Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2009., 12:29   #1
"Normalni" odnosi nakon rastave

Evo stvarno me zanima Vaše mišljenje na ovu tematiku:

1. Koliko vi smatrate da je normalno viđati djecu iz prethodnog braka?
(Sudske odluke su 2 puta tjedno+svaki drugi vikend+14dana ljetnih+7dana zimskih praznika-da li je ovo dovoljno?)

2. Što sve nova žena treba tolerirati?
(Ovdje mislim na sve-ponašanje djece koja znaju uistinu mrziti nove supruge, financije-uplatiti ljetovanje ili djetetu kupiti kompjuter...???)

3. Što kada uz djecu iz prvog dođu i djeca iz drugog braka?
(Kako podijeliti vrijeme-recimo super je kad su klinci tu negdje pa se sve može objediniti, ali npr. 16godišnjak i beba od 1g i sad treba organizirati praznike-kojem djetetu dati prioritet??? ili organiziranje vikenda???)

4.Koliko je normalno da bivši supružnici komuniciraju i koje su im zajedničke obveze?
(Kakvi su pozivi normalni? Treba li roditelj koji ne živi s djetetom sudjelovati u apsolutno svemu-npr ako mu plati školu stranih jezika ima li pravo odabrati i jezik koji će djete učiti ili je njegovo samo da plati??? Treba li se zvati oca da npr montira kuhinju uz argument "pa gdje će ti dijete jesti?"???)

Sva ova pitanja su pod pretpostavkom da su se roditelji rastali i u tatinom životu je nova supruga, a mama sama živi s dijetetom.

Unaprijed se ispričavam ako sam se negdje krivo ili nespretno izrazila, ali uistinu imam najbolju namjeru da saznam što vi smatrate normalnim jer vidim da se oko toga natežemo u skoro svim temama pa mislim da bi bilo ok da se to raspravi.
Blue_Angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 13:44   #2
1. Smatram da bi se roditelji i mimo odluke Suda trebali dogovarati o viđanju. Moja malena obožava oca. I kada poželi, ja im dam njihovo vrijeme i mimo sudske odluke.
Mislim da bez obzira na odnos mene i bivšeg dijete treba oba roditelja.
2. Moja klinka voli novu curu svog tate. Evo sad čekaju bebu (o tom sam pisala, malenoj još nisu rekli). Mislim da moj stav prema novoj je imao puno utjecaja. Nikada je nisam spominjala u negativnom kontekstu, Iako se uplela u naš brak,svjesna sam da ne bi mogla da je između mene i bivšeg sve štimalo.
Moram priznati da ju osobno ne poštujem. Zašto? Zato što kad je bivši odselio i ostavio nas, ja sam malenu po hladnoči i zimi pješke vodila u vrtić 2 km u 5.30 izjutra. Kada sam ga zamolila da ću ja pješke na posao, da samo nju vozi u vrtić, ona mi je rekla kako to nije njihov problem. I tu sam joj zamjerila. Tada sam joj rekla da će jednog dana biti majka i ne daj joj bog takvih situacija.
Ali malenoj ni rijeći. Uvijek mi s osmijeh priča gdje su bili, što su radili, jer ju uvijek ispratim s rijećima: dobro se provedi. Kako sam rekla, djeca nemaju veze s odnosima nas odraslih.
Kupovina? Uh, tu sam totalno bespomoćna. Moj bivši ima potrebu malenoj priuštiti najskuplju igračku, i ja sam uvijek protiv toga. I nakon razgovora s njim o skupim igračkama koje baca sa strane
3.Dijete iz prvog i drugog braka? Ne znam, odgovor. Tek ću ga saznati.
4. Moj bivši i ja komuniciramo sada isključivo što se tiče malene. Najviše sms -om jer on voli vrištati pa izbjegavam razgovore telefonom.
Iskreno, mi bivše žene možemo novim ženama zagorčati život do besvjesti. Recimo, moj bivši je sad u fazi da kad je malena bolesna zove i pita jel što treba donijeti. Mogla bi ga do besvjesti slati po razne bezvezarije svaki dan. dok ga doma čeka trudna djevojka. No, ne činim to. Uredno zahvalim i snađem se sama. Mogla bi izmisliti milion razloga zašto sad ovaj tren treba dotrčati k nama no to bi stvarno bilo odvratno.
Evo, malena je dobila jednu bolest koja je opasna za trudnice. Ja sam ga odmah nazvala i upozorila. No, mogla sam biti zla vještica i poslati dijete trudnoj ženi. No opet, djeca nisu kriva za nas budalaše.
Ja bih nekad voljela da bivši više sudjeluje u nekim stvarima i to sam ga molila. Odnosi se na radionice u vrtiću gdje roditelji rade s djecom no na to se oglušio. I žao mi je zbog toga. Voljela bih da bude prisutan prvi dan kad krene u školu, no to ćemo tek vidjeti.

Pod pretpostavkom da klinac od 16 godina je iz bivšeg braka a ovo od 1 iz drugog braka teško je spojivo. Ovog od 16 lupaju hormoni i ništa mu se ne može dokazati. Gotovo kao i ovom malenom od 1.godine. Teška situacija.
Samojedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 14:59   #3
Ja nisam rastavljena, ali imam mišljenje... Mogu i ja?

1. Trebaju se viđati kad god i koliko god mogu i žele. Ali to znači i ne pravljenje drame ako npr. otac zbog posla ne može koji put doći po djete, pa se onda inatiti, proglašavati ga lošim ocem i sl. Ako otac nazove i kaže: hej, imam malo nepredviđenog vremena, pošalješ mi klinca?, ne vidim zašto ne bih, osim ako već ne postoje neki važni planovi (zubar i sl.)

2. Isto što i u braku. Ako nešto nije u redu, onda to jasno reći. Npr. ako tata ima novu suprugu koja je btw sasvim ok, a djete pravi scene, ne mu tolerirati, nego objasniti da roditelji imaju pravo na svoj život. I sl.

3. I kada u braku dođu nove bebe, stariji klinci mogu biti ljubomorni i može biti drame jer više nisu prve violine. Sa djetetom razgovarati (ako treba, otići i kod psihologa), objasniti da mu je to brat ili sestra, da bebe traže posebnu pažnju, da će možda prvo djete malo biti zakinuto, ali će kasnije imati brata ili sestru za igru, razgovore, kao podršku i sl., što nije mala stvar.

4. Naravno da oba roditelja trebaju suodlučivati o važnim stvarima kao što je učenje jezika. Za sastavljanje kuhinje sam i uz dragoga zvala majstora.

A možda previše idealiziram...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 15:09   #4
shtefy naravno da i ti možeš, na mojim temama su uvijek svi dobrodošli

Samo da te pitam, ovo što si ti napisala je na mjestu, ali nekako imam osjećaj da to tako može funkcionirati dok je otac sam. Nekako kad si u braku onda izbalansiraš dvoje djece, ali u ovakvim situacijama kada postoji "nova obitelj" imam osjećaj da je muškarac stavljen između dva neprijateljska tabora i da mu se svaki postupak pet puta važe.

Lupit ću primjer glup do bola pa unaprijed molim oprost. Dijete iz prvog i iz drugog braka idu u isto vrijeme na izlet, a tata to treba platiti, tatek ima samo za jednoga-koje će ići? Kako u takvim situacijama napraviti pravdu? Da su to djeca iz istog braka roditelji bi im zajedno priopćili odluku, a ovako em se djeca ljute em su mame nebrijane ... glup primjer, al nadam se da me kužite
Blue_Angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 15:27   #5
istina, otac balansira kao žongler (početnik). Kod ovog primjera nema idealnog riješenja. Ili idu oboje ili ni jedan. Na žalost. Oboje su njegovi. Njemu će biti lakše ako tako odluči. Neće imati grižnju savjesti da će mu jednog dana netko od to dvoje djece reći: E, za njega si imao a za mene nisi!!!
U očevoj situaciji to jesu dva tabora. Zavisi kako je tko u kojem taboru raspoložen. Svaka je majka osjetljiva na svoje dijete. I bivša supruga i sadašnja.
A on kako to preživjeti? Nemam pojma! Valjda zato neki nestanu iz života prvog klinca.
Samojedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2009., 15:58   #6
Misliš li stvarno da će nova žena to dopustiti-meni se nekako čini da će ispasti okršaj stoljeća, a da će se onda tata povući...jer gledano sa njenog stajališta oni mogu "svom" dijetetu to omogućiti, ali nemaju za "njegovo"

I treba li nova žena uopće pristati na takvo nešto? Treba li se to od nje uopće očekivati? Malo mi se tu nekako previše rasteže ona "granica ljubavi razumijevanja i tolerancije"...
Blue_Angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 09:27   #7
Quote:
Blue_Angel kaže: Pogledaj post
shtefy naravno da i ti možeš, na mojim temama su uvijek svi dobrodošli

Samo da te pitam, ovo što si ti napisala je na mjestu, ali nekako imam osjećaj da to tako može funkcionirati dok je otac sam.
Odmah sam ti se ja ogradila da možda previše idealiziram...

Quote:
Nekako kad si u braku onda izbalansiraš dvoje djece, ali u ovakvim situacijama kada postoji "nova obitelj" imam osjećaj da je muškarac stavljen između dva neprijateljska tabora i da mu se svaki postupak pet puta važe.
Ja možda imam neka iskrivljena shvaćanja o rastavljenim roditeljima. U mojoj široj obitelji samo jedna sestrična živi već 20 god. u prvom i jedinom braku, ostali svi (a ima ih...) su ili oženili rastavljene s djecom, ili su oni iz braka s djecom uletili u novi brak s novom djecom... Mi smo gori od meksičke sapunice. Ali sve se to odvija uglavnom u Njemačkoj, čini mi se da su tamo takvi odnosi možda malo normalniji, ima više uvažavanja, a manje optuživanja.

Zapravo mislim da uopće nije u redu novu i staru obitelj gledati kao neprijateljske tabore. Ali isto tako nije u redu ni "staro" djete zapostaviti zbog novog. Vjerojatno ta situacija traži puno više balansiranja, ali ako ima volje, mislim da nije nemoguće. Na stranu one situacije kada je muškarac šonjo pa nije u stanju novoj ženi reći u facu da su sva djeca jednako njegova i da nitko, ni bivša ni sadašnja žena, nemaju pravo očekivati da on favorizira bilo koje djete.

Quote:
Lupit ću primjer glup do bola pa unaprijed molim oprost. Dijete iz prvog i iz drugog braka idu u isto vrijeme na izlet, a tata to treba platiti, tatek ima samo za jednoga-koje će ići? Kako u takvim situacijama napraviti pravdu? Da su to djeca iz istog braka roditelji bi im zajedno priopćili odluku, a ovako em se djeca ljute em su mame nebrijane ... glup primjer, al nadam se da me kužite
Slažem se sa Samojedicom, ili idu oboje ili ne ide ni jedno. A na ocu je da objasni novoj ženi zašto je to jedino pošteno. Uostalom, ako je ona iole normalna osoba, shvatit će. A ako je u pitanju kokoš koja nije u stanju prihvatiti da joj muž ima prošlost, i to prošlost koja ima svoja prava i potrebe, onda je gadan zajeb i za njega i za nju, a najviše za djecu, što se je uopće takva spetljala sa rastavljenim čovjekom.

Naravno, svijet je daleko od toga da funkcionira fer i pošteno...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 10:06   #8
Ma upravo me ta tolerancija muči...to mi je tako rastezljiv pojam. Da, u idealnom svijetu svi bi smo bili maksimalno tolerantni i još bi sve to radili sa smiješkom. Nažalost u stvarnom životu nije tako... Na forumu se stalno u raspravamo nateže oko toga da skoro niti jedna bivša nije zadovoljna sa količinom druženja djece sa ocem, očevi se žale da nemaju vremena, druge žene se trude predstaviti da je sve ok, ali kod mnogih se osijeća gorčina, o alimentacijama je uopće smiješno razgovarati jer bivše smatraju da je alimentacija smiješna s obzirom koliko one mjesečno daju za dijete, a s druge strane očevi vrište da su alimentacije strašne i da im ne ostane za život - a najžalosnije u cijeloj priči je da su svi oni u pravu...

Evo jedan problem mog kolege koji muku muči i razbija glavu... Ima dijete iz prvog braka koje ima 10g dečko i dijete iz drugog braka koje ima 4g curica. Njegova plaća je oko 8.000kn, a plaća njegove sadašnje supruge 15.000kn. Njegova bivša radi loše plaćeni posao i on je uvijek uz alimentaciju od 2000kn kupovao dodatno za dijete robicu i plaćao razne izlete itd... ma uglavnom sve pet i svi su bili zadovoljni. Onda se dogodila jedna glupost-mali je izrazio želju da bi on kompjuter, a sadašnja supruga je planirala malenu upisati u školu stranih jezika jer su joj rekli da je to idealno vrijeme da dijete počne učiti jezik... Iako vam njihove plaće zvuče mrak-ima tu svega, od stambenog kredita, dva auta na kredit, namještaj na kredit.... bila je glupa situacija ili-ili. I tako se svatko od njih zalagao žestoko za svoju ideju dok nova nije popizdila i istresla mu u facu da želi da on JEDNAKO tretira djecu. Lijepo mu je objasnila da daje 2000kn alimentacije za jedno pa će tako davati i za drugo-sve što kupi jednome ima da kupi i drugome-tako ako će se kupovati kompjuter, kupit će se dva, još nuz to želi da sam plaća ratu za svoj auto, pola rate stambenog, pola režija, pola špeceraja... I tako on jadan sjedi i pita mene da tko je tu lud? ...

I? Tko je lud?
Blue_Angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 10:32   #9
Quote:
Blue_Angel kaže: Pogledaj post
Evo jedan problem mog kolege koji muku muči i razbija glavu... Ima dijete iz prvog braka koje ima 10g dečko i dijete iz drugog braka koje ima 4g curica. Njegova plaća je oko 8.000kn, a plaća njegove sadašnje supruge 15.000kn. Njegova bivša radi loše plaćeni posao i on je uvijek uz alimentaciju od 2000kn kupovao dodatno za dijete robicu i plaćao razne izlete itd... ma uglavnom sve pet i svi su bili zadovoljni. Onda se dogodila jedna glupost-mali je izrazio želju da bi on kompjuter, a sadašnja supruga je planirala malenu upisati u školu stranih jezika jer su joj rekli da je to idealno vrijeme da dijete počne učiti jezik... Iako vam njihove plaće zvuče mrak-ima tu svega, od stambenog kredita, dva auta na kredit, namještaj na kredit.... bila je glupa situacija ili-ili. I tako se svatko od njih zalagao žestoko za svoju ideju dok nova nije popizdila i istresla mu u facu da želi da on JEDNAKO tretira djecu. Lijepo mu je objasnila da daje 2000kn alimentacije za jedno pa će tako davati i za drugo-sve što kupi jednome ima da kupi i drugome-tako ako će se kupovati kompjuter, kupit će se dva, još nuz to želi da sam plaća ratu za svoj auto, pola rate stambenog, pola režija, pola špeceraja... I tako on jadan sjedi i pita mene da tko je tu lud? ...

I? Tko je lud?
Uf... jebote... al' su ga zapetljali.

Prvo, svaka čast plaćama, ali zar nisu mogli razmisliti i o tekućim troškovima prije nego što su si natrpali sve te kredite? Uostalom, i kompjutore se može kupiti na kredit.

A tko je tu lud - ja bih prvo tipovala na novu ženu. Nije ona baš luda, ali očito nije žena koja je spremna prihvatiti da joj muž ima prošlost, a iz te prošlosti i vlastito djete. Možda je ona inače sasvim ok žena i možda bi usrećila nekog slobodnog čovjeka kojem bi to bio prvi brak, ali ovako može samo svima dobro zagorčati život...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 11:13   #10
Quote:
Blue_Angel kaže: Pogledaj post
Ma upravo me ta tolerancija muči...to mi je tako rastezljiv pojam. Da, u idealnom svijetu svi bi smo bili maksimalno tolerantni i još bi sve to radili sa smiješkom. Nažalost u stvarnom životu nije tako...
u mom zivotu je zapravo idealno i cinjenica je da smo svi prilicno toleranti, i iako nam svima ponekad dodje da sve posaljemo u kupus od silnog uskladjivanja rasporeda i zivota, to su zapravo sitnice koje se rijese. nikad se ne posvadjamo i sva natezanja (koja nisu cesta) se rijese.

veliki dio problema ispada da proizlazi iz nategnute finacijske situacije (barem primjer koji si sad navela). tu ne mogu pomoci, niti vjarojatno dati dobre savjete. mislim da se u mojoj obitelji nema novaca za obje djecje potrebe, onda bi vjerojatno svi stedili jos jednu godinu pa iduce godine bi i mali dobio komp i mala skolu stranih jezika. ako ima harmonije, nece nista propasti...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 11:50   #11
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Uf... jebote... al' su ga zapetljali.

Prvo, svaka čast plaćama, ali zar nisu mogli razmisliti i o tekućim troškovima prije nego što su si natrpali sve te kredite? Uostalom, i kompjutore se može kupiti na kredit.

A tko je tu lud - ja bih prvo tipovala na novu ženu. Nije ona baš luda, ali očito nije žena koja je spremna prihvatiti da joj muž ima prošlost, a iz te prošlosti i vlastito djete. Možda je ona inače sasvim ok žena i možda bi usrećila nekog slobodnog čovjeka kojem bi to bio prvi brak, ali ovako može samo svima dobro zagorčati život...
Ma ja ti znam obje njegove žene i obje su stvarno ok. Nijedna nije luda i njih dvije imaju ok odnos (koliko je to moguće)

Znači smatraš da bi nova supruga trebala financirati dijete iz prvog braka?
Blue_Angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 11:53   #12
Quote:
luca kaže: Pogledaj post
u mom zivotu je zapravo idealno i cinjenica je da smo svi prilicno toleranti, i iako nam svima ponekad dodje da sve posaljemo u kupus od silnog uskladjivanja rasporeda i zivota, to su zapravo sitnice koje se rijese. nikad se ne posvadjamo i sva natezanja (koja nisu cesta) se rijese.

veliki dio problema ispada da proizlazi iz nategnute finacijske situacije (barem primjer koji si sad navela). tu ne mogu pomoci, niti vjarojatno dati dobre savjete. mislim da se u mojoj obitelji nema novaca za obje djecje potrebe, onda bi vjerojatno svi stedili jos jednu godinu pa iduce godine bi i mali dobio komp i mala skolu stranih jezika. ako ima harmonije, nece nista propasti...
Jeee!!!! Drago mi je da ima i onih koji su uspijeli sve ko ljudi dogovorit i još svi s tim zadovoljni

Pa eto jedan nefinancijski: 16godišnjak i beba od 1g-16godišnjak dolazi ocu na 2tjedna ljetnih praznika i kako to sad spojiti???
Blue_Angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 12:09   #13
Ljudi nemojte me krivo shvatiti, ali dobivam dojam (vjerovatno krivi) da se drugu ženu gleda kao najvećeg neprijatelja. Svima je argument da je ona znala u što se upušta-to su priče za malu djecu! Ja nisam imala pojma kak to brak izgleda mada sam mislila da znam, moje frendice koje imaju klince su bile uvjerene da su do poroda shvatile što to znači imati bebu pa se ispostavilo da su u krivu itd.

Dobivam dojam da se od druge žene očekuje da bude kuš jer si je to sama izabrala i "znala" je u što se upušta. Svaka njena riječ se pet puta važe, svaki njen postupak je pod povećalom... Mislim da to nije u redu. Nema li i ta žena pravo tražiti neke stvari za sebe? Svaka majka veliča svoje dijete i ono joj je na prvom mijestu-pa zašto se onda njoj to pravo oduzima?
Blue_Angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 12:23   #14
Quote:
Blue_Angel kaže: Pogledaj post

Evo jedan problem mog kolege koji muku muči i razbija glavu... Ima dijete iz prvog braka koje ima 10g dečko i dijete iz drugog braka koje ima 4g curica. Njegova plaća je oko 8.000kn, a plaća njegove sadašnje supruge 15.000kn. Njegova bivša radi loše plaćeni posao i on je uvijek uz alimentaciju od 2000kn kupovao dodatno za dijete robicu i plaćao razne izlete itd... ma uglavnom sve pet i svi su bili zadovoljni. Onda se dogodila jedna glupost-mali je izrazio želju da bi on kompjuter, a sadašnja supruga je planirala malenu upisati u školu stranih jezika jer su joj rekli da je to idealno vrijeme da dijete počne učiti jezik... Iako vam njihove plaće zvuče mrak-ima tu svega, od stambenog kredita, dva auta na kredit, namještaj na kredit.... bila je glupa situacija ili-ili. I tako se svatko od njih zalagao žestoko za svoju ideju dok nova nije popizdila i istresla mu u facu da želi da on JEDNAKO tretira djecu. Lijepo mu je objasnila da daje 2000kn alimentacije za jedno pa će tako davati i za drugo-sve što kupi jednome ima da kupi i drugome-tako ako će se kupovati kompjuter, kupit će se dva, još nuz to želi da sam plaća ratu za svoj auto, pola rate stambenog, pola režija, pola špeceraja... I tako on jadan sjedi i pita mene da tko je tu lud? ...

I? Tko je lud?
Evo moje vidjenje, jer bih se mogao naci u ulozi tog lika o kojem se vodi rasprava. Taj lik MORA biti pravedan prema obojma djece. Nije njegov problem ako bivsa malo zaradi. to je njen problem. I problem nastaje jer vidi da mu dijete koliko toliko zivi standardom koji je ispod standarda kcerke.
Pretpostavljam da je to ono sto ga grize. Ali po zakonu nije duzan davati 2000 Kn nego prilicno manje. A to ako mali kao i sva djeca zeli imati komp, onda i kcer isto mora dobiti jednako vrijednu stvar.
I tu je po meni sadasnja supruga u pravu. Jedino sto se meni cini je da ako mora platiti sve po pola, da na kraju mjeseca mora posuditi od zene lovu


Dobro, nadam se za njega da je otplata krede za auto pri kraju, a i namjestaja jerbo ako nije, ne pise mu se dobro
Salu na stranu. nije laka situacija ali da se rijesiti.

Imam pitanje za vas zene...

Ono sto me kopka je, npr ova situacija. Bivsa premalo zaradi da bi mogla sama sebe uzdrzavati a gdje jos dijete. I sada taj jado pretpostavljam daje sto vise moze jer ne zeli da mu dijete lose zivi. Zasto ne uzme dijete sebi i onda ce biti mnogo mirniji. Zasto bi dijete moralo zivjeti kod majke. Neka ga majka dodje posjecivati i dobro. Ima (makar kako je ovdje opisano) VRLO briznog oca i mislim da bi bilo bolje za sve da mali zivi kod njega.
roki7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 12:28   #15
Quote:
Blue_Angel kaže: Pogledaj post
Dobivam dojam da se od druge žene očekuje da bude kuš jer si je to sama izabrala i "znala" je u što se upušta. Svaka njena riječ se pet puta važe, svaki njen postupak je pod povećalom... Mislim da to nije u redu. Nema li i ta žena pravo tražiti neke stvari za sebe? Svaka majka veliča svoje dijete i ono joj je na prvom mijestu-pa zašto se onda njoj to pravo oduzima?
Naravno da ima pravo svoje djete staviti na prvo mjesto. Ali mora shvatiti i da njen muž ima još koje djete, a kod njega više djece mora dijeliti prvo mjesto. E sad je jedino frka to uskladiti.

Ne mislim da bi nova supruga trebala financirati tuđe djete. Ali uz plaće od 8000 i 15000 fakat je umjetnost upasti u takvu financijsku situaciju. Ako se zna da djeca traže svoje, onda se malo smanje apatiti, kupi se malo manji stan, malo jeftiniji auto (ili samo jedan) i sl. Pa ostane i za kompjutore na kredit.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 12:34   #16
Quote:
roki7 kaže: Pogledaj post
Ono sto me kopka je, npr ova situacija. Bivsa premalo zaradi da bi mogla sama sebe uzdrzavati a gdje jos dijete. I sada taj jado pretpostavljam daje sto vise moze jer ne zeli da mu dijete lose zivi. Zasto ne uzme dijete sebi i onda ce biti mnogo mirniji. Zasto bi dijete moralo zivjeti kod majke. Neka ga majka dodje posjecivati i dobro. Ima (makar kako je ovdje opisano) VRLO briznog oca i mislim da bi bilo bolje za sve da mali zivi kod njega.
Možda nova žena ne želi to djete u svojoj kući?

Možda nije baš fer da suprug živi sretno sa velikom obitelji, a bivša sama kao pas, samo zato što nije imala sreće da joj se zalomi posao sa menadžerskom plaćom.

Možda je jadno da kriterij za "dodjelu" djeteta bude nečija plaća. Jer to je i dalje zajedničko djete, u čemu je frka da otac i dalje djelomično financijski doprinosi? Bi li on bivšoj rekao: ma ne trebaš ti ništa davati za djete, samo ti idi na frizuru i manikuru, a ja ću ga hraniti, oblačiti, kupovati igračke, plaćati školske knjige, ljetovanja..., kada bi djete živjelo kod njega?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 12:51   #17
Stefice, gledaj, on daje 2000/8000 je 25% place malome. Po zakonu je obavezan davati 15%. Da li je tako ili nije ?
Znaci 800 Kn pride. Sigurno ne daje jer mu se daje, nego daje jer vidi situaciju. I onda mora davati isto drugom djetetu 2000 Kn.
Ja sam jednostavno pitao. Ako bivsa ne moze financirati dijete i sebe, nije li jednostavnije za sve, pogotovo ako je brizan a opisano je da je, da mali zivi s njima.
Eto, neka autorica teme odgovori da li se i o tome raspravlja ?
roki7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 13:04   #18
Quote:
roki7 kaže: Pogledaj post
Stefice, gledaj, on daje 2000/8000 je 25% place malome. Po zakonu je obavezan davati 15%. Da li je tako ili nije ?
Znaci 800 Kn pride. Sigurno ne daje jer mu se daje, nego daje jer vidi situaciju. I onda mora davati isto drugom djetetu 2000 Kn.
Ja sam jednostavno pitao. Ako bivsa ne moze financirati dijete i sebe, nije li jednostavnije za sve, pogotovo ako je brizan a opisano je da je, da mali zivi s njima.
Eto, neka autorica teme odgovori da li se i o tome raspravlja ?
Iskreno, to što drugom djetetu mora davati 2000 mi je blesavo i više mi djeluje kao neki inat nove žene. Jer smatram da u braku nema mojih i tvojih novaca, nego zajedničkih. Ne vjerujem ni da "novo" djete živi lošije od prvog djeteta, čak štaviše.

Lijepo je od njega što daje za djete više nego što mora. Neću reći da je nešto specijalno jer mi je općenito degutantno da se vrijednost djece iz prethodnih brakova mjeri u postocima od plaće i sudskim presudama. Svaki roditelj bi trebao dati koliko može (i pokušati biti realan u tome), a druga strane ne bi trebala tjerati inat da bivšem partneru skine i poderane gaće s dupeta, samo zato što joj zakon omogućava. Jedino što svijet baš tako i ne funkcionira.

Nisi ni ti odgovorio da li je majka zaslužila da živi sama samo zato što joj se nije posrećila velika plaća?
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 13:16   #19
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Iskreno, to što drugom djetetu mora davati 2000 mi je blesavo i više mi djeluje kao neki inat nove žene. Jer smatram da u braku nema mojih i tvojih novaca, nego zajedničkih. Ne vjerujem ni da "novo" djete živi lošije od prvog djeteta, čak štaviše.
Kada sam ja ludila što moj bivši financira bivšu ženu onda mi je pola ljudi ovdje reklo da su to njegovi novci i da on s tim može raditi što želi a kada je situacija obrnuta onda druga žena ne može raditi sa svojim novcima što želi.
nemojte me sada napadati, i ja mislim da su zajednički novci. to mi je samo onak upalo u oko.

A novo dijete vrlo vjerojatno ne troši tolike novce, jer bi to značilo 4000 kn
ja sam zbog nekih stvari jedno vrijeme zapisivala sve što se potroši na naše dijete, i nikada ni 2000 kn a kamoli više. a ima sve. i više nego što treba. režije ne računam jer je stan preduvjet da uopće dobiješ skrbništvo. tak da ne vjerujem baš u te priče da je to malo za dijete. sad ak netko smatra da i bivša treba od toga uzimati dio, e onda se slažem da je malo, i to jako malo
jelena2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 13:17   #20
Quote:
Blue_Angel kaže: Pogledaj post
Jeee!!!! Drago mi je da ima i onih koji su uspijeli sve ko ljudi dogovorit i još svi s tim zadovoljni

Pa eto jedan nefinancijski: 16godišnjak i beba od 1g-16godišnjak dolazi ocu na 2tjedna ljetnih praznika i kako to sad spojiti???
mi imamo klipane od 16 i 13 i klipanicu od 8
idemo na praznike i vikende skupa. da ekstrapoliram iz naseg primjera:
tata, zena i klinci od 16 i 1 godinu odu skupa npr na more. ode se negdje gdje ima puno sadrzaja (ne bas udaljeno i otudjeno mjesto gdje bi pobjegli da smo sami). mnoge stvari se mogu raditi skupa, nekad s tatom, nekad s tatinom zenom (naizmjence mama ili tata cuvaju bebu), klipan od 16 bi si mogao sam naci drustvo za povremeno hang-out ionako
neke stvari mogu radit skupa, npr ic igrat minigolf ili tenis, beba moze spavat u kolicima i naizmjence ju se moze pripazit.
ako se ima para, uzme se sitter da se pricuva bebu koji put pa roditelji sami nekaj rade ili skupa sa starijim djetetom...
ne znam, meni se cini da uvijek ima rjesenja i da ni ovaj primjer nije bas problem.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:49.