Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2011., 22:34   #21
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Pitam se, koji je to bedak 'izračunal' da mu se ne isplati staviti izolaciju, jer grije na drva?
Onaj kome je drvo u dvorištu, ima dovoljno vremena da ga pripremi za ogrjev, a nema novca za skupe fasade, stiropore i što već. Meni ne djeluje kao bedak.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 02:23   #22
Pitao sam se kad ce doci do ovoga, onda jedan dan naletim na info da Kinezi imaju instalirane manje verzije uz autopute, sa započetom masovnom proizvodnjom. Strujanje zraka prouzročeno automobilima daje energiju za rasvjetu.

Originalni link nisam našao. Pretpostavljam da je na mandarinskom.
Maglev wind turbine
Futhark is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 08:06   #23
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Onaj kome je drvo u dvorištu, ima dovoljno vremena da ga pripremi za ogrjev, a nema novca za skupe fasade, stiropore i što već. Meni ne djeluje kao bedak.
Ljudi komentiraju stvari o kojima zapravo pojma nemaju, jer im neki bedaki serviraju 'svoje mišljenje'.

Kvalitetno drvo za loženje nikada nije 'u dvorištu'. Drvo je u šumi, tvojoj ili tuđoj. Drvo treba posjeći, dovući iz šume, ispiliti, spremiti. Ili platiti nekom drugom da to učini. Metar drva je 220-250 kn, a ispiljeno i pocjepano 400 kn /metar.
Dakle, to je tržna roba. Ako je i iz tvoje šume, možeš ga i prodati. Vrijednost je uvijek ista.

Kuća 10 x 10 , prizemlje + potkrovlje, ima oko 180 m2 zidova. Stiropor, mrežica, ljepilo, rubni profili... je 35-45 kn /m2 , dakle ukupno cca 7000 kn. Tko nema 'dvije lijeve ruke' mogao bi to i sam polijepiti, ili platiti nekom 5-6000 kn da to napravi ,cijene su jako pale, samo treba potražiti. Govorimo o izolaciji, fasadu treba ionako napraviti (ili ne).

Takva kuća, ako je neizolirana, potroši 15-20 m2 drva za zimu, a ako je izolirana, 6-10 m2 . Potrošnja ovisi i o vrsti i kvaliteti peći.
Zidovi izolirane kuće su akumulacija topline (ili ljeti svježine, hladnoće), pa je u takvoj kući neuporedivo kvalitetnije živjeti. Sobe koje se ne griju, nisu 'ledenice', nego umjereno temperirane. U rano jutro nema potrebe odmah ložiti, jer je sačuvana toplina predhodne večeri, itd,...

Investicija izolacije (materijala) isplati se već za dvije godine na bazi uštede 9 m2 drva godišnje, a rad se kompenzira kroz manje nošenja drva, loženja i čišćenja peći, dimnjaka...

Ako ima još kakvih pitanja...

felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 09:54   #24
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Onaj kome je drvo u dvorištu, ima dovoljno vremena da ga pripremi za ogrjev, a nema novca za skupe fasade, stiropore i što već. Meni ne djeluje kao bedak.
A na što će se grijati kad posjeće i zadnje stablo?
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 09:59   #25
obnovljivi izvori energije su kod nas još uvijek debela "alternativa"...

ono što bi se definitivno treba promijeniti odnosno poboljšati je razina znanja onih zaduženih za to područje u institucijama koje donose zakone (MINGORP) i potruditi se što više da se smanji birkoracija i potrebna dokumentacija za rad (čini mi se da je za postavljanje vjetroelektrane potrebno 60 dokumenata ako ne i više)...

ono što se kod nas pokreće, sporo ali barem nešto, su poticaji za fizičke osobe za korištenje obnovljivih izvora energije, ali i dosta gradova i općina je provelo slične projekte koji su sufinancirani i iz pretpristupnih EU fondova...

problem je u tome što se to uopće ne zna jer se o takvim stvarima i ne piše jer nisu zanimljive kao crna kronika i sanader u zatvoru
__________________
...You know the place between sleep and awake, that place where you still remember dreaming... That's where I'll be waiting....
Kajsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 10:33   #26
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
A na što će se grijati kad posjeće i zadnje stablo?
Moraš zasaditi barem isti broj stabala koje posječeš!
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 12:29   #27
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Moraš zasaditi barem isti broj stabala koje posječeš!
Čak i ako to učiniš, drvu treba puno više vremena da naraste nego da izgori.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 14:06   #28
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Tako dobivena voda je npr. bar 20-30 PUTA SKUPLJA od npr. tople vode iz plinskog kombi-bojlera.
Ajd mi to o cijeni malo pojasni....
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 15:19   #29
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Ajd mi to o cijeni malo pojasni....
Solarna topla voda vs plinski kombi bojler

Jesi se kad interesirao koliko košta taj sistem za solarnu toplu vodu?
Kolektor, spremnik tople vode, automatika, montaža... cca 35000 kn
Moraš imati i back-up grijanje jer Sunca ima najmanje zimi. Spremnik cca 120 -150 litara ,za npr. 4-5 osoba, relativno niske temperature 50 - 60 stupnjeva, zimi uvijek manje... nikad dosta tople vode. Ukućani se moraju dogovarati tko će kada i koliko koristiti tu vodu. Zimi u kontinentalnim djelovima RH često i tjednima ne možeš vidjeti Sunce. Koliko tada ima tople vode?
Na tih 35000 kn dodaj još cca 4-5 m2 prostora koje moraš imati za spremnik i automatiku, a to vrijedi još dodatnih 15-20000 kn (obično pomoćna prostorija, ali moraš ju imati/sagraditi za tu potrebu) .
I time si samo djelomično rješio malo tople vode, ne i grijanje kuće.

Kombi-boller zauzima pola m2, a ionako ga imaš ako imaš centralno na plin.
Po osobi se za toplu vodu potroši mjesečno između 5 i 10 kn plina, ovisno o navikama . Vode imaš koliko god hoćeš i kada god poželiš - mogu se ljudi cijeli dan tuširati ako baš žele.
Razlika u cijeni običnog i kombi plinskog bojlera je 1500 kn. Dodatni trošak je i servis, ali servisirati treba sve vrste plinskih bojlera. A i sistem solarne tople vode treba povremeno servis.
I jedan i drugi sistem traju cca 25-30 god. ako se servisiraju.

Dakle, imaš investiciju od 35000 kn, + 15000 za prostoriju za spremnik , dakle za 25-30 godina, to je više od 1500-2000 kn godišnje.
I za tu cijenu imaš malo tople vode oko koje će se ukućani prepirati. Zimi ćeš za dogrijavanje vode strujom (kako drugačije?) potrošiti po par stotina kuna, svake godine.

U slučaju kombi bojlera, on je cca 1500-2000 kn skuplji od običnog za centralno. Dakle, investicija je jednokratno, kao za solarnu vodu svake od 30 godina korištenja.
Ostatak od 48000 kn (razliku) oročiš u banci uz kamatu 5% - 2400 kn godišnje.
Za 4-5 osoba imaš račun plina mjesečno cca 30-60 kn veći, godišnje cca 500 kn. Svakih nekoliko godina imaš servis bojlera, koji je nešto skuplji jer imaš kombi bojler umjesto običnog. Recimo 450 kn skuplji, svake tri godine. To je još 150 kn godišnje.
Ukupan trošak 500+150 = 650 kn godišnje. A dobiješ 2400 kn kamata, dakle zaradiš 1750 kn.

Zapravo u cijeloj računici još i zaradiš ako koristiš kombi-bojler!!!!


Dobro, tu je i neka subvencija od države za solar, ali onda te i majstori bolje oderu, itd...

felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 15:44   #30
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Solarna topla voda vs plinski kombi bojler

Jesi se kad interesirao koliko košta taj sistem za solarnu toplu vodu?
Kolektor, spremnik tople vode, automatika, montaža... cca 35000 kn
Moraš imati i back-up grijanje jer Sunca ima najmanje zimi. Spremnik cca 120 -150 litara ,za npr. 4-5 osoba, relativno niske temperature 50 - 60 stupnjeva, zimi uvijek manje... nikad dosta tople vode. Ukućani se moraju dogovarati tko će kada i koliko koristiti tu vodu. Zimi u kontinentalnim djelovima RH često i tjednima ne možeš vidjeti Sunce. Koliko tada ima tople vode?
Na tih 35000 kn dodaj još cca 4-5 m2 prostora koje moraš imati za spremnik i automatiku, a to vrijedi još dodatnih 15-20000 kn (obično pomoćna prostorija, ali moraš ju imati/sagraditi za tu potrebu) .
I time si samo djelomično rješio malo tople vode, ne i grijanje kuće.


Nekako ne mogu vjerovati da sustav za grijanje spremnika od 150 litara kosta 35.000,00 kn..

A prilicno sam siguran da ti za taj spremnik od 150 l ne treba prostorija od 4-5 m2...

Tako da mi cijela prica pomalo skripi i dalje mi nije bas jasna...

Posebno jer je za ovu razinu komfora koju opisujes uglavnom dovoljan crno ofarbani bojler (ili dva) izlozen suncu ...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 17:38   #31
Kako god okreneš, zimi neće biti dosta tople vode, a to je kada je najpotrebnija. Možda bi i prošlo na mjestima gdje zimi nema snijega i ima više sunčanih dana, pa se sve svede na malo hladnije temperature. Ja uvijek kažem svima koji imaju fiks ideje o energetskim sustavima sa kojima "zarađuješ X eura mjesečno" neka dignu kredit za to, a ne novi auto pa neka mi demonstriraju. Da je sve to tako jednostavno, privatne elektrokompanije bi prve masivno prelazile na solarnu proizvodnju. Solid state uređaj sa minimalnim održavanjem, malo toga može poći po krivu, ništa eksplodirati, ne trebaš plaćati energent, ... fiju. Ekonomski perpetuum mobile E sad, zašto onda kompanije to ne rade? hehe.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible

Zadnje uređivanje red_shrike : 24.08.2011. at 18:11.
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 17:53   #32
Ne rade jer su obnovljivi izvori nestabilni i problem je njihovo skladištenje...
Veliki sustavi nemogu koristiti obnovljive izvore ali mala kučanstva uvelike da..
Cjela dalmacija bi se mogle grijati na limenkama piva...
Recimo stubišna rasvjeta u zgradama bi se mogla dobivati iz malog vjetrogeneratora koji bi se stavio na krov zgrade (gdje je strujanje zraka konstantno)...
Naravno da je ulaganje na početku malo veče, što nemora biti ni pravilo jer sam ja napravio vjetrogenerator od stolnog ventilatora koji je koštao manje od 100 kn...
Dakle samo treba malo racionalnije razmišljati ali za sad je energija još uvjek jeftina....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 18:27   #33
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Nekako ne mogu vjerovati da sustav za grijanje spremnika od 150 litara kosta 35.000,00 kn..

A prilicno sam siguran da ti za taj spremnik od 150 l ne treba prostorija od 4-5 m2...

Tako da mi cijela prica pomalo skripi i dalje mi nije bas jasna...

Posebno jer je za ovu razinu komfora koju opisujes uglavnom dovoljan crno ofarbani bojler (ili dva) izlozen suncu ...
Pa nisam bez veze nabacio brojke, proguglaj malo... ima firma u Bregani, da ne spominjem ime, razgovarao sam s njima da doznam više jer mi je ta računica od prve bila šuplja...

Nije ti to 'samo' bojler. Voda koja kola kroz kolektor je odvojeni sistem (dodaje se glikol da ne smrzne) koji u bojleru 'grije' potrošnu vodu. Sve je to onda u debeloj izolaciji, okolo su cirkulacione pumpe, automatika, elektroventili, senzori temperature...Bojler ima i grijače na struju. Kad je temperatura vode iz kolektorskog kruga manja od ove u bojleru, cirkulaciona pumpa se gasi, elektroventili zatvaraju; ne želiš hladiti vodu u bojleru... A moraš svemu tome imati pristup - dakle nekoliko kvadrata sigurno zauzme..

Kužiš? Komplicirano, skupo... besmisleno, a naši biseri to još subvencioniraju....

A ovaj crni bojler sam imal još kod staraca prije 35 godina, a i sad ga imam iza u dvorištu ... al 'radi' samo prek ljeta...
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 18:47   #34
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Pa nisam bez veze nabacio brojke, proguglaj malo... ima firma u Bregani, da ne spominjem ime, razgovarao sam s njima da doznam više jer mi je ta računica od prve bila šuplja...

Nije ti to 'samo' bojler. Voda koja kola kroz kolektor je odvojeni sistem (dodaje se glikol da ne smrzne) koji u bojleru 'grije' potrošnu vodu. Sve je to onda u debeloj izolaciji, okolo su cirkulacione pumpe, automatika, elektroventili, senzori temperature...Bojler ima i grijače na struju. Kad je temperatura vode iz kolektorskog kruga manja od ove u bojleru, cirkulaciona pumpa se gasi, elektroventili zatvaraju; ne želiš hladiti vodu u bojleru... A moraš svemu tome imati pristup - dakle nekoliko kvadrata sigurno zauzme..

Kužiš? Komplicirano, skupo... besmisleno, a naši biseri to još subvencioniraju....

A ovaj crni bojler sam imal još kod staraca prije 35 godina, a i sad ga imam iza u dvorištu ... al 'radi' samo prek ljeta...
Imam lagani osjecaj da je tu ipak rijec o sisanju ovaca... Takav sustav morao bi se moci napraviti znatno jeftinije... I sa znatno boljim karakteristikama od onih koje gore opisujes...

UNDP je u Hrvatskoj razvijao krajnje jednostavan sustav, pa i planirao skolovati instalere, ali ne znam dokle su dosli... Cak sam negdje i skice imao...

Ne bih zbog takvih sisaca i pronalazaca tople vode iz Bregane olako odustao od dobivanja topline od sunca...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 23:06   #35
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Investicija izolacije (materijala) isplati se već za dvije godine na bazi uštede 9 m2 drva godišnje, a rad se kompenzira kroz manje nošenja drva, loženja i čišćenja peći, dimnjaka...

Ako ima još kakvih pitanja...

My bad.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 00:08   #36
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Pa nisam bez veze nabacio brojke, proguglaj malo... ima firma u Bregani, da ne spominjem ime, razgovarao sam s njima da doznam više jer mi je ta računica od prve bila šuplja...

Nije ti to 'samo' bojler. Voda koja kola kroz kolektor je odvojeni sistem (dodaje se glikol da ne smrzne) koji u bojleru 'grije' potrošnu vodu. Sve je to onda u debeloj izolaciji, okolo su cirkulacione pumpe, automatika, elektroventili, senzori temperature...Bojler ima i grijače na struju. Kad je temperatura vode iz kolektorskog kruga manja od ove u bojleru, cirkulaciona pumpa se gasi, elektroventili zatvaraju; ne želiš hladiti vodu u bojleru... A moraš svemu tome imati pristup - dakle nekoliko kvadrata sigurno zauzme..

Kužiš? Komplicirano, skupo... besmisleno, a naši biseri to još subvencioniraju....

A ovaj crni bojler sam imal još kod staraca prije 35 godina, a i sad ga imam iza u dvorištu ... al 'radi' samo prek ljeta...
pričaš bajke, kombinirani bojler 80-100 litara ti košta od 500 do 1000 kn, pumpa nekih petstotinjak kuna i s ventilima i cjevima ti ne dođe više od 5 000 kn. To što si ti gledao sisteme koji su porez za budale je druga stvar....

Profesionalni sistem 13 000 kn a sve se to da napraviti u sam svoj majstor za puno manju lovu....
http://www.bauhaus.hr/index.php?id=4451 stranica 29 prospekta

Zadnje uređivanje koka36 : 25.08.2011. at 00:14.
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 05:37   #37
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
pričaš bajke, kombinirani bojler 80-100 litara ti košta od 500 do 1000 kn, pumpa nekih petstotinjak kuna i s ventilima i cjevima ti ne dođe više od 5 000 kn. To što si ti gledao sisteme koji su porez za budale je druga stvar....

Profesionalni sistem 13 000 kn a sve se to da napraviti u sam svoj majstor za puno manju lovu....
http://www.bauhaus.hr/index.php?id=4451 stranica 29 prospekta
Tako se i meni nekako cinilo, a nije mi se dalo provjeravati cijene...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 10:18   #38
A koliko tople vode dođe zimi?
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 19:37   #39
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
pričaš bajke, kombinirani bojler 80-100 litara ti košta od 500 do 1000 kn, pumpa nekih petstotinjak kuna i s ventilima i cjevima ti ne dođe više od 5 000 kn. To što si ti gledao sisteme koji su porez za budale je druga stvar....

Profesionalni sistem 13 000 kn a sve se to da napraviti u sam svoj majstor za puno manju lovu....
http://www.bauhaus.hr/index.php?id=4451 stranica 29 prospekta
Kako god okreneš, opet je čista pušiona.

Dobro, moram priznati da je ova cijena 35000 od proljeća prošle godine. Tada sam sve otpisao kao totalnu pušinu i nisam pratio cijene.
Treba uzeti u obzir da svim tim tehnologijama značajno padaju cijene .

Sada je kriza i ove ponude od 15000 su spuštanje cijena 'do jaja'. 'Normalna' cijena je ipak nekoliko tisuća kuna veća.
Tu je i trošak spojnih cijevi sa izolacijom, nosača cijevi, nekakav nosač za pričvrstiti kolektor za krov... ( 3-4000 kn?), i posao montaže po ovlaštenom monteru (još 3-4000 kn).
Dakle, čak i po ovoj akcijskoj cijeni, stvar izađe preko 20000 kn. Stavi to u moju kalkulaciju, i vidiš da je čista pušiona.

Još jedan detaljčić - cirkulaciona pumpa. Iako je male snage, radi non stop, po danu kad je skupa struja. Na mjesec može natući nekoliko desetaka kuna struje, a toliko možda ne potrošiš plina u opciji plinskog kombi bojlera.

Ovo da si čovjek sam nekaj jeftinije sklepa, to se ne može uspoređivati u kalkulaciji.
Najjeftiniji je spomenuti crni bojler

Možeš naći i fuš majstore. A kad ti olujni vjetar strga krovni kolektor i baci ga na susjedov novi mercedes, tko će biti kriv? Sused Franc i njegov prijatel 'majstor' Štef koji su ti to na krov montirali?
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 19:46   #40
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
A koliko tople vode dođe zimi?
Moraš staviti glikol/antifriz u kolektorski krug da se ne smrzne.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:26.