramo...

Ostajem u uvjerenju da je normalna rastava svakako bolja za djecu nego brak roditelja koji samo funkcionira a gdje nema ljubavi...
I vjerujem da ce djeca onako prihvatiti/dozivjeti rastavu kako to ucine i roditelji. Ako jedni drugoga pljuju i nakon rastave i vode neke borbe preko djece i djeca ce biti rastrgana i nesretna, no ako zadrze minimum kulturne komunikacije i postovanja, dijete se nece ustrucavati voljeti oba.

Dozvijela sam i da se dijete krivi sto voli oca, a otac je jel bio onaj tko je predao zahtjev za razvod braka i djetetu mama uzima za zlo kako moze takvog tatu voljeti. To su tek traume u maloj glavi.
Naravno, slicnih prica ima i gdje se na mamu dijete nahuska, ali s obzirom da vecinom djeca mami pripadnu, lakse je ocrniti oca.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 18:45   #83
Lijepo sročeno - i, po mom iskustvu, uvelike odgovara istini.

Pozdravson
zodax is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2008., 20:35   #84
Djetetu pri razvodu je najbitnije objasniti da se roditelji ne razvode zato sto je dijete krivo,da ga vole i da ce oboje skrbiti o njemu kao i do sada.

Dijete pati i vise nego sto roditelji mogu zamisliti.

Treba puno strpljenja i mudrosti da se takvo dijete odgoji kako treba, pogotovo u adolescentskim godinama.
Jer svadja i nekomunikacija izmedju bivsih supruznika daje djetetu idealne uslove da se izmakne kontroli i ode u pogresnom pravcu.

U tim godinama svi smo skloni buntu, zeljni da budemo drugaciji,posebni.
Neki pak skrecu paznju na sebe nepodobstinama, a u stvari puno pate.

Cesto roditelji od medjusobnih optuzivnja i prepucavanja ne vide sta se ustvari desava sa djetetom.

Roditelj koji upotrebljava dijete za licnu osvetu partneru koji je otisao, nije roditelj nego egocentrik najgore vrste.

U danasnje vrijeme droge,nasilja i ost. jako je tesko odgojiti dijete kako treba i u stabilnim porodicama, a kamoli gdje je roditeljski prioritet ko je kriv za razvod, a ne dobrobit djeteta.

Ako je jos novi partner nema dovoljno sluha za dijete iz predhodnog braka, ode mast u propast.

Roditelji moraju prevazici svoje sujete, osudjivanja ,osvetoljubive namjere da bi dijete izraslo u normalnog mladog covjeka.

Moji roditelji nikada nisu govorili jedno protiv drugog (mada pretpostavljam da bas nemaju dobro misljenje jedno o drugom,inace se ne bi rastali) .

Zajedno su me odgajali,ukljucujuci macehu i ocuha.

Okolina se uvijek cudila kako svi medjusobno komuniciraju,kao nije to normalno ipak su razvedeni.

Valjda bi im bilo normalnije da su se prepucavali preko mene, pa da imaju cime ispirati usta
niko kao ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2008., 08:55   #85
Baš sam nešto razmišljala o ovoj temi. Nisam baš tak stara pa među mojim prijateljima i prijateljicama ima podjednak broj onih čiji su roditelji u braku i onih čiji su se rastali. I ne vidim da su ovi drugi nešto posebno sjeb..., nesretniji ili sretniji, povučeniji ili otvoreniji, promiskuitetniji ili čedniji, gluplji ili pametniji, uspješniji ili neuspješniji... Sve u svemu nema neke bitne razlike. Roditelji nas u svakom slučaju "zaje*u", kao što ćemo i mi našu djecu.
Što sam starija neke stvari mi postaju besmislenije, a jedna od tih je svakako biti u braku s nekim s kim to više ne želiš i tko te čini nesretnim/om. Život je kratak, djeca rastu i odrastu i idu svojim putem. Roditelji su tu da ih vole najviše na svijetu bez obzira na sve. A roditeljska ljubav prema djeci nema veze s odnosom tih istih roditelja. I to je to. Možete me sad izvrijeđati, ali morala sam to napisati.

E, da, i moji roditelju su 35 godina u braku. Trebali su se rastati nakon 5.
Mandala is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2008., 10:18   #86
Quote:
Mandala kaže: Pogledaj post
Baš sam nešto razmišljala o ovoj temi. Nisam baš tak stara pa među mojim prijateljima i prijateljicama ima podjednak broj onih čiji su roditelji u braku i onih čiji su se rastali. I ne vidim da su ovi drugi nešto posebno sjeb..., nesretniji ili sretniji, povučeniji ili otvoreniji, promiskuitetniji ili čedniji, gluplji ili pametniji, uspješniji ili neuspješniji... Sve u svemu nema neke bitne razlike. Roditelji nas u svakom slučaju "zaje*u", kao što ćemo i mi našu djecu.
Što sam starija neke stvari mi postaju besmislenije, a jedna od tih je svakako biti u braku s nekim s kim to više ne želiš i tko te čini nesretnim/om. Život je kratak, djeca rastu i odrastu i idu svojim putem. Roditelji su tu da ih vole najviše na svijetu bez obzira na sve. A roditeljska ljubav prema djeci nema veze s odnosom tih istih roditelja. I to je to. Možete me sad izvrijeđati, ali morala sam to napisati.

E, da, i moji roditelju su 35 godina u braku. Trebali su se rastati nakon 5.
Nije problem u razvodu,koliko u ponasanju roditelja prema djeci iz tog braka.
Vecina se slaze da je bolji zdrav razvod,nego bolestan brak.
Djeca cesto postaju oruzje protiv supruznika koji je otisao ili roditelji od silne netrpeljivotsi, osvetoljubivosti gurnu djetetov odgoj i psihicki mir u drugi plan.

Ne slazem se da nas roditelji bas zaje*u.
Ko te je rodio, ko te hranio kao si bila bespomocna,ko je bdio nad tobom kada si bila bolesna, ko je davao zadnji novac da te obuce,skoluje,ko je svoje slobodno vrijeme potrosio da bi tebe odgojio,ko ti je bio potpora i zastita i kada si grijesila u zivotu,ko strepi i danas (kada si odrasla) nad tvojom srecom,zdravljem...?

Koliko god moji starci (mozda) pogrijesili sto se nisu vise trudili da ostanu zajedno, ja sam im vise zahvalna zbog ovog gore navedenog sto su mi pruzili
u zivotu.

Ponekad roditelje shvatamo zdravo za gotovo, ne gledajuci ono sto su uistinu uradili za nas.

Malo sam off,ali i to je dio ove problematike
niko kao ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 17:05   #87
Quote:
Mandala kaže: Pogledaj post
Baš sam nešto razmišljala o ovoj temi. Nisam baš tak stara pa među mojim prijateljima i prijateljicama ima podjednak broj onih čiji su roditelji u braku i onih čiji su se rastali. I ne vidim da su ovi drugi nešto posebno sjeb..., nesretniji ili sretniji, povučeniji ili otvoreniji, promiskuitetniji ili čedniji, gluplji ili pametniji, uspješniji ili neuspješniji... Sve u svemu nema neke bitne razlike. Roditelji nas u svakom slučaju "zaje*u", kao što ćemo i mi našu djecu.
Što sam starija neke stvari mi postaju besmislenije, a jedna od tih je svakako biti u braku s nekim s kim to više ne želiš i tko te čini nesretnim/om. Život je kratak, djeca rastu i odrastu i idu svojim putem. Roditelji su tu da ih vole najviše na svijetu bez obzira na sve. A roditeljska ljubav prema djeci nema veze s odnosom tih istih roditelja. I to je to. Možete me sad izvrijeđati, ali morala sam to napisati.

E, da, i moji roditelju su 35 godina u braku. Trebali su se rastati nakon 5.


Slijedi primjer svojih roditelja a ne iskrivljene stvarnosto od "sretnog rastavljenog života".
kajbuvac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2008., 16:47   #88
Quote:
kajbuvac kaže: Pogledaj post
Slijedi primjer svojih roditelja a ne iskrivljene stvarnosto od "sretnog rastavljenog života".
Ti stvarno si izgubljen u prostoru i vremenu. Proslo je doba pradjedova,prabaki.
Proslo je doba kada je zena sirotica sutila,a muz lupa sakom o stol da je on gazda u kuci (pred djecom),kada se okolo kurvao pa se posle nagadja da li lice djeca na njega....ono...bio je svalercina,proslo je doba nalupat djecu i potjerat ih usobu jer nemaju pravo glasa,zenu izlemat da dokaze svoju muskost.Proslo je doba da se djeca boje tate jer je strog.Jebes 35g.zivota ako nije ,naglasavam zdrav zivot,zdrav brak da bi i djeca bila zdrava.Sve ima svoje posljedice tako i rastava.Bilo kakva burna ili mirna,nosi+ ili - .A ti stari moj hoces zrtvovanje,zrtvuj se;odi promjeni spol udaj se za pravu muskarcinu pa nam iz prve ruke objasni da li vrijedi nesto silom odrzavat
exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2008., 17:40   #89
Quote:
exa kaže: Pogledaj post
Ti stvarno si izgubljen u prostoru i vremenu. Proslo je doba pradjedova,prabaki.
Proslo je doba kada je zena sirotica sutila,a muz lupa sakom o stol da je on gazda u kuci (pred djecom),kada se okolo kurvao pa se posle nagadja da li lice djeca na njega....ono...bio je svalercina,proslo je doba nalupat djecu i potjerat ih usobu jer nemaju pravo glasa,zenu izlemat da dokaze svoju muskost.Proslo je doba da se djeca boje tate jer je strog.Jebes 35g.zivota ako nije ,naglasavam zdrav zivot,zdrav brak da bi i djeca bila zdrava.Sve ima svoje posljedice tako i rastava.Bilo kakva burna ili mirna,nosi+ ili - .A ti stari moj hoces zrtvovanje,zrtvuj se;odi promjeni spol udaj se za pravu muskarcinu pa nam iz prve ruke objasni da li vrijedi nesto silom odrzavat

Je došlo doba,kad žene smiju potražiti savijet od "jako drage osobe"....koja im otvara oči ,jer su 10,15 ili 25 godina živjele u "sexualnom maltretiranju".?
Je došlo doba kada dijeca rastavljenih roditelja bolje žive nego roditelja koji su skupa?
Je došlo doba kada obečanje pred oltarom ništa više ne vrijedi,digne se rep kod prvih poteškoča.
Je došlo doba kada se samo iz financijske koristi udaje?

Ako da,.....onda jebeš takvo doba....više volim biti "izgubljen u prostoru i vremenu"
kajbuvac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2008., 17:50   #90
Quote:
exa kaže: Pogledaj post
A ti stari moj hoces zrtvovanje,zrtvuj se;odi promjeni spol udaj se za pravu muskarcinu pa nam iz prve ruke objasni da li vrijedi nesto silom odrzavat


Prava muškarčina ženi pravu ženu!
kajbuvac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2008., 19:14   #91
Quote:
kajbuvac kaže: Pogledaj post
Prava muškarčina ženi pravu ženu!
ne gospodine..niste u pravu..

pravi muskarac se ne oslovljava tim adutima..
bmw-plavusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2008., 19:37   #92
Kaj...de se zadrzi u onom dobu kada su se dogovarale zenidbe.Dobra zdrava puca s jednom kravicom i ral zemlice ide za Jozeka,fin decko pravi muz,je da se stalno vata flasice ali je u drzavnoj sluzbi,to nije za odbiti.I tako oni svi veseli sretni zive dok ih smrt(nasilna)ne razdvoji.
exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2008., 22:29   #93
Quote:
exa kaže: Pogledaj post
Kaj...de se zadrzi u onom dobu kada su se dogovarale zenidbe.Dobra zdrava puca s jednom kravicom i ral zemlice ide za Jozeka,fin decko pravi muz,je da se stalno vata flasice ali je u drzavnoj sluzbi,to nije za odbiti.I tako oni svi veseli sretni zive dok ih smrt(nasilna)ne razdvoji.
A sada ćeš sigurno jedan osvrt na psihičko zlostavljanje kao i na emocionalno zlostavljanje sukladno podacima da su muškarci u većoj mjeri fizički zlostavljači ( o čemu se priča i dobro je da je tako ) a žene emocionalno-psihički zlostavljači u većoj mjeri ( o čemu se uopće ne priča niti govori ). A pokušaj da se na to skrene pozornost doživljava se kao amnestiranje obieljskog nasilje nad ženama i djeci kao i napad na ženski spol općenito.

Jedva čekam.


Pozdravson.
zodax is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2008., 23:54   #94
Quote:
exa kaže: Pogledaj post
Kaj...de se zadrzi u onom dobu kada su se dogovarale zenidbe.Dobra zdrava puca s jednom kravicom i ral zemlice ide za Jozeka,fin decko pravi muz,je da se stalno vata flasice ali je u drzavnoj sluzbi,to nije za odbiti.I tako oni svi veseli sretni zive dok ih smrt(nasilna)ne razdvoji.


Kad buš razmila da je to bolše nek kaj se nam u novo vreme dogaja(sirova bajka-niko s nikim)......onda buš i imala pravoga muža.
kajbuvac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2008., 00:24   #95
Quote:
exa kaže: Pogledaj post
Kaj...de se zadrzi u onom dobu kada su se dogovarale zenidbe.Dobra zdrava puca s jednom kravicom i ral zemlice ide za Jozeka,fin decko pravi muz,je da se stalno vata flasice ali je u drzavnoj sluzbi,to nije za odbiti.I tako oni svi veseli sretni zive dok ih smrt(nasilna)ne razdvoji.
..ja bih mladog Jozeka ..
bmw-plavusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 08:21   #96
Quote:
kajbuvac kaže: Pogledaj post
Bolje da vide,nego da dozivljavaju i srce im puca kada nema tate ili mame...

Znači, po tebi je bolje da dijete godinama pati gledajući "neživot" ? Glavno da se prema vani pokaže idealna obitelj a kako je unutar četiri zida, koga briga. U dječje srce koje pati nije potrebno pogledati...?
 
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 18:31   #97
Quote:
Ribica_lilly kaže: Pogledaj post
NIJE ISTINA!!! dijetesam razvedenih roditelja, i nikad nisam osjetila ni trunke ovoga sta si gore napisaal... Nikad.
Ti si jedna od rijetkih sretnica...ili sam ja jedna od rijetkih nesretnica. Jer vidis, ja nisam imala tu srecu.Otkad su se moji rastala imam samo sranja, a od toga je proslo 14 godina. Otkad su se rastali majka mi sere protiv oca, a opet ja ocu predbacujem jer nije bia uz mene koliko ja mislim da je trebao. I sad imas jednu petlju,jer se covik pita kako cu ja sutra imat normalan brak i famillju ako nisam imala uzor....ako sam cili svoj zivot provela u razorenoj obitelji i neznam kako bi pravi brak trebao izgledat...
Lucija_20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 19:38   #98
Ne znam da li je to prividno stanje i da li će se sa godinama promjeniti moje dijete je razvod svojih roditelja izgurala zajedno sa nama vrlo hrabro i snažno.
Još je malena, bliži joj se tek šesta godina a od razvoda je prošlo 2 godine.
U početku je bilo teško jer je bila navikla da smo uvijek svi zajedno i sad odjednom nema tate.
Oduvijek je bila razumno, nježno dijete koje je shvaćalo više od svojih vršnjaka.
Danas samo mogu reći da sam ponosna na nju. Prihvatila je da tata ima novu ženu i voli ih, prihvatila je i mog novog partnera i jako ga voli.
Nekako je sve nas smjestila u svoje malo srce i nastavila biti onakva kakva je bila.
Prihvatila je činjenicu da kod tate i mame vrijede drugačija pravila što se tiće odlaska na spavanje, obaveza i sl.
Ja sam koliko sam mogla pomogla u cijeloj toj situaciji ali sam prije toga poradila sama na sebi. Nikada joj protiv tate nisam govorila, poštivam njezinu želju da nekada i mimo tatinih dana poželi otići k njemu. Pa ćak i kad kaže da me se nije sjetila nazvati jer joj je bilo lijepo ne uzimam to za zlo i ne ljutim se na nju jer mi je drago da ima tatu koji joj posvećuje vrijeme.
Koliko se god njezin tata i ja neslagali, koliko god imali nešto reći jedno drugome treba to ostati nešto što ćemo reći jedno drugom bez prisustva djeteta. Oboje je volimo i želimo joj najbolje.
Kako će biti dalje kako raste teško je pretpostaviti. Moguće je da jednog dana poželi živjeti s tatom i sa tom činjenicom se valja nositi jer to bi bila njezina stvar izbora. Oboje smo joj roditelji.
Za sada sve funkcionira ok. Malena se osmjehom odlazi tati i osmjehom se vraća a to mi je najveća sreća.
__________________
Toliko smo postali jedno da kada jedna od nas plaće, druga osjeća okus soli....
Samojedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 23:46   #99
Quote:
Lucija_20 kaže: Pogledaj post
Ti si jedna od rijetkih sretnica...ili sam ja jedna od rijetkih nesretnica. Jer vidis, ja nisam imala tu srecu.Otkad su se moji rastala imam samo sranja, a od toga je proslo 14 godina. Otkad su se rastali majka mi sere protiv oca, a opet ja ocu predbacujem jer nije bia uz mene koliko ja mislim da je trebao. I sad imas jednu petlju,jer se covik pita kako cu ja sutra imat normalan brak i famillju ako nisam imala uzor....ako sam cili svoj zivot provela u razorenoj obitelji i neznam kako bi pravi brak trebao izgledat...
Draga Lucija, vidim da si nova na Forumu i odmah si došla na temu Rastave. To samo potvrđuje koliko su traume djece dugotrajne i kako uvijek ostavljaju tragove. Činiš mi se pametna i zrela i vjerujem da ćeš dalje kroz život ići razumno, ali i oprezno, jer su te oblikovale drugačije okolnosti nego većinu djece. No, to nije nužno hendikep, mislim da ti upravo to iskustvo može pomoći da u životu doneseš prave odluke i da imaš snage suočiti se s izazovima koje život, na žalost, svima nosi.

Drago mi je da si napisala svoje iskustvo jer mislim da nitko (od roditelja) nakon rastave ne postupa idealno iako mnogi nastoje svoja iskustva prikazati takvima. I zato mi svi ovi opisi "i svi smo sad velika sretna obitelj" nisu uvjerljivi.
Tek će djeca jednoga dana svjedočiti kako su to ona proživjela.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=ShN8UIk5-mw ...sreća je zapravo lakoća postojanja, onaj lijepi trenutak koji se jednostavno događa...
Silencium is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 23:55   #100
Sve ovisi o okolnostima i roditeljima. Ja sam odrastala u obitelji prepunoj medjusobne ljubavi, pa bih se mogla pozaliti na svasta. Bitno je kako roditelji postave stvari i dal' ih postave na svoje mijesto. Ono najcesce je opterecivanje djece, netrpeljivoscu roditelja tj. malo ima rastava i "zivota poslije" u kojima bivsi supruznici imaju dobru komunikaciju i nisu optereceni s "neuspijehom" njihove proslosti.
lilaamrit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:01.