Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2003., 17:09   #1
Sto mislite/znate o feminizmu?

Zene, a i muškarci, i svi koji su queer, sto mislite o feminizmu? Kako vam se to cini? Uz spomen istoga javljaju vam se crne ili blistave misli ili vam je svejedno... Ma pisite o bilo cemu... mene ova tema strasno zanima
Dulcinea is offline  
Old 24.01.2003., 17:18   #2
ja kad zamislim feministicu, vidim brkatu, kratko oshishanu mushkobanju... malu, nabijenu... zdepastu... sa spojenim obrvama... ali inteligentnim i zivahnim ocima...
duhovitu... i blago nadrkanu... kako mi se smijeshi... i pita me...osh' popit' sta?
Claire is offline  
Old 24.01.2003., 17:20   #3
Joj, ne da mi se pocet, ostat cu tipkati jedno sat vremena.

Danas je opasno spomenut rijec feminizam, jer ga vezemo za agresivni pokret u sedamdesetima. Danas je moderno biti njezna zenica, valjda kao bunt prema nasim mamama koje su se prije trideset godina borile biti muskobanjaste i ravnopravne.

Mnogi tvrde da danas vise nema razloga raditi na ravnopravnosti, sa je dostignuta. Ne slazem se. Na ravnopravnosti se moze jos puno raditi... osnovno je konacno integrirati MUSKU EMANCIPACIJU. Sada je red prepoznati muske potrebe i zadovoljiti njih, tako ce se mozi do kraja ostvariti zenska emancipacija.
Shtefitza is offline  
Old 24.01.2003., 17:34   #4
Dosta.

Pokret koji je ochito bio potreban, puno literature iza mene.

Ali isto tako jasan stav da ja NE ZNAM biti feministica, ako je to neshto sto se mora uchiti

Ima fantastičnih elemenata, osvjestio je fantastične stvari, ali isto tako kao svaki radikalan pokret iznjedrio i niz kontroverzi u kojima plivamo u ovakvom hladnom ratu spolova, kao danas.

Ovo je neka vrst hladnog rata.

Žena sam, koja rzmišlja, kao danas i većina žena, vjerojatno zbog toga, muškarci bacaju drvlje i kamenje na femini furku.
Ali tvrdim da ga nije bilo, pojavio bi se vec neki drugi pokret, ma kako se zvao, jer je BIO nužan.

Ništa protiv, u načelu, a ni pretjerano ZA.

Promatram i učim.
Vera Pavladoljska is offline  
Old 24.01.2003., 17:36   #5
Quote:
Claire kaže:
ja kad zamislim feministicu, vidim brkatu, kratko oshishanu mushkobanju... malu, nabijenu... zdepastu... sa spojenim obrvama... ali inteligentnim i zivahnim ocima...
duhovitu... i blago nadrkanu... kako mi se smijeshi... i pita me...osh' popit' sta?


a meni feministica izgleda bas onako kao klarin avatar....

meni feminizam nema negativnu konotaciju, i slazem se sa shtefitzom da je to jos uvijek itekako aktualna tema!! pa cak i da se smatra da je u zapadnim zemljama feminizam postigao velike uspjehe, kad pogledamo ostatak svijeta, ne bi se s time bas slozila!!

dulcinea, ako te zanima, procitaj si knjige od naomi wolf, ona meni ima dobar stav, nije kao one revolucionarke u 70-ima. svakako si procitaj "snaga zena".

btw, imas krasan nick, a gdje ti je don?!
@ngel is offline  
Old 24.01.2003., 17:41   #6
koji feminiozam, ovaj svjet je svjet muškaraca, jebi ga...sam si neki nedaju to dokazati
emili is offline  
Old 24.01.2003., 18:20   #7
prvo..bravo emili..sasvim si u pravu

ovo je jos uvijek svijet muskaraca

drugo da nije bilo tog militantnog i radiklanog feministickog pokreta 70-tih mi bi i danas sjedile bosonoge doma, radjale mladuncad i bile na milost i nemilost muzeva


s druge strane emancipacija na radnom mjestu je tek u povojima

danas se militantnim feminiznom ne moze puno postici jer svako vrijeme je specificno u povijesti i sve treba promatrati u socijanom kontekstu

ali alosno je da i danas ima zena koje zaboravljaju da nase bake nisu imale prava koja mi imamo danas i ismijavaju cijelu incijativu i rade stereotipe
margarita is offline  
Old 24.01.2003., 18:32   #8
Quote:
nataniel kaže:
Dosta.

Pokret koji je ochito bio potreban, puno literature iza mene.

Ima fantastičnih elemenata, osvjestio je fantastične stvari, ali isto tako kao svaki radikalan pokret iznjedrio i niz kontroverzi u kojima plivamo u ovakvom hladnom ratu spolova, kao danas.

Ovo je neka vrst hladnog rata.

Žena sam, koja rzmišlja, kao danas i većina žena, vjerojatno zbog toga, muškarci bacaju drvlje i kamenje na femini furku.
Ali tvrdim da ga nije bilo, pojavio bi se vec neki drugi pokret, ma kako se zvao, jer je BIO nužan.

Ništa protiv, u načelu, a ni pretjerano ZA.

Promatram i učim.
ja nebi cijeli feministicki pokret nazvala radikalnim.
plus toga ja nisam s nikim u nikakvom hladnom ratu....sto vi ostale mislite o tome?!

a muskarci koji bacaju drvlje i kamenje, su oni koji se boje! a bacaju bas iskljucivo zbog onih radikalnih cura!! a ne shvacaju da im "opasnost" prijeti od nas umjerenih... posto je nas teze za prepoznat.
@ngel is offline  
Old 24.01.2003., 18:59   #9
Quote:
@ngel kaže:
posto je nas teze za prepoznat.
....pa o tome ti i govorim, dovraga, kak' me nisi prepoznala
Vera Pavladoljska is offline  
Old 24.01.2003., 19:03   #10
I ja se slazem, ne postoji razlog za rat. (Za nas su ratovale sufrazetkinje prije sto godina, kad je bilo stvarno gadno). Mi sad imamo privilegiju lagano probijati se do ravnopravnosti. Pri tom moramo biti velikodusne i dozvoliti musku emancipaciju. Kad oni budu imali slobodu razviti neke (za sada zvane zenske karakteristike, bit ce im lakse prihvatiti nas kao ravnopravne.

Ali ako mi zahtjevamo od svojih muskaraca da i mijenjaju gume i budu muskarci kamenog pogleda, onda ce si oni za uzvrat dozvoliti da od nas trazimo da trckaramo po stanu s peruskom... Mozemo dobiti ravnopravnost ako znamo prepoznati gdje mozemo biti velikodusne i gdje im moramo dati slobode...
Shtefitza is offline  
Old 24.01.2003., 19:27   #11
Quote:
Shtefitza kaže:
Ali ako mi zahtjevamo od svojih muskaraca da i mijenjaju gume i budu muskarci kamenog pogleda, onda ce si oni za uzvrat dozvoliti da od nas trazimo da trckaramo po stanu s peruskom... Mozemo dobiti ravnopravnost ako znamo prepoznati gdje mozemo biti velikodusne i gdje im moramo dati slobode...
pih, ja znam mijenjat gume
to je bila prva tatina lekcija voznje, prije nego sto naucis vozit, moras naucit mijenjat gume!! da nebi jednom pukla guma, a ja onda izgubljena i ovisna o nekom muskarcu kamenog doba.....
i stvarno dobro mi je doslo. jednom prilikom mi se ispustila guma, svom srecom na parkingu. ja u suknji i nekim cizmicama na petu, i nigdje nikoga! nista ja lijepo dizalicu, promijenila gumu posto mi je tata rekao, da kad promijenim svakako odem da mi netko to prekontrolira, ja do prve garaze. kada sam tipu rekla da mi prekontrolira gumu, on me u nevjerici gleda, kao nije moguce da si to sama napravila... i krene on kontrolirati sarafe, a meni je tata rekao da se sarafi zatezu preko kriza, i ja njemu to tak velim, kaj vi to ne radite prek kriza... i ovaj kad se zakasljao se skoro ugusio, nije mogao k sebi doci

uglavnom ja sad svakom muskarcu uvalim peglu, posto radje mijenjam kotace nego da peglam u to ime: ZIVIJELA EMANCIPACIJA
@ngel is offline  
Old 24.01.2003., 22:40   #12
evo nekih stvari na koje bih se htjela osvrnuti:

Naravno da se ne moze govoriti o jednom feminizmu nego postoji vise feminizama (socijalisticki, liberalni, radikalni,...), napokon, ni "zena" nije jedinstvena kategorija. Razlikujemo se po dobi, nacionalnosti, klasi, seksualnoj orijentaciji,...

Svakako se slazem sa stavom da feminizam treba shvatiti kao specificnu pojavu u specificnom historijskom kontekstu. Da, feminizam je bio potreban. Nazalost, potreban je jos uvijek. Kao sto @ngel kaze, zapadu je feminizam donio puno, no sto ja sa zenama u ostatku svijeta? Zato je potreban aktivizam, koji u feministickom pokretu dolazi skupa s teorijom.

Slicno je i s radikalnim feminizmom, koji u mnogo slucajeva postaje metonimija za feminizam. S mnogim se teorijskim postavkama radikalnog feminizma ne mogu sloziti, a ni s nekim postupcina, iako ih nastojim sagledati u kontekstu. Napokon, donio je neke rezultate.

Slazem se s Nathaniel kada kaze da je feminzam u neku ruku fantastican. I meni dosta toga zna izgledati utopijski.

@ngel: da, bas mi je super nick mozete me zvat i aldoza lorenzo (seljanka koju je don q. nazvao dulcineom od tobosa)
a sto se dona tice: premlada sam da bi brisao sudje, a on je presiromasan da bi mijanjao gumu na svom autu
Dulcinea is offline  
Old 24.01.2003., 22:52   #13
Quote:
Shtefitza kaže:
Mi sad imamo privilegiju lagano probijati se do ravnopravnosti. Pri tom moramo biti velikodusne i dozvoliti musku emancipaciju. Kad oni budu imali slobodu razviti neke (za sada zvane zenske karakteristike, bit ce im lakse prihvatiti nas kao ravnopravne.

Ali ako mi zahtjevamo od svojih muskaraca da i mijenjaju gume i budu muskarci kamenog pogleda, onda ce si oni za uzvrat dozvoliti da od nas trazimo da trckaramo po stanu s peruskom... Mozemo dobiti ravnopravnost ako znamo prepoznati gdje mozemo biti velikodusne i gdje im moramo dati slobode...
ja ne mislim tako...

ne znam koje bi to bile tipicno muske ili tipicno zenske osobine. za mene su one konstrukcija, proizvod, nametanje. i meni kao i bilo kojem muskarcu. cemu dijeliti ljude na taj nacin?

i tko kaze da su te zenske karakteristike najbolje i jedine moguce i da bi ih muskarci trebali razviti (ok, osim Shtefitze, sto ovo cini retorickim pitanjem) ?

i otkud "nama" (a zene se toliko razlikuju) privilegija da nesto krojimo, da budemo "velikodusne" i damo im slobode?

nadam se da nisam krivo protumacila. slazem se sa Shtefitzom ako ona misli da je strategija u educiranju i muskaraca i zena jer su te stvari kod nas jos dosta delikatne i okruzene brojnim predrasudama. jedino jednostvano ne vjerujem da postoji muski i zenski svijet u nekom esencijalistickom smislu.

u svakodnevnom zivotu prepoznajem diskriminaciju i neravnopravnost, i to tvrdokornu, ali mi se cini da ima i pomaka.

da, da bi se doslo do cilja, potrebne su neke "strategije" i zajednicko djelovanje

edukacija i razbijanje predrasuda edukacijom i vec smo blize ravnopravnosti...
Dulcinea is offline  
Old 24.01.2003., 22:54   #14
Quote:
@ngel kaže:
[B]


dulcinea, ako te zanima, procitaj si knjige od naomi wolf, ona meni ima dobar stav, nije kao one revolucionarke u 70-ima. svakako si procitaj "snaga zena".

]

upucena sam u feministicku literaturu i citala ja (zenski studiji ), ali tu knjigu nisam...

hvala
Dulcinea is offline  
Old 25.01.2003., 00:08   #15
Deklariram se kao feministkinja jer time pokazujem postovanje onim zenama koje su izborile one stvari koje danas imam. Ali nikakve revolucije mi nisu po ceifu; mislim da je feminizam danas ucenje smijanja i edukacija za kriticko citanje. Ako previse ozbiljno shvatis neku poruku, onda je petrificiras. Ako je razmrdas, izokrenes, izvrnes ruglu, onda je ona sirota nestabilna na svojim krhkim nozicama. I moje je omiljena feministicka misao ona Emme Goldman

Necu vasu revoluciju ako je ne mogu plesati.

ps zavrsila z. studije, procitala hrpe knjiga, puno mi pomoglo i znacilo. preporucam svakoj zeni!!!!
lucija is offline  
Old 25.01.2003., 12:35   #16
Ja cu sad mozda lupit glupost, ali meni se cini da bi Crkva mogla/trebala napraviti nesto vise glede ravnopravnosti zena. Sto se mene tice, razlika izmedju zene i muskarce je u tome sto se u muskarca ne bih mogao zaljubiti. Sve ostalo je isto. Ako zena hoce promijeniti gumu, pomoci cu joj. Ako hoce da ju promijenim, promijenicu ju. Ako mi je sefica, necu ju voljeti zato sto mi je sefica, a ne zato sto je zena.
__________________
Teško je pobjeći od gamadi.
lebowski is offline  
Old 25.01.2003., 13:17   #17
A sto bi to Crkva trebala napraviti? Koje konkretne korake bi trebala pduzeti?
Blaise is offline  
Old 25.01.2003., 13:34   #18
Talking dje me nadje

Ja sam feministkinja. I smatram feministkicki pokret itekako potreban i u danasnje vrijeme...

i to recimo, izmedju ostalog i zbog ovih razloga:

.....

nekoliko podataka sa World women conference, 2000, Peking:

- od 110 miliona djece, koji ne idu u skolu, dvije trecine su djevojcice
- Kofi Annan je izjavio da se od 1995 do 2000 (od pretposljednje konferencije do ove u 2000) uspio smanjiti broj zenskih obrezivanja i spaljivanja udovica, ali se uopceno povecalo nasilje prema zenama
- na konferenciji u Pekingu, 2000, su delegati iz strogo islamskih zemalja (Alzir, Sudan, Iran, Libija i Pakistan), kao i predstavnici katolickih zemalja srednje Amerike (Nikaragua, Honduras, cak i Kube), kao i delegati Pape blokirali vazne pasuse jedne planirane izjave, koja se posebno ticala seksualnih prava zena, kao i seksualnog odgoja djevojcica. Cak su pokusavali vec data seksualna prava zenama (u tim zemljama) ponovo smanjiti...

te:
- do 60% zena u juznoazijskim zemljama priznaje da muskarci vrse nasilje nad njima
- da statisticki "fale" 60 mio. zena/djevojcica, jer su postale zrtve nasilja,
- u toj regiji svake godine umre 1 mio. zena/djevojcica kao zrtve nasilja
- u Indiji ima pola miliona maloljetnih prostitutki
- i svake godine u Indiji preko 5'000 zena bivaju ubijeni, jer se ne mogu ispuniti obveze glede miraza
- samo 44 zemlje u svijetu je izdalo zakone protiv nasilja nad zenama, a smatra se da je nasilje nad zenama najcesci oblik krsenja ljudskih prava...

.....

zato iz dna duse mrzim kad mi netko kaze: "ja ne volim feministkinje, one su mi previse radikalne etc.", ma nemoj...
__________________
Da nas od svijeta skrije, blijedi će mjesec zaći,
a ja ću i u mraku, ustašca tvoja naći.
Ona is offline  
Old 25.01.2003., 13:39   #19
Ona:
zato iz dna duse mrzim kad mi netko kaze: "ja ne volim feministkinje, one su mi previse radikalne etc."

A ja, pak jedino što mrzim jest to kad netko nesto iz dna duse mrzi.
Blaise is offline  
Old 25.01.2003., 13:39   #20
Quote:
lebowski kaže:
Ja cu sad mozda lupit glupost, ali meni se cini da bi Crkva mogla/trebala napraviti nesto vise glede ravnopravnosti zena.

zasto bi to bila glupost? btw, neka Crkva krene dobrim primjerom i neka dozvoli da zene mogu biti svecenici...
__________________
Da nas od svijeta skrije, blijedi će mjesec zaći,
a ja ću i u mraku, ustašca tvoja naći.
Ona is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:50.