Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Pogledaj rezultate ankete: Koje žarulje su vam bolje?
Sa žarnom niti, svjetlost od novih je smeće 254 68.83%
Bez žarne niti, napokon imamo "energo-eko" žarulje 115 31.17%
Glasovatelji: 369. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2009., 09:53   #21
Quote:
zmay kaže: Pogledaj post
ta velika galama o štednim žaruljama i zabranama klasičnih u EU je rezultat lobiranja (korupcije) proizvođača u EU tijelima. obje izvedbe imaju svoje prednosti i mane, a ZABRANA dobrih klasičnih i NAMETANJE ovih lošijih sa živom itd je vrhunska SVINJARIJA.

osobno preferiram klasične jer mi naprosto ljepše svijetle. a i volim se inatiti ovim regulatorima zakrivljenosti banana. sto vata vamo tamo, toliko mi grafa troši, nije bitno. žarulju imam da mi svijetli, a ne da mi štedi.
sve objašnjava
ARTETUREN is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 10:03   #22
Quote:
zmay kaže: Pogledaj post
ta velika galama o štednim žaruljama i zabranama klasičnih u EU je rezultat lobiranja (korupcije) proizvođača u EU tijelima. obje izvedbe imaju svoje prednosti i mane, a ZABRANA dobrih klasičnih i NAMETANJE ovih lošijih sa živom itd je vrhunska SVINJARIJA.

osobno preferiram klasične jer mi naprosto ljepše svijetle. a i volim se inatiti ovim regulatorima zakrivljenosti banana. sto vata vamo tamo, toliko mi grafa troši, nije bitno. žarulju imam da mi svijetli, a ne da mi štedi.
To je baš zbilja interesantno.nameću po sili zakona takozvane štedne žarulje.Da pogledamo malo sa druge strane,koliko energije odnese proizvodnja jedne obične i jedne štedne žarulje?Obična žarulja je ekološki posve čista,odnosno i kada dospije u prirodu ona ne zagađuje prostor oko sebe,štedna žarulja je suprotnost.
Ona ima u sebi i plastike i teških metala i nikako se nesmije bacati u prirodu jer je gadan zagađivač.Gdje je tu ušteda?
Običnu žarulju uništava gašenje i paljenje,zbog toga sam prije desetak godina nabavio regulirajuće šaltere,tako da se žarulje polako upale i polako ugase,i nijedna mi nije riknula do sad.Dobro,dvije sam polupao kada smo krečili kuću,ali to je viša sila.
Bule is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 12:48   #23
Quote:
zmay kaže: Pogledaj post
ta velika galama o štednim žaruljama i zabranama klasičnih u EU je rezultat lobiranja (korupcije) proizvođača u EU tijelima. obje izvedbe imaju svoje prednosti i mane, a ZABRANA dobrih klasičnih i NAMETANJE ovih lošijih sa živom itd je vrhunska SVINJARIJA.

osobno preferiram klasične jer mi naprosto ljepše svijetle. a i volim se inatiti ovim regulatorima zakrivljenosti banana. sto vata vamo tamo, toliko mi grafa troši, nije bitno. žarulju imam da mi svijetli, a ne da mi štedi.
Straight to the point. A ovo boldano mi je
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 13:13   #24
Quote:
zmay kaže: Pogledaj post
ta velika galama o štednim žaruljama i zabranama klasičnih u EU je rezultat lobiranja (korupcije) proizvođača u EU tijelima. obje izvedbe imaju svoje prednosti i mane, a ZABRANA dobrih klasičnih i NAMETANJE ovih lošijih sa živom itd je vrhunska SVINJARIJA.

osobno preferiram klasične jer mi naprosto ljepše svijetle. a i volim se inatiti ovim regulatorima zakrivljenosti banana. sto vata vamo tamo, toliko mi grafa troši, nije bitno. žarulju imam da mi svijetli, a ne da mi štedi.


Meni su isto štedne žarulje odvratne, ne odgovara mi njihovo svjetlo. Ne sviđa mi se nikako to zabranjivanje klasičnih žarulja i taj ekološki teror. Došlo je do toga da više ne smiješ upaliti klasičnu žarulju odmah ispuštaš CO2 u atmosferu i mijenjaš klimu.

To je ljudi moji sve jedna velika promidžba samo da bi se prodavale nove i nove tehnologije a stare se izbacuju jar kao su štetne i loše. Pogledao sam film na youtubeu koji je bio zabranjen. U njemu neovisni znanstvenici govore kako je ta cijela histerija oko CO2 neutemeljena i nedokazana. Pokazali su da CO2 nema utjecaja na promjenu klime i da je jedini pokretač promjene klime na zemlji Sunce, a klima se mijenja oduvijek cijelu zemljinu prošlost.

Pogledajte dokumentarac koji objašnjava kako nas varaju, ima 8 dijelova, pogledajte pažljivo: http://www.youtube.com/watch?v=e8yPJ...eature=related
p555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 13:18   #25
ajooj
nećuuuuuuuuuuuuuuuu!
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 14:20   #26
Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Koja je to, di ima za kupit, takvu bi i stavio mozda.
Philips Tornado 23W je izvrsna, cijena je oko 50kn. Sve žarulje u stanu sam zamjenio s njom.
Primjerice u kuhinji sam imao 250W halogenih koje su prilično jadno osvjetljavale (velika i visoka prostorija). Tri tornada sa ukupno 70W su mi donijela dan u kuhinju uz vrlo ugodno svjetlo (dobro, to je subjektivno, ali definitivno nema treperenja niti "indigo" svjetla).
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 15:31   #27
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
vjerovali ili ne moja stara je alergicna na te stedne zarulje doslovno kise cim ude u sobu gdje je ta stedna zarulja, a kad ode u drugu sobu sa zarnom niti nista se nedogađa ko da nije bilo nista

inace stedne zarulje sadrze fluor, pa je automtski teze reciklirati u odnosu na zarnu nit koja ima unutra vakuumu ili neki plin, katastrofa
U štednim žaruljama nema fluora. Ima živine pare i spojeva rijetkih zemalja u premazu.
Fluor je toliko reaktivan da bi i bez paljenja za dan-dva izreagirao s premazom ili staklom u cijevi.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 15:51   #28
Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Koja je to, di ima za kupit, takvu bi i stavio mozda.
Jedna koju koristim je Philipsova od 20W (moguće da je ova Tornado što mestar spominje, nisam siguran). Odlična je, ali joj treba nekih recimo 30 sekundi da dostigne puni sjaj.

Druga, o kojoj sam govorio, mi je pravila probleme s identifikacijom, naime nigdje na njoj ne piše tko je proizvođač Uglavnom, ispisani su neki kodovi i potražio sam po netu i proizvodi je General Electric. Ne znam di sam je kupio, ima joj dvije, tri godine, ali sigurno sam je kupio na nekom "normalnom" mjestu. Na njoj ne primjećujem nikakvo vrijeme zagrijavanja, čini mi se da čim je upalim sjaji punim sjajem. A boja je odlična i nimalo ne treperi.

Mislim da su obje bile u rangu četrdeset kuna, ali ne mogu garantirati, davno je bilo.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 16:02   #29
Quote:
Bule kaže: Pogledaj post
To je baš zbilja interesantno.nameću po sili zakona takozvane štedne žarulje.Da pogledamo malo sa druge strane,koliko energije odnese proizvodnja jedne obične i jedne štedne žarulje?
Energija utrošena po jednoj proizvedenoj žarulji je potpuno zanemariva u odnosu na energiju koju će ta žarulja izračiti u tijeku svoga radnoga vijeka. Osvjetljenje čini 12% potrošnje električne energije u kućanstvima u EU, čak 20% u novim članicama i Hrvatskoj (iskopao sam neki izvještaj Europske komisije iz 2006-e).
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 16:22   #30
sad sam ko padobranac, al jbg..

šta kažete na ovo-
u stanu imam dosta loše instalacije (nije važno zašto nisu promijenjene), zbog čega sam bila prisiljena mijenjati "obične" žarulje svakih mjesec-dva maksimalno. probala sam valjda 156 različitih vrsta, ista stvar.
prije negdje dvije godine sam kupila štedne ("jaja", pa su bile i malo skuplje iz estetskih razloga ) i nisam niti jednu niti jednom promijenila. treba im da prorade punom snagom, ali meni je ozbiljno lakše čitati i učiti uz njihovu svjetlost nego ranije. nemam osjećaj da trepere.

jedinu zamjerku nalazim u tome da su lagano požutjele na vrhovima, što se vidi, ali samo kada su ugašene.
__________________
"This above all: to thine own self be true, And it must follow, as the night the day, Thou cans't not be false to any man " (Hamlet, ll.78-80)

Bowties are cool.
nephthys is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 16:34   #31
Quote:
nephthys kaže: Pogledaj post
šta kažete na ovo-
u stanu imam dosta loše instalacije (nije važno zašto nisu promijenjene), zbog čega sam bila prisiljena mijenjati "obične" žarulje svakih mjesec-dva maksimalno. probala sam valjda 156 različitih vrsta, ista stvar.
Kazem da je sigurno bilo lakse mijenjat 156 vrsta zarulja nego uzet stabilizator napona sa zastitom od prenapona.

Sigurno ucis nesto za neki od drustvenih fakulteta, psihologija mozda?
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 04.09.2009., 19:11   #32
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Kazem da je sigurno bilo lakse mijenjat 156 vrsta zarulja nego uzet stabilizator napona sa zastitom od prenapona.

Sigurno ucis nesto za neki od drustvenih fakulteta, psihologija mozda?
hvala, ali riješila sam problem štednim žaruljama.
ubuduće ću tebe pitati za neko komplicirano rješenje.
__________________
"This above all: to thine own self be true, And it must follow, as the night the day, Thou cans't not be false to any man " (Hamlet, ll.78-80)

Bowties are cool.
nephthys is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 23:54   #33
Uf, ne kužim vas ekipo. Ja sam kupio par Philipsovih koje su radile oko 2 godine i onda rikle, sada imam par TEŽ-ovih, sve sa onom famoznom plavo-bijelom svjetolsti i apsolutno sam se preporodio sa tim žaruljama. Ove sa žarnom niti su te koje MENI kure oči, mrzim tu žućkastu svjetlost žarne niti i totalno me živcira. Nije mi nikada ni TEŽ od 16 kn bljeskala i upali se sasvim OK, ali ove philipsove nekako su pre skupe. Neznam kajd da vam kažem, ne kužim kaj nekoga može smetati sa tom bijelom svjetolsti?
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 00:41   #34
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Uf, ne kužim vas ekipo. Ja sam kupio par Philipsovih koje su radile oko 2 godine i onda rikle, sada imam par TEŽ-ovih, sve sa onom famoznom plavo-bijelom svjetolsti i apsolutno sam se preporodio sa tim žaruljama. Ove sa žarnom niti su te koje MENI kure oči, mrzim tu žućkastu svjetlost žarne niti i totalno me živcira. Nije mi nikada ni TEŽ od 16 kn bljeskala i upali se sasvim OK, ali ove philipsove nekako su pre skupe. Neznam kajd da vam kažem, ne kužim kaj nekoga može smetati sa tom bijelom svjetolsti?
Pa ako većinu ljudi smeta, što potvrđuju i istraživanja, ne misliš li da je u tebi problem?Ne mislim u negativnom smislu, samo hoću reći da većini ljudi odgovara temperatura boje koju daju žarulje sa žarnom niti.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 01:12   #35
Meni je jasno da sam ja čudak po tom pitanju i mnogim drugima, ali mi nije jasno kak onetko može preferirat tako umjetno svjetlo kao što je to sa žarnom niti. Nekako je previše strano.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 02:29   #36
nedavno sam u svoju sobu stavio štedne žarulje jer ove obične previše griju...soba je oko 20-25 kvadrata, i dva su lustera sa 4,odnosno s 3 žarulje...i ove obične su pošteno grijale,stanem ispod ovog s 4 i osjeti se kako griju,poprilično....bile su od 60W,moglo je i manje...ove štedne griju puno manje, svjetlo mi je bolje, ugodnije i luster estetski ljepše izgleda s tim spiralnim žaruljama...jedna je koštala 21 kn, vidim da ima i skupljih...zasad se čine ok, vidjet ćemo koliko će trajati...
pionir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 03:32   #37
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Meni je jasno da sam ja čudak po tom pitanju i mnogim drugima, ali mi nije jasno kak onetko može preferirat tako umjetno svjetlo kao što je to sa žarnom niti. Nekako je previše strano.
Daj mi objasni ovo "umjetno svjetlo".
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 12:54   #38
Ma, ta žučkastost od žarne niti mi djeluje nekako... čudno umjetno i prastaro. Koa da sjedim u nekom arhivu i gledam u prastare knjige požutjele od vremena. Dosta depresivno. Ovo plavo-bijelo mi je puno ljepše. Nekako je "sretnije".
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 13:33   #39
Ja sam dobio 6 Philipsovih žarulji na nagradnoj igri Eko zone i prilično sam zadovoljan sa njima, boja svijetla je u redu i nema nekog izraženog vremena paljenja. Doduše prva je rikla relativno brzo (za to krivim nećake koji su navalili na šalter i stalno palili i gasili žarulju ), ali ostale za sada drže.

Svojedobno je moja mama kupila u nekakvom china shopu "štednu" žarulju i bila sva sretna kako ju je jeftino dobila za samo 15kn. Žarulja je zaista u neku ruku bila štedna (štedila je na količini svjetlosti ) jer je na njoj pisalo 36W, a svijetlila je kao klasična od 25W

Ipak mislim da je ova zabrana pogrešna, jer današnje štedne nisu pogodne za mjesta na kojima se često pali i gasi, tako da bi ipak trebalo ostaviti klasične u upotrebi još neko vrijeme
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 16:27   #40
Zanima me koliko bi me koštalo da kupim LED-ice i sam složim takvu štednu žarulju. Jel zan tko gdej bi se takvu što moglo kupiti? Osim u čipoteci
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:28.