Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2004., 20:42   #1
Question Kome je potreban reality show...?

Namjerno postavljam pitanje na DZ mada o tome prije bi se moglo raspravljati na Psihologiji.

Ne zanima me osobni mehanizam pojedinca koji stvara da su te stvari toliko nekim ljudima privlačne za gledanje.

Prvenstveno me zanima (društveno) okruženje koje daje poticaj da se snimaju takve stvari a nesvjesno po gledaoce se time prenaša i dio svojih vrijednosnih stavova koji dovode do tog vida masovnog voajerizma.

Usto mi se čini da se unutar toga zapravo s ljudskom naravi manipulira na najgori mogući način potencirajući sukobe i konkurenciju koja čini okosnicu vođene dramatike.


Dakle kojem to i kakvom društvu treba reality show pojedinaca s viškom slobodnog vremena???

__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2004., 00:55   #2
moja je pretpostavka da reality show-ove gledaju osobe koje si ne znaju osmisliti zivot i onda moraju provjeriti kako to drugi rade
__________________
*potpis*
Birdylike is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2004., 20:47   #3
Quote:
Birdylike kaže:
moja je pretpostavka da reality show-ove gledaju osobe koje si ne znaju osmisliti zivot i onda moraju provjeriti kako to drugi rade
Da to bi bilo to.....ali zašto su onda toliko popularni?

Zato što pred TV sjede neosmišljeni životi ljudi i gledaju nešto što bi im donjelo smisao i traže ga u drugim...

Uostalo što tamo pokazano može postati NEKOME smisao?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2004., 13:11   #4
gledatelji tj. zatucana nacija smatraju da su sudionici reality show-ova cool samim time sto su se odvazili stati pred kamere.
__________________
*potpis*
Birdylike is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2004., 13:45   #5
Quote:
Birdylike kaže:
moja je pretpostavka da reality show-ove gledaju osobe koje si ne znaju osmisliti zivot i onda moraju provjeriti kako to drugi rade
to je kao da kazes da knjige citaju i filmove gledaju ljudi koji si ne znaju osmisliti zivot pa gledaju kako to drugi rade...

konstatacija ti je 0 bodova

a da ne kazem sta sve ljudi kazu za one koji dolaze na forum
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2004., 14:14   #6
Re: Kome je potreban reality show...?

Kome je potreban?
Najviše komercijalnim televizijama (i egzibicionistima).

Čovjek u biti komotno biće i uvijek ide linijom manjeg otpora.
Ako može!

Znatiželja isto igra neku ulogu. Valjda.

A kome treba zamjena žena? Ne znam što je gore.

Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2004., 00:05   #7
da, teorija mi je definitivno losa. ali kako okarakterizirati te gledatelje koji su zapravo prosjecno stanovnistvo ove drzave?
__________________
*potpis*
Birdylike is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2004., 00:17   #8
Re: Kome je potreban reality show...?

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Prvenstveno me zanima (društveno) okruženje koje daje poticaj da se snimaju takve stvari a nesvjesno po gledaoce se time prenaša i dio svojih vrijednosnih stavova koji dovode do tog vida masovnog voajerizma.

Dakle kojem to i kakvom društvu treba reality show pojedinaca s viškom slobodnog vremena???

Pojedinci s viskom slobodnog vremena, krenuli su u avanturu, motivirani medijskom exponiranoscu, slavom, pozitivnim posljedicama nakon emisije. Sjetimo se one zene koja je bila u prvom, za Iskon, zatim Rafe i ekipe.... Ugovori, sponzorstva.... I, naravno, milijun kuna glavne nagrade. Pa ljudi se idu blamirat u onu blesavu kariku za 10-20 tisuca.

Drustveno okruzenje je takvo, da je ta stvar toliko izreklamirana, da je bilo koga u drzavi sram rec da ne zna kaj je BB, i zato svi to moraju gledat, barem 5 minuta. Osobni mehanizm pojedinca odlucuje o tome da li ce on nastaviti to gledati, povremeno gledati da iz opce kulture zna sto se desava (vecina ljudi u RH, opet pritisak drustvenog okruzenja), ili nece uopce gledati.

Ne bih rekao da ljudi to gledaju zato jer nemaju svoj zivot, ali cinjenica je da oni koji puno gledaju tv, nemaju svoj zivot, bez obzira sto gledali. BB se npr. ne razlikuje od mex sapunica gdje takodjer gledamo zivote drugih ljudi, i zato kao takav nije nista specijalno, niti specijalni primjer voajerizma. Ali jebiga, on je prisutan. Fora je vidit obicne ljude kak rade ovo i ono, kak se pokazuju gola tijela.... iskace se iz kolotecine, monotonije zivota. Treba svasta vidjeti i isprobati. Meni osobno se to ne svidja, ali jesam, morao sam i ja u pocetku vidjeti sto se zbiva, ali odabirem da to vise necu gledati. Jedino cu, za opcu kulturu, procitati u Jutarnjem kaj ima. Nije mi nitko ni vjerovao da uopce ne gledam Story super nova, ali fakat inace ne gledam tv. Moj zivot je i vise nego ispunjen da bi previse voajerizirao.

husky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2004., 00:42   #9
Re: Kome je potreban reality show...?

Tv kuće namlate pare reklamama i onim telefoniranjem za glasove.
Sudionici si luftaju guze mjesec, dva, tri, pokupe poklone i eventualno novce. Poslije showa su "slavni", neki će vjerojatno dobiti i angažman na TV-u.
A ljudi voajerišu
Malo iz razbibrige, malo iz zabave, a malo zato što je debelo izreklamirano i svako malo na TV-u

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Dakle kojem to i kakvom društvu treba reality show pojedinaca s viškom slobodnog vremena???
Konzumerističkom


I ja nekad pogledam
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2004., 09:44   #10
Danas se oglasio naravno negativno i Kaptol o tome (samo sam očekivala kda će se to zbiti)...konačno da se barem u nečemu slažem s njima.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2004., 00:22   #11
Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Danas se oglasio naravno negativno i Kaptol o tome
U tom slučaju - u potpunosti podržavam Big Brother
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2004., 02:12   #12
Mislim da su ljudi "gladni" novotarija. Reality show pokazuje obične ljude sa kojima se ostali mogu lakše identifikovati. I to će biti popularno neko vreme, a onda će proći - kao i svaka moda, uostalom.
 
Odgovori s citatom
Old 22.10.2004., 12:39   #13
zašto ljudi gledaju big brother? zato kaj nema niš bolje na televiziji! što ne znači da se BB može okarakterizirati kao nešto dobro.
__________________
My fall will be for you
My love will be in you
You were the one to cut me
So I`ll bleed forever
ananga is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2004., 19:01   #14
zašto postoje reality show-ovi i zašto ih ljudi gledaju?
iz istog razloga i zbog kojeg kupuju gloriju i čitaju što rade slavni i poznati, iz istog razloga zašto uopće postoje "slavne" osobe, iz istog razloga zašto prisluškujemo tuđe razgovore u tramvaju...ljudi su jednostavno znatiželjni! sve zanima što drugi rade. reality show-ovi "legaliziraju" to "neumjesno" ponašanje kad ljudi zabadaju nos u tuđe poslove, onako potajno, iz prikrajka kad motre druge. znate kad zavirite koji put u stan totalnog neznaca ili krišom pročitate nečij dnevnik, BB je tu pojavu totalno normalizirao.
i da ne spomenem kako je televizijskim kućama pun k.... jeftinije strpat ljude u prostoriju i snimat ih 24/7 nego da, recimo, otkupe neki dobar film.
miš_koji_vrišti is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2004., 19:15   #15
Off topic: jebote, Mišu, koji nick! Vrištim od smijeha.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2004., 19:20   #16
hmmmm...pa ne lici li to na kavez pun zeceva,zamoraca ili nekih drugih zivotinja?
Pa im bacimo malo hrane,stavimo na odredjeno mjesto pa analiziramo njihovu reakciju.
Znatizelja,sa svrhom
hihihi
shulzc is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2004., 19:42   #17
Quote:
stitch kaže:
Off topic: jebote, Mišu, koji nick! Vrištim od smijeha.
fala

Quote:
shulzc kaže:
Pa im bacimo malo hrane...
još bolje; dajmo im pare da sami kupe hranu i posvađaju se oko nabavke.


ne znam ljudi, al meni je BB dozlaboga dosadan. pokušavam ga svako malo pogledat jer ak ga ne pratim budem van događanja pa samo blejim u društvu kad svi počnu pričat...no i tih 5min tjedno kaj ih gledam su prava tortura.
miš_koji_vrišti is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2004., 00:22   #18
Quote:
shulzc kaže:
hmmmm...pa ne lici li to na kavez pun zeceva,zamoraca ili nekih drugih zivotinja?
Liči, ali zamorce se ne pita žele li biti tamo niti im se da milja kuna ak ostanu u kavezu 100 dana
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2004., 01:48   #19
Oni koji bi htjeli tamo ici i biti u realty showu to doma i gledaju , dakle ,Kako koga svoj svoga.
DAkle , potrebna je ljudima koji puse ideale ,simulacija svega je zanimljiva .Medjutim postoje ljudi koji to bas ne 'puse' i svejedno mi je . Da , gledao sam 2-3 puta jer me zivot natjero , s obzirom da nemam satelitske i ine a jedino se to vrtilo .
Da zakljucim , treba im isto kao sto meni treba nesto drugo . Toeto.
__________________
Just look them out there all those little figures dissolving in light. Rather like fairy land, except for smell of gasoline and burning flesh.
Hmmm is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2004., 13:21   #20
Quote:
Birdylike kaže:
moja je pretpostavka da reality show-ove gledaju osobe koje si ne znaju osmisliti zivot i onda moraju provjeriti kako to drugi rade
Mislim da nisi u pravu, jer je reality show je upravo zivot kakav nije u stvarnosti. Dakle, nemas sto tu puno provjeravati, jer takav zivot kao sto je u reality showu jednostavno ne postoji. No, zanimljivo je vidjeti kako covjek reagira u ekstremnim situacijama izolacije, konflikta, sukoba, netrepeljivosti.

Inace, ljude je oduvijek fascinirao zivot sam po sebi, ne kazu badava da je 'zivot najbolji film'. Nekada su Shakespearove drame portretirale zivot (nemojte zaboraviti, njega su isto tako gledale siroke narodne mase), danas to rade meksiscke sapunice i u najizravnijem smislu reality show. Necu ulaziti u usporedivanje kvalitete, jer je to nemoguce, no nadam se da shvacate poantu.

Inace, ovakvi reality showovi su interesantni sa znanstvenog gledista, i u principu su po prvi puta 'isprobani' u znanstvene svrhe. Ubacilo se 10 dobrovoljaca koji su zajedno zivjeli godinu dana. Snimalo ih se, a svako toliko su ulazili i dodatni dobrovoljci. No, taj 'show' je bio mnogo insteligentniji, tamo se namjerno sudionike dovodilo u ekstremne situacije s izoliranoscu, nedostatkom hrane, zivotnim uvjetima, 'glumcima' koji su inscenirali sukobe... Epilog: nakon jedne godine vise nitko s nikim nije pricao

Inace, taj je eksperiment raden i kao test za moguce slanje ljudi na mars i boravak na svemirskoj stanici.

Ovaj big brother je macji kasalj prema ovome gore.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:54.