Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2010., 10:15   #81
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Pa da me netko pita (u nekom drugom kontekstu od ove teme) kakva je ovo smeđecrvena masa - rekao bi netko je prolio nekakav saft ili gulaš

@ sal: zašto bi traktor (i sijačica koju vuče) vozio u ravnini? Traktor ima krutu osovinu, a ne neovisni ovjes -> tako da bi na kosom terenu, traktor i sijačica bili nagnuti i ravnomjerno bi sijali
A i na desnom dijelu slike je nagib terena veći, a nema uzorka...
Inače, taj me kukuruz mučio i mučio - gledao sam iz vlaka po putu, različita polja kukuruza (ali na ravnom terenu) i nigdje nisam vidio nešto slično... Također, čini mi se da nije vjerojatno da je neka posebna sorta kukuruza u jednoj sijačici (mislim da sam upravo rekordan broj puta u životu napisao i pomislio na tu riječ ) -> uzmimo da je od 4 dijela sijačice, poseban kukuruz u skroz desnom, kada traktor dođe do kraja polja okreće se i kreće nazad: rezultat bi bio uzorak 2posebna, 6običnih, 2posebna...

Čistom logikom i topologijom si srušio hipotezu posebne sorte kukuruza u jednom redu četveroredne sijačice.
Time je moja hipoteza o nagibu terena koji uzrokuje koncentraciju gnojiva na donjem redu četverorednog deponatora gnojiva dobila na snazi.

Jedino što bi još moglo dati kredibilitet hipotezi posebne sorte kukuruza je ako postoji peteroredna sijačica sa srednjim redom posebnog kukuruza. Jedino takva može dati svaki četvrti red drugačiji.
Ako nema peterorednih sijačica onda im je hipoteza pogrobana.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 11:40   #82
Quote:
skip-e kaže: Pogledaj post
Yay!!, neko mene podebljao i povecao slova. Fala, ja seljacina, ja znati poljoprivreda...

Zasto bi pretpostavka bila pogresna. Pa zar ne izgleda to sve jednoliko nakon "oprasivanja"? A i dalje se na slici moze prepoznati originalna struktura.
Pojasni boldano, ne razumijem na što ciljaš.

Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Inače, taj me kukuruz mučio i mučio - gledao sam iz vlaka po putu, različita polja kukuruza (ali na ravnom terenu) i nigdje nisam vidio nešto slično...
Kojim dijelom Hrvatske si se vozio dok si gledao?

Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post

Čistom logikom i topologijom si srušio hipotezu posebne sorte kukuruza u jednom redu četveroredne sijačice.
Time je moja hipoteza o nagibu terena koji uzrokuje koncentraciju gnojiva na donjem redu četverorednog deponatora gnojiva dobila na snazi.
Egomanijače

Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Ako nema peterorednih sijačica onda im je hipoteza pogrobana.
Vjerojatno postoji. Od proizvođača do proizvođača, kao i od modela do modela broj sjetvenih tijela varira.

I da, nota bene, hibridi, ne sorte kukuruza
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 12:03   #83
Quote:
skip-e kaže: Pogledaj post
Bioloski: svaki 4. red je muski kukuruz
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Ovo je srž svega, a ovo


Kakav je to muški kukuruz?
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 12:09   #84
Kolokvijalni naziv za red sa metlicama, "muškim" biljkama, sa kojih se distribuira polen na "ženske" biljke u "ženskim" redovima. Jesi ikad zalamao metlice preko ljeta?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 12:37   #85
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Kolokvijalni naziv za red sa metlicama, "muškim" biljkama, sa kojih se distribuira polen na "ženske" biljke u "ženskim" redovima. Jesi ikad zalamao metlice preko ljeta?
Ko je tu lud? Uopće te ne razumijem
Pa svaka stabljika kukuruza ima metlicu.
Zalamao? Misliš lomio? Ne. Zašto?
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 13:40   #86
Slušaj

Sjemenski kukuruz (dakle, onaj koji će se na proljeće vratiti u tlo, isklijati i dati biljku) se uzgaja nešto drugačije od merkantilnog (onoga za žgance i tortilje kojeg posiješ u proljeće i pobereš kad moš ući u polje u jesen od silnih kiša).

Ukratko, radi tebi poznatog heterozis-efekta se križaju linije, čime nastaju hibridi. Razlog? Prinos. Kukuruz kao jednodomna biljka tu ima problem jer se na istoj jedinki nalazi i muška (metlica) i ženska (klip) cvat. Stoga ti se formiraju redovi muških i redovi ženskih biljaka u omjeru npr. 3:1 u korist ženskih. Zašto? Zato što, logično, želiš klipova što više. Zalamanje (ne lomljenje) metlica je zahvat kojim se prave ženski redovi. Ideš kroz redove i uredno otkidaš metlicu. Postoje strojevi kao ovaj





(pohvala za ime stroja )

koji ima podešene "škarice" za svaku biljku jer se sije na 0,7 m razmaka između redova, iako je jedini pravi način ići pjehe kroz redove i ručno zalamati. Stroj ima sklonost uništiti prvi list koji je važan čimbenik prinosa, a ionako treba ući u redove i prekontrolirati što je stroj napravio.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 13:48   #87
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Slušaj : )

Sjemenski kukuruz (dakle, onaj koji će se na proljeće vratiti u tlo, isklijati i dati biljku) se uzgaja nešto drugačije od merkantilnog (onoga za žgance i tortilje kojeg posiješ u proljeće i pobereš kad moš ući u polje u jesen od silnih kiša).

Ukratko, radi tebi poznatog heterozis-efekta se križaju linije, čime nastaju hibridi. Razlog? Prinos. Kukuruz kao jednodomna biljka tu ima problem jer se na istoj jedinki nalazi i muška (metlica) i ženska (klip) cvat. Stoga ti se formiraju redovi muških i redovi ženskih biljaka u omjeru npr. 3:1 u korist ženskih. Zašto? Zato što, logično, želiš klipova što više. Zalamanje (ne lomljenje) metlica je zahvat kojim se prave ženski redovi. Ideš kroz redove i uredno otkidaš metlicu. Postoje strojevi kao ovaj

[IMG]http://img697.imageshack.us/img697/7637/pictu169.jpg

http://img251.imageshack.us/img251/1900/pictu171.jpg

(pohvala za ime stroja )

koji ima podešene "škarice" za svaku biljku jer se sije na 0,7 m razmaka između redova, iako je jedini pravi način ići pjehe kroz redove i ručno zalamati. Stroj ima sklonost uništiti prvi list koji je važan čimbenik prinosa, a ionako treba ući u redove i prekontrolirati što je stroj napravio.
Danke schön. Nisam nikad lomio metlice.

Castrix Odlično odabrano ime.
Ali sad, zar je ono "polje" sjemenskog kukuruza? Ono više izgleda kao nekakva njiva lokalnog seljaka u Zagorju. Mali brijeg, polje niti hektar površine, živica sa strane, šuma itd.
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 14:04   #88
Pa, baš je poželjna prostorna izolacija zbog očuvanja karakteristika hibrida (min 200m od najbližeg drugog kukuruzišta) a o šumama, živicama i sličnom da ne pričam. Razlog? Polen nema des kila po zrncu i nije problem putovanje pomoću zračnih struja. Svaka barijera je poželjna. Šumarci idealni.
Malo mi jedino brdašce zbog neravnina i neujednačenosti smeta al ajd :picky: , nije moje.

Ako sklopiš ugovor, zašto ne bi mogao uzgajati i na manjoj površini? Sumnjam da je slikano širokokutnim objektivom i da nema još tog polja. Nisam upućena koji je minimum ha za sjemenski u kooperaciji. Ali znam da seljak sa 5 ha može jako temeljito i brižno paziti svoj sjemenski usjev i dobro ga prodati, dok tehnolog zadužen za 300 hektara to fizički ne može stići. Iz iskustva znam da su šefovi cicijaške pičke i da ne daju ispomoć samo tako.

BTW, pročitaj malo temu, vidjet ćeš da nije sjemenski, par tjedana kasnije su ženski redovi dobili ono što bi štrickao Castrix :cap, cap:
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 14:09   #89
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Pomislio sam da nisu željezne bakterije, ali sad kad pogledam pobliže, nema nikakvih naslaga hrđe po kamenju. Enigma se nastavlja...
To zato jer naslage nisam poslikao.

Quote:
skip-e kaže: Pogledaj post
End17 je sve vec napisao. Gori sigurno i duze nego na zemlji jer je slabija konvekcija i potrosnja voska. Otopljeni vosak se "rasplinjuje" i (pretpostavljam) izgara prilicno cisto u podrucju oko plamna gdje je temperatura dovoljno visoka. kao centar obicnog plamena.
Pogledah malo okolo. Jedni kažu da zgasne jer je difuzija po sposobnosti dovođenja i odvođenja plinova upravo bijedna naspram konvekcije. Drugi pak da hoće i dosta dugo gorjeti. Samo što je to plamen sav nikakav, a dugo gori jer gori sporo.
Prvi mi se čine nekakvim račundžijama, a drugi su izgleda eksperimentalci.

Quote:
postoji neka zuta pljesan koja oboji barice u zuckasto/narandjasto/uljasto...?
Ja za njih ne znam, ali isto tako mogu reći i da da ne znam ni za jednog kukca koji bi živio isključivo na mahunarkama. :Z

Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Ali sad, zar je ono "polje" sjemenskog kukuruza? Ono više izgleda kao nekakva njiva lokalnog seljaka u Zagorju. Mali brijeg, polje niti hektar površine, živica sa strane, šuma itd.
Ono je Prigorje, a ne Zagorje. Vidi se to već po lokalnoj zakrivljenosti terena.

Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
@ sal: zašto bi traktor (i sijačica koju vuče) vozio u ravnini? Traktor ima krutu osovinu, a ne neovisni ovjes -> tako da bi na kosom terenu, traktor i sijačica bili nagnuti i ravnomjerno bi sijali
A i na desnom dijelu slike je nagib terena veći, a nema uzorka...
Inače, taj me kukuruz mučio i mučio - gledao sam iz vlaka po putu, različita polja kukuruza (ali na ravnom terenu) i nigdje nisam vidio nešto slično... Također, čini mi se da nije vjerojatno da je neka posebna sorta kukuruza u jednoj sijačici (mislim da sam upravo rekordan broj puta u životu napisao i pomislio na tu riječ ) -> uzmimo da je od 4 dijela sijačice, poseban kukuruz u skroz desnom, kada traktor dođe do kraja polja okreće se i kreće nazad: rezultat bi bio uzorak 2posebna, 6običnih, 2posebna...
Priključci općenito ne moraju biti nepomično zakačeni. Imaš gibanje lijevo-desno, a i kardani ostavljaju slobodno gibanje naprijed-nazad.
Sijačica pak malne ima vlastiti pogon, dva kotača koji su stalno na zemlji i pokreću mehanizam za puštanje sjemena jedno po jedno.
Uzorak inače odgovara različitim dubinama sadnje i time što je pravilan. Traktor će biti nagnut na istu stranu kako god išao. :
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 15:22   #90
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post

Egomanijače
Udri jače egomanijače
Ubio te grom
Od kad si me napastvao
U srcu si mom

Udri jače egomanijače
Ti u ritmu tom
Gdje god si me udarao
Nastao bi lom

Ne slušaj me egomanijače
Kad ti kažem stoj
Jer ja želim osjetiti
Svaki mišić tvoj

Egomanijak, egomanijak
To nemože biti svak'
Kad ga vidim moje srce
Kuca tika tak

Al' kažem jače
Jače manijače
Jače, jače egomanijače
Udri egomanijače

Djevojčice mlade
Čuvajte vaš brak
Šljuka zove kondora
Ide egomanijak

Svakoj ribi kad ga vidi
Naglo skoći tlak
I odozgo i odozdo
On je pravi egomanijak

On je dobar, on je jak
On je pravi egomanijak
Voli kožu mrzi frak
Voli crtić Donald Duck

Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Vjerojatno postoji. Od proizvođača do proizvođača, kao i od modela do modela broj sjetvenih tijela varira.
Ili sliku ili pišem pobjedu.

Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
I da, nota bene, hibridi, ne sorte kukuruza
Kad-tad se taj grammar nazzi gen morao povampiriti. :-E
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 13:50   #91
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
Ili sliku ili pišem pobjedu.




__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 15:48   #92
^^ Bebač, samo deponator s 5 deponija je mogao ostaviti onakav četveroredni trag kukuruza.
Ja tu ne vidim niti jedan deponator s 5 deponija, štoviše, ovi imaju paran broj deponija.

Ili mi se čini.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 18:01   #93
Quote:
El Ninho kaže: Pogledaj post
^^ Bebač, samo deponator s 5 deponija je mogao ostaviti onakav četveroredni trag kukuruza.
Ja tu ne vidim niti jedan deponator s 5 deponija, štoviše, ovi imaju paran broj deponija.

Ili mi se čini.
you win
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 23:18   #94
Majkevamga, što se napaliste na sijačice. Kano da su, jelne, drugo moguće značenje.

Nisam stekao dojam da ste dali konačan sud ob onog smeđežutog gjubreta u vodi tako da ću pitanje smatrati otvorenim.

S druge strane, pivu koja je trenutno u meni smatrat ću opravdanjem za jezik štono ga porabim, a i za iduće pitanje koje iole složeno može biti samo nekome tko nije biolog, makar i u duši, posjeduje li dotičnu:

Kako se nazivlje najveća danas poznata vrsta stanica?
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 23:34   #95
Sal je pijan

Pletu mu se prsti po tipkovnici

Što reći osim da zvučiš analnije kad si intoksiciran. Nadam se da nema trijeznih sapiensa u okružju ti

Najveća stanica? Neki kažu neuron jer akson može biti dug i više metara, neki oocite (famozno nojevo jaje ).
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 16:43   #96
I ja kažem nojevo jaje.
__________________
Life is a great surprise...
Gänseblümchen is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 18:13   #97
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Sal je pijan

Pletu mu se prsti po tipkovnici

Što reći osim da zvučiš analnije kad si intoksiciran. Nadam se da nema trijeznih sapiensa u okružju ti

Najveća stanica? Neki kažu neuron jer akson može biti dug i više metara, neki oocite (famozno nojevo jaje ).
Zašto analnije? Takovog opisa vidjeh jedino još u Hangrapu i Drobhili i tamo mi se učinilo sprdačinom ne znam na čiji točno račun, ali svakako onog tko opisuje. :
Inače, ne bih svoje stanje jučerašnje nazvao pijanim. Etanol je bio tek u katalitičkoj količini.

Kako se u gjubretu i dalje šuti, to ću reći da si ti za nj kompetentnija od Endija. ;
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 11:06   #98
Lem13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 00:45   #99
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Pravo rečeno, ne da mi se prekopavati arhive ne bih li našao sličnu temu. U najmanju ruku, ne sjećam se takve unazad par godina.

Tema se preklapa sa Zagonetkama, ali ovdje bi imale biti one u kojima treba imati nešto opće prirodnjačke kulture. Ili malo više.

Za početak nešto trivijalno:



Zašto s vremenom končaste tvorbe imaju sve više čvorova?

http://dalje.com/hr-zivot/dodijeljen...e-izume/188661


Za lijene kojima se ne da kliknuti link:

''Spontano zapetljavanje uznemirene niti'' naziv je studije koja je Dorianu Raymeru i njegovim kolegama donijela nagradu za fiziku jer su matematički dokazali da će se nit ili dlaka gotovo neizbježno zapetljati u čvor.

Zadnje uređivanje GoodOne : 17.09.2010. at 00:50.
GoodOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 11:55   #100
Quote:
GoodOne kaže: Pogledaj post
http://dalje.com/hr-zivot/dodijeljen...e-izume/188661

Za lijene kojima se ne da kliknuti link:

A ne, ovo svatko mora pročitati. Za lektiru.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:23.